MK Instalacje Maciej Posiak

Łódź

7

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Kocioł gazowy, na pellet czy pompa ciepła?

Autor: MK Instalacje Maciej Posiak, publikacja: 2019-10-03

Od kilku lat obserwujemy na rynku wzrost popularności pomp ciepła. Zmieniający się klimat pozwala na montaż tego typu ogrzewania w bardzo atrakcyjnej cenie, porównywalnej z innymi źródłami energii. Czy na pewno?

Szwedzko-norweskie pompy ciepła

Kotłownia gazowa czy piec na paliwo stałe?

Kotłownia gazowa i na paliwo stałe – koszty i awarie

Porównując koszty kotłowni gazowej lub na paliwo stałe, musimy uwzględnić nie tylko koszt zakupu samych urządzeń, ale również wybudowanie komina, zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu kotłowni, jak również rozmiar samego pomieszczenia musi spełniać warunki techniczne. Ponadto w przypadku gazu musimy wykonać przyłącze, które w zależności od odległości kosztuje od 5 do nawet 10 tysięcy złotych.

Paliwo stałe wymaga od nas stałego dozoru, uzupełniania opału, czyszczenia paleniska, dbania o przewody kominowe i okresowe ich przeglądy. W przypadku awarii istnieje poważne ryzyko zagrożenia życia – czad lub zapalenie się sadzy w kominie. Awarie podajników potrafią być bardzo kosztowne, a uszkodzona automatyka nie da nam możliwości ogrzewania budynku. Z powodu prostych błędów eksploatacyjnych – niedomknięte palenisko – istnieje ryzyko przegrzania instalacji, co może skutkować uszkodzeniem zbiornika na CWU, np. jednemu z klientów stopiła się izolacja.

W przypadku gazu i kotła z zamkniętą komorą spalania ryzyko poważnych awarii jest znacznie mniejsze, natomiast też tracimy możliwość ogrzewania lokalu.

Czytaj więcej: Pompy ciepła czy gaz – czym najlepiej ogrzać dom?

Pompa ciepła powietrze-woda – koszty i awarie

Pompa ciepła powietrze-woda w najprostszym wydaniu wyklucza wyżej opisane problemy, co więcej, producenci zadbali o to, aby w przypadku awarii urządzenia dało się ogrzewać dom i wodę użytkową. Ciekawi was jak?

Firma Energy Save w swoich urządzeniach w standardzie stosuje grzałki przepływowe. Mają one nas zabezpieczyć przed ryzykiem niedogrzania instalacji w ekstremalnie niskich temperaturach. Jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. W przypadku awarii pompy ciepła mamy możliwość uruchomienia trybu awaryjnego, w którym grzałka i pompa cyrkulacyjna pracują z pominięciem automatyki urządzenia i zapewniają nam ogrzewanie budynku do czasu przyjazdu serwisu.

Teraz powinno pojawić się pytanie: ile to kosztuje? Tyle samo co kotłownia na paliwo stałe wraz z urządzeniami towarzyszącymi. Co więcej, wystarczy nam 1 m2 na kotłownię, gdyż zasobnik CWU zintegrowany jest z jednostką wewnętrzną w formie tak zwanej lodówki. Pompa tego typu pracuje bez przerwy do temperatury -25st. C, a poniżej tej temperatury ciepło zapewnia nam grzałka elektryczna.

Pompa ciepła plus fotowoltaika

Idealnym kompanem pompy ciepła jest instalacja fotowoltaiczna, dzięki niej możemy nasz dom grzać zupełnie za darmo! Czy ktoś kiedyś da nam gaz lub węgiel za darmo? Chyba nie... Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

Czytaj też: Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 933 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła