dwie pompy ciepła zainstalowane na zewnątrz nowoczesnego domu - w 2022

Pompa ciepła – cena w 2023 roku. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Pompa ciepła – cena w 2023 roku. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Cena pompy ciepła i koszt montażu pompy zależy głównie od sposobu pozyskiwania ciepła. Gruntowe pompy ciepła mają najwyższą efektywność bez względu na porę roku, ale są też najdroższe. Cena powietrznej pompy ciepła jest niższa, jednak powietrze nie jest stabilnym nośnikiem ciepła. Sprawdziliśmy cennik powietrznych i gruntowych pomp ciepła w poszczególnych miastach w Polsce! Sprawdź cenę pomp ciepła w 2023 roku.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 25 stycznia 2023 25.01.2023 Czas lektury: 8min

Pompa ciepła – cena w 2023 roku w wybranych miastach Polski

Decydując się na montaż pompy ciepła, musisz wiedzieć, że cena urządzenia grzewczego może się różnić. Jednym z kluczowych czynników odpowiadających za koszt pompy ciepła jest dolne źródło, czyli miejsce, z którego pompa pozyskuje energię cieplną. Duże znaczenie mają też parametry, jakimi charakteryzuje się pompa ciepła, a przede wszystkim jej moc grzewcza.

Zweryfikowaliśmy, jak kształtują się ceny pompy cieplnej w poszczególnych miastach Polski. Pod uwagę wzięliśmy koszt powietrznej pompy ciepła oraz pompy gruntowej.

 1. Powietrzna pompa ciepła jest najczęściej wybierana, ponieważ jest tania i można ją szybko zamontować.
 2. Pompa gruntowa, czyli urządzenie grzewcze zasilane ciepłem ziemi, działa z kolei najefektywniej, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Ile kosztuje pompa ciepła? Porównaliśmy oferty firm współpracujących z Oferteo. Jak kształtują się ceny tych urządzeń grzewczych w poszczególnych miastach w Polsce?

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Średnia cena pompy powietrznej od 15 000 do 50 000 zł netto od 10 200 do 43 000 zł netto od 11 000 do 82 000 zł netto od 22 000 do 52 000 zł netto od 11 000 do 62 000 zł netto od 12 000 do 62 000 zł netto
Średnia cena pompy gruntowej od 26 000 do 42 000 zł netto od 26 000 do 62 000 zł netto od 19 600 do 62 000 zł netto od 29 000 do 72 000 zł netto od 45 500 zł do 82 000 zł netto od 75 000 do 100 000 zł netto

W analizie nie uwzględniliśmy pompy woda-woda, ponieważ ten rodzaj urządzenia cieplnego wybierany jest bardzo rzadko. Wymaga dostępu do zbiornika wodnego lub kosztownych prac związanych z wykopaniem dwóch studni.

Ważne:
Porównanie kosztów ma sens wyłącznie wtedy, gdy zestawisz ze sobą urządzenia o podobnym zaawansowaniu technologicznym.

Cena pomp ciepła zależy nie tylko od regionu Polski, ale też od tego, czego oczekuje klient. Według naszych specjalistów, których poprosiliśmy o cennik pomp ciepła, należy liczyć się nawet z wydatkiem rzędu 200 000 zł netto. Jednak średnia cena powietrznej pompy ciepła mieści się w przedziale 30 000-35 000 zł netto, natomiast cena gruntowej pompy ciepła: 45 000-47 000 zł netto.

Pompę powietrzną najtaniej kupisz w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Najdrożej z kolei w Łodzi.

Koszt urządzenia grzewczego zasilanego energią ziemi jest najniższy w Trójmieście, najwyższy w Rzeszowie. W pozostałych miastach ceny minimalne gruntowej pompy ciepła są do siebie zbliżone.

Chcesz sprawdzić ceny pomp ciepła w innych miastach? Porównaj ceny u sprzedawców pomp ciepła z Rybnika, specjalistów od pomp ciepła z Konina lub innego miasta bliżej ciebie.

Kompendium wiedzy: Jak dobrać pompę ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła premium?

Prócz tradycyjnych pomp ciepła możesz znaleźć na rynku również pompy premium. To urządzenia energetyczne wyższej klasy. Charakteryzują się największą efektywnością, gwarantują też dwukrotnie więcej ciepłej wody użytkowej (klienci nie muszą więc montować dodatkowej pompy ciepła CWU). Zapytaliśmy naszych specjalistów, czym jeszcze wspomniane urządzenia wyróżniają się na rynku.

Wybierając pompę ciepła klasy premium, otrzymujesz:

 • niezawodne, wydajne i bezawaryjne urządzenie o estetycznym wyglądzie,
 • serwis producentów pomp ciepła,
 • dostęp do całodobowej infolinii serwisowej,
 • bardzo cichą pracę urządzenia grzewczego,
 • brak konieczności montażu zbiornika na ciepłą wodę użytkową.

Ile kosztuje pompa premium? W związku z tym, że są to pompy wysokiej klasy, ich cena jest wyższa w porównaniu do najczęściej wybieranych urządzeń. Pompy ciepła premium są droższe średnio o kilka tysięcy złotych od zwykłych pomp. Maksymalnie ich cena może być wyższa o 30%. Jest to jednak inwestycja warta przemyślenia.

Pompa ciepła – cena z montażem

Szacunkowy całościowy koszt inwestycji w pompę ciepła (koszt zakupu i montażu) w poszczególnych miastach w Polsce przedstawiliśmy w tabeli poniżej. Warto dodać, że wiele firm wlicza koszt montażu pompy ciepła w cenę zakupu urządzenia, co pozwala na sporą oszczędność.

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Średni całkowity koszt zakupu i montażu pompy powietrznej od 22 000 do 37 000 zł netto od 11 000 do 33 000 zł netto od 26 000 do 41 000 zł netto od 24 000 do 36 000 zł netto od 22 000 do 31 000 zł netto od 11 000 do 42 000 zł netto
Średni całkowity koszt zakupu i montażu pompy gruntowej od 63 000 do 77 000 zł netto od 42 000 do 47 000 zł netto od 32 000 do 47 000 zł netto od 32 000 do 52 000 zł netto od 45 500 do 62 000 zł netto od 47 000 do 82 000 zł netto

Ile kosztuje montaż pompy ciepła? To zależy od rodzaju urządzenia grzewczego. Koszt instalacji pompy ciepła gruntowej jest zdecydowanie wyższy. Dlaczego? Ponieważ ten rodzaj urządzenia grzewczego wymaga wykonania odwiertów pod sondy.

Wiercenia w ziemi mogą być poziome (są tańsze) oraz pionowe (są droższe ze względu na specjalistyczny sprzęt potrzebny do wykonania dziur w ziemi). Instalacja gruntowej pompy ciepła kosztuje od ok. 5 000 zł netto w Krakowie wzwyż.

Instalacja powietrznej pompy ciepła jest mniej kosztowna. Cena może się różnić zależności od tego, w jakim układzie pracuje pompa ciepła (wodnym – pompa ciepła powietrze-woda lub nadmuchowym – pompa ciepła powietrze-powietrze) oraz czy jest to urządzenie typu split, czy monoblok.

Pompy ciepła typu monoblok są droższe w zakupie, ale tańsze i wygodniejsze w montażu. Koszt ich późniejszej eksploatacji również jest niższy.

W związku z powyższym cena samej instalacji waha się od 2 500 zł netto w Warszawie do nawet 28 000 zł netto w Krakowie.

Kompleksowa usługa związana z pompą powietrzną jest najtańsza w Warszawie i Trójmieście (od ok. 11 000 zł). Za zakup i montaż pompy gruntowej najmniej zapłacisz w Krakowie i Łodzi (od 32 000 zł).

Można wnioskować, że najtańsza gruntowa pompa ciepła kosztuje tyle samo co najdroższa pompa zasilana powietrzem. Cena instalacji gruntowej pompy ciepła jest wysoka, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – pompa gruntowa wymaga wykonania odwiertów podziemnych.

Pamiętaj!
Zakup pompy ciepła to nie wszystko. Aby mogła ona działać, należy ją zainstalować. Powinni zrobić to fachowcy, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Prawidłowa instalacja pompy ciepła gwarantuje jej ekonomiczną, efektywną i bezpieczną pracę.
Czytaj też: Pompy ciepła czy gaz?

Szukaj Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

 • {{item.city}}
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 724 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ogrzewanie pompami ciepła – koszt serwisowania

Aby ogrzewanie pompami ciepła przynosiło wymierne korzyści, należy o nie dbać. Serwis urządzeń grzewczych powinien być wykonywany raz w roku. Cena usługi zależy od producenta.

W niektórych przypadkach koszt serwisowania pompy ciepła wliczony jest w cenę montażu. Zdarza się jednak, że klient musi zapłacić za każdy serwis osobno. Jaka jest cena serwisu pompy grzewczej?

Cena waha się ze względu na lokalizację. Wynosi od 250 zł w Rzeszowie do nawet 500 zł netto za rok w Łodzi. Pamiętaj jednak, że kwota ta może zależeć np. od części, którą należy wymienić. Niektóre firmy liczą również koszt dojazdu do klienta. Usterkę pompy ciepła możesz zgłosić w ramach gwarancji. Ta wynosi od 2 do 5 lat.

Od czego zależy cena zakupu i montażu pompy ciepła?

koszt instalacji pompy ciepła najniższy w Warszawie i Trójmieście

Na końcowy koszt instalacji pompy ciepła wpływa wiele czynników. Jakich? Zadaliśmy to pytanie naszym specjalistom od montażu pomp ciepła:

 1. Najliczniejsza grupa rozmówców wskazała, że cena inwestycji zależy od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są gruntowe, powietrzne i wodne pompy ciepła, które charakteryzują się też różnymi parametrami. W sprzedaży są także kosztowniejsze wysokotemperaturowe pompy ciepła, które mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. Dodatkowo cennik pomp ciepła może się różnić w zależności od producenta.
 2. Zdaniem niemal równie licznej grupy specjalistów koszt instalacji pompy ciepła zależy od wielkości domu.
 3. Równie istotny jest rodzaj zastanej instalacji i konieczność wykonania przeróbek, np. ogrzewania podłogowego. Jeżeli dodatkowo chcesz połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, musisz doliczyć kolejne kilka-kilkanaście tysięcy złotych (cena zestawu 3 kW na Podkarpaciu zaczyna się od 9 000 zł).
 4. Niektórzy rozmówcy wskazali również zależność kosztów montażu pompy ciepła od zakresu usług oraz odległości domu od siedziby firmy.

Ponadto koszt inwestycji pompy ciepła może zależeć od liczby domowników i ich oczekiwań względem temperatury powietrza w pomieszczeniach czy temperatury wody użytkowej. Trzeba także brać pod uwagę wiek budynku, rodzaj ocieplenia i występowanie mostków termicznych.

Trudno jest więc jednoznacznie określić, ile zapłacisz za zakup i montaż pompy ciepła (pamiętaj, że możesz otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła). Wycenę powinien zrobić specjalista na podstawie uzyskanych od ciebie informacji. Pamiętaj jednak, że koszt eksploatacji pomp ciepła jest niższy niż koszt eksploatacji tradycyjnych źródeł ciepła, dlatego jest to inwestycja, która się opłaca!

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 25 stycznia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco