wyburzenie ściany w trakcie remontu mieszkania - w 2021

Wyburzanie ścian nośnych i działowych – kompletny przewodnik

Wyburzanie ścian nośnych i działowych – kompletny przewodnik

W domach występują dwa rodzaje ścian: nośne i działowe. O ile wyburzenie ściany nośnej to zazwyczaj dość łatwe zadanie, o tyle wyburzanie ścian nośnych jest z reguły skomplikowaną operacją, wymagającą wiedzy i doświadczenia. Ponadto burzenie tej drugiej wymaga niezbędnego pozwolenia. Jak przeprowadzić wyburzenie ściany nośnej i działowej? Jakich formalności dopełnić?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 7 czerwca 2022 07.06.2022 Czas lektury: 7min

Wyburzenie ściany – ściany nośne a działowe, różnice

Wyburzanie ścian może dotyczyć zarówno ścian nośnych, jak i działowych. Wybór metody realizacji zadania zależy od jej rodzaju.

Wyróżniamy:

 1. Ściany nośne – stanowią one ważny element konstrukcji budynku, który odpowiada za przenoszenie obciążeń z wyższych kondygnacji w bloku lub z dachu w domu jednorodzinnym.
 2. Ściany działowe – są prostą przegrodą oddzielającą pomieszczenia i nie pełnią żadnej funkcji konstrukcyjnej wiążącej się z przenoszeniem obciążenia.

Ściany nośne mają większą grubość niż działowe, co stanowi wyzwanie przy prowadzeniu prac rozbiórkowych. Ich wyburzenie definiowane jest w przepisach prawa budowlanego jako przebudowa, którą trzeba zgłosić do urzędu.

Po wyburzeniu ściany konstrukcyjnej zazwyczaj konieczne jest zastąpienie jej tzw. podciągiem, czyli belką lub belkami podpierającymi strop. Podciąg przejmuje funkcje ściany nośnej, a więc odpowiada za przenoszenie obciążenia. W przypadku dużych obciążeń dodatkowo po usunięciu ściany wykorzystuje się filary ze stali, drewna lub żelbetu. Podciągi w miejscu ścian nośnych mogą też pełnić funkcje dekoracyjne.

Wyburzenie ściany działowej – w przeciwieństwie do ściany nośnej – można przeprowadzić we własnym zakresie. Wyjątkiem pojawia się wtedy, gdy są murowane – w niektórych budynkach oparte są one na stropie, który podparty jest dodatkowo taką samą ścianą piętro niżej.

Przed rozbiórką warto więc dokonać ekspertyzy i sprawdzić, czy mamy do czynienia z prostą i lekką ścianką szkieletową czy ze ścianką będącą tylko teoretycznie elementem dzielącym pomieszczenia, a w praktyce podtrzymującą strop.

Czy wyburzenie ściany nośnej w bloku lub działowej wymaga pozwolenia?

Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć, które ściany mają być usunięte. Takie działanie obwarowane jest koniecznością dopełnienia wielu formalności. Należy tu wymienić:

 • przeprowadzenie konsultacji z konstruktorem lub architektem – w przypadku ściany nośnej,
 • wykonanie projektu przebudowy,
 • uzyskanie pozwolenia na wyburzenie ściany nośnej z urzędu oraz od administratora budynku.

Przed wyburzeniem ścian działowych najczęściej wystarczy skonsultować się z konstruktorem lub architektem. Pozwolenie nie będzie potrzebne w takim przypadku, ale opinii specjalisty warto zasięgnąć, by wykluczyć ryzyko nieprawidłowości oraz upewnić się, że ściana nie przejmuje części obciążeń z przegród nośnych budynku.

Samowola w działaniu może rodzić poważne konsekwencje, łącznie z uginaniem się i pękaniem stropu w przyszłości. Wyburzanie ścian nośnych nie jest kwalifikowane jako przebudowa nieruchomości. Może się jednak okazać, że w budynku wielorodzinnym będzie wiązało się to np. z uzyskaniem pozwolenia od spółdzielni mieszkaniowej.

Przy okazji usuwania ścian nośnych do wniosku składanego w urzędzie należy dołączyć obliczenia konstrukcyjne obciążeń po zastosowaniu podciągu.

Wyburzenie ściany nośnej – krok po kroku

Jak krok po kroku będzie wyglądało usunięcie ściany nośnej? Zobacz sam:

 1. Do zadania można przystąpić dopiero po uzyskaniu niezbędnych zgód na przebudowę, a także mając gotowy projekt od konstruktora lub architekta.
 2. Pierwszym etapem jest wycięcie gniazd na betonowe poduszki – podpory podciągu ściany nośnej. W niektórych przypadkach one nie wystarczą i konieczne jest stworzenie filarów.
 3. Następnie należy wykonać bruzdy, w których umieszczone zostaną stalowe belki konstrukcyjne.
 4. Po obu stronach ściany nośnej do wyburzenia wyznacza się linie rozkucia.
 5. Po rozkuciu w bruzdy należy wstawić belki. Do osadzenia podciągu stosowany jest np. szybkowiążący cement montażowy.
 6. Rozbiórka ściany nośnej możliwa jest dopiero po poprawnym wykonaniu podciągu ściany i związaniu konstrukcji betonem.
 7. Rozbieranie ściany nośnej warto wykonać np. za pomocą przecinarki z tarczą diamentową (wykorzystanie ciężkiego sprzętu może uszkodzić konstrukcję).
 8. Po wyburzeniu ściany nośnej należy powierzchnię przygotować do otynkowania, przykryć metalową siatką tynkarską, pokryć kilkoma warstwami zaprawy i wykonać tynkowanie podciągu ściany nośnej.

Czy możliwe jest częściowe wyburzenie ściany nośnej?

Możliwe jest częściowe wyburzenie ściany nośnej, ale wtedy także musisz uzyskać pozwolenie architekta i zarządcy nieruchomości. Potrzebna będzie zgoda wydana przez urząd miasta lub urząd gminy oraz projekt budowlany przygotowany przez eksperta z odpowiednimi uprawnieniami. Często przy niewielkim, fragmentarycznym wyburzaniu ściany nośnej, nie będzie konieczności używania podciągu.

Czasami, jeśli w ścianie nośnej przeznaczonej do usunięcia znajdują się instalacje, nie będzie możliwe częściowe czy całkowite jej wyburzenie.

Wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia

Co stanie się, jeśli z różnych przyczyn zdecydujesz się na wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia? Może to wiązać się to z wieloma przykrymi konsekwencjami:

 • Przede wszystkim może spowodować naruszenie konstrukcji budynku, co grozi nawet zawaleniem ściany lub całego domu czy bloku.
 • Brak zgody na wyburzenie ściany nośnej może doprowadzić do tego, że organ nadzoru budowlanego nakaże rozbiórkę obiektu lub jego części.
 • Może też nałożyć na inwestora konieczność uiszczenia opłaty legalizacyjnej, a jej nieuregulowanie spowoduje, że będzie trzeba przywrócić budynkowi stan sprzed modernizacji.

Organ administracyjny może wezwać inwestora do przedstawienia ekspertyzy technicznej i innych dokumentów pozwalających na ocenę spełnienia wymogów technicznych związanych z wyburzeniem ściany nośnej. Jeśli okaże się, że konstrukcja budynku została odpowiednio zabezpieczona i nie stwarza to żadnego zagrożenia, najprawdopodobniej inwestor zobowiązany będzie tylko do uiszczenia opłaty legalizacyjnej.

Wyburzenie ściany działowej – krok po kroku

Przed rozpoczęciem prac polegających na wyburzeniu ściany działowej warto skonsultować się z konstruktorem lub architektem, aby ustalić:

 • z czego wykonana jest ścianka działowa,
 • czy na pewno nie stanowi elementu wspierającego konstrukcję (może się tak zdarzyć, szczególnie w starym budownictwie),
 • jaką dokładnie grubość ma przegroda.

Od tych parametrów zależy przebieg prac zmierzających do burzenia ściany działowej.

Niezależnie od materiału, z jakiego zrobiona jest przegroda, należy sprawdzić, czy w przeznaczonej do usunięcia ścianie nie przebiega instalacja elektryczna, rury lub przewody wentylacyjne. Warto też bardzo dobrze zabezpieczyć miejsce pracy, przykładowo: jeśli remont nie obejmuje wymiany podłogi, to niezbędne jest zastosowanie nie tylko folii i kartonu, ale też drewnopochodnych płyt, które będą dodatkową ochroną.

Demontaż ścianki działowej z płyt GK

 1. Warto zacząć od nacięcia płyt blisko profilu mocującego.
 2. Należy usunąć wypełnienie ściany działowej (np. wełnę mineralną) oraz płyty po drugiej stronie ściany.
 3. W ostatnim kroku wystarczy zdemontować stelaż – usunąć mocowanie od ścian, sufitu i podłogi.

Wyburzanie ściany murowanej

To trudniejsze zadanie niż w przypadku płyt GK:

 1. Wyburzanie ściany warto zacząć od góry – pierwsze przebicie można wykonać w środkowej części za pomocą młotowiertarki lub mechaniczne – młotkiem i przecinakiem.
 2. Po usunięciu górnego rzędu cegieł należy schodzić z rozbiórką coraz niżej – demontując kolejne rzędy; w przypadku cegły większość materiału można odzyskać; bloczki betonowe lub pustaki zazwyczaj ulegają zniszczeniu.

Wyburzanie ścian – cennik. Ile kosztuje wyburzenie ściany?

Ceny wyburzenia ściany zależą od wielu parametrów – na stopień skomplikowania prac wpływa m.in. grubość przegród, materiał i wszelkie dodatkowe prace konieczne do poprawnego wykonania rozbiórki.

Wyburzenie prostej ściany działowej (wykonanej z płyt GK osadzonych na stelażu) kosztuje ok. 40–50 zł za m2. Natomiast więcej zapłacisz, jeśli jest wzniesiona z cegły. Cena usługi wynosi wówczas w granicach 78–87 zł za m2. Jeszcze większe koszty pociąga za sobą rozbieranie ścian żelbetonowych lub zrobionych z betonu. Takie prace są dużo droższe – to nawet 369–395 zł za m2.

Wyburzanie ścian w bloku z wielkiej płyty

Możliwe jest wykonanie wyburzenia ścian w blokach z wielkiej płyty. Zwykle takie prace obejmują usunięcie ścian działowych, ale nawet wewnętrzne ściany budynku mogą przenosić obciążenia nośne. Jak rozpoznać ścianę nośną w bloku z wielkiej płyty? Najlepiej sprawdzić plany obiektu i poprosić w tym zakresie o pomoc architekta czy innego eksperta. Przyjmuje się z reguły, że ściany nośne w takich budynkach będą miały grubość co najmniej 20 cm.

Wyburzanie ścian w kamienicy

Podobnie jak w przypadku likwidowania ścian nośnych i działowych w blokach z wielkiej płyty, przy kamienicach także należy pozyskać zgodę zarządcy czy spółdzielni na takie działanie. Zwykle poprzedzone musi to być rozmową z architektem. Dodatkowo, nieco inne wytyczne obejmują wyburzanie ścian w kamienicach zabytkowych. Zgodę na takie prace musi wyrazić konserwator zabytków.

Wyburzanie ścian w starym domu

Trudno ocenić stabilność konstrukcji starego domu, dlatego przed podjęciem wyburzania ścian nośnych czy działowych, warto zasięgnąć opinii architekta i skonsultować z nim projekt przebudowy, jeśli wyburzenie dotyczyć ma ścian nośnych. Wykonanie podciągu w takim przypadku jest zwykle niezbędne.

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 7 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco