Pompa ciepła powietrze-woda – zasada działania

Pompa ciepła powietrze-woda to najbardziej popularny rodzaj urządzenia grzewczego. Jej instalacja jest bezproblemowa. Dolnym źródłem ciepła jest ogólnodostępne powietrze atmosferyczne. Czym charakteryzuje się pompa powietrze-woda? Sprawdź!

Pompa powietrze-woda – najważniejsze informacje

Pompa ciepła powietrze-woda to rodzaj powietrznej pompy ciepła, która zasila w ciepło instalację centralnego ogrzewania (c.o.) oraz służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. To obecnie najbardziej popularny rodzaj pomp ciepła – jest tańsza i prostsza w montażu niż np. pompa gruntowa.

Powietrzna pompa ciepła może również pracować w systemie powietrze-powietrze. Jaka jest różnica? W przypadku pompy powietrze-powietrze ciepło skraplania czynnika roboczego jest przekazane powietrzu, a nie wodzie.

Poniżej dokładnie omawiamy system powietrze-woda. Tego rodzaju urządzenia znajdziesz w ofercie polskich producentów. Polskie pompy ciepła powietrze-woda mają do zaproponowania m.in. firmy Viessmann, Lazar oraz Silesia. Jeśli jednak zastanawiasz się nad innym typem urządzenia grzewczego i nie wiesz, jak dobrać pompę ciepła do swojego domu, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 903 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ciepła woda z powietrza – jak powstaje?

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda jest najtańszym rodzajem systemu grzewczego. Jej montaż jest możliwy niemalże w każdym miejscu. Nie wymaga wykonania odwiertów pod pompy i instalacji sond.

Jak powstaje ciepła woda z powietrza? Cztery najważniejsze elementy pompy ciepła to:

 • parownik (wymiennik ciepła),
 • sprężarka,
 • skraplacz (wymiennik ciepła),
 • zawór rozprężny.

Tworzą obieg chłodniczy, w którym krąży płyn roboczy, zwany również czynnikiem chłodniczym. Podlega on ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową (i na odwrót), umożliwiając przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

Jak to działa? Najlepiej obrazuje to schemat działania pompy ciepła. W parowniku płyn roboczy odbiera energię cieplną z powietrza. Pod wpływem ciepła czynnik chłodniczy zaczyna wrzeć i zmienia stan skupienia z płynnego na gazowy.

Gaz trafia do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie, a wraz z nim – jego temperaturę. Kolejnym elementem obiegu jest skraplacz, gdzie sprężony i gorący czynnik roboczy oddaje ciepło do obiegu grzewczego. Pozyskana energia cieplna posłuży do ogrzania domu i/lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Czynnik, który oddał ciepło, ponownie wraca do stanu ciekłego i ulega schłodzeniu. Nie może być powtórnie wykorzystany, ponieważ jego ciśnienie i temperatura wciąż są za wysokie. Dlatego przechodzi przez zawór rozprężający, który obniża ciśnienie i temperaturę czynnika. Teraz cykl może rozpocząć się ponownie.

Wady i zalety pompy ciepła powietrze-woda

korzyści z użytkowania pompy ciepły powietrze-woda

Opinie o pompie ciepła powietrze-woda są pozytywne, ponieważ urządzenie ma wiele zalet. Przede wszystkim w efektywny sposób pozyskuje ciepło z powietrza. Zanim jednak kupisz pompę, warto poznać jej cenę. Koszt pompy ciepła powietrze-woda to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to długoterminowa inwestycja, która zwraca się po kilku latach. Zawsze możesz starać się o dofinansowanie na pompę ciepła oraz pozostałe elementy instalacji grzewczej.

Poznaj wszystkie zalety i wady pompy ciepła typu powietrze-woda.

Pompa ciepła powietrze-woda
Zalety
Wady
 • zapewnia efektywne i bezpieczne ogrzewanie całego domu i wody użytkowej;
 • przygotowuje ciepłą wodę użytkową bez montowania dodatkowych modułów;
 • prawidłowo dobrana i zamontowana jest praktycznie bezobsługowa;
 • jedynie w niewielkim stopniu wymaga dodatkowego zasilania energią elektryczną;
 • obniża koszty za energię wykorzystywaną do ogrzania domu;
 • daje możliwość podłączenia innych systemów: wentylacyjnego, solarnego, fotowoltaicznego;
 • występuje w dwóch wariantach: monoblok lub split.
 • wymaga instalacji wodnego odbiornika ciepła (grzejnik, ogrzewanie podłogowe/ścienne/sufitowe);
 • efektywność pracy urządzenia grzewczego zasilanego powietrzem spada przy niskich temperaturach.

Warto również dodać, że pompy ciepła powietrze-woda to dobre rozwiązanie zarówno do nowych, energooszczędnych budynków, jak i domów termomodernizowanych. Bez wątpienia warto zdecydować się na ten rodzaj systemu grzewczego!

Więcej poradników o pompach ciepła

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty