Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czym jest zasada słuszności lub humanitaryzmu w upadłości konsumenckiej?

Czym jest zasada słuszności lub humanitaryzmu w upadłości konsumenckiej?

Artykuł ma na celu przybliżenie czytelnikowi tematykę rozwiązań prawnych dotyczących polskiego systemu prawa, które mogą być stosowane przez organa orzekające (sądy) w praktycznym stosowaniu przepisów prawa.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

I Zasada słuszności i humanitaryzmu

Zasada słuszności i humanitaryzmu należą do tzw. klauzul generalnych.¹ Są domeną Prawa cywilnego, ale także gospodarczego, w tym upadłościowego. Ich funkcją (zadaniem) jest uzupełnianie i korygowanie istniejących norm prawnych wywodzonych z poszczególnych przepisów prawa zawartych w Prawie cywilnym, gospodarczym, upadłościowym i innych gałęziach prawa.

Zasada humanitaryzmu i zasada słuszności nie są jedynymi klauzulami generalnymi w polskim systemie prawa. Mowa tu o zasadach współżycia społecznego.² Zasady te pozwalają organowi stosującemu prawo (sąd) zastosować pewien „luz decyzyjny” w danej, konkretnej sprawie. Przy czym zasady współżycia społecznego są zawarte głównie w Prawie cywilnym (art. 5 k.c.). Zaś zasada słuszności i humanitaryzmu odnoszą się do Prawa upadłościowego (p.u.).

Zasady stanowią furtkę (luz decyzyjny) dla swobodnej oceny danego stanu faktycznego w Prawie upadłościowym. Dają także szeroką możliwość zasadności argumentacji oddłużenia osób (dłużników – upadłych), względem których zachodzą negatywne (in minus) przesłanki uzasadniające:

  • odmowa ustalenia planu spłat;
  • umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat;
  • warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat.

II Zasada (względy) słuszności

I tak, niezbędnym celem ustalenia, czy zachodzą w danym przypadku względy słuszności, jest określenie przez sąd okoliczności życia dłużnika, jego otoczenia, środowiska, w którym się wychował i działał, a także dotychczasowego postępowania w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym.

III Zasada (względy) humanitaryzmu

Podobnie ma się sytuacja w przypadku zasady humanitaryzmu, którą należy odczytywać w znaczeniu poszanowania godności człowieka.³ Ustawodawca uznał, że w określonych stanach faktycznych (sytuacjach) odmowa wszczęcia postępowania upadłościowego/ umorzenie wszczętego / uchylenie planu spłat może naruszać godność ludzką. I tak, do względów humanitarnych możemy zaliczyć: chorobę dłużnika, jego niepełnosprawność, konieczność podjęcia leczenia, bezdomność, hazard, utrzymanie dużej rodziny itp.

IV Przykłady zastosowania przez sąd humanitaryzmu

  • Dłużnik zaciągał zobowiązania kredytowe, pożyczki, chwilówki, aby sfinansować leczenie swojego stanu zdrowia albo żony bądź innego członka rodziny.
  • Dłużnik zaciągał zobowiązania finansowe, aby zapewnić utrzymanie wielodzietnej rodziny.
  • Inne okoliczności (rozwód, kalectwo w wyniku wypadku, pożar gospodarstwa domowego).

V Przykłady zastosowania przez sąd zasady słuszności

  • Dłużnik nie zgłosił w terminie wniosku o upadłość konsumencką z uwagi, że w tym czasie opiekował się ciężko chorymi rodzicami.
Ważne:

¹ Klauzula generalna jako instytucja Prawa cywilnego to zwrot niedookreślony, zawarty w przepisie prawnym, który oznacza pewne cechy funkcjonujące w jakiejś grupie społecznej, a do których odsyła ów przepis przez nakaz uwzględniania tych cech przy ustalaniu stanu faktycznego, podpadającego pod daną normę prawną.

² Zasady współżycia społecznego to rodzaj klauzuli prawnej stosowanej w prawie polskim. Odnosi się do powszechnie uznawanych norm. Zasady współżycia społecznego to normy obyczajowe, a także moralne i etyczne, które panują w danym społeczeństwie.

³ Godność człowieka – poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie, co wyraża się w pragnieniu posiadania także szacunku ze strony innych z uwagi na swoje walory duchowe, moralne czy też zasługi społeczne. Ma ona dwoisty charakter i odnosi się do godności osobowej i osobowościowej.

Dodano: 13 września 2022 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco