powietrzna pompa ciepła na tle drewnianej elewacji - w 2021

Powietrzna pompa ciepła - czy ogrzeje dom?

Powietrzna pompa ciepła - czy ogrzeje dom?

Używanie powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu jest bardzo popularne. To za sprawą niskich kosztów montażu urządzenia i późniejszej eksploatacji. Pompa powietrzna czerpie aż 75 proc. energii z otoczenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje i odpowiadamy na pytania dotyczące ogrzewania pompą powietrzną.

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 7min

Powietrzna pompa ciepła – opis

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zyskuje na popularności. Jest nowoczesna i przyjazna środowisku. Może pracować w temperaturze od -25 stopni do +45 stopni Celsjusza.

Gdy temperatura powietrza znacznie spada, pompa ciepła wspomagana jest energią elektryczną. Urządzenie grzewcze automatycznie zmienia źródło zasilania.

Co ważne, w takiej sytuacji za prąd zapłacisz niewiele więcej niż przy codziennej pracy pompy. Potrzebuje ona dodatkowej energii wyłącznie do wsparcia jej zasilania, a nie ogrzania całego domu.

Wyróżnia się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła:

 • pompy ciepła powietrze-woda,
 • pompy ciepła powietrze-powietrze.

Pompy ciepła powietrze-woda są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2019 roku sprzedało się aż dwa razy więcej pomp typu powietrze-woda niż w roku 2018.

Czym różnią pompy ciepła powietrze-woda od pomp powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda a powietrze-powietrze

Technologia pomp ciepła staje się coraz bardziej popularna. Nie ma w tym nic zaskakującego – te urządzenia grzewcze można dopasować do możliwości finansowych osoby zainteresowanej pompą, a także do konkretnego budynku. Powietrzne pompy ciepła są tylko jednym z rodzajów pomp występujących na rynku. Jakie są różnice między pompą powietrze-woda a pompą powietrze-powietrze?

Pompa ciepła typu powietrze-woda działa w układzie wodnym. Oznacza to, że ciepło skraplania czynnika roboczego zostaje przekazane wodzie. Woda grzewcza odbiera ciepło pobrane z zewnątrz budynku i przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania i/lub do instalacji ciepłej wody użytkowej.

W przypadku pomp ciepła typu powietrze-powietrze masz do czynienia z układem nadmuchowym. Jednostka zewnętrzna pobiera powietrze do układu, a jednostki nawiewna bezpośrednio je ogrzewa (lub chłodzi). Następnie ogrzane (lub schłodzone) powietrze trafia do pomieszczeń przez kratki nawiewne.

Ważne
Pompy ciepła powietrze-powietrze w odróżnieniu od pomp powietrze-woda nie służą do ogrzewania wody. W celu przygotowania ciepłej wody użytkowej konieczne jest zainstalowanie dodatkowych elementów grzewczych.

Powietrzna pompa ciepła monoblok a split

Pompa powietrzna do ogrzewania domu dzieli się nie tylko na pompę typu powietrze-woda i powietrze-powietrze. Może być również typu monoblok lub split. Czym charakteryzują się poszczególne modele powietrznej pompy grzewczej?

System chłodniczy pompy ciepła monoblok w całości znajduje się po zewnętrznej stronie budynku. W domu musisz zainstalować jedynie regulator oraz moduł hydrauliczny (możesz go zastąpić centralą grzewczą). W przypadku tego rodzaju powietrznej pompy ciepła oszczędzasz przestrzeń w domu. Pompa ciepła typu split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Obie jednostki są połączone rurami chłodniczymi.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 013 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pamiętaj!
 1. Bez względu na to, który rodzaj pompy powietrznej ciepła wybierzesz, nie będziesz musiał robić odwiertów pod urządzenie grzewcze, tak jak ma to miejsce w przypadku gruntowych pomp ciepła.
 2. Jeśli wciąż zastanawiasz się, co będzie lepsze, pompa ciepła czy gaz, weź pod uwagę bezpieczeństwo. Powietrzna pompa ciepła podczas awarii nie emituje szkodliwych substancji.
 3. To, która pompa powietrzna do ogrzewania domu będzie najlepsza, oceni inwestor. Dobrze, jeśli pozna on oczekiwania domowników, następnie przedstawi wszystkie dostępne opcje.
 4. Aby oszacować realny koszt pompy ciepła typu powietrze, weź pod uwagę zarówno cenę jej zakupu i montażu, jak i późniejsze koszty.

Powietrzną pompę ciepła możesz zamontować zarówno do nowego domu, jak i do domu kilkudziesięcioletniego. W obu przypadkach szybko docenisz jej zalety. Najważniejsze, aby przy wyborze urządzenia cieplnego kierować się nie tylko opiniami użytkowników pomp, ale również brać pod uwagę rady specjalistów.

Czy powietrzna pompa ciepła ogrzeje dom?

jakie mogą być odwierty pod pompę ciepła

Zwolenników powietrznych pomp ciepła stale przybywa. To za sprawą niskich kosztów zakupu i montażu urządzenia w porównaniu do pompy typu woda-woda czy pompy zasilanej energią ziemi. Zdaniem naszych specjalistów, urządzenia czerpiące energię z powietrza są około 30 proc. tańsze od pomp czerpiących energię z gruntu.

Pojawia się jednak pytanie, czy powietrzna pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? Oczywiście, że tak. Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania jej sprężarki.

Ciepło na ogół wytwarzane jest bez użycia prądu. Co ważne, z każdej pobranej kilowatogodziny zyskujemy nawet do 5 kWh ciepła. Ogrzewanie pompą powietrzną jest możliwe nawet przy -25°C.

Pozostałe zalety pompy czerpiącej energię z powietrza:

 • powietrzna pompa ciepła jest szybka w montażu;
 • pompa jest komfortowa w użytkowaniu – nie ma obowiązku napełniania zbiorników płynami czy rozpalania w kotle;
 • pompa ciepła pracuje nawet w minusowych temperaturach (powietrzne pompy ciepła montowane są np. w Szwecji, gdzie klimat jest surowy);
 • urządzenie podgrzewa wodę, a latem służy jako klimatyzacja;
 • pompa powietrza jest mniej awaryjna, niż np. pompa gruntowa;
 • używanie pompy powietrznej zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery,
 • można starać się o dofinansowanie na pompę ciepła (podobnie jak na pozostałe rodzaje pomp ciepła).

Jaka jest wada używania powietrza do ogrzania domu? Aby osiągnąć najwyższą skuteczność pracy pompy ciepła powietrze, budynek musi być dobrze izolowany. Jeśli dom nie jest prawidłowo ocieplony, będzie to dodatkowy wydatek.

pompa ciepła monoblok zimą

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące powietrznej pompy ciepła

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco