młoda trzyosobowa rodzina przy panelach fotowoltaicznych -  w 2021

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, czyli ile paneli słonecznych na dom

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, czyli ile paneli słonecznych na dom

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących instalacji fotowoltaicznych brzmi „ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję?”. Jeśli nie wiesz, jak to obliczyć, to nic straconego! Podpowiadamy, jak dużej instalacji potrzebujesz do swojego gospodarstwa domowego, aby inwestycja szybko się zwróciła i była opłacalna.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 23 maja 2020 23.05.2020 Czas lektury: 5min

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym

Instalacja fotowoltaiczna w domu polega na przetwarzaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym. Panele składają się z ogniw fotowoltaicznych, które wytwarzają prąd stały z padających na nie promieni słonecznych. Inwerter przetwarza go później na prąd zmienny, który jest później wykorzystywany w gospodarstwie domowym.

Baterie słoneczne z reguły umieszcza się na dachach budynków – jeśli dom ma dach spadzisty, to bezpośrednio na jego pokryciu, a jeśli dach jest płaski, to na dodatkowych stojakach.

Panele można oczywiście też montować w innych miejscach, na przykład na ścianach budynków lub na gruncie. Zgodnie z prawem budowlanym, zainstalowanie panelu fotowoltaicznego nie wymaga pozwolenia od nadzoru budowlanego.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 079 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie są korzyści z fotowoltaiki w domu?

Montaż fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowym ma wiele korzyści.

  • Jedną z nich jest oczywiście duża oszczędność kosztów i niezależność od dostawców prądu.
  • Odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne powinny się zwrócić w ciągu kilku lat.
  • Nie zostaniemy odcięci od prądu nawet w mało słoneczne, zimowe dni. Instalacja w pierwszej kolejności wykorzystuje prąd z paneli fotowoltaicznych, jednak gdy zabraknie tej energii, prąd pobierany jest z publicznej sieci.
  • Mocną stroną fotowoltaiki jest to, że dzięki przydomowej minielektrowni fotowoltaicznej jesteśmy samowystarczalni pod względem energii.
  • Nadmiar energii możemy magazynować, a następnie odebrać go ponownie w razie potrzeby, np. w krótkie zimowe dni, wieczory bądź w nocy.
  • Zaletą paneli fotowoltaicznych w domu jest ich bezproblemowy montaż. Panele słoneczne ustawiane są bowiem w miejscach najbardziej nasłonecznionych, przeważnie na dachach budynków bez względu na to, czym są wyłożone. Montuje się je także na ścianach oraz na gruncie, czyli tam, gdzie pada najwięcej promieni słonecznych.
  • Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych i czerpanie energii prosto ze słońca, czyli odnawialnego źródła energii, przyczyniamy się do dbania o środowisko. Fotowoltaika jest całkowicie ekologicznym sposobem pozyskania energii.
  • Instalacja fotowoltaiczna w domu to innowacyjna technologia, która ma bezpośredni wpływ na nasze otoczenie, ponieważ minimalizuje udział paliw kopalnych, zanieczyszczających ekosystem.
  • Tak naprawdę z energii słonecznej możemy korzystać w każdych warunkach geograficznych, bo słońce dociera przecież wszędzie. Jest to też źródło energii faktycznie niewyczerpane.
Czytaj też: Fotowoltaika – ceny

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego?

ile paneli fotowoltaicznych dla domu

Instalacja fotowoltaiczna dla domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Panele fotowoltaiczne to jedno z popularnych rozwiązań, które w dużym stopniu może przełożyć się na wysokość rachunków za elektryczność dla domu jednorodzinnego.

Kiedy zdecydujemy się już na montaż paneli słonecznych, nasuwa się wówczas pytanie: jaką liczbę paneli fotowoltaicznych trzeba ułożyć, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego? Na to, ile paneli fotowoltaicznych będziemy potrzebować, wpływa kilka czynników.

W pierwszej kolejności należy pochylić się nad analizą rachunków za prąd. Pozwoli to nam rzetelnie ocenić roczne zużycie energii elektrycznej przez domowników. Znając tę wartość, będziemy mogli także wyliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która będzie odpowiednia dla konkretnego gospodarstwa domowego oraz dowiemy się, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać.

Jeśli dom jest nowy i nie mamy jeszcze rachunków za prąd, trzeba wtedy realnie oszacować potencjalne roczne zużycie energii. Jeżeli decydujemy się na instalację fotowoltaiczną na dachu domu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Na wybór odpowiedniej instalacji wpływa bowiem wielkość dachu, kąt nachylenia, usytuowanie względem kierunków świata, rodzaj pokrycia dachu oraz ewentualne zacienienie.

Warto podkreślić, że w sytuacji kiedy dach jest skierowany w mniej korzystną stronę świata, to może się zdarzyć, że będziemy musieli zamontować instalację o większej mocy. W innym przypadku panele słoneczne nie będą w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne – ile kW na dom?

Po sprawdzeniu zużycia energii oraz podłoża pod instalację warto przeanalizować, jak obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych. Na to, ile paneli fotowoltaicznych na dom będziemy musieli kupić, ma głównie wpływ roczne zużycie energii elektrycznej przez domowników.

Odpowiedni dobór mocy instalacji dla naszego gospodarstwa domowego jest kluczową kwestią w kontekście opłacalności inwestycji. Warto podkreślić, że zbyt duża instalacja, której moc przekracza nasze roczne zapotrzebowanie na prąd, będzie o wiele mniej opłacalna. Nie będziemy wówczas w stanie spożytkować wytworzonej energii elektrycznej, a także okres zwrotu inwestycji będzie bardziej wydłużony. Dlatego właśnie, tak istotną kwestią jest rzetelna analiza rocznego zużycia energii, a także oszacowanie ewentualnego wzrostu zapotrzebowania na energię.

Ile paneli fotowoltaicznych zainstalować? Przykładowe obliczenie

Prawidłowy dobór mocy paneli słonecznych wpływa na opłacalność naszej inwestycji, dlatego tak ważne jest, aby upewnić się jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego będzie wystarczająca. Jak obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych? Najlepiej zobrazować to na konkretnym przykładzie.

Jeśli dom jednorodzinny Państwa Kowalskich zużywa w ciągu roku około 3000 kWh, wówczas powinni zdecydować się na taką instalację pv, która będzie równa 3,75 kWp. Dzięki temu wygenerowana energia będzie pokrywała całość rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli opłacalność fotowoltaiki zostanie zmaksymalizowana.

Nasuwa się także pytanie, ile paneli na dom będzie trzeba wtedy zakupić? Przy rocznym zużyciu 3000 kWp będziemy potrzebować 10 paneli o mocy 300 kW.

Powierzchnię, jaką będą one zajmować, również łatwo wyliczyć po ustaleniu wymiarów jednego panelu. Jeśli przykładowo ma on powierzchnię 1 m na 1,6 m, to będziemy potrzebować ok. 17 metrów kwadratowych dachu, aby zamontować instalację fotowoltaiczną.

Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie obliczeń profesjonalnej firmie, która prawidłowo określi i dobierze moc paneli słonecznych dla naszego gospodarstwa domowego.

Właściwie dobrana moc paneli fotowoltaicznych daje większą pewność, że instalacja pokryje w pełni nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, a cała inwestycja będzie opłacalna.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco