pomieszczenie w trakcie malowania ścian na żółty kolor

Remont pokoju – jak wyremontować pokój i ile to kosztuje?

Cena i kosztorys remontu pokoju lub salonu zależą od zakresu prac, stanu wyjściowego i metrażu pomieszczenia. Tani remont pokoju może polegać tylko na pomalowaniu ścian, lakierowaniu podłogi i przeglądzie instalacji elektrycznej. Kompleksowy remont obejmuje często wyburzenie ścian, konstrukcję sufitu podwieszanego, dodatkową zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych, wymianę podłóg oraz inne prace rozbiórkowe. Ile kosztują prace remontowe w pokoju i jak przygotować się do remontu?

Remont pokoju – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem remontu salonu lub pokoju warto stworzyć szczegółowy plan i harmonogram prac remontowych. Zadanie można wykonać samodzielnie, ale zdecydowanie bardziej opłaca się zlecić tę czynność fachowcom. Większość firm remontowych w czasie pierwszej konsultacji może wstępnie wycenić zakres prac i zasugerować priorytety w zależności od budżetu na remont.

Remont pokoju warto opierać na trzech filarach:

 1. Odświeżenie i niezbędne naprawy – usunięcie wszelkich usterek, wygładzenie ścian, naprawa ubytków, sprawdzenie instalacji elektrycznej.
 2. Ergonomia i funkcjonalność – pokój lub salon po remoncie powinien być bardziej funkcjonalny, należy więc jak najlepiej wykorzystać układ pomieszczenia, rozkład mebli i oświetlenia; w planie remontu można też uwzględnić stworzenie stref: relaksu i użytkowej.
 3. Atrakcyjny wygląd – kolor ścian, tapetowanie, modne dodatki i dekoracje – to kwestia gustu i zarazem najłatwiejsza część remontu.
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 591 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Remont pokoju – ściany, sufit i podłogi

fachowiec wykańcza sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

Podstawą każdego remontu są oględziny ścian i podłóg (przydatne będą poradniki: remont ścian, wyciszenie ścian, wyciszenie sufitów). Tynkowanie ścian, wymiana okien i wypoziomowanie podłogi za pomocą wylewki samopoziomującej to podstawowe prace budowlane, od których należy zacząć kompleksowy remont pokoju. W niektórych przypadkach dodatkowo należy przed remontem usunąć starą powłokę (tapetę lub farbę).

Opcjonalnie na tym etapie można stworzyć konstrukcję sufitu podwieszanego. Przy okazji tych prac należy wykonać przegląd instalacji elektrycznej – zaplanować nowe punkty oświetleniowe lub włączniki światła.

Remont pokoju w wersji podstawowej to zazwyczaj tylko odmalowanie ścian i sufitów oraz naprawa wszelkich ubytków na ścianach za pomocą masy szpachlowej.

Malowanie, tapetowanie ścian w pokoju

Przed odmalowaniem ścian konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli odkurzenie i umycie ścian, usunięcie zabrudzeń i tłustych plam za pomocą mydła malarskiego.

Wszelkie ubytki należy zaszpachlować – uprzednio ściągając wokół nich warstwę farby za pomocą szpachelki. Po wykonaniu niezbędnych napraw i przygotowaniu ścian przed malowaniem konieczne jest zagruntowanie podłoża. Najpierw należy zaplanować malowanie sufitu, a dopiero później malowanie ścian.

Jeśli szukasz fachowca z Twojej okolicy, sprawdź: Najlepsi Malarze Blisko Ciebie

Remont lub wymiana podłogi w pokoju

Odświeżenie podłogi w pokoju z parkietem polega zazwyczaj na wykonaniu zabiegu cyklinowania, odpylania powierzchni i lakierowania. Kompleksowy remont podłogi w pokoju z kolei polega zwykle na zerwaniu starej podłogi i położeniu paneli, płytek, gresu lub parkietu.

Warto pamiętać o zakupie materiałów na zapas (ok. 15% więcej), dzięki czemu naprawa uszkodzonej płytki lub panelu nie będzie w przyszłości stanowiła problemu.

Wyburzenie lub dodatkowa zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Budowa ścianki działowej lub regału z płyt gipsowo-kartonowych może nie tylko nadać nowy wygląd pomieszczeniu, ale też w łatwy sposób wydzielić strefę relaksu i strefę użytkową. Remont pokoju może też obejmować wyburzenie ścianki działowej, powiększenie otworów w ścianie lub wymianę drzwi.

Warto pamiętać, że o ile wyburzenie ściany działowej (a właściwie jej demontaż – zazwyczaj są to ścianki stworzone z płyt GK na stelażu z wypełnieniem) nie jest problematyczne, o tyle usunięcie ściany nośnej wymaga niezbędnego pozwolenia i konsultacji z konstruktorem.

Remont pokoju – ceny

W symulacji kosztów przyjmujemy, że remontowany jest salon o powierzchni 20 m kw.:

 • położenie zaprawy / wylewki samopoziomującej w pokoju, grubość 2–5mm, bez skomplikowanych prac – ok. 30–60 zł za m kw.;
 • położenie w pokoju 20 m kw. paneli podłogowych z podkładem, listwami progowymi + listwami PCV do paneli – ok. 20–45 zł za m kw.;
 • naprawa ubytków w ścianach – ok. 10–20 zł za m kw.;
 • malowanie ścian pokoju 20 m kw. (farba gruntująca + 2x farba nawierzchniowa zmywalna ceramiczna – kolor – ze średniej półki) – ok. 20 zł za m kw.;
 • podłączenie oświetlenia w salonie – dwóch kinkietów i lampy sufitowej – ok. około 50–70 zł/szt.;
 • wyciszenie ściany w pokoju – 60–100 zł za m kw. (cena w przypadku wyciszenia ściany ze stelażem, regipsem, wełną i folią);
 • zerwanie starych tapet lub innej powłoki, np. farby akrylowej, którą trzeba namoczyć i zeskrobać – ok. 10 zł za m kw.;
 • wykonanie dodatkowej ścianki działowej w pokoju (z płyt GK) – ok. 80 zł za m kw.;
 • położenie tapety ze wzorem, z włókna szklanego (tapetowanie przygotowanej wcześniej ściany) – ok. 35–60 zł za m kw.;
 • cyklinowanie podłogi – ok. 20–30 zł za m kw.;
 • wynajęcie kontenera budowlanego – ok. 200–500 zł.

Sprawdź pozostałe cenniki:

 • Koszt wykończenia mieszkania za m2 – stan deweloperski
 • Ile kosztuje remont mieszkania? Kosztorys prac remontowych
 • Generalny remont domu – ceny. Ile kosztuje wykończenie domu?
 • Więcej poradników o remontach mieszkań

  Jak działa Oferteo?

  Odpowiedz na kilka pytań
  Powiedz nam czego potrzebujesz,
  abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
  Otrzymaj oferty
  Poznaj dopasowane oferty
  specjalistów z Twojej okolicy
  Wybierz najlepszą
  Porównaj oferty i zadawaj pytania,
  bezpłatnie i niezobowiązująco

  Porównaj oferty