Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Budownictwo na Kaszubach - dawniej i dziś

Budownictwo na Kaszubach - dawniej i dziś

W latach 90. XX wieku modne było budowanie dla pokoleń – dziadkowie, dzieci i wnuki mieszkający w jednym miejscu, w jednym wielkim domu. Filozofia ta była po części schedą po uprzednim ustroju, w którym obywatel mieszkał i pracował w danym miejscu przez całe swoje życie. Dzisiaj praca wymaga naszej migracji, przemieszczania się. Rodzina w poprzednim ustroju natomiast prawie zawsze pozostawała w miejscowości, w której ktoś już z jej członków mocno zapuścił korzenie.

author box img

Ryszard de Janauis Święćkowski de Janauis Święćkowski

Zaktualizowano: 17 marca 2017 17.03.2017 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 58822 Specjalistów od Domów Murowanych blisko Ciebie

Jak kształtowało się budownictwo rodzinne na Kaszubach na przestrzeni lat?

Tendencja na dzisiaj to małe domki, raczej tradycyjne do 100-120 m2 PUM na 2-6 osób – wymuszone także poprzez wymogi różnego rodzaju programów pomocowych, np. dla młodych, w znacznej części posiadające udogodnienia proekologiczne i coraz lepsze jakościowo i parametrowo materiały wbudowane.

Jakie domy obecnie budują mieszkańcy najczęściej? Jaki styl wybierają?

Mimo wszystko jednak domy tradycyjne, nowoczesne, o konstrukcji modernistycznej lub podkreślające indywidualizm nie tylko konstrukcji, ale i charakteru inwestora to nadal niewielki procent. Wiąże się to m.in z warunkami, jakie określają decyzje o warunkach zabudowy lub wypisy z planów miejscowych obowiązujące na Kaszubach. To one z wiadomych często powodów preferują tzw. budownictwo tradycyjne, czyli oparte na prostych, symetrycznych bryłach, pokrytych dachami dwu- lub wielospadowymi. Zresztą zapisy takie są jak najbardziej uzasadnione, chociaż przyznaję, że nie wszędzie i nie zawsze powinny być sztywno wprowadzane.

Czy w budowlance także dominuje moda?

Oczywiście, tak jak w życiu. Są okresy, kiedy modne są np. dworki i są okresy, kiedy modne są domy nowoczesne o prostej, wręcz przemysłowej bryle i konstrukcji. Widać to także w detalach konstrukcji lub architektury obiektu. Kiedyś bardzo modne były balkony, dzisiaj moda jest na tarasy na parterze. Kolorystyka elewacji także ulega modzie. Coraz więcej kolorów szarych i ciemnych można zauważyć na naszych domach. Kiedyś były to kolory naturalne, np. biel, później pastelowe. Dziś moda na kolorystykę też jest inna.

Czy na Kaszubach przyjęły się domy enrgooszczędne?

Biura projektowe wykonują od 5 do nawet 30% projektów energooszczędnych. Zasada jest jedna: najpierw musisz zainwestować, by dopiero po latach otrzymywać wymierne koszty lub zwrot nakładów z tego typu inwestycji. Pompa ciepła jest tu najlepszym przykładem. Wkład początkowy jest dość znaczny, a koszty inwestycji zwracają się dopiero po latach. Myślę jednak, że to przyszłość budownictwa, bo zwiększające się koszty dostarczenia mediów, związane m.in. z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych, są duże. Budownictwo pójdzie w "ekologię", czyli domy przyjazne środowisku, i jednocześnie dzięki temu środowisku w znacznej mierze będzie niezależne od innych źródeł energii.

Opracował:

Ryszard de Janauis Święćkowski

Biuro Obsługi Inwestycji de Janauis BP

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 764 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 23 marca 2017 Zaktualizowano: 17 marca 2017

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco