Powietrzna pompa ciepła - czy ogrzeje dom?

Używanie powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu jest bardzo popularne. To za sprawą niskich kosztów montażu urządzenia i późniejszej eksploatacji. Pompa powietrzna czerpie aż 75 proc. energii z otoczenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje i odpowiadamy na pytania dotyczące ogrzewania pompą powietrzną.

Powietrzna pompa ciepła – opis

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zyskuje na popularności. Jest nowoczesna i przyjazna środowisku. Może pracować w temperaturze od -25 stopni do +45 stopni Celsjusza.

Gdy temperatura powietrza znacznie spada, pompa ciepła wspomagana jest energią elektryczną. Urządzenie grzewcze automatycznie zmienia źródło zasilania.

Co ważne, w takiej sytuacji za prąd zapłacisz niewiele więcej niż przy codziennej pracy pompy. Potrzebuje ona dodatkowej energii wyłącznie do wsparcia jej zasilania, a nie ogrzania całego domu.

Wyróżnia się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła:

 • pompy ciepła powietrze-woda,
 • pompy ciepła powietrze-powietrze.

Pompy ciepła powietrze-woda są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2019 roku sprzedało się aż dwa razy więcej pomp typu powietrze-woda niż w roku 2018.

Czym różnią pompy ciepła powietrze-woda od pomp powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda a powietrze-powietrze

Technologia pomp ciepła staje się coraz bardziej popularna. Nie ma w tym nic zaskakującego – te urządzenia grzewcze można dopasować do możliwości finansowych osoby zainteresowanej pompą, a także do konkretnego budynku. Powietrzne pompy ciepła są tylko jednym z rodzajów pomp występujących na rynku. Jakie są różnice między pompą powietrze-woda a pompą powietrze-powietrze?

Pompa ciepła typu powietrze-woda działa w układzie wodnym. Oznacza to, że ciepło skraplania czynnika roboczego zostaje przekazane wodzie. Woda grzewcza odbiera ciepło pobrane z zewnątrz budynku i przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania i/lub do instalacji ciepłej wody użytkowej.

W przypadku pomp ciepła typu powietrze-powietrze masz do czynienia z układem nadmuchowym. Jednostka zewnętrzna pobiera powietrze do układu, a jednostki nawiewna bezpośrednio je ogrzewa (lub chłodzi). Następnie ogrzane (lub schłodzone) powietrze trafia do pomieszczeń przez kratki nawiewne.

Pompy ciepła powietrze-powietrze w odróżnieniu od pomp powietrze-woda nie służą do ogrzewania wody. W celu przygotowania ciepłej wody użytkowej konieczne jest zainstalowanie dodatkowych elementów grzewczych.

Powietrzna pompa ciepła monoblok a split

Pompa powietrzna do ogrzewania domu dzieli się nie tylko na pompę typu powietrze-woda i powietrze-powietrze. Może być również typu monoblok lub split. Czym charakteryzują się poszczególne modele powietrznej pompy grzewczej?

System chłodniczy pompy ciepła monoblok w całości znajduje się po zewnętrznej stronie budynku. W domu musisz zainstalować jedynie regulator oraz moduł hydrauliczny (możesz go zastąpić centralą grzewczą). W przypadku tego rodzaju powietrznej pompy ciepła oszczędzasz przestrzeń w domu. Pompa ciepła typu split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Obie jednostki są połączone rurami chłodniczymi.

Gdzie szukać pomp ciepła?
Poniżej przedstawiamy ranking 17 521 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pamiętaj!

 1. Bez względu na to, który rodzaj pompy powietrznej ciepła wybierzesz, nie będziesz musiał robić odwiertów pod urządzenie grzewcze, tak jak ma to miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła.
 2. Jeśli wciąż zastanawiasz się, co będzie lepsze, pompa ciepła czy gaz, weź pod uwagę bezpieczeństwo. Powietrzna pompa ciepła podczas awarii nie emituje szkodliwych substancji.
 3. To, która pompa powietrzna do ogrzewania domu będzie najlepsza, oceni inwestor. Dobrze, jeśli pozna on oczekiwania domowników, następnie przedstawi wszystkie dostępne opcje.
 4. Aby oszacować realny koszt pompy ciepła typu powietrze, weź pod uwagę zarówno cenę jej zakupu i montażu, jak i późniejsze koszty.

Powietrzną pompę ciepła możesz zamontować zarówno do nowego domu, jak i do domu kilkudziesięcioletniego. W obu przypadkach szybko docenisz jej zalety. Najważniejsze, aby przy wyborze urządzenia cieplnego kierować się nie tylko opiniami użytkowników pomp, ale również brać pod uwagę rady specjalistów.

Czy powietrzna pompa ciepła ogrzeje dom?

jakie mogą być odwierty pod pompę ciepła

Zwolenników powietrznych pomp ciepła stale przybywa. To za sprawą niskich kosztów zakupu i montażu urządzenia w porównaniu do pompy typu woda-woda czy pompy zasilanej energią ziemi. Zdaniem naszych specjalistów, urządzenia czerpiące energię z powietrza są około 30 proc. tańsze od pomp czerpiących energię z gruntu.

Pojawia się jednak pytanie, czy powietrzna pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? Oczywiście, że tak. Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania jej sprężarki.

Ciepło na ogół wytwarzane jest bez użycia prądu. Co ważne, z każdej pobranej kilowatogodziny zyskujemy nawet do 5 kWh ciepła. Ogrzewanie pompą powietrzną jest możliwe nawet przy -25°C.

Pozostałe zalety pompy czerpiącej energię z powietrza:

 • powietrzna pompa ciepła jest szybka w montażu;
 • pompa jest komfortowa w użytkowaniu – nie ma obowiązku napełniania zbiorników płynami czy rozpalania w kotle;
 • pompa ciepła pracuje nawet w minusowych temperaturach (powietrzne pompy ciepła montowane są np. w Szwecji, gdzie klimat jest surowy);
 • urządzenie podgrzewa wodę, a latem służy jako klimatyzacja;
 • pompa powietrza jest mniej awaryjna, niż np. pompa gruntowa;
 • używanie pompy powietrznej zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery,
 • można starać się o dofinansowanie na pompę ciepła (podobnie jak na pozostałe rodzaje pomp ciepła).

Jaka jest wada używania powietrza do ogrzania domu? Aby osiągnąć najwyższą skuteczność pracy pompy ciepła powietrze, budynek musi być dobrze izolowany. Jeśli dom nie jest prawidłowo ocieplony, będzie to dodatkowy wydatek.

Warto wiedzieć: Pompa ciepła powietrzna – zużycie prądu

pompa ciepła monoblok zimą

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu - pytania i odpowiedzi

Jeśli czytasz ten artykuł, z pewnością zainteresowałeś się wykorzystaniem jednego z odnawialnych źródeł energii - powietrza. Jest to szeroki temat, dlatego poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące powietrznej pompy ciepła i jej działania.

Nie wiem, którą pompę wybrać do swojego domu. Co zrobić?

Jeżeli nie wiesz, którą pompę ciepła wybrać, skontaktuj się ze specjalistą. Na podstawie uzyskanych informacji dopasuje on produkt odpowiadający twoim potrzebom.

Czy mogę zamontować powietrzną pompę ciepła do 40-letniego domu?

Oczywiście, że tak. Pompy ciepła zasilane powietrzem sprawdzą się zarówno w nowoczesnym, jak i modernizowanym domu. Najważniejsze, aby był on ocieplony. W ten sposób uzyskasz najlepszy efekt pracy urządzenia.

Jak dużo oszczędzę, korzystając z powietrznej pompy ciepła?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Pompa ciepła, pobierając średnio 1kWh energii elektrycznej (głównie do zasilania sprężarki), wytwarza ok. 5 kWh energii cieplnej. Pozostała energia jest całkowicie darmowa i pochodzi z otoczenia.

Czy jedna pompa powietrzna może służyć do c.o. oraz c.w.u.?

Tak, dzięki pracy jednej pompy (pompy ciepła powietrze-woda) otrzymasz ciepłą wodę użytkową oraz dodatnią temperaturę w pomieszczeniach.

Czy trudno montuje się pompę ciepła typu powietrze?

Montaż powietrznej pompy ciepła jest łatwy. Nie wymaga podziemnych wierceń oraz instalacji dodatkowych elementów wewnątrz budynku (pompa ciepła monoblok). Najważniejsze jest to, że pompę instalują fachowcy. Nie musisz nic robić.

Czy moja pompa przestanie pracować, gdy zimą pokryje ją śnieg?

Powietrzna pompa ciepła pracuje nawet w najtrudniejszych warunkach. Zimą jedynie sprężarka urządzenia będzie wspomagana energią elektryczną. Praca pompy jest jednak tak samo wydajna latem, jak i zimą.

Ile potrzebuję miejsca na instalację powietrznej pompy ciepła?

Pompa powietrzna montowana jest na ścianie lub na ziemi. Wokół instalacji musi być wolna przestrzeń, która gwarantuje swobodny przepływ powietrza do systemu grzewczego.

Od czego zależy koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła?

Na cenę całej inwestycji w pompę ciepła wpływa wiele czynników, m.in. wielkość budynku, stan jego izolacji, oczekiwana temperatura wody użytkowej czy powietrza w pomieszczeniu.

Pamiętaj, aby przed wyborem pompy ciepła typu powietrze upewnić się, że właśnie to urządzenie spełnia twoje potrzeby. Tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że dobrze zainwestowałeś pieniądze.

Więcej poradników o pompach ciepła

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty