powietrzna pompa ciepła na tle drewnianej elewacji - w 2021

Pompa ciepła powietrzna – opinie, cena, zasada działania

Pompa ciepła powietrzna – opinie, cena, zasada działania

Używanie powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu jest bardzo popularne. To za sprawą niskich kosztów montażu urządzenia i późniejszej eksploatacji. Pompa powietrzna czerpie aż 75 proc. energii z otoczenia. Rodzi się jednak pytanie: czy pompa ciepła powietrzna wystarczy do ogrzania całego domu? Przedstawiamy najważniejsze informacje i odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące ogrzewania pompą powietrzną.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 27 czerwca 2022 27.06.2022 Czas lektury: 10min

Czym jest pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła to niewielkich rozmiarów urządzenie grzewcze, które pobiera energię z tzw. dolnego źródła, w tym przypadku – z powietrza. Pompa ciepła powietrzna sprawdzi się zarówno w starych domach, jak i w nowych budynkach.

Bardzo często urządzenia tego typu stanowią alternatywę dla pomp ciepła gruntowych. Zastosowanie powietrznych pomp ciepła jest uzasadnione szczególnie na niewielkich działkach, gdzie nie jest możliwe wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na wymiennik gruntowy. Dodatkowo sama inwestycja jest łatwiejsza w realizacji (i tańsza) w porównaniu z pompą gruntową.

Kompendium wiedzy: Pompy ciepła
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 716 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pompa ciepła powietrzna – rodzaje

Najczęściej wyróżnia się cztery rodzaje powietrznych pomp ciepła:

 1. Pompy ciepła powietrze-woda.
 2. Pompy ciepła powietrze-powietrze.
 3. Pompy ciepła monoblok.
 4. Pompy ciepła split.

Pompy ciepła powietrze-woda

 1. Pompy ciepła powietrze-woda są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem.
 2. Stosowane są zarówno jako uzupełnienie systemu grzewczego (np. z dodatkowym wykorzystaniem fotowoltaiki), jak i jako główne źródło ciepła w domu.
 3. Niemal wszystkie modele na rynku mają funkcję podgrzewania wody, sam montaż jest bardzo prosty, a instalacja nie jest droga.
 4. Pompa ciepła typu powietrze-woda działa w układzie wodnym. Oznacza to, że ciepło skraplania czynnika roboczego zostaje przekazane wodzie. Woda grzewcza odbiera ciepło pobrane z zewnątrz budynku i przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania i/lub do instalacji ciepłej wody użytkowej.
 5. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła powietrze-woda działa w oparciu o trzy obiegi: dolne źródło (powietrze), obieg chłodniczy (służy do przekazania energii); górne źródło (mogą to być m.in.: CWU, grzejniki, ogrzewanie podłogowe).
 6. Szacuje się, że w przypadku instalacji tego typu nawet 80 proc. ciepła uzyskiwana jest z powietrza zewnętrznego. Pozostałe ciepło generowane przez pompę ciepła powietrze-woda generowane jest za pomocą energii elektrycznej.
Warto wiedzieć:
Pompy ciepła powietrze-woda mają zazwyczaj funkcje ogrzewania, ale też chłodzenia. W upalne dni mogą pełnić funkcję klimatyzatora (dzięki temu opłacalność inwestycji jest jeszcze wyższa – tym bardziej, że sam montaż nie jest wymagający). Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też stosowanie pompy ciepła powietrze-woda tylko do podgrzewania wody użytkowej (do tej funkcji wystarczy pompa ciepła o niewielkiej mocy).

Pompy ciepła powietrze-powietrze

 1. W przypadku pomp ciepła typu powietrze-powietrze masz do czynienia z układem nadmuchowym (czyli prościej: ogrzewane jest powietrze w budynku).
 2. Jednostka zewnętrzna pobiera powietrze do układu, a jednostki nawiewna bezpośrednio je ogrzewa (lub chłodzi). Następnie ogrzane (lub schłodzone) powietrze trafia do pomieszczeń przez kratki nawiewne.
Ważne:
Pompy ciepła powietrze-powietrze w odróżnieniu od pomp powietrze-woda nie służą do ogrzewania wody. W celu przygotowania ciepłej wody użytkowej konieczne jest zainstalowanie dodatkowych elementów grzewczych.

Powietrzna pompa ciepła monoblok a split

Pompa ciepła monoblok czy split? Która z nich jest lepszym rozwiązaniem?

 1. System chłodniczy pompy ciepła monoblok w całości znajduje się po zewnętrznej stronie budynku. W domu musisz zainstalować jedynie regulator oraz moduł hydrauliczny (możesz go zastąpić centralą grzewczą).
 2. Pompa ciepła typu split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Obie jednostki są połączone rurami chłodniczymi.

To, która pompa powietrzna do ogrzewania domu będzie najlepsza, oceni inwestor. Dobrze, jeśli pozna on oczekiwania domowników, następnie przedstawi wszystkie dostępne opcje.

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

 1. Pompa ciepła powietrze-powietrze składa się z jednostki zewnętrznej (czyli odbierającej ciepło z powietrza na zewnątrz – to tzw. parownik) oraz z jednostki nawiewnej.
 2. W jednostce nawiewnej pompy ciepła powietrze-powietrze znajduje się skraplacz i wentylator (sam mechanizm może pełnić funkcję ogrzewania lub chłodzenia. W zależności od potrzeb można odwrócić proces ogrzewania).
 3. Działanie pompy ciepła powietrze-powietrze opiera się w głównej mierze na skraplaczu, czyli powietrznym wymienniku ciepła. Urządzenie rozprowadza powietrze kanałami wentylacyjnymi – ogrzany gaz zasysany jest za pomocą sprężarki.
 4. Sama instalacja może być wykonana w formie kanałów przyściennych, przypodłogowych, kasetonowych lub odrębnych jednostek ściennych.

Do jakiej temperatury działa pompa ciepła powietrzna?

Pompy ciepła mogą pracować w temperaturze od -25 stopni do nawet +45 stopni Celsjusza, a do tego potrzebują niewiele prądu (jedynie do zasilenia sprężarki). Pamiętaj, że to wartości uśrednione – zależne od rodzaju urządzenia (niektóre z pomp działają nawet do -28 stopni, inne tylko do -20 czy -15 stopni).

Ważne:
Szacuje się, że nawet przy niższych temperaturach (ok. -10, -15 stopni Celsjusza) pompy ciepła nadal pracują z bardzo wysoką efektywnością (wskaźnik COP na poziomie 2-3, czyli wydajność cieplna 2-3 razy większa w porównaniu do modelu wykorzystującego energię elektryczną do ogrzewania).

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?

Czy da się obliczyć uśrednioną zużycie prądu przez pompy ciepła i odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna? To skomplikowane zagadnienie – rachunki za prąd będą zależeć m.in. od efektywności COP (efektywność pompy i zużycie prądu w danym momencie); współczynnika SCOP (roczne zużycie prądu) i ogólnej "kondycji" ocieplenia budynku.

Zużycie prądu zależy też od indywidualnych potrzeb domowników oraz od zastosowanego modelu ogrzewania (np. wentylacja grawitacyjna może mieć inne zużycie prądu w zestawieniu z ogrzewaniem grzejnikowym czy podłogowym – nawet mimo zastosowania tego samego rodzaju pomp). Warto jednak pamiętać, że prawidłowo zamontowana pompa ciepła może osiągać bardzo wysoki wskaźnik efektywności (nawet 6,5 razy większa efektywność w porównaniu do ogrzewania za pomocą energii elektrycznej.

Powietrzna pompa ciepła – cena z montażem

Cena powietrznej pompy ciepła (samo urządzenie) to ok. 15-35 tys. zł. Z kolei średni całkowity koszt montażu pompy ciepła (cena wraz z niezbędnymi akcesoriami i dodatkami) to ok. 30 tys. zł.

Dla porównania: pompa ciepła wodna to wydatek ok. 35 tys. zł na samo urządzenie, za to koszt montażu będzie niższy (ok. 5 tys. zł), ale dodatkowo należy doliczyć koszty związane z instalacją pompy głębinowej i uruchomienia dolnego źródła (ok. 5 tys. zł). Na tym tle najdroższa będzie pompa ciepła gruntowa – w tym przypadku koszt to ok. 15-30 tys. zł za samo urządzenie, cena montażu to ok. 30 tys. zł, ale dodatkowo należy doliczyć wydatki poniesione na realizację dolnego źródła (najczęściej to kilkanaście tysięcy złotych).

Czytaj więcej: Pompa ciepła – cena

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa – jaką dobrać?

Jeśli chcesz, aby pompa ciepła spełniała potrzeby domowników, a przy tym działała efektywnie i bezawaryjnie, to zacznij od obliczenia mocy grzewczej (Pg) – i koniecznie uwzględnij w obliczeniach całość instalacji (w Polsce zapotrzebowanie budynku na ciepło określa norma PN-EN 12831).

Najważniejsze w doborze pompy ciepła są zatem dwa czynniki:

 1. Zapotrzebowanie domu na ciepło (zależne od warunków danego budynku).
 2. Zapotrzebowanie dotyczące podgrzania wody użytkowej (zależne od stopnia zużycia, potrzeb i liczby mieszkańców).

Lepsza będzie pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Koszt instalacji, łatwość montażu i brak konieczności wygospodarowania miejsca na działce – to niewątpliwe zalety pompy powietrznej. Z drugiej strony – gruntowe pompy ciepła będą działać nawet w największych mrozach – bez konieczności wspomagania i ryzyka zatrzymania urządzenia.

Powietrzna pompa ciepła – czy ogrzeje dom? Opinie na forum

pompa ciepła monoblok zimą

Czy powietrzna pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? Oczywiście, że tak. Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania jej sprężarki.

Pozostałe opinie o powietrznych pompach ciepła również są bardzo pozytywne:

 • użytkownicy chwalą łatwość instalacji, wielofunkcyjność urządzeń, prostotę obsługi za pomocą sterownika, aspekt ekologiczny (wykorzystanie zasobów energii naturalnej);
 • przewijają się też wątki dotyczące możliwości uzyskania dofinansowań z różnych programów ogólnopolskich i regionalnych, dzięki czemu możliwy jest szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych;
 • dodatkowo użytkownicy wskazują na czystość (szczególnie po przejściu z ogrzewania za pomocą kotła) oraz bezpieczeństwo (nie ma tu ryzyka pożaru czy zaczadzenia).

Pompa ciepła powietrzna – fakty i mity

 1. Pompy ciepła pobierają dużo prądu – to nieprawda, pompy powietrze-powietrze przy wskaźniku COP na poziomie ok. 5 z zaledwie 1 kW pobranej mocy elektrycznej generują 5kW mocy grzewczej.
 2. Pompa ciepła zasili tylko centralne ogrzewanie – to kolejny często powtarzany mit. Tymczasem pompy ciepła stosowane są zarówno do podgrzania ciepłej wody i zasilenia centralnego ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń w upalne dni.
 3. Bez prądu pompa ciepła nie działa – w tym zdaniu jest trochę prawdy, trochę fałszu. Krótkie przerwy w dostawie prądu (trwające kilka kilka godzin) nie wpływają na poziom ogrzewania za pomocą pompy. W przypadku długiej przerwy w zasilaniu temperatura wewnątrz na pewno spadnie.
 4. Pompa ciepła jest bardzo głośna – to mit, jednostki wewnętrzne są niemal bezgłośne, a jedynym słyszalnym dźwiękiem może być szum wentylatorów.
 5. Do instalacji pompy ciepła potrzeba dużej działki – niekoniecznie, w przypadku pompy powietrznej nie potrzebujesz miejsca na działce.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące powietrznej pompy ciepła

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 27 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco