Jak zadbać o swoją własność na wypadek śmierci?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak DKK Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Chachlowska nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

DKK Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Chachlowska

4

Jak zadbać o swoją własność na wypadek śmierci?

Autor: DKK Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Chachlowska, publikacja: 2021-04-14

Zapobiegliwy człowiek powinien być przygotowany na wszystko, zwłaszcza że w życiu zdarza się wiele sytuacji, które trudno przewidzieć (jak choćby nagłe wypadki). Co wtedy dzieje się z majątkiem, który posiadamy? Zawsze przechodzi on na inne osoby. Mamy jednak wpływ na to, do kogo trafi, przede wszystkim dzięki możliwości sporządzenia testamentu. Mimo że staje się on wykonalny dopiero z chwilą śmierci, można go spisać właściwie w dowolnym momencie życia, niezależnie czy mamy 20, 45 czy 80 lat.

Testament a dziedziczenie ustawowe

Jeśli nie spiszemy testamentu, dziedziczenie naszego majątku będzie odbywać się zgodnie z przepisami określonymi w Kodeksie cywilnym. Jest to tzw. dziedziczenie ustawowe. W tym wypadku nie mamy wpływu na to, kto będzie naszym spadkobiercą, gdyż tę kwestię regulują przepisy. Dlatego też testament jest tak wygodną formą przekazywania swojej własności.

Testament – w jakiej formie i czy notarialnie?

Testament może mieć różne formy i niekoniecznie trzeba odwiedzić notariusza, by go sporządzić. Można to zrobić także osobiście, trzeba jednak pamiętać, że musi on być spisany pismem ręcznym (nie na komputerze). Nie można zapomnieć także o wpisaniu daty i jego własnoręcznym podpisaniu. Testament może zawierać wolę tylko jednego spadkobiercy. Nie jest tak, że raz spisany testament wiąże na zawsze – można go odwołać na kilka sposobów.

Prawo do zachowku – jak go pozbawić?

A czym jest zachowek? To forma ochrony najbliższych spadkodawcy osób, które mogą domagać się zapłaty określonej kwoty z uwagi na ich bliski stosunek względem zmarłego. Prawa do zachowku można niekiedy pozbawić przez wydziedziczenie.

Podsumowanie

Jak widać, sprawy spadkowe są często zawiłe, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wytłumaczy, jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń.

Notariusz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 842 Notariuszy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o czynnościach notarialnych