Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
młoda trzyosobowa rodzina przy panelach fotowoltaicznych

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw dla domu jednorodzinnego?

Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw dla domu jednorodzinnego?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących instalacji fotowoltaicznych brzmi: „Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW potrzeba na 1kW?”. Jak zatem obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej? Ile paneli fotowoltaicznych potrzebnych jest na dom? Podpowiadamy, jak dużej instalacji potrzebujesz, aby inwestycja szybko się zwróciła i była opłacalna.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 29 czerwca 2022 29.06.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25322 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Instalacja fotowoltaiczna w domu polega na przetwarzaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym. Panele składają się z ogniw fotowoltaicznych, które wytwarzają prąd stały z padających na nie promieni słonecznych. Inwerter przetwarza go później na prąd zmienny, który jest później wykorzystywany w gospodarstwie domowym.

Instalacja fotowoltaiczna, jako forma wykorzystywania energii odnawialnej, w domu polega na przetwarzaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym. Panele składają się z ogniw, które wytwarzają prąd stały z padających na nie promieni słonecznych. Inwerter przetwarza go później na prąd zmienny, który jest potem wykorzystywany w gospodarstwie domowym. W ten sposób fotowoltaika staje się nieodłącznym elementem zrównoważonego systemu energetycznego.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego? Od czego to zależy?

Kiedy zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych, może nasunąć ci się pytanie: jaką liczbę paneli fotowoltaicznych trzeba ułożyć, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego? Na to, ile paneli fotowoltaicznych będziesz potrzebować, wpływa kilka czynników.

  1. W pierwszej kolejności należy pochylić się nad analizą rachunków za prąd. Pozwoli to rzetelnie ocenić roczne zużycie energii elektrycznej przez domowników. Znając tę wartość, będzie można wyliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która będzie odpowiednia dla konkretnego gospodarstwa domowego oraz dowiedzieć się, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać.
  2. Aby odpowiedzieć na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych potrzeba w instalacji i jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie optymalna, warto też pozyskać wiedzę, ile prądu produkuje panel i od czego zależy wydajność modułów fotowoltaicznych. To, ile prądu produkuje panel, zależy od wielu czynników: położenia geograficznego, zacienienia terenu, wentylacji i temperatury powietrza, wieku paneli, technologii oraz kąta nachylenia. Wszystkie te szczegóły – od warunków atmosferycznych po umiejscowienie paneli fotowoltaicznych – wpływają na wydajność całej instalacji.

Pojawia się zatem pytanie: ile prądu produkuje panel i czym są wartości podawane przez producentów paneli fotowoltaicznych? Producenci ustandaryzowali wydajność pojedynczych paneli, podając ich moc nominalną – obliczoną w standardowych warunkach testowych (STS – Standard Test Conditions). Warto pamiętać, że warunki "idealne" dla paneli (czyli przyjęte przez testerów) występują bardzo rzadko – należy to wziąć pod uwagę przy obliczeniach, ile kilowatów na dom rodzinny będzie wartością wystarczającą.

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Moc nominalna to moc w warunkach laboratoryjnych. Większość paneli fotowoltaicznych jest testowanych w warunkach 25 stopni C, 3 m/s prędkość wiatru. Na tej podstawie obliczana jest moc, z jaką ten panel będzie pracował, można przyjąć, że jest to jego wydajność wyliczona w testach. To jest też zarazem ta wartość “katalogowa” poszczególnych produktów. Moc rzeczywista zależy od temperatury i od tego, jak długo ten panel pracuje, czyli ile zdegradował w danym czasie. Im wyższa temperatura otoczenia, tym mniejsza moc rzeczywista panelu fotowoltaicznego

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 322 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kW na dom?

Po sprawdzeniu zużycia energii oraz podłoża pod instalację warto przeanalizować, jak obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych. Na to, ile paneli fotowoltaicznych na dom będzie trzeba kupić, ma głównie wpływ roczne zużycie energii elektrycznej przez domowników.

Odpowiedni dobór mocy instalacji dla naszego gospodarstwa domowego jest kluczową kwestią w kontekście opłacalności inwestycji. Warto podkreślić, że zbyt duża instalacja, której moc przekracza twoje roczne zapotrzebowanie na prąd, będzie o wiele mniej opłacalna. Nie będziesz wówczas w stanie spożytkować wytworzonej energii elektrycznej, a także okres zwrotu inwestycji będzie bardziej wydłużony. Dlatego właśnie, tak istotną kwestią jest rzetelna analiza rocznego zużycia energii, a także oszacowanie ewentualnego wzrostu zapotrzebowania na energię przez specjalistę od fotowoltaiki z Warszawy lub innego miasta.

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Co oznacza moc paneli fotowoltaicznych? "kWp" (czyta się: "kilo-wato-pik") lub Wp - pik – to jest oznaczenie w fotowoltaice. kW to jest moc danego urządzenia, kWh – wartość określająca, ile urządzenie będzie zużywać w danej jednostce czasu. Pik jest to jednostka specjalnie dedykowana pod instalacje fotowoltaiczne, czyli: jak się używa słowa “pik”. to oznacza, że ten moduł (czyli panel fotowoltaiczny) w warunkach laboratoryjnych ma najwyższą moc (osiąga tzw. pik). Przykładowo; panele 400 Wp nigdy w warunkach rzeczywistych nie będzie miał tego piku 400, czyli takich warunków panel fotowoltaiczny nie osiągnie.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na 1kW?

Zapytaliśmy fachowców, ile paneli o średniej mocy jest potrzebne na 1 kW instalacji?

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

W tym momencie – zakładając, że mamy średnie 0,4 kWp – to potrzeba w takim przypadku 2,5 modułu, żeby osiągnąć 1kWp

W uśrednieniu można więc przyjąć, że na 1 kW zapotrzebowanie to niemal 3 panele fotowoltaiczne. Powierzchnia na dachu na realizację takiej inwestycji to ok. 4,5 m kw.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba na 4kW i 6kW?

W przypadku zapotrzebowania energetycznego na poziomie 4kW niezbędna jest instalacja składająca się z ok. 10-11 paneli fotowoltaicznych.

Ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych na 6 kw? W takim przypadku potrzeba instalacji składającej się z ok. 15 paneli fotowoltaicznych.

Jak obliczyć ilość paneli fotowoltaicznych?

ile paneli fotowoltaicznych dla domu

Prawidłowy dobór mocy paneli fotowoltaicznych wpływa na opłacalność naszej inwestycji, dlatego tak ważne jest, aby obliczyć, jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego będzie wystarczająca.

Jak obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych? Najlepiej zobrazować to na konkretnym przykładzie:

Jeśli dom jednorodzinny Państwa Kowalskich zużywa w ciągu roku około 3000 kWh, wówczas powinni zdecydować się na taką instalację pv, która będzie równa 3,75 kWp. Dzięki temu wygenerowana energia będzie pokrywała całość rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli opłacalność fotowoltaiki zostanie zmaksymalizowana.

Nasuwa się także pytanie, ile paneli na dom będzie trzeba wtedy zakupić? Przy rocznym zużyciu 3000 kWp będziemy potrzebować 10 paneli o mocy 300 kW.

Powierzchnię, jaką będą one zajmować, również łatwo wyliczyć po ustaleniu wymiarów jednego panelu fotowoltaicznego. Jeśli przykładowo ma on powierzchnię 1 m na 1,6 m, to będziesz potrzebować ok. 17 metrów kwadratowych dachu, aby zamontować instalację fotowoltaiczną.

Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie obliczeń profesjonalnej firmie od fotowoltaiki z Krakowa lub Twojej okolicy, która prawidłowo określi i dobierze moc paneli słonecznych dla Twojego gospodarstwa domowego. Właściwie dobrana moc paneli fotowoltaicznych daje większą pewność, że instalacja pokryje w pełni nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, a cała inwestycja będzie opłacalna.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny

Jakie są korzyści z fotowoltaiki dla domu?

Montaż fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowym ma wiele korzyści.

  • Jedną z nich jest oczywiście duża oszczędność kosztów i niezależność od dostawców prądu.
  • Przy odpowiednio dobranym rodzaju paneli fotowoltaicznych, fotowoltaika powinna zwrócić w ciągu kilku lat.
  • Mocną stroną fotowoltaiki dla domu jest to, że dzięki przydomowej mini elektrowni fotowoltaicznej jesteś samowystarczalny pod względem energii.
  • Zaletą paneli fotowoltaicznych w domu jest ich bezproblemowy montaż. Panele słoneczne ustawiane są bowiem w miejscach najbardziej nasłonecznionych, przeważnie na dachach budynków bez względu na to, czym są wyłożone. Montuje się je także na ścianach oraz na gruncie (czytaj też: Fotowoltaika na gruncie). Najlepiej ulokować fotowoltaikę w miejscu, gdzie pada najwięcej promieni słonecznych.
  • Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych i czerpanie energii prosto ze słońca, czyli odnawialnego źródła energii, przyczyniasz się do dbania o środowisko. Fotowoltaika jest całkowicie ekologicznym sposobem pozyskania energii.
  • Instalacja fotowoltaiczna w domu to innowacyjna technologia, która ma bezpośredni wpływ na nasze otoczenie, ponieważ minimalizuje udział paliw kopalnych, zanieczyszczających ekosystem.
  • Tak naprawdę z energii słonecznej można korzystać w każdych warunkach geograficznych, bo słońce dociera przecież wszędzie. Jest to też źródło energii faktycznie niewyczerpane.
Dodano: 23 maja 2020 Zaktualizowano: 29 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco