odwiert pionowy pod gruntową pompę ciepła - w 2021

Odwierty pod pompy ciepła – cena, pozwolenie, zgłoszenie

Odwierty pod pompy ciepła – cena, pozwolenie, zgłoszenie

Odwierty pod pompy ciepła to otwory, w których montowane są sondy gruntowe (elementy gruntowej pompy ciepła). Wiercenia pod pompy mogą być poziome lub pionowe. Ich wybór zależy od możliwości technicznych terenu, z którego będzie pobierane ciepło. Czy potrzebujesz pozwolenia na wykonanie wierceń? Jaka jest głębokość odwiertu dla gruntowej pompy ciepła? Przygotowaliśmy odpowiedzi na te pytania!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 7min

Co to są odwierty pod pompy ciepła?

Jeśli zdecydowałeś się na montaż gruntowego urządzenia grzewczego, musisz zrobić odwierty pod pompy ciepła. To specjalne wnęki w ziemi, w których montuje się sondy gruntowe (rury najczęściej wypełnione roztworem glikolowym, który odbiera ciepło z gruntu).

Odwierty pod pompy ciepła (w zależności od ich rodzaju omówionego poniżej) może wykonać specjalista lub osoba, która potrafi obsłużyć koparkę.

Najważniejsze jest jednak to, że odwierty pod ogrzewanie pompami ciepła należy zrobić w odpowiedniej odległości od budynku, który chcesz ogrzać. Odległość od jego fundamentu nie może być mniejsza niż 1,5 m (wytyczne PORT PC – wydanie 01/2013 oraz wytyczne niemieckiego stowarzyszenia inżynierów VDI 4640). Taka sama odległość musi być zachowana od innych sieci zaopatrzenia.

W przypadku montażu kilku sond pionowych musisz zachować następujące odległości:

 • 6 m odstępu pomiędzy sondami o długości powyżej 70 m,
 • 7 m odstępu pomiędzy sondami o długości 70-100 m,
 • minimum 8 proc. głębokości odwiertu pomiędzy sondami o długości powyżej 100 m.

Rury w odwiertach poziomych muszą leżeć w odległości 50-70 cm od siebie. Zagęszczenie sond spowoduje zmniejszenie efektywności działania pompy.

Co istotne, sondy gruntowe możesz zainstalować pod budynkiem. Nie mogą one jednak naruszać jego konstrukcji. Ponadto odległość instalacji podziemnej pod gruntowe pompy ciepła musi być oddalona o minimum 3 m od sąsiedniej działki.

Z jednej strony gruntowa pompa ciepła w porównaniu z powietrzną pompą ciepła jest najtrudniejszym w montażu rodzajem urządzenia grzewczego, z drugiej - działa efektywnie w każdych warunkach atmosferycznych. Temperatura ziemi jest stała, dlatego nawet przy minusowych temperaturach pompa nie zmniejsza swojej produktywności.

Często czytany poradnik: Jak dobrać pompę ciepła?
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 981 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Odwierty pod pompy ciepła – rodzaje

Wybór rodzaju odwiertów pod sondy gruntowe zależy od przestrzeni pod elementy instalacji grzewczej. Istnieją odwierty:

 • poziome,
 • pionowe.

W tabeli poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między kolektorem poziomym a pionowym.

Cecha Kolektor poziomy Kolektor pionowy
Działka Potrzebujesz większej działki (nawet kilkaset m2), ponieważ sondy montowane są w układzie horyzontalnym. Teren pod montaż sond poziomych nie może być obsadzony, zabetonowany ani utwardzony. Potrzebujesz niewielkiej działki (wystarczy kilkadziesiąt m2). Sondy montowane są w pionie. Musisz jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między rurami. Teren pod montaż sond pionowych możesz dowolnie zagospodarować.
Sprzęt Wystarczy koparka oraz osoba, która potrafi ją obsługiwać. Potrzebujesz specjalistycznego sprzętu oraz wykwalifikowanych osób do jego obsługi.
Wydajność Wydajność zależna od rodzaju gruntu oraz warunków panujących na działce. Duża wydajność przez cały rok niezależnie od rodzaju gruntu oraz warunków panujących na działce.
Koszt inwestycji Tańszy niż w przypadku odwiertów pionowych, droższy w porównaniu z innymi rodzajami pomp ciepła. Najdroższy ze wszystkich dostępnych rodzajów pomp ciepła, droższy od kolektora pionowego.

Producenci pomp ciepła radzą, abyś sprawdził stan wszystkich elementów ogrzewania po ich dostarczeniu na działkę. Uszkodzone sondy zamontowane w odwierty do pomp ciepła będą nieprawidłowo działały. Efektywność ogrzewania spadnie

Pozwolenie na wiercenia pod pompy ciepła

Bez względu na to, czy decydujesz się zamontować pompę ciepła, czy gaz, nie musisz mieć na to pozwolenia. Mówi o tym art. 30.1. Prawa budowlanego, który brzmi:

“Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4: 1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 – z zastrzeżeniem art. 29a; Art. 29 ust. 1 pkt 20 określa, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych."

Istnieje też ustawa Prawo geologiczne i górnicze, która zawiera informacje dotyczące instalacji pomp ciepła. Według niej gruntowe poziome pompy ciepła nie wymagają zgłoszenia prac we właściwym oddziale. Dlaczego? Ponieważ podczas montażu gruntowych pomp ciepła z odwiertami poziomymi ingerencja w ziemię jest niewielka. Dobrze, jednak jeśli zamiar instalacji sond gruntowych zgłosisz:

 • staroście,
 • wójtowi,
 • prezydentowi miasta,

(właściwym dla miejsca wykonywania prac).

Zgłoszenie powinno zawierać:

 • datę rozpoczęcia prac,
 • zakres robót,
 • rodzaj robót,
 • sposób wykonania odwiertów pod pompy ciepła.

Art. 122a Kodeksu postępowania administracyjnego mówi, że jeśli w ciągu 30 dni starosta nie sprzeciwi się takiemu działaniu, możesz rozpocząć pracę.

Sprawa jest skomplikowana w przypadku odwiertów pionowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odwierty do pomp ciepła o głębokości do 30 m nie podlegają przepisom ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Rzadko jednak wykonuje się tak płytkie wiercenia w ziemi. Im głębiej, tym temperatura ziemi jest wyższa i nie ma wahań. Dlatego, jeśli chcesz wykonać odwierty powyżej 30 m (ale nie więcej niż 100 m), musisz wykonać projekt robót geologicznych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska należy zgłosić go staroście. Jeśli w ciągu 30 dni nie wyda on sprzeciwu do projektu, możesz rozpocząć pracę.

Kiedy starosta może zgłosić sprzeciw do wykonania odwiertów pod pompy ciepła?

 • jeśli roboty zagrażają środowisku naturalnemu,
 • jeśli projekt nie spełnia wymagań prawnych.

Odwierty o głębokości powyżej 100 m wymagają wykonania planu ruchu Zakładu Górniczego i jego zaakceptowania przez Okręgowy Urząd Górniczy (właściwy dla miejsca wykonywania prac). W tym przypadku również brak sprzeciwu w ciągu 30 dni oznacza akceptację projektu i możliwość rozpoczęcia prac.

Wiercenie pod pompy ciepła – przebieg

Wykonanie odwiertów pod pompy ciepła ma na celu wprowadzenie na wskazaną głębokość sondy. Ma ona kształt litery “U" i określoną średnicę (najczęściej stosuje się rury o średnicy DN 32 lub DN 40).

Odwierty pod pompy ciepła możesz zrobić kilkoma metodami:

 • okrętną,
 • obrotową,
 • udarową,
 • obrotowo-udarową.

Przed rozpoczęciem wiercenia specjalista robi rozeznanie terenu. Na jego podstawie wybiera metodę wiercenia, średnicę wiertła oraz głębokość odwiertów pod pompę ciepła. Gdy zgromadzi wszystkie informacje, a także wykona odwiert próbny celem weryfikacji poziomu energetycznego ziemi w danym miejscu, przystępuje do pracy.

W powstałe odwierty pod gruntową pompę ciepła należy wprowadzić sondy. Jeśli w odwiercie znajduje się woda, sondę również należy uzupełnić płynem. Pozwoli to na sprawniejszą aplikację rury w odwiercie. Jeżeli nie ma w nim wody, montuje się pustą sondę. Następnie wypełnia się ją roztworem niezamarzającym i izoluje się przestrzeń wokół sondy.

Aplikacja sondy z wodą w suchy odwiert pod pompę doprowadzi do zgniecenia rury.

Wiercenie pod pompy ciepła musi być wypełnione. Służą do tego specjalne mieszanki. Muszą one:

 • przewodzić ciepło (współczynnik λ min. 1 W/(m•K), a najlepiej ok. 2 W/(m•K)),
 • być nieszkodliwe dla środowiska naturalnego (zgodnie z Dyrektywą UE 2003/53/WE),
 • nie zawierać bentonitu (skała osadowa, która podczas wysuszania kurczy się, oddaje wodę i powoduje powstawanie pustych przestrzeni),
 • mieć niski współczynnik przepuszczalności wody (kf < 1×10-9 m/s),
 • szybko krzepnąć,
 • być mrozoodporne.

Wypełnienie odwiertów pod pompę ciepła gwarantuje trwałe i stabilne połączenie sondy z gruntem. Po wykonaniu próby ciśnieniowej można podłączyć pozostałe elementy systemu grzewczego.

Głębokość odwiertu pod pompę ciepła

jaka powinna być głębokość odwiertów pod gruntową pompę ciepła

Wiercenia pod pompy ciepła mają określoną głębokość. Wynika ona z doboru projektowego dolnego źródła ciepła. Ten zabieg z kolei uzależniony jest od:

 • wielkości terenu pod odwierty,
 • ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku,
 • możliwości technicznych,
 • środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Poziome odwierty pod pompy ciepła robi się na głębokość 80-150 cm. Pionowe sondy montuje się nawet do 150-200 m pod poziomem gruntu. Wykonanie jednego wiercenia na głębokość 100 m będzie tańsze niż wykonanie 10 pojedynczych odwiertów sięgających 10 m. Z 1 m odwiertu uzyskasz nawet 30-70 kW energii cieplnej.

Odwierty do pomp ciepła – ceny

Koszt odwiertów do pomp ciepła wynosi od ok. 80 zł brutto za metr bieżący wiercenia. Cena zależy od firmy wykonawczej, a także od regionu wykonywania prac. Decydując się na odwierty pod pompy ciepła, sprawdź ofertę kilku usługodawców. Weź pod uwagę również fakt, że im większe zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym prawdopodobnie będziesz musiał zrobić więcej odwiertów.

Pamiętaj, że możesz uzyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła. Nie ma znaczenia, czy jest to pompa gruntowa, czy wysokotemperaturowa pompa ciepła. Wystarczy, że spełnisz kilka warunków. To dobry sposób na obniżenie kosztów inwestycji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco