Jaki falownik do fotowoltaiki? Jak działa falownik fotowoltaiczny?

Co to jest falownik? Falowniki (inaczej: inwertery) to urządzenia, które zmieniają energię elektryczną w modułach fotowoltaicznych. Nieodpowiednio dobrany falownik może znacząco ograniczać uzyski. Jak działają inwertery fotowoltaiczne? Czym różni się falownik jednofazowy od trójfazowego? Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Podpowiadamy, jaki falownik najlepiej wybrać, aby zapewnić techniczne i finansowe powodzenie całej inwestycji. Cena nie jest tu najważniejszym kryterium! Sprawdź koniecznie, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając falownik do paneli słonecznych.

Jaką rolę pełni falownik do paneli słonecznych?

Falownik, zwany inaczej inwerterem lub przetwornicą, pełni kluczową rolę w prawidłowym działaniu instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne produkują energię, a falownik przetwarza ją na taki prąd, który przepływa w gniazdkach elektrycznych. Przekształca prąd o napięciu stałym, który pobierany jest przez panele, w prąd o napięciu zmiennym, czyli taki, który możemy wykorzystać w naszym gospodarstwie domowym. Warto podkreślić, że nieodpowiednio dobrany inwerter może w znaczący sposób ograniczyć uzyski.

Jaki falownik do fotowoltaiki najlepiej zastosować, aby inwestycja przyniosła zysk? Jeśli decydujesz się na założenie paneli słonecznych, powinieneś przeanalizować, jakie falowniki do ogniw fotowoltaicznych będą dla twojej instalacji najefektywniejsze. Tym bardziej że zakup falownika to około 20 proc. kosztów całej instalacji fotowoltaicznej. Z tego względu jego prawidłowy wybór jest bardzo istotny.

Dodatkowym zadaniem falownika jest kontrola procesów oraz zbieranie statystyk z produkcji energii.

Kompendium wiedzy: Fotowoltaika

Jak dobrać odpowiedni falownik? – opinie na forum

specjalista od fotowoltaiki

Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej wiele osób zastanawia się jaki inwerter wybrać i czym się kierować. Znaczna część przyszłych posiadaczy instalacji fotowoltaicznej czyta opinie o falownikach na forum. Zebraliśmy najważniejsze informacje:

 • Falownik w fotowoltaice przede wszystkim powinien posiadać wszystkie certyfikaty, być zgodny z normami i spełniać standardy sieci obowiązujące na terenie Polski, tj. VDE 0126-1-1 oraz VDE-AR-N-4105.
 • Kolejnym ważnym aspektem poruszanym często na forum jest gwarancja na falownik, którą oferuje producent. Warto zwrócić uwagę na to, aby oferowana gwarancja była możliwie jak najdłuższa. Wielu producentów umożliwia rozszerzenie gwarancji z bazowych 5 do 10, na nawet 25 lat.
 • Szukając najlepszego falownika powinieneś zwrócić również uwagę na poziom hałasu, jaki generuje. Wartość hałasu falownika wyrażana w dB powinna być jak najniższa. Najlepsze falowniki osiągają tę poniżej 30 dB.
 • Falowniki fotowoltaiczne mają również dodatkowe funkcje, które mogą być przydatne dla jego użytkowników. Warto zwrócić uwagę na monitoring instalacji, umożliwiający podgląd produkcji energii przez instalację. Z pewnością będzie to pomocne w przypadku pojawienia się jakiejś usterki – pomoże to wychwycić ją i w szybki sposób zareagować.
 • Interesującym rozwiązaniem jest wybranie falownika w wersji podstawowej z możliwością rozszerzenia, choćby o funkcje związane z system zarządzania budynkiem.
 • Decydując się na konkretny model falownika, należy zwrócić uwagę także na stopień ochrony (minimum IP65) oraz zakres temperatur pracy (najlepiej od -25°C do +60°C).

Czytaj też: Jakie są uprawnienia do montażu fotowoltaiki?

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 524 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Falowniki do ogniw fotowoltaicznych – rodzaje?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów falowników, w zależności od wymagań całego systemu i potrzeb energetycznych gospodarstwa. Falowniki można podzielić na kilka typów – w zależności od parametrów technicznych i elementów składowych poszczególnych modeli.

Pierwszym z nich jest wewnętrzny transformator – możliwy jest więc podział na:

 • falowniki z transformatorem,
 • falowniki bez wbudowanego transformatora.

Jeśli wymagane jest uziemienie jednego z biegunów instalacji, należy sięgnąć po falownik z transformatorem, gdyż zapewnia on galwaniczną izolację pomiędzy stałym napięciem wejściowym a siecią energetyczną.

Jeżeli jednak nie potrzebujesz korzystać z izolacji galwanicznej, jaką daje transformator, możesz wówczas zdecydować się na rozwiązania beztransformatorowe. Choć są lżejsze i mniejsze – bywają droższe z racji zastosowanych układów zabezpieczających.

Falowniki – podział ze względu na wielkość

Pod względem wielkości oraz opcji podłączenia do falownika odpowiedniej liczby paneli fotowoltaicznych, można podzielić falowniki na:

 • mikrofalowniki – współpracujące z jednym panelem fotowoltaicznym,
 • falowniki stringowe – ten rodzaj falowników obsługuje wszystkie panele fotowoltaiczne (w przypadku niewielkiej instalacji fotowoltaicznej – 1-30kW),
 • falowniki centralne – tego typu falowniki przeznaczone są przede wszystkim do pracy na farmach fotowoltaicznych (które osiągają moc liczoną w setkach kilowatów).

Falowniki wyspowe i sieciowe (falowniki off-grid i on-grid)

Podział falowników może również zależeć od tego, czy falownik jest modelem nawiązującym, czy nienawiązującym połączenie z zewnętrzną siecią energetyczną.

 • falownik wyspowy (off-grid) nie synchronizuje się z siecią, nie może więc on oddawać do niej energii, ale ma możliwość ładowania akumulatorów w przypadku nadwyżek,
 • falownik sieciowy (on-grid) pozwala na synchronizację z siecią publiczną, jednak nie ma możliwości ładowania akumulatorów.

Falownik jednofazowy vs falownik trójfazowy – czym się różnią?

Kolejny parametr to liczba faz, do których przyłącza się falownik. Modele o małej mocy (do ok. 3 kW) występują w wersji jednofazowej. Dla większych mocy stosuje się falowniki trójfazowe.

W przypadku gdy moc instalacji fotowoltaicznej mieści się w zakresie 3-3,68 kW, pojawia się opcja wyboru: można zdecydować się na urządzenie jednofazowe lub trójfazowe. A jaki inwerter do 5kW najlepiej wybrać? W takim przypadku należy wybrać falownik trójfazowy, który równomiernie wprowadzi energię do każdej z faz. Wpływa to na mniejsze wahania napięcia w sieci oraz daje możliwość zastosowania przewodów o mniejszych przekrojach.

Wybór falownika do fotowoltaiki

Wybierając falownik do systemu fotowoltaicznego, powinieneś także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich modułów. Prawidłowy dobór zabezpieczeń sieciowych oraz przepięciowych powinien być skonsultowany ze specjalistami, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty