Klient nasz pan, czyli rzetelna wycena prac remontowych
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Przedsiębiorstwo remontowo-usługowe ArtJas nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Przedsiębiorstwo remontowo-usługowe ArtJas

2

Klient nasz pan, czyli rzetelna wycena prac remontowych

Autor: Artur Jasiński Przedsiębiorstwo remontowo-usługowe ArtJas, publikacja: 2021-03-23

Ważnym, a zarazem często omijanym tematem jest rzetelna wycena prac remontowych. Dlaczego jest to tak istotna kwestia? Dokładna wycena pozwoli nam sprawdzić, czy zmieściliśmy się w zaplanowanym wcześniej budżecie.

Malowanie mieszkań, domów, lokali użytkowych

Wycena robót remontowych – dezinformacja

Planując większy czy mniejszy remont mieszkania, domu lub ogrodu, z reguły ogranicza nas budżet, którego z założenia nie chcielibyśmy przekraczać. Niestety często możemy spotkać wykonawców, którzy bardziej lub mniej świadomie wprowadzają klientów w błąd. Przeważnie spowodowane jest to chęcią pozyskania klienta, który gdy już zapłaci zaliczkę, to się nie wycofa i wówczas taki wykonawca może zacząć doliczać sobie za prace, które musi wykonać, a o których wcześniej nie wspomniał.

Błędy w wycenie – na przykładzie malowania

Najczęściej dochodzi do takich nieścisłości w usłudze malowania. Klient prosi o usługę malowania i otrzymuje cenę za dwukrotne malowanie, płaci zaliczkę, po czym dowiaduje się, że wykonawca musiał dodatkowo zabezpieczać powierzchnie nierobocze, uzupełniać większe lub mniejsze ubytki w ścianach albo je równać oraz gruntować przed malowaniem.

Wszystko to sprawia, że ostateczna cena znacząco rośnie. A przecież z łatwością możemy takich sytuacji uniknąć, gdy rzetelnie omówimy wcześniej zakres prac i przygotujemy wycenę.

Koszt remontu – jak oszacować rzetelnie?

W takiej wycenie powinno znajdować się kilka podstawowych informacji:

1. Dokładny metraż remontowanych pomieszczeń

Do przygotowania dobrej wyceny trzeba znać dokładny metraż remontowanego pomieszczenia. Tak samo przy montażu ścianek działowych czy sufitów podwieszanych.

2. Określenie liczby godzin, potrzebnych wykonawcy do ukończenia projektu

Nie wszystkie jednak można zmierzyć, np. montaż mebli. Dobry wykonawca po otrzymaniu od zleceniodawcy informacji jest w stanie przewidzieć, ile dana praca zajmie mu czasu. Oczywiście niektóre prace są tak specyficzne, że bardzo trudno jest wyliczyć dokładny czas na wykonanie zlecenia, wówczas wykonawca powinien poinformować, że potrzebuje np. 10 godzin na wykonanie pracy plus minus 2 godziny na nieprzewidywane prace.

3. Zakres prac

Znając dokładny metraż lub ilość godzin potrzebnych na wykonanie zlecenia, należy również wypunktować dokładny zakres prac. Każdy wykonawca wie, jakie prace potrzebne są do wykonania zleconych zadań.

Weźmy znowu przykład malowania. Gdy klient zleca „tylko malowanie”, wykonawca powinien poinformować od razu, że to nigdy nie jest tylko malowanie

Przed wykonaniem prac malarskich należy zabezpieczyć powierzchnie nierobocze, tj. zabezpieczyć podłogi, listwy, okna meble itp. Powinien również poinformować o tym, że powierzchnie robocze warto umyć z tłustych plam, uzupełnić większe lub mniejsze ubytki oraz przetrzeć papierem ściernym, aby usunąć niedoskonałości, które mogą wyjść spod farby. Gruntowanie oraz dwukrotne malowanie.

4. Uwzględnienie materiałów

W wycenie dobrze jest również poinformować klienta o używanych materiałach, jeśli takie są w cenie.

5. Narzędzia

Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy wykonawca posiada wszelkie niezbędne narzędzia do wykonania zlecenia. Spotykam się z klientami, którzy mówią, że fachowiec przyjechał do pracy bez narzędzi, a kosztami ich zakupów obciążył klientów.

6. Podsumowanie kosztów

Podsumowanie wszystkich wymienionych prac oraz podanie kwoty końcowej. Informacja, czy cena jest brutto, czy netto.

7. Inne informacje

Na przykład o konieczności podpisania umowy, terminie rozpoczęcia i zakończenia prac lub innych, w zależności od indywidualnego podejścia wykonawcy.

Tak przygotowana wycena powinna zagwarantować zleceniodawcy, że prace zostaną wykonane w zakresie i kwocie, jaka została ustalona na początku rozmów. Oczywiście jeżeli podczas prac nie zmieni się zakres prac.

Proszę pamiętać, że przygotowanie indywidualnej wyceny często łączy się z ponoszonymi kosztami przez wykonawcę, dlatego może on domagać się zapłaty za wykonanie tak szczegółowej wyceny. Chodzi tutaj np. o dojazd do klienta na wycenę. Można ustalić jakąś symboliczną opłatę za taką usługę (zwrot kosztów paliwa). Oczywiście koszt ten może być później odliczony od całości kwoty po nawiązaniu współpracy.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pozytywnie wpłynie na Państwa budżet podczas planowania prac remontowych.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 591 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o remontach mieszkań