dwie pompy ciepła zainstalowane na zewnątrz nowoczesnego domu - w 2021

Pompa ciepła – cena. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Pompa ciepła – cena. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Opinię jednej z najbardziej niezawodnych technologii grzewczych ma dziś pompa ciepła. Cena urządzenia i koszt jej montażu zależy głównie od sposobu pozyskiwania ciepła. Gruntowe pompy ciepła mają najwyższą efektywność bez względu na porę roku, ale są też najdroższe. Cena powietrznej pompy ciepła jest niższa, jednak powietrze nie jest stabilnym nośnikiem ciepła. Sprawdziliśmy cennik powietrznych i gruntowych pomp ciepła w poszczególnych miastach w Polsce!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 8min

Cena pompy cieplnej w poszczególnych miastach

Decydując się na montaż pompy ciepła, musisz wiedzieć, że cena urządzenia grzewczego może się różnić. Jednym z kluczowych czynników odpowiadających za koszt pompy ciepła jest dolne źródło, czyli miejsce, z którego pompa pozyskuje energię cieplną. Duże znaczenie mają też parametry, jakimi charakteryzuje się pompa ciepła, a przede wszystkim jej moc grzewcza.

Co ważne, porównanie kosztów ma sens wyłącznie wtedy, gdy zestawisz ze sobą urządzenia o podobnym zaawansowaniu technologicznym.

Zweryfikowaliśmy, jak kształtują się ceny pompy cieplnej w poszczególnych miastach Polski. Pod uwagę wzięliśmy koszt powietrznej pompy ciepła oraz pompy gruntowej.

 • Powietrzna pompa ciepła jest najczęściej wybierana, ponieważ jest tania i można ją szybko zamontować.
 • Pompa gruntowa, czyli urządzenie grzewcze zasilane ciepłem ziemi, działa z kolei najefektywniej, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

W analizie nie uwzględniliśmy pompy woda-woda, ponieważ ten rodzaj urządzenia cieplnego wybierany jest bardzo rzadko. Wymaga dostępu do zbiornika wodnego lub kosztownych prac związanych z wykopaniem dwóch studni.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 981 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje pompa ciepła? Porównaliśmy oferty firm współpracujących z Oferteo. Jak kształtują się ceny tych urządzeń grzewczych w poszczególnych miastach w Polsce?

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Średnia cena pompy powietrznej od 14 000 do 49 000 zł netto od 9 200 do 42 000 zł netto od 10 000 do 80 000 zł netto od 21 000 do 50 000 zł netto od 10 000 do 60 000 zł netto od 11 000 do 60 000 zł netto
Średnia cena pompy gruntowej od 25 000 do 40 000 zł netto od 24 000 do 60 000 zł netto od 18 600 do 60 000 zł netto od 28 000 do 70 000 zł netto od 44 500 zł do 80 000 zł netto od 7 000 do 100 000 zł netto

Cena pomp ciepła zależy nie tylko od regionu Polski, ale też od tego, czego oczekuje klient. Według naszych specjalistów, których poprosiliśmy o cennik pomp ciepła, należy liczyć się nawet z wydatkiem rzędu 200 000 zł netto. Jednak średnia cena powietrznej pompy ciepła wynosi 30 000 zł netto, natomiast cena gruntowej pompy ciepła: 45 000 zł netto.

Pompę powietrzną najtaniej kupisz w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Najdrożej z kolei w Łodzi.

Koszt urządzenia grzewczego zasilanego energią ziemi jest najniższy w Trójmieście, najwyższy w Rzeszowie. W pozostałych miastach ceny minimalne gruntowej pompy ciepła są do siebie zbliżone.

Kompendium wiedzy: Jak dobrać pompę ciepła?

Pompy ciepła premium

Prócz tradycyjnych pomp ciepła możesz znaleźć na rynku również pompy premium. To urządzenia energetyczne wyższej klasy. Charakteryzują się największą efektywnością, gwarantują też dwukrotnie więcej ciepłej wody użytkowej (klienci nie muszą więc montować dodatkowej pompy ciepła CWU). Zapytaliśmy naszych specjalistów, czym jeszcze wspomniane urządzenia wyróżniają się na rynku.

Wybierając pompę ciepła klasy premium, otrzymujesz:

 • niezawodne, wydajne i bezawaryjne urządzenie o estetycznym wyglądzie,
 • serwis producentów pomp ciepła,
 • dostęp do całodobowej infolinii serwisowej,
 • bardzo cichą pracę urządzenia grzewczego,
 • brak konieczności montażu zbiornika na ciepłą wodę użytkową.

Ile kosztuje pompa premium? W związku z tym, że są to pompy wysokiej klasy, ich cena jest wyższa w porównaniu do najczęściej wybieranych urządzeń. Pompy ciepła premium są droższe średnio o kilka tysięcy złotych od zwykłych pomp. Maksymalnie ich cena może być wyższa o 30 procent. Jest to jednak inwestycja warta przemyślenia.

Koszty instalacji pompy ciepła

koszt instalacji pompy ciepła najniższy w Warszawie i Trójmieście

Zakup pompy ciepła to nie wszystko. Aby mogła ona działać, należy ją zainstalować. Powinni zrobić to fachowcy, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Prawidłowa instalacja pompy ciepła gwarantuje jej ekonomiczną, efektywną i bezpieczną pracę.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła? To zależy od rodzaju urządzenia grzewczego. Koszt instalacji pompy ciepła gruntowej jest zdecydowanie wyższy. Dlaczego? Ponieważ ten rodzaj urządzenia grzewczego wymaga wykonania odwiertów pod sondy.

Wiercenia w ziemi mogą być poziome (są tańsze) oraz pionowe (są droższe ze względu na specjalistyczny sprzęt potrzebny do wykonania dziur w ziemi). Instalacja gruntowej pompy ciepła kosztuje od 5 000 zł netto w Krakowie wzwyż.

Instalacja powietrznej pompy ciepła jest mniej kosztowna. Cena może się różnić zależności od tego, w jakim układzie pracuje pompa ciepła (wodnym – pompa ciepła powietrze-woda lub nadmuchowym – pompa ciepła powietrze-powietrze) oraz czy jest to urządzenie typu split, czy monoblok.

Pompy ciepła typu monoblok są droższe w zakupie, ale tańsze i wygodniejsze w montażu. Koszt ich późniejszej eksploatacji również jest niższy.

W związku z powyższym cena samej instalacji waha się od 2 000 zł netto w Warszawie do nawet 28 000 zł netto w Krakowie.

Szacunkowy całościowy koszt inwestycji w pompę ciepła (koszt zakupu i montażu) w poszczególnych miastach w Polsce przedstawiliśmy w tabeli poniżej. Warto dodać, że wiele firm wlicza koszt montażu pompy ciepła w cenę zakupu urządzenia, co pozwala na sporą oszczędność.

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Średni całkowity koszt montażu pompy powietrznej od 20 000 do 35 000 zł netto od 10 000 do 32 000 zł netto od 25 000 do 40 000 zł netto od 23 000 do 35 000 zł netto od 20 000 do 30 000 zł netto od 10 000 do 40 000 zł netto
Średni całkowity koszt montażu pompy gruntowej od 60 000 do 70 000 zł netto od 40 do 45 000 zł netto od 30 000 do 45 000 zł netto od 30 000 do 50 000 zł netto od 44 500 do 60 000 zł netto od 45 000 do 80 000 zł netto

Kompleksowa usługa związana z pompą powietrzną jest najtańsza w Warszawie i Trójmieście (od 10 000 zł). Za zakup i montaż pompy gruntowej najmniej zapłacisz w Krakowie i Łodzi (od 30 000 zł).

Można wnioskować, że najtańsza gruntowa pompa ciepła kosztuje tyle samo co najdroższa pompa zasilana powietrzem. Cena instalacji gruntowej pompy ciepła jest wysoka, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – pompa gruntowa wymaga wykonania odwiertów podziemnych.

Czytaj też: Pompy ciepła czy gaz

Ogrzewanie pompami ciepła – koszt serwisowania

Aby ogrzewanie pompami ciepła przynosiło wymierne korzyści, należy o nie dbać. Serwis urządzeń grzewczych powinien być wykonywany raz w roku. Cena usługi zależy od producenta.

W niektórych przypadkach koszt serwisowania pompy ciepła wliczony jest w cenę montażu. Zdarza się jednak, że klient musi zapłacić za każdy serwis osobno. Jaka jest cena serwisu pompy grzewczej?

Cena waha się ze względu na lokalizację. Wynosi od 250 zł w Rzeszowie do nawet 500 zł netto za rok w Łodzi. Pamiętaj jednak, że kwota ta może zależeć np. od części, którą należy wymienić. Niektóre firmy liczą również koszt dojazdu do klienta. Usterkę pompy ciepła możesz zgłosić w ramach gwarancji. Ta wynosi od 2 do 5 lat.

Od czego zależy koszt inwestycji w pompę ciepła?

Na końcowy koszt instalacji pompy ciepła wpływa wiele czynników. Jakich? Zadaliśmy to pytanie naszym specjalistom od montażu pomp ciepła:

 • Najliczniejsza grupa rozmówców wskazała, że cena inwestycji zależy od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są gruntowe, powietrzne i wodne pompy ciepła, które charakteryzują się też różnymi parametrami. W sprzedaży są także kosztowniejsze wysokotemperaturowe pompy ciepła, które mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. Dodatkowo cennik pomp ciepła może się różnić w zależności od producenta.
 • Zdaniem niemal równie licznej grupy specjalistów koszt instalacji pompy ciepła zależy od wielkości domu.
 • Równie istotny jest rodzaj zastanej instalacji i konieczność wykonania przeróbek, np. ogrzewania podłogowego. Jeżeli dodatkowo chcesz połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, musisz doliczyć kolejne kilka-kilkanaście tysięcy złotych (cena zestawu 3kW na Podkarpaciu zaczyna się od 9 000 zł).
 • Niektórzy rozmówcy wskazali również zależność kosztów montażu pompy ciepła od zakresu usług oraz odległości domu od siedziby firmy.

Ponadto koszt inwestycji pompy ciepła może zależeć od liczby domowników i ich oczekiwań względem temperatury powietrza w pomieszczeniach czy temperatury wody użytkowej. Trzeba także brać pod uwagę wiek budynku, rodzaj ocieplenia i występowanie mostków termicznych.

Trudno jest więc jednoznacznie określić, ile zapłacisz za zakup i montaż pompy ciepła (pamiętaj, że możesz otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła). Wycenę powinien zrobić specjalista na podstawie uzyskanych od ciebie informacji. Pamiętaj jednak, że koszt eksploatacji pomp ciepła jest niższy niż koszt eksploatacji tradycyjnych źródeł ciepła, dlatego jest to inwestycja, która się opłaca!

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco