Czy warto zawierać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Lubowiecki Nieruchomości nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Lubowiecki Nieruchomości

6

Czy warto zawierać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego?

Autor: Lubowiecki Nieruchomości, publikacja: 2021-03-01

Często na forach internetowych na pytanie o zasadność zawierania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego pojawiają się odpowiedzi typu: „Bez sensu. Tylko wydasz niepotrzebnie kasę na notariusza”, „Lepiej zwykła umowa pisemna, niczym nie różni się od tej notarialnej”, „Ja tam kupowałem mieszkanie, podpisałem zwykłą umowę i wszystko było OK”. Faktycznie, umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania można zawrzeć zarówno w formie aktu notarialnego, jak i zwykłej formie pisemnej. Ba, można nawet zawrzeć umowę słowną! Czy w takim razie warto płacić za notariusza i zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego?

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

Czy umowa przedwstępna musi być podpisana u notariusza?

W mojej ocenie, jeżeli zależy ci na kupnie wymarzonego mieszkania, to zdecydowanie warto.

Forma, w jakiej zdecydujesz się zawrzeć umowę przedwstępną, będzie decydowała o tym, jaki skutek ona wywrze. W nauce prawa i orzecznictwie sądów wskazuje się na tzw. słabszy i silniejszy skutek.

Zawarcie umowy przedwstępnej w zwykłej formie pisemnej wywiera tzw. słabszy skutek. Oznacza to, że w przypadku wycofania się przez drugą stronę z umowy możemy żądać od niej jedynie naprawienia szkody powstałej na skutek tego, że liczyliśmy na zawarcie umowy przyrzeczonej (umowy przenoszącej własność nieruchomości).

Jeżeli natomiast umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, nasze interesy są silniej chronione, ponieważ umowa wywoła tzw. silniejszy skutek.

Umowa przedwstępna – jakie skutki powoduje?

Zasadnicza różnica pomiędzy słabszym a silniejszym skutkiem polega na tym, że w tym drugim przypadku oprócz możliwości żądania od drugiej strony umowy w sytuacji wycofania się przez nią ze sprzedaży naprawienia szkody powstałej na skutek tego, że liczyliśmy na zawarcie umowy przyrzeczonej, możemy również domagać się zawarcia umowy przyrzeczonej.

Oznacza to, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, możemy „wymusić” od sprzedającego przeniesienie na nas własności nieruchomości, do której nabycia zobowiązaliśmy się w umowie przedwstępnej.

Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, że wybór formy zawarcia umowy przedwstępnej niesie za sobą istotne konsekwencje prawne. Jeżeli zależy nam na zawarciu umowy, na podstawie której sprzedający przeniesie na nas własność wymarzonego domu czy mieszkania, to warto – pomimo pewnych niedogodności – rozważyć możliwość zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego.

Notariusz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 842 Notariuszy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o czynnościach notarialnych