Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Upadłość konsumencka a zobowiązania upadłego wobec banków komercyjnych z tytułu umów kredytowych

Upadłość konsumencka a zobowiązania upadłego wobec banków komercyjnych z tytułu umów kredytowych

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 13 grudnia 2022 13.12.2022 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6588 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Jak już wielokrotnie pisałem, decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej skutkuje wieloma następstwami dla upadłego. W przypadku posiadania mieszkania zakupionego na kredyt może to spowodować konieczność opuszczenia lokalu (mieszkania). Zatem przed podjęciem decyzji o skierowaniu wniosku o ogłoszenia upadłości konsumenckiej warto wiedzieć, co dzieje się ze zobowiązaniami kredytowymi po ogłoszeniu upadłości.

I Upadłość konsumencka a kredyt bankowy

Ogłoszenie upadłości przez dłużnika (kredytobiorcę) może okazać się jedynym sposobem na oddłużenie z tytułu zaciągniętego kredytu. Wobec tego, że upadłość konsumencka polega na „uporządkowaniu” długów (zadłużenia), po jej ogłoszeniu syndyk przejmuje kontrolę nad naszym majątkiem. Inaczej: z dochodami (renta, emerytura, pensja), nieruchomościami (mieszkanie, dom) i ruchomościami (samochód).

II Upadłość konsumencka a dom, mieszkanie, lokal użytkowy na kredyt

Upadłość konsumencka a zakup nieruchomości (dom, mieszkanie) na kredyt hipoteczny wywołuje wiele zmartwień dla potencjalnego dłużnika (upadłego). Kupno mieszkania na kredyt wiąże się z nałożeniem na daną nieruchomość hipoteki. Hipoteka stanowi jakby zabezpieczenie kredytodawcy (banku) przed różnymi sytuacjami, w tym upadłością konsumencką.

„Hipoteka jest formą zabezpieczenia kredytu przez bank. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, to bank może przejąć na własność nieruchomość objętą hipoteką, sprzedać nieruchomość, a z pozyskanych środków spłacić zaciągnięty kredyt”.

Gdy nieruchomość zabezpieczona hipoteką zostanie sprzedana, upady zmuszony będzie do opuszczenia tej nieruchomości.

III Upadłość konsumencka a hipoteka małżonków

Upadłość konsumencką może ogłosić każdy z małżonków, ale w oddzielnym postępowaniu. Często jest tak, że upadłość ogłaszana jest tylko wobec jednego z małżonków, ponieważ drugi nie złożył takiego wniosku. Wobec czego, banki przy udzieleniu kredytu hipotetycznego mogą zabezpieczyć się dodatkową umową o wspólnej odpowiedzialności z kredyt. Jeśli tego zapisu nie ma w umowie kredytowej, wówczas upadłość konsumencka nie musi dotyczyć współmałżonka, a tym samym hipoteka nałożona na nieruchomość, której właścicielami są dwie osoby, nie może być egzekwowana przez bank od osoby, która nie ogłosiła upadłości konsumenckiej. W praktyce może zaistnieć taka sytuacja, że sprzedaż nieruchomości dokonana zostanie w połowie.

Dodano: 13 grudnia 2022 Zaktualizowano: 13 grudnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco