pompa ciepła powietrze-woda przed budynkiem mieszkalnym - w 2021

Pompa ciepła powietrze-woda – zasada działania

Pompa ciepła powietrze-woda – zasada działania

Pompa ciepła powietrze-woda to najbardziej popularny rodzaj urządzenia grzewczego. Jej instalacja jest bezproblemowa. Dolnym źródłem ciepła jest ogólnodostępne powietrze atmosferyczne. Czym charakteryzuje się pompa powietrze-woda? Sprawdź!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 4min

Pompa powietrze-woda – najważniejsze informacje

Pompa ciepła powietrze-woda to rodzaj powietrznej pompy ciepła, która zasila w ciepło instalację centralnego ogrzewania (c.o.) oraz służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. To obecnie najbardziej popularny rodzaj pomp ciepła – jest tańsza i prostsza w montażu niż np. pompa gruntowa.

Powietrzna pompa ciepła może również pracować w systemie powietrze-powietrze. Jaka jest różnica? W przypadku pompy powietrze-powietrze ciepło skraplania czynnika roboczego jest przekazane powietrzu, a nie wodzie.

Poniżej dokładnie omawiamy system powietrze-woda. Tego rodzaju urządzenia znajdziesz w ofercie polskich producentów. Polskie pompy ciepła powietrze-woda mają do zaproponowania m.in. firmy Viessmann, Lazar oraz Silesia. Jeśli jednak zastanawiasz się nad innym typem urządzenia grzewczego i nie wiesz, jak dobrać pompę ciepła do swojego domu, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 959 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ciepła woda z powietrza – jak powstaje?

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda jest najtańszym rodzajem systemu grzewczego. Jej montaż jest możliwy niemalże w każdym miejscu. Nie wymaga wykonania odwiertów pod pompy i instalacji sond.

Jak powstaje ciepła woda z powietrza? Cztery najważniejsze elementy pompy ciepła to:

 • parownik (wymiennik ciepła),
 • sprężarka,
 • skraplacz (wymiennik ciepła),
 • zawór rozprężny.

Tworzą obieg chłodniczy, w którym krąży płyn roboczy, zwany również czynnikiem chłodniczym. Podlega on ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową (i na odwrót), umożliwiając przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

Jak to działa? Najlepiej obrazuje to schemat działania pompy ciepła. W parowniku płyn roboczy odbiera energię cieplną z powietrza. Pod wpływem ciepła czynnik chłodniczy zaczyna wrzeć i zmienia stan skupienia z płynnego na gazowy.

Gaz trafia do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie, a wraz z nim – jego temperaturę. Kolejnym elementem obiegu jest skraplacz, gdzie sprężony i gorący czynnik roboczy oddaje ciepło do obiegu grzewczego. Pozyskana energia cieplna posłuży do ogrzania domu i/lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Czynnik, który oddał ciepło, ponownie wraca do stanu ciekłego i ulega schłodzeniu. Nie może być powtórnie wykorzystany, ponieważ jego ciśnienie i temperatura wciąż są za wysokie. Dlatego przechodzi przez zawór rozprężający, który obniża ciśnienie i temperaturę czynnika. Teraz cykl może rozpocząć się ponownie.

Wady i zalety pompy ciepła powietrze-woda

korzyści z użytkowania pompy ciepły powietrze-woda

Opinie o pompie ciepła powietrze-woda są pozytywne, ponieważ urządzenie ma wiele zalet. Przede wszystkim w efektywny sposób pozyskuje ciepło z powietrza. Zanim jednak kupisz pompę, warto poznać jej cenę. Koszt pompy ciepła powietrze-woda to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to długoterminowa inwestycja, która zwraca się po kilku latach. Zawsze możesz starać się o dofinansowanie na pompę ciepła oraz pozostałe elementy instalacji grzewczej.

Poznaj wszystkie zalety i wady pompy ciepła typu powietrze-woda.

Pompa ciepła powietrze-woda
Zalety Wady
 • zapewnia efektywne i bezpieczne ogrzewanie całego domu i wody użytkowej;
 • przygotowuje ciepłą wodę użytkową bez montowania dodatkowych modułów;
 • prawidłowo dobrana i zamontowana jest praktycznie bezobsługowa;
 • jedynie w niewielkim stopniu wymaga dodatkowego zasilania energią elektryczną;
 • obniża koszty za energię wykorzystywaną do ogrzania domu;
 • daje możliwość podłączenia innych systemów: wentylacyjnego, solarnego, fotowoltaicznego;
 • występuje w dwóch wariantach: monoblok lub split.
Wady
 • wymaga instalacji wodnego odbiornika ciepła (grzejnik, ogrzewanie podłogowe/ścienne/sufitowe);
 • efektywność pracy urządzenia grzewczego zasilanego powietrzem spada przy niskich temperaturach.

Warto również dodać, że pompy ciepła powietrze-woda to dobre rozwiązanie zarówno do nowych, energooszczędnych budynków, jak i domów termomodernizowanych. Bez wątpienia warto zdecydować się na ten rodzaj systemu grzewczego!

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco