• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Leasing samochodu - na czym polega i jakie są jego korzyści?

Leasing samochodu - na czym polega i jakie są jego korzyści?

Katarzyna Kowalczyk, 28 Sierpnia 2016

Wyobrażasz sobie prowadzenie swojej firmy bez samochodu? To niezwykle trudne, o ile w ogóle możliwe przedsięwzięcie. Na szczęście sposobów na pozyskanie środków na pojazd jest wiele. Jednym z nich jest leasing. Przedstawiamy najważniejsze zasady i warunki uzyskania tej formy finansowania.

Wypełniając ten formularz, otrzymasz bezpłatne oferty na leasing samochodu.

Leasing samochodu

Na czym polega leasing samochodu?

To właśnie samochód jest najczęstszym przedmiotem leasingu w Polsce. Jak cała procedura wygląda w praktyce? Przedsiębiorca wybiera z salonu czy komisu interesujący go samochód i podpisuje umowę leasingu. Leasingodawca wykupuje określony pojazd i oddaje w użytkowanie przedsiębiorcy, który spłaca określone raty leasingowe. Leasingodawcą może być bezpośrednio producent samochodu lub firma leasingowa.

W leasing możemy wziąć zarówno samochód nowy, jak i używany. Wkład własny nie jest konieczny. Jeżeli jednak decydujemy się na leasing bez wkładu własnego, powinniśmy przygotować dokumenty finansowe i wykazać zyski firmy. Uproszczoną procedurę stosuje się przy 15–20% wkładu własnego.

Zalety leasingu samochodu

Leasing samochodu jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla małych i nowopowstałych firm, jak i tych większych, z dłuższym stażem. Decydując się na leasing możemy liczyć na prostsze procedury i mniejsze koszty początkowe niż w przypadku kredytu.

Zalety leasingu samochodu:

 • rok założenia i wielkość firmy nie mają dużego znaczenia - oznacza to, że nawet jeśli nasza firma krótko działa na rynku lub zatrudnia niewielu pracowników, nie powinniśmy mieć problemu z wzięciem samochodu w leasing;
 • pod koniec trwania umowy możemy wymienić użytkowany samochód na nowszy;
 • niewiele formalności - większość papierkowej roboty przejmuje firma leasingowa, ponieważ to ona jest właścicielem pojazdu;
 • mały wkład własny - decydując się na leasing, nie musimy ponosić wysokich opłat początkowych;
 • wykup samochodu - po upływie czasu trwania umowy możemy wykupić pojazd za kwotę ustaloną wcześniej - zwykle jest to 1-30% jego wartości;
 • odliczenie 50% lub nawet 100% podatku VAT - jeżeli wykorzystujemy go wyłącznie w celach prowadzenia firmy, możemy odliczyć całość (wysokość odliczanego podatku zależy od wykorzystania samochodu). Połowę odliczamy wtedy, kiedy pojazd służy nam także prywatnie.

Jeżeli wybierzemy leasing operacyjny samochodu, pamiętajmy, że pojazd jest własnością leasingodawcy. Sytuacja ta ma swoje dobre, jak i słabe strony. Do zalet należy zdecydowanie mniej formalności związanych z przerejestrowaniem pojazdu. Wadą z kolei jest to, że leasingobiorca nie ma praw do zniżek ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje leasing samochodu osobowego?

Podstawowymi kosztami leasingu są raty spłacane regularnie w określonych odstępach czasu. Oprócz tego firmy leasingowe pobierają dodatkowe opłaty. Wszystkie koszty można podzielić na 3 grupy:

 • finansowe koszty spłaty leasingu – raty leasingowe,
 • koszty związane z realizowaniem umowy leasingowej, takie jak ubezpieczenie komunikacyjne (OC i AC), koszty rejestracji pojazdu, ubezpieczenie GAP,
 • koszty związane z trwaniem umowy – prowizje, opłaty, koszty umownych kar.
Ubezpieczenie GAP (Guaranteed Auto Protection) to ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu, która nastąpiła w wyniku szkody całkowitej, czyli kradzieży lub kasacji samochodu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca różnicę między odszkodowaniem otrzymanym w ramach AC, a wartością samochodu (GAP AutoCasco) lub między wartością nowo zakupionego samochodu a jego wartością w dniu powstania szkody (GAP fakturowy).

Koszty związane z leasingiem są zależne od kwoty wykupu. Im wyższy wykup, tym mniejsze raty miesięczne będziemy spłacać, jednocześnie jednak zwiększą się odsetki. Tym samym ostateczny koszt wzrośnie.

Oprocentowanie z kolei zależy od rodzaju przedmiotu branego w leasing i jego stanu. Tak więc nie bez znaczenia jest, czy jesteśmy zainteresowani maszyną czy samochodem, pojazdem nowym czy używanym. Oprocentowanie będzie też różne w zależności od firmy leasingowej.

Zapytaliśmy także Eksperta o to, czy w przypadku uszkodzenia samochodu leasingobiorcę czekają dodatkowe wydatki:


Robert Makos - TOP-leasing24

Każdy samochód musi być ubezpieczony – OC i AC. W leasingu jest to wymagane. Jeżeli dochodzi do szkody niecałkowitej, naprawa pojazdu opłacana jest z ubezpieczenia. Musi być spełniony jeszcze jeden warunek - leasingobiorca terminowo spłaca raty leasingowe. Jeżeli klient zalega z płatnościami, pieniądze z ubezpieczenia są przeznaczone na spłatę leasingu, a klient z własnych środków płaci za naprawę szkody.


Finansowe koszty spłaty leasingu zależą od firmy leasingowej. Oprócz rat leasingowych należy wziąć pod uwagę opłatę wstępną (czyli wkład własny), liczbę rat oraz wartość wykupu przedmiotu po upływie trwania umowy. Przy porównywaniu ofert zwróćmy uwagę, czy wszystkie te elementy są zawarte w kosztach finansowania. W ten sposób najłatwiej porównamy warunki proponowane przez firmy.

Amortyzacja - jak odliczyć VAT od leasingu samochodu?

Amortyzacja pozwala wliczyć wartość leasingowanego samochodu w koszty prowadzenia firmy. Zrobimy to za pomocą odpisów amortyzacyjnych. Wysokość odpisów zależy od stawki amortyzacji (są one określane za pomocą ustawy i określają, jaka część wartości przedmiotu może zostać odliczona od podatku) i od metody amortyzacji.

W amortyzacji istotna jest wartość początkowa samochodu, a konkretnie to, czy przekracza ona 35 000 zł.

Jeżeli nie, przedsiębiorca może dokonać odpisów amortyzacyjnych lub jednorazowego takiego odpisu albo też zaksięgować ten wydatek w KPiR jako pozostały koszt.

Z kolei jeżeli wartość samochodu przekracza 35 000 zł, przedsiębiorca wykorzystuje najczęściej najprostszą amortyzację liniową. Przedmiot amortyzowany jest przez cały okres korzystania z niego. Przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji. W jakim przypadku? Po pierwsze dla używanych samochodów, jeżeli wcześniej korzystano z nich co najmniej 6 miesięcy . Po drugie dla ulepszonych pojazdów, jeżeli wydatki na to ulepszenie wyniosły minimum 20% jego wartości początkowej.

Warunki leasingu samochodu są wygodne dla przedsiębiorcy - już za niewielką opłatą początkową możemy nabyć pojazd na określony czas. Formalności są w większości przejmowane przez firmę leasingową, co również ułatwia i przyspiesza proces. Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że proponowane nam warunki są dla nas korzystne. Sprawdźmy, jaka jest kwota wykupu samochodu po upływie umowy, ile rat leasingowych musimy spłacić oraz z jakimi kosztami początkowymi musimy się liczyć.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

5. Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy leasingowej? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »