fundamenty na tle domu jednorodzinnego - w 2021

Koszt budowy fundamentów – ile kosztują fundamenty?

Koszt budowy fundamentów – ile kosztują fundamenty?

Nie da się postawić domu jednorodzinnego bez solidnych fundamentów. Tworzą podstawę konstrukcyjną budynku, chronią go przed zawilgoceniem i izolują zimno wychodzące z gruntu. Ile kosztują fundamenty? Co wpływa na koszt wylania fundamentów? U nas dostaniesz informacje z pierwszej ręki, ponieważ poprosiliśmy naszych specjalistów o dokładny cennik fundamentów!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 10min

Co składa się na ogólną cenę fundamentów?

Fundamenty to ogólne określenie konstrukcji, która przekazuje na podłoże gruntowe całość obciążeń domu. Nie da się ich wykonać bez wcześniejszego przygotowania gruntu. Fachowcy najpierw określają, na jakiej głębokości musi zostać umieszczony fundament, a dopiero później zgodnie z tym wybierają rodzaj fundamentów. Rodzaj fundamentów jest jednym z głównych czynników wpływających na ostateczny koszt.

Najpopularniejsze rodzaje fundamentów to:

 • ławy fundamentowe,
 • płyty fundamentowe,
 • ruszty fundamentowe,
 • stopy fundamentowe,
 • pale fundamentowe.

Jest ich wiele, ale nie każdy nadaje się na każdy grunt. Głębokość umieszczenia fundamentów zależy od poziomu przemarzania gruntu w danym regionie oraz rodzaju gruntu (wyróżnia się m.in. spoiste i niespoiste). Najlepszymi gruntami do prac w ziemi są niespoiste. Da się pracować na niektórych gruntach spoistych, ale jest to znacznie kosztowniejsze i nie pozwala na użycie najtańszych fundamentów, czyli ław.

Oprócz rodzaju fundamentów wpływ na ich cenę mają:

 • ilość materiału, który trzeba zużyć – czyli całkowita powierzchnia fundamentów,
 • jakość materiału,
 • piwnica lub jej brak (podpiwniczenie zwiększa koszt fundamentów),
 • warunki gruntowe,
 • stawka ekipy wykonawczej.

Do wykonania fundamentów należy wybrać sprawdzoną, polecaną ekipę – jeśli na tym etapie pojawią się błędy wykonawcze, ciężko będzie je naprawić.

Fundamenty - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 39 605 Specjalistów od Fundamentów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Cennik budowlany: fundamenty

Przede wszystkim należy tu podkreślić jeden ważny fakt: fundamenty fundamentom nierówne. Różnice w cenie za 1 m2 mogą wynosić nawet 100, a często i 200 procent. Dlatego zapytaliśmy naszych ekspertów, jakie widełki cenowe za 1 m2 fundamentów są najbardziej prawdopodobne, abyś mógł przyjąć wariant najtańszy i najdroższy we wstępnych wyliczeniach kosztu budowy domu:

„W zależności od złożoności projektu oraz warunków gruntowych koszt budowy fundamentów waha się w przedziale od 300 do 600 zł za m2 powierzchni użytkowej.”

Piotr Plakwicz, PERFECT Dom Piotr Plakwicz

W mniejszych miejscowościach koszt budowy fundamentów może być niższy, cena zależy też od rodzaju fundamentów. Można przyjąć, że średni koszt ich wykonania mieści się w przedziale od 150 zł za 1 m2 do 450 zł za 1 m2. Najczęściej fachowcy podają cenę 200-300 zł z 1 m2. Cena 450 zł za 1 m2 odnosi się głównie do drogich ław fundamentowych.

Większość specjalistów podkreśla, że koszty wykonania fundamentów nie obejmują podbudowy. Jednak o dokładny cennik fundamentów należy prosić wybranego fachowca.

Kompendium wiedzy: Budowa domów

Koszty wykopu pod fundamenty – od czego zależą?

Roboty ziemne to początek prac przy budowie domu. Są stresujące, ponieważ nigdy nie wiadomo, co można znaleźć w ziemi. Po etapie wykopu pod fundamenty emocje nieco opadają – jeśli nie trafisz na żadne przeszkody, to jest w porządku. Koszt wykopu będzie zależał od rodzaju gruntu, powierzchni i głębokości prac, ich trudności, konieczności bądź braku konieczności zagęszczania gruntu.

Koszt ręcznego wykopu pod fundamenty to ok. 130 zł za godzinę pracy ekipy. Z kolei koszt mechanicznego wykopu to koszt od 140 do 170 zł za godzinę pracy. Tańsze jest wynajęcie sprzętu (z operatorem), kosztuje od 80 do 150 zł za godzinę.

Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Roboty ziemne, ranking firm wykonujących roboty ziemne

Ile kosztują szalunki i wykonanie zbrojenia fundamentów?

Po wykopie przychodzi czas na ułożenie szalunków, które następnie zostaną uzbrojone. Szalunki wykonuje się z desek o grubości 3 cm albo z płyt OSB. Można także zastosować płyty MFP o grubości 18 mm. Cena za 1 m3 desek to od 500 do 700 zł/m3. Z kolei cena za płyty OSB waha się od 384 do 500 zł/m3 (w przypadku płyty OSB 3) albo od 1 233 do 1 483zł/m3 (płyta OSB 5).

Wykonanie zbrojenia wzmacnia fundamenty i zapobiega pęknięciom w przypadku osiadania gruntu. Do zbrojenia potrzeba:

 • prętów ze stali żebrowanej,
 • lub gładkiej.

Kosztują one od 35 zł/szt. do 60 zł/szt. Standardowo do wykonania zbrojenia domu jednorodzinnego używa się 4 prętów. To oznacza, że za materiał zapłacisz od 140 zł do 240 zł. Do połączenia zbrojenia potrzebny jest drut – 10 m kosztuje od 8 zł do 16 zł.

Czytaj też: Zbrojenie fundamentów

Ile kosztuje wylanie fundamentów?

Szalunki należy teraz wypełnić betonem C16/20, 1 m3 tego materiału kosztuje od 240 zł do 300 zł. Potrzebujesz nawet kilkanaście metrów sześciennych tego materiału. To oznacza, że za wypełnienie zapłacisz od około 3 600 zł do 4 500 zł. Może się jednak okazać, że wystarczy zaledwie kilka metrów sześciennych, co obniży koszty betonu o 1/3.

Jeśli grunt tworzy korzystne warunki, możesz przejść do budowania ścian fundamentowych. Jeżeli jednak sytuacja jest trudniejsza, musisz wykonać jeszcze podkład z betonu C8/10, o grubości 10 cm. Za 1 m3 zapłacisz dodatkowo od 220 zł do 300 zł. Łączny koszt dodatkowej warstwy to około 3 300-4 500 zł dla domu jednorodzinnego.

Jaki jest koszt postawienia ścian fundamentowych?

Do tego potrzebujesz:

 • betonu, z którego powstaną ściany monolityczne,
 • albo bloczków betonowych,
 • silikatowych,
 • lub pustaków zasypowych do wykonania ścian murowanych.

Od tego wyboru zależeć będzie cena fundamentów. Najtańsze są bloczki betonowe. Postawienie ścian z użyciem tego materiału kosztuje od 50 zł/m2 do 90 zł/m2. Wykonanie tej samej pracy z użyciem bloczków silikatowych to koszt od 80 zł/m2 do 140 zł/m2. Ściany wykonane z bloczków betonowych musisz później jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią.

Znacznie droższe są ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Użycie tej metody to wydatek rzędu od 70 zł/m2 od 115 zł/m2. Do tego trzeba również doliczyć wypełnienie ścian betonem, co kosztuje dodatkowo od 170 zł/m3 do 190 zł/m3.

Najdroższe są ściany fundamentowe monolityczne, czyli wykonane z betonu klasy C16/20. Za 1 m3 zapłacisz w tym przypadku od 250 zł do 300 zł.

Jaki jest koszt izolacji fundamentów?

Każdy rodzaj fundamentów musi zostać odpowiednio zaizolowany. Inaczej dom zacznie wilgotnieć z powodu wyciągania przez konstrukcję wody gruntowej. Będzie też zwyczajnie zimny – najwięcej ciepła ucieka w ziemię. Solidnie zaizolowane fundamenty zmniejszą rachunki za ogrzewanie. Pozwolą też uniknąć problemów z zakażeniem ścian (grzybem od wilgoci).

Izolacja fundamentów i jej koszty prezentują się następująco:

 • Wykonanie izolacji przeciwwilgociowych na ławach. Można to zrobić za pomocą folii hydroizolacyjnej, która kosztuje od 3 zł/m2 do 4 zł/m2 lub kładąc termozgrzewalną papę asfaltową. To wydatek mniej więcej trzykrotnie większy – od 8 zł/m2 do 14 zł/m2. Jeżeli grunt na działce jest korzystny, wystarczy wykonać izolację z lepiku asfaltowego na zimno. Koszt to od 90 zł do 120 zł za 20 kg.
 • Ocieplenie ścian. Do tego posłuży styropian lub płyty polistyrenowe, które są bardziej odporne na uszkodzenia. Styropian kosztuje od 180 zł/m3 do 280 zł/m3, natomiast płyty polistyrenowe od 400 zł/m3 do 500 zł/m3.
 • Zasypanie fundamentów. W przypadku niespoistego gruntu, będzie to wydatek rzędu od 21 zł/m3 do 38 zł/m3. Koszty się zwiększają, jeśli grunt jest spoisty – wynoszą wtedy od 28 zł/m3 do 50 zł/m3. Zasypanie ścian można wykonać także keramzytem. Będzie on jednocześnie ocieplał fundamenty. Materiał kosztuje od 140 zł/m3 do 150 zł/m3.

Na koniec należy wykonać podłogę na gruncie, którą tworzy kilka warstw:

 • Pierwszą z nich jest podsypka, do której potrzebny jest piasek. Za materiał i robociznę zapłacisz 30 zł/m2. To dość ważny element w fundamentach, stabilizuje podłogę i przeciwdziała przesiąkaniu wody. Można z niej zrezygnować, jeśli zdecydujesz się na grubszą warstwę styropianu, który kładzie się w następnej kolejności. Grubość styropianu waha się od 15 cm do 50 cm, a jego cena wynosi od 25 zł/m2 do 55 zł/m2.
 • Na ocieplenie wylewa się beton, który kosztuje 25 zł/m2.

Beton, podsypkę i styropian można zastąpić keramzytem. Łączny koszt przy wyborze tej możliwości to 85 zł/m2. W przypadku domów jednorodzinnych warstwa keramzytu najczęściej ma grubość 50 cm.

Czytaj też: Ocieplenie domu - cena

Co jest tańsze: ława czy płyta fundamentowa?

Zdecydowanie tańszym i najpowszechniej używanym materiałem są ławy fundamentowe. Średnia cena za 1 m2 wynosi 100 zł (koszt prac) plus ok. 50 zł (koszt materiału). Ławy są świetne pod domy murowane, bo mogą znosić większe obciążenia. Lekki dom szkieletowy może stanąć na niezbyt głęboko posadowionej płycie fundamentowej (ale nie musi).

Jakie fundamenty wybraliby nasi specjaliści? Czy warto szukać innych rozwiązań, zamiast wybierać między najbardziej popularnymi ławami i płytami? Zdaniem specjalisty od fundamentów, wszystko zależy od projektu domu:

“Im wyższy budynek, tym więcej muszą unieść fundamenty. To jest przeliczane przez konstruktorów. Na 10 projektów płyta fundamentowa jest stosowana w jednym-dwóch przypadkach. Zazwyczaj projekty, które do mnie trafiają, są przygotowywane na następujących fundamentach: ława (wylewana w szalunkach lub wykopach) i ściana fundamentowa - najczęściej murowana z bloczków, a nie żelbetowa. Zdarzają się też rzadko ściany fundamentowe lane w szalunkach. To podnosi cenę wykonania, bo trzeba wynająć szalunki, wszystko zaszalować, zazbroić… Dopiero wtedy wszystko jest w całości lane. Jest to na pewno stabilniejsze niż murowane z bloczków betonowych, ale rzadziej stosowane.”

Jak widać płyta fundamentowa nie cieszy się popularnością, choć jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że może być znacznie płycej umieszczona w gruncie niż ławy. Jej wykonanie jest też znacznie szybsze. Jednak na wielu głównym czynnikiem wyboru (jeśli grunt na niego pozwala) jest cena.

Co wpływa na koszt ław? O to również zapytaliśmy wykonawcę fundamentów pod domy jednorodzinne:

“Cena za 1 m2 fundamentów zależy od tego, jak szeroka jest ława. Ławy są różnej szerokości i głębokości, trzeba też wziąć pod uwagę, ile jest tych ław. Bardzo często stosuje się też teraz podbeton pod ławę. Do tego dochodzą folie, którzy jedni biorą pod uwagę, a inni niekoniecznie.”

Co obniży koszt budowy fundamentów?

wykonane zbrojenie fundamentów domu jednorodzinnego

Podstawowe ruchy, jakie można wykonać w celu obniżenia kosztu wykonania fundamentów pod dom jednorodzinny, to:

 • Dokładna analiza gruntu działki przed zakupem: rodzaju, nośności, poziomu wody oraz innych “niespodzianek”, czyli sprawdzenie na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy w gruncie nie znajdują się ważne instalacje.
 • Wybór ław fundamentowych – jeśli grunt na to pozwala. Ustal to z geodetą na etapie wyboru projektu domu i technologii budowy.
 • Jeśli możesz – zrezygnuj z piwnicy. Koszt wylania fundamentów pod dom podpiwniczony może być nawet o 30 procent wyższy w porównaniu do cen fundamentów pod dom bez piwnicy.
 • Wybierz sprawdzoną ekipę. Fundamenty to podstawa domu – nie chcesz mieć problemu z ich poprawianiem, bo na dalszych etapach budowy domu jest to po prostu niemożliwe. Tymczasem problemy np. ze złą izolacją fundamentów wychodzą dopiero po zamieszkaniu w budynku.

Co może sprawić, że plany obniżenia kosztów budowy fundamentów się nie spełnią? Na co uważać? O to również zapytaliśmy jednego z wykonawców:

“Główna trudność to wysoki poziom wód gruntowych. Ciężko jest wtedy wykonać fundament, więc koszty rosną. Można je wykonać na bardzo wilgotnym gruncie, ale jest wtedy potrzeba odsączania tego gruntu za pomocą pomp igłowych – i to podnosi cenę usługi. Wody szczególnie przeszkadzają wczesną wiosną lub jesienią. Wtedy przy projektowaniu trzeba rozważyć płytę fundamentowę zamiast klasycznych fundamentów.”

Koszt fundamentów to od 10 do 15% całości kosztów ponoszonych na budowę domu. Jeśli tylko się da – warto go obniżyć. Jednak pamiętaj: nigdy kosztem jakości. Podstawa twojego domu musi być solidna, aby służył ci przez długie lata.

Warto przeczytać: Budowa domów

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco