Dobór instalacji fotowoltaicznej – na co zwrócić uwagę?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA AN-POL ANETA MARCZEWSKA nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA AN-POL ANETA MARCZEWSKA

12

Dobór instalacji fotowoltaicznej – na co zwrócić uwagę?

Autor: FHU AN-POL ANETA MARCZEWSKA, publikacja: 2021-01-11

Na odpowiednie dobranie instalacji fotowoltaicznej składa się kilka ustaleń, które mają wpływ na wielkość instalacji oraz jej wycenę. Poniżej przedstawiamy listę czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Dobór fotowoltaiki

Wielkość zużycia energii elektrycznej – ile kW na dom?

Wielkość zużycia energii elektrycznej z 12 miesięcy oraz wzięcie pod uwagę oddawania operatorowi sieci dystrybucyjnej 20% lub 30% (w zależności od wielkości instalacji) z nadwyżki przechowywanej w sieci i położenia geograficznego, co po dodaniu da nam wielkość instalacji fotowoltaicznej, która będzie wystarczająca na pokrycie całego zapotrzebowania na energię.

Czytaj więcej: Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Pokrycie dachowe pod fotowoltaikę

Rodzaj pokrycia dachowego oraz ustalenie kierunków geograficznych, w które są skierowane połacie dachowe.

Miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych

Czy będzie to instalacja PV na budynku, czy może – z braku miejsca na dachu – wybór padnie na instalację na gruncie.

Odległości pomiędzy elementami instalacji

Odległości między modułami a inwerterem (falownik) oraz między inwerterem a rozdzielnią.

Dobór instalacji fotowoltaicznej – podsumowanie

Są to podstawowe ustalenia, bez których nie będziemy w stanie dobrać odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, która może nie pokrywać całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną. Co za tym idzie, w bilansie rocznym może dojść do sytuacji, że będziemy musieli dokupić prąd od dostawcy lub może zostać wielkość przewartościowana, co spowoduje wydłużenie zwrotu kosztów inwestycji.

Montaż fotowoltaiki – rodzaj dachu, zacienienia

W dużej mierze na dobór modułów oraz inwertera ma bezpośrednio wpływ kształt dachu, występujące na/przy nim obiekty, takie jak komin, drzewa z pobliskiego lasu itp., które mogą spowodować zacienie modułów i bezpośrednio wpłynąć na uzyski instalacji.

Dlatego też dachy dzielimy na łatwe, gdzie nie występują żadne zacienienia lub przeszkody, które wpłyną na montaż i położenie modułów oraz na dachy trudne, gdzie takie zacienienia występują, a ukształtowanie połaci dachowych powoduje rozproszenie modułów w różnych kierunkach i ilościach.

Montaż fotowoltaiki – rodzaje inwerterów

W wyżej wymienionych przypadkach stosujemy inwertery zwykłe, np.: Sofar lub Solplanet na 1MPPT albo 2MPPT przy dachu łatwym i inwerter np.: typu SolarEdge wraz z optymalizatorami, co daje nam możliwość działania niezależnie każdego modułu i wykluczenie efektu najsłabszego ogniwa.

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna, dzięki tym ustaleniom, cieszy oko i portfel, czyniąc nas niezależnymi energetycznie oraz dając nam satysfakcję z dołożenia swojej cegiełki do zielonych płuc naszej planety.

Życzę Wszystkim samych słonecznych dni i super uzysków.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 976 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice