Pompa ciepła powietrze-powietrze – cena i zasada działania
Pompa ciepła powietrze-powietrze wykorzystuje energię aerotermalną. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego urządzenia grzewczego. Sprawdź, jak działa, ile kosztuje i jakimi opiniami cieszy się pompa powietrze-powietrze!
Z poradnika dowiesz się
Pompa powietrze-powietrze – cechy
Powietrzne pompy ciepła są alternatywą dla ogrzewania gazowego, olejowego czy elektrycznego. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Nawet w 80 proc. wykorzystują odnawialne źródło energii – powietrze. W zależności od rodzaju oddają ciepło do budynku poprzez:
- wodę (pompa ciepła powietrze-woda),
- lub powietrze (pompa ciepła powietrze-powietrze).
Poniżej omawiamy pompę typu powietrze-powietrze.
- Pompa typu powietrze-powietrze pozwala na przetworzenie chłodnego powietrza z atmosfery w powietrze o wysokiej temperaturze. Ogrzewa ono budynek, w którym zainstalowany jest system grzewczy.
- Pompa ciepła powietrze-powietrze może ogrzewać pomieszczenie biurowe, gospodarcze lub mieszkalne. Zarówno małe przestrzenie, jak i budynki o dużej powierzchni. Co więcej, pracuje nawet w surowych warunkach pogodowych.
- Warunkiem maksymalnego wykorzystania mocy pompy grzewczej jest dopasowanie parametrów urządzenia do możliwości technicznych budynku. Pomogą w tym producenci pomp ciepła, a także sprzedawcy urządzeń grzewczych.
Ogrzewanie powietrze-powietrze występuje w dwóch formach:
- Pompa ciepła monoblok, która składa się z jednostki zewnętrznej. Nie potrzebuje do działania dodatkowych urządzeń montowanych wewnątrz budynku.
- Pompa ciepła typu split, która składa się zarówno z systemu zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Na rynku dostępne są również pompy ciepła powietrze-powietrze typu multi-split. Dają możliwość podłączenia do 9 jednostek wewnętrznych (montowanych np. w 9 różnych pomieszczeniach). W ten sposób możesz sterować temperaturą dla każdego pomieszczenia oddzielnie.
Szukaj Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie
Poniżej przedstawiamy ranking 23 133 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Pompy ciepła powietrze-powietrze – cena
Cena pomp powietrznych zaczyna już od kilku tysięcy złotych. Dokładny koszt pompy ciepła zależy przede wszystkim od:
- parametrów pompy ciepła, a przede wszystkim jej mocy grzewczej,
- producenta pompy ciepła,
- wielkości domu i istniejącej instalacji, która może wymagać przeróbek.
Warto podjąć się inwestycji, ponieważ pompy ciepła jedynie w 20 proc. są zasilane energią elektryczną. Dodatkowo, jeśli wybierzesz urządzenie grzewcze o klasie energetycznej A+++, maksymalnie ograniczysz poziom zużycia prądu. Koszty eksploatacji pompy ciepła powietrze-powietrze będą minimalne!
Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?
Praca pompy grzewczej powietrze-powietrze jest analogiczna do pracy pompy powietrze-woda. Jedyną różnicą jest to, że ciepło skraplania czynnika roboczego zostaje przekazane nie wodzie, ale powietrzu. Następnie wentylator, w który wyposażona jest pompa powietrze-powietrze, wdmuchuje ciepło do budynku.
Pompa typu powietrze-powietrze nie potrzebuje do pracy grzejników. Musisz jednak pamiętać o obowiązku zamontowania kanałów nawiewnych. Pozwolą one nie tylko rozprowadzić ciepłe powietrze w pomieszczeniu, ale również wymienić je na chłodne (klimatyzacja).
Jeśli połączysz pompę powietrze-powietrze z rekuperatorem, będziesz miał dodatkowo system wentylacji. Aby wyposażyć pompę ciepła w kolejną funkcję, należy wpiąć rekuperator (urządzenie, które umożliwia rekuperację ciepła z powietrza wywiewanego z budynku) w instalację kanałów rozprowadzających powietrze w pomieszczeniach. W ten sposób będziesz mógł ogrzać, chłodzić i wentylować powietrze w budynku z odzyskiem ciepła.
Najważniejsze informacje dotyczące działania pompy ciepła powietrze-powietrze przedstawiliśmy na infografice poniżej:

Opinie na temat ogrzewania pompą powietrze-powietrze. Wady i zalety urządzenia

Pompa ciepła powietrze-powietrze cieszy się pozytywną opinią wśród jej użytkowników. Jednym z powodów jest niskie zużycie prądu. Jedynie sprężarka potrzebuje energii elektrycznej. Ponadto ten rodzaj urządzenia grzewczego nie wymaga odwiertów pod pompy.
Jakie inne zalety ma pompa ciepła powietrze-powietrze?
Pompa ciepła powietrze-powietrze
|
||
---|---|---|
Zalety
|
Wady
|
|
|
Wady
|
|
Zalety pomp ciepła powietrze-powietrze zdecydowanie przeważają nad ich wadami. Jeśli szukasz pompy ciepła powietrze-powietrze do swojego domu, przejrzyj ranking urządzeń grzewczych. W ten sposób nie tylko dobierzesz pompę ciepła według indywidualnie określonych parametrów, ale także poznasz ceny innych modeli pomp. Masz problem w wyborze odpowiedniej pompy ciepła? Fachowcy zrobią to za ciebie. Skontaktuj się ze specjalistami od pomp ciepła z Sieradza, sprzedawcami pomp ciepła z Rybnika lub innego miasta bliżej ciebie.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o pompach ciepła
Pompa ciepła CWU to urządzenie grzewcze, które służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pobiera ciepło z zewnątrz budynku lub z pomieszczeń w domu. Jest tania w eksploatacji i łatwa w montażu. Jak działa pompa ciepła cwu i jaką wybrać? Te i wiele innych informacji znajdziesz w artykule!
28.06.2022Pompa ciepła to rozwiązanie, które można zastosować zarówno w nowo wybudowanych domach, jak i w starym budownictwie. Możliwe też jest podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji w starszych domach. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z dotychczasowej metody ogrzewania. Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji to również świetny sposób na optymalizację metody ogrzewania budynku. Do czego podłączyć pompę ciepła? Jak dobrać pompę ciepła do istniejącej instalacji? I najważniejsze: czy podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji to dobry wybór?
31.08.2022Pompa ciepła powietrze-woda to najbardziej popularny rodzaj ekologicznego urządzenia grzewczego. Wykorzystuje odnawialne źródła energii, a jej instalacja nie sprawia problemów. Dolnym źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne. Czym charakteryzuje się pompa powietrze-woda? Dowiedz się!
27.06.2022Dobór pompy ciepła do powierzchni domu nie jest zadaniem trudnym, jeśli znasz kilka zasad. Pompy ciepła są montowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych. Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2? Wpływa na niego wiele czynników, kubatura budynku jest jednym z nich. Sprawdziliśmy, jak obliczyć moc grzewczą pompy ciepła odpowiedniej dla domu o powierzchni 100 m2 i na jaki koszt pompy ciepła trzeba być przygotowanym.
30.12.2022Czy pompa ciepła w starym domu jest opłacalnym rozwiązaniem? Teoretycznie taka modernizacja starego systemu powinna przynieść korzyści w każdym starym budynku, ale w praktyce inwestycja nie zawsze się zwróci. Na szczęście łatwo można obliczyć, czy pompa ciepła w starym domu będzie dobrą decyzją w kontekście ogrzewania domu i wody. Na co zwrócić uwagę, decydując się na pompę ciepła w starym domu? Ile to kosztuje?
29.08.2022Jak podgrzać wodę w ogrodowym lub domowym basenie? Rozwiązaniem jest dedykowana pompa ciepła do basenu. To tani i prosty sposób na podgrzanie wody, utrzymanie optymalnej temperatury i wydłużenie sezonu na kąpiele. Jak działa pompa ciepła do basenu? Ile prądu zużywa? Jak przebiega montaż basenowej pompy ciepła?
30.06.2022