Upadłość konsumencka a zobowiązania upadłego wobec banków komercyjnych z tytułu umów kredytowych
Jak już wielokrotnie pisałem, decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej skutkuje wieloma następstwami dla upadłego. W przypadku posiadania mieszkania zakupionego na kredyt może to spowodować konieczność opuszczenia lokalu (mieszkania). Zatem przed podjęciem decyzji o skierowaniu wniosku o ogłoszenia upadłości konsumenckiej warto wiedzieć, co dzieje się ze zobowiązaniami kredytowymi po ogłoszeniu upadłości.
I Upadłość konsumencka a kredyt bankowy
Ogłoszenie upadłości przez dłużnika (kredytobiorcę) może okazać się jedynym sposobem na oddłużenie z tytułu zaciągniętego kredytu. Wobec tego, że upadłość konsumencka polega na „uporządkowaniu” długów (zadłużenia), po jej ogłoszeniu syndyk przejmuje kontrolę nad naszym majątkiem. Inaczej: z dochodami (renta, emerytura, pensja), nieruchomościami (mieszkanie, dom) i ruchomościami (samochód).
II Upadłość konsumencka a dom, mieszkanie, lokal użytkowy na kredyt
Upadłość konsumencka a zakup nieruchomości (dom, mieszkanie) na kredyt hipoteczny wywołuje wiele zmartwień dla potencjalnego dłużnika (upadłego). Kupno mieszkania na kredyt wiąże się z nałożeniem na daną nieruchomość hipoteki. Hipoteka stanowi jakby zabezpieczenie kredytodawcy (banku) przed różnymi sytuacjami, w tym upadłością konsumencką.
„Hipoteka jest formą zabezpieczenia kredytu przez bank. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, to bank może przejąć na własność nieruchomość objętą hipoteką, sprzedać nieruchomość, a z pozyskanych środków spłacić zaciągnięty kredyt”.
Gdy nieruchomość zabezpieczona hipoteką zostanie sprzedana, upady zmuszony będzie do opuszczenia tej nieruchomości.
III Upadłość konsumencka a hipoteka małżonków
Upadłość konsumencką może ogłosić każdy z małżonków, ale w oddzielnym postępowaniu. Często jest tak, że upadłość ogłaszana jest tylko wobec jednego z małżonków, ponieważ drugi nie złożył takiego wniosku. Wobec czego, banki przy udzieleniu kredytu hipotetycznego mogą zabezpieczyć się dodatkową umową o wspólnej odpowiedzialności z kredyt. Jeśli tego zapisu nie ma w umowie kredytowej, wówczas upadłość konsumencka nie musi dotyczyć współmałżonka, a tym samym hipoteka nałożona na nieruchomość, której właścicielami są dwie osoby, nie może być egzekwowana przez bank od osoby, która nie ogłosiła upadłości konsumenckiej. W praktyce może zaistnieć taka sytuacja, że sprzedaż nieruchomości dokonana zostanie w połowie.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o prawie gospodarczym
Artykuł porusza zagadnienie wpływu ogłoszenia upadłości na toczące się postępowania sądowe, administracyjne i egzekucyjne wobec upadłego.
19.08.2022Ważną datą w polskim ustawodawstwie był 7.11.2019 roku. Wówczas do Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) wprowadzono zmiany dotyczące korespondencji sądowej dla pozwanego. Nowelizacja, o której mowa, spowodowała likwidację tzw. fikcji doręczeń przesyłek sądowych w postępowaniu cywilnym.
17.06.2022Z artykułu dowiedzą się Państwo, ilu wierzycieli musi brać udział w postępowaniu upadłościowym, w przypadku upadłości gospodarczej – jak i konsumenckiej. W tekście przytoczono następujące podstawy prawne: art. 1 ust. 1 p.u., art. 419 ² ust. 1 p.u., art. 355 k.p.c. w zw. art. 229 p.u. oraz orzecznictwo wskazane w systemie LEX Gdynia.
17.06.2022W części I artykułu opisaliśmy skutki prawne podjęcia czynności prawnych przed formalnym (wydanie postanowienia) ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Uzupełnimy część I o pkt B, tj. „Bezskuteczność czynności prawnych dłużnika stwierdzona orzeczeniem sądu (wyrokiem tudzież postanowieniem)”. Natomiast w ust. I niniejszego artykułu przedstawimy „Skutki czynności prawnych podjętych przez upadłego po dacie ogłoszenia upadłości konsumenckiej”.
08.09.2022Treść niniejszego artykułu odnosi się do tematyki klauzul generalnych (rozsądku) w postaci względów humanitarnych i względów słuszności¹, które przed nowelizacją prawa upadłościowego stanowiły ostatnią deskę ratunku dla dłużnika w przypadku istnienia przesłanek dających sądowi możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
13.09.2022Upadły (dłużnik), któremu Sąd ustalił Plan Spłaty Wierzycieli, ma obowiązek złożenia sprawozdania z wykonywania planu do 30 kwietnia bieżącego roku.
23.06.2022