mężczyzna sprawdza skrzynkę sterowniczą z falownikiem

Falownik (inwerter) do fotowoltaiki – co to jest, jak działa i jaki wybrać?

Falownik (inwerter) do fotowoltaiki – co to jest, jak działa i jaki wybrać?

Co to jest falownik? Falownik do fotowoltaiki (inaczej: inwerter) to urządzenie, które przekształca prąd stały generowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny (inaczej: prąd przemienny). Większość urządzeń w domu potrzebuje właśnie prądu zmiennego, dlatego falownik jest kluczowy dla działania całej instalacji. Jak działa inwerter fotowoltaiczny? Czym różni się falownik do fotowoltaiki jednofazowy od trójfazowego? Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 4 września 2023 04.09.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25213 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Podpowiadamy, jaki falownik najlepiej wybrać, aby zapewnić techniczne i finansowe powodzenie całej inwestycji. Cena nie jest tu najważniejszym kryterium! Sprawdź koniecznie, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając falownik do paneli słonecznych.

Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

Falownik do fotowoltaiki (określany też inaczej jako inwerter fotowoltaiczny lub przetwornica) pełni kluczową rolę w prawidłowym działaniu instalacji fotowoltaicznej.

Różne rodzaje paneli fotowoltaicznych produkują energię, a falownik przetwarza ją na taki prąd, który przepływa w gniazdkach elektrycznych. Przekształca prąd o napięciu stałym, który pobierany jest przez panele, w prąd o napięciu zmiennym, czyli taki, który możemy wykorzystać w naszym gospodarstwie domowym. W kontekście zastosowań, gdzie energia odnawialna i fotowoltaika są kluczowe, warto podkreślić, że nieodpowiednio dobrany inwerter może w znaczący sposób ograniczyć uzyski.

Jaki falownik do fotowoltaiki najlepiej zastosować, aby inwestycja przyniosła zysk? Jeśli decydujesz się na założenie paneli słonecznych, powinieneś przeanalizować, jakie falowniki do ogniw fotowoltaicznych będą dla twojej instalacji najefektywniejsze. Tym bardziej, że zakup falownika to około 20 proc. kosztów całej instalacji fotowoltaicznej. Z tego względu jego prawidłowy wybór jest bardzo istotny.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 213 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa falownik do fotowoltaiki?

Wiesz już, że falownik do fotowoltaiki przekształca prąd stały (wygenerowany przez panele fotowoltaiczne w instalacji) na prąd zmienny. W tej formie prąd może być dostarczony i wykorzystywany przez urządzenia elektryczne w domu. Jak jeszcze działa falownik i jak wpływa na opłacalność fotowoltaiki? Zasada działania falownika do fotowoltaiki uwzględnia też dostarczenie prądu o odpowiednim napięciu i częstotliwości.

Działanie falownika dzieli się na kilka funkcji i etapów. Zasada działania falownika do fotowoltaiki:

  1. Przekształcenie prądu – falownik przekształca prąd ze stałego na zmienny, jednocześnie zapewniając odpowiednie napięcie.
  2. Optymalizacja mocy – jednocześnie działanie falownika polega na optymalizacji mocy i dostosowaniu instalacji do zmieniających się warunków.
  3. Synchronizacja z siecią – falownik w swoim działaniu potrzebuje ciągłej synchronizacji z siecią energetyczną.

Jaki jest wpływ falownika na rentowność instalacji fotowoltaicznej?

  1. Po pierwsze: Maksymalizacja wydajności – falownik optymalizuje produkcję energii elektrycznej, co przekłada się na większe oszczędności na rachunkach.
  2. Po drugie: Stałe połączenie z siecią – synchronizacja generowanej energii z siecią daje opcję korzystania z energii w okresach braku dostatecznej produkcji.
  3. Po trzecie: Monitoring wydajności w czasie rzeczywistym – falownik bardzo szybko wykrywa potencjalne problemy z instalacją.
  4. Po czwarte: Ochrona paneli fotowoltaicznych – dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko awarii, kosztownych napraw i konserwacji.

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

specjalista od fotowoltaiki

Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej wiele osób zastanawia się jaki inwerter wybrać i czym się kierować. Zebraliśmy najważniejsze informacje:

  1. Zgodność z normami – falownik w fotowoltaice przede wszystkim powinien posiadać wszystkie certyfikaty, być zgodny z normami i spełniać standardy sieci obowiązujące na terenie Polski.
  2. Gwarancja – kolejnym ważnym aspektem poruszanym często na forum jest gwarancja na falownik, którą oferuje producent. Warto zwrócić uwagę na to, aby oferowana gwarancja była możliwie jak najdłuższa. Wielu producentów umożliwia rozszerzenie gwarancji z bazowych 5 do 10, na nawet 25 lat.
  3. Poziom hałasu – szukając najlepszego falownika powinieneś zwrócić również uwagę na poziom hałasu, jaki generuje. Wartość hałasu falownika wyrażana w dB powinna być jak najniższa. Najlepsze falowniki osiągają tę poniżej 30 dB.
  4. Efektywność falownika – im wyższa efektywność falownika, tym większa ilość energii zostanie skonwertowana z prądu stałego na prąd zmienny.
  5. Monitoring i ochrona paneli – upewnij się, że falownik fotowoltaiczny ma funkcje monitorowania parametrów systemu i ochrony przed przeciążeniami .
  6. Stopień ochrony – decydując się na konkretny model falownika, należy zwrócić uwagę także na stopień ochrony (minimum IP65) oraz zakres temperatur pracy (najlepiej od -25°C do +60°C).
  7. Opinie o falownikach – przejrzyj opinie innych użytkowników i sprawdź, co posiadacze fotowoltaiki piszą o konkretnym modelu falownika.

Ile kosztuje falownik do fotowoltaiki?

Ile kosztuje dobry falownik do fotowoltaiki? Ceny falowników w 2023 roku mieszczą się zazwyczaj w przedziale od ok. 3000 zł do ok. 12 500 zł. W tej cenie można kupić falownik fotowoltaiczny o mocy od ok. 3,5 kW do 10 kW. Co wpływa na cenę?

  1. Moc falownika – im wyższa, tym drożej.
  2. Efektywność falownika i zastosowane w nim komponenty.
  3. Producent i marka falownika – znane z dobrej jakości produkty są droższe.
  4. Wszelkie dodatkowe funkcje – np. zdalne sterowanie, monitoring internetowy.
  5. Gwarancja – im dłuższa, tym mniejsze ryzyko kosztownej wymiany, ale też wyższa cena na start.

Rodzaje falowników do fotowoltaiki

Falowniki można podzielić na kilka typów – w zależności od parametrów technicznych i elementów składowych poszczególnych modeli:

  • falowniki hybrydowe – dodatkowo mają funkcję magazynowania energii,
  • inwertery szeregowe – łączą panele w szereg,
  • mikroinwertery – zamontowane przy każdym panelu,
  • inwertery sieciowe – synchronizują instalację z siecią energetyczną,
  • inwertery wyspowe – działają niezależnie od sieci,
  • inwertery stringowe – łączą panele w stringi, czyli tzw. łańcuchy paneli,
  • falowniki centralne – obsługują większe instalacje.

Falownik jednofazowy vs falownik trójfazowy – czym się różnią?

Czym różni się falownik jednofazowy od falownika trójfazowego?

Falownik jednofazowy
Falownik trójfazowy
Stosowany w instalacji jednofazowej (czyli takiej, która ma jedną fazę zasilania)
Stosowany w instalacji trójfazowej (czyli mającej trzy fazy zasilania)
Wykorzystywany w domowych i niewielkich instalacjach fotowoltaicznych
Stosowany w większych i bardziej złożonych instalacjach, np. przemysłowych
Generuje prąd zmienny jednej fazy
Może generować prąd zmienny dla każdej z trzech faz w systemie

Wybór falownika do fotowoltaiki

Wybierając falownik do systemu fotowoltaicznego, powinieneś także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich modułów. Prawidłowy dobór zabezpieczeń sieciowych oraz przepięciowych powinien być skonsultowany ze specjalistami, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie.

Jaki falownik do fotowoltaiki 5 kW wybrać?

W przypadku gdy moc instalacji fotowoltaicznej jest mniejsza i mieści się w zakresie 3-3,68 kW, pojawia się opcja wyboru: można zdecydować się na urządzenie jednofazowe lub trójfazowe.

A jaki falownik do 5 kW najlepiej wybrać? W takim przypadku należy wybrać falownik trójfazowy, który równomiernie wprowadzi energię do każdej z faz. Wpływa to na mniejsze wahania napięcia w sieci oraz daje możliwość zastosowania przewodów o mniejszych przekrojach.

Jaki falownik do fotowoltaiki 10 kW wybrać?

W każdym przypadku wybierając falownik do instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW, warto skonsultować się z dostawcą lub fachowcem ds. fotowoltaiki (np. specjalistą od fotowoltaiki z Warszawy, wykonawcą fotowoltaiki ze Szczecina lub Twojego miasta). Dobrych fachowców znajdziesz na Oferteo. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę zakładaną efektywność, ale też kompatybilność z panelami fotowoltaicznymi w danej instalacji.

Można przyjąć, że w większości przypadków do fotowoltaiki o mocy 10 kW dobrym wyborem będzie falownik trójfazowy.

Dodano: 23 maja 2020 Zaktualizowano: 4 września 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco