Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
pompa ciepła powietrze-powietrze zainstalowana na zewnątrz domu

Pompa ciepła powietrze-powietrze – cena i zasada działania

Pompa ciepła powietrze-powietrze – cena i zasada działania

Pompa ciepła powietrze-powietrze wykorzystuje energię aerotermalną. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego urządzenia grzewczego. Sprawdź, jak działa, ile kosztuje i jakimi opiniami cieszy się pompa powietrze-powietrze!

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 24 listopada 2022 24.11.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24595 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Pompa powietrze-powietrze – cechy

Powietrzne pompy ciepła są alternatywą dla ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Nawet w 80% wykorzystują odnawialne źródło energii – powietrze. W zależności od rodzaju oddają ciepło do budynku poprzez:

  • wodę (pompa ciepła powietrze-woda),
  • lub powietrze (pompa ciepła powietrze-powietrze).

Poniżej omawiamy pompę typu powietrze-powietrze.

  1. Pompa typu powietrze-powietrze pozwala na przetworzenie chłodnego powietrza z atmosfery w powietrze o wysokiej temperaturze. Ogrzewa ono budynek, w którym zainstalowany jest system grzewczy.
  2. Pompa ciepła powietrze-powietrze może ogrzewać pomieszczenie biurowe, gospodarcze lub mieszkalne. Zarówno małe przestrzenie, jak i budynki o dużej powierzchni. Co więcej, pracuje nawet w surowych warunkach pogodowych.
  3. Warunkiem maksymalnego wykorzystania mocy pompy grzewczej jest dopasowanie parametrów urządzenia do możliwości technicznych budynku. Pomogą w tym producenci pomp ciepła, a także sprzedawcy urządzeń grzewczych, np. sprzedawcy pomp ciepła z Warszawy lub Twojego miasta.

Ogrzewanie powietrze-powietrze występuje w dwóch formach:

  • Pompa ciepła monoblok, która składa się z jednostki zewnętrznej. Nie potrzebuje do działania dodatkowych urządzeń montowanych wewnątrz budynku.
  • Pompa ciepła typu split, która składa się zarówno z systemu zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Na rynku dostępne są również pompy ciepła powietrze-powietrze typu multi-split. Dają możliwość podłączenia do 9 jednostek wewnętrznych (montowanych np. w 9 różnych pomieszczeniach). W ten sposób możesz sterować temperaturą dla każdego pomieszczenia oddzielnie.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 595 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pompy ciepła powietrze-powietrze – cena

Cena pomp powietrznych zaczyna już od kilku tysięcy złotych. Dokładny koszt pompy ciepła zależy przede wszystkim od:

  • parametrów pompy ciepła, a przede wszystkim jej mocy grzewczej,
  • producenta pompy ciepła,
  • wielkości domu i istniejącej instalacji, która może wymagać przeróbek.

Warto podjąć się inwestycji, ponieważ pompy ciepła jedynie w 20 proc. są zasilane energią elektryczną. Dodatkowo, jeśli wybierzesz urządzenie grzewcze o klasie energetycznej A+++, maksymalnie ograniczysz poziom zużycia prądu. Koszty eksploatacji pompy ciepła powietrze-powietrze będą minimalne!

Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?

Praca pompy grzewczej powietrze-powietrze jest analogiczna do pracy pompy powietrze-woda. Jedyną różnicą jest to, że ciepło skraplania czynnika roboczego zostaje przekazane nie wodzie, ale powietrzu. Następnie wentylator, w który wyposażona jest pompa powietrze-powietrze, wdmuchuje ciepło do budynku.

Pompa typu powietrze-powietrze nie potrzebuje do pracy grzejników. Musisz jednak pamiętać o obowiązku zamontowania kanałów nawiewnych. Pozwolą one nie tylko rozprowadzić ciepłe powietrze w pomieszczeniu, ale również wymienić je na chłodne (klimatyzacja).

Jeśli połączysz pompę powietrze-powietrze z rekuperatorem, będziesz miał dodatkowo system wentylacji. Aby wyposażyć pompę ciepła w kolejną funkcję, należy wpiąć rekuperator (urządzenie, które umożliwia rekuperację ciepła z powietrza wywiewanego z budynku) w instalację kanałów rozprowadzających powietrze w pomieszczeniach. W ten sposób będziesz mógł ogrzać, chłodzić i wentylować powietrze w budynku z odzyskiem ciepła.

Najważniejsze informacje dotyczące działania pompy ciepła powietrze-powietrze przedstawiliśmy na infografice poniżej:

Infografika przedstawiająca zasady działania pompy ciepła powietrze-powietrze

Opinie na temat ogrzewania pompą powietrze-powietrze. Wady i zalety urządzenia

zalety i wady pompy powietrze-powietrze

Pompa ciepła powietrze-powietrze cieszy się pozytywną opinią wśród jej użytkowników. Jednym z powodów jest niskie zużycie prądu. Jedynie sprężarka potrzebuje energii elektrycznej. Ponadto ten rodzaj urządzenia grzewczego nie wymaga odwiertów pod pompy.

Jakie inne zalety ma pompa ciepła powietrze-powietrze?

Pompa ciepła powietrze-powietrze
Zalety
Wady
  1. Jest to najtańszy rodzaj pompy grzewczej. Cena zakupu i montażu pompy ciepła zaczyna się już od ok. 30 000 zł. Im większy obiekt do ogrzania, tym większe koszty.
  2. Pompa ciepła powietrze-powietrze pracuje efektywnie zarówno latem, jak i zimą. Przy niższych temperaturach zewnętrznych sprężarka urządzenia wspomaga się energią elektryczną. Wciąż jest to jednak bardzo opłacalne rozwiązanie. Pompa ciepła, pobierając średnio 1 kWh energii elektrycznej do zasilania sprężarki, wytwarza ok. 5 kWh energii cieplnej.
  3. Możesz zdobyć dofinansowanie na pompę ciepła powietrze-powietrze i ponieść mniejsze koszty inwestycji w ten system grzewczy.
  4. Pompa powietrze-powietrze zimą ogrzewa pomieszczenie mieszkalne, latem je chłodzi. Aby uzyskać lepszy efekt chłodzenia, połącz ją z klimakonwektorem.
  5. Pompa ciepła powietrze-powietrze może współpracować z fotowoltaiką. Pozwala to w jeszcze większy sposób wykorzystać odnawialne źródła energii.
  6. Dzięki neutralnym kolorom i subtelnym kształtom pompa ciepła powietrze-powietrze ma estetyczny wygląd.
Wady
  1. Jej efektywność maleje wraz ze spadkiem temperatury. Wciąż jednak spełnia swoją funkcję i oddaje ciepłe powietrze do pomieszczeń.
  2. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej będziesz potrzebował dodatkowego modułu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest instalacja odrębnej pompy ciepła do CWU.

Zalety pomp ciepła powietrze-powietrze zdecydowanie przeważają nad ich wadami. Jeśli szukasz pompy ciepła powietrze-powietrze do swojego domu, przejrzyj ranking urządzeń grzewczych. W ten sposób nie tylko dobierzesz pompę ciepła według indywidualnie określonych parametrów, ale także poznasz ceny innych modeli pomp. Masz problem w wyborze odpowiedniej pompy ciepła? Fachowcy zrobią to za Ciebie. Skontaktuj się ze specjalistami od pomp ciepła z Wrocławia lub innego miasta bliżej Ciebie.

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 24 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco