Ile Kosztują Fundamenty? - Oferteo.pl

Budowa fundamentów – ile to kosztuje?

Katarzyna Kowalczyk, 01 Lutego 2016

Wykonanie fundamentów to proces złożony i wieloetapowy. Wymaga od inwestora odpowiedniego przygotowania. Co prawda takie prace oznaczają niemałe koszty, ale nie powinniśmy na nich oszczędzać. Wszystkie błędy, które pojawią się na tym etapie, będą szczególnie trudne do usunięcia. Podpowiadamy, jak podejść do budowy fundamentów i ile pieniędzy przeznaczyć na tę część domu.

Jeśli szukasz konkretnych ofert na wykonanie fundamentów, wypełnij ten formularz.

Budowa fundamentów

Fundamenty chronią budynek przed osuwaniem się i zawilgoceniem. Dzięki dobrej izolacji mogą też zatrzymywać ciepło w domu podczas zimy. Zanim jednak przejdziemy do budowy fundamentów, sprawdźmy grunt na naszej działce i odpowiednio go przygotujmy. Bez tego wysiłek włożony w budowę fundamentów może pójść na marne.

Sprawdzenie gruntu

Sprawdzenie gruntu jest pierwszym i niezbędnym krokiem przed rozpoczęciem dalszych prac. Od tego, jaki rodzaj gruntu znajduje się na działce, zależy, ile ostatecznie wydamy na fundamenty. Najlepiej, jeśli ziemia jest twarda i spoista, a woda znajduje się głęboko pod nią. W takim przypadku nie trzeba się martwić o specjalne przygotowanie działki. Dobrze jest, jeśli na działce znajduje się piasek albo pospółka – to przepuszczalny grunt. Wykonanie fundamentów będzie dość proste i tańsze. Niestety na tak dobre warunki rzadko się trafia, zwłaszcza, że działkę kupujemy najczęściej przed sprawdzeniem gruntu, kierując się innymi kryteriami. Jeśli trafimy na przykład na torf lub inny nienośny grunt, fundamenty będą wymagać od nas jego wymiany. Cena za taką usługę to od około 15 000 do 20 000 zł.

By sprawdzić rodzaj gruntu, trzeba przeprowadzić badania geotechniczne. Specjaliści wykonują odwierty, każdy na głębokość 3 - 6 m, co pozwala określić, jak głęboko pod ziemią znajduje się woda. Konieczne jest wykonanie minimum 3 odwiertów. Zakres prac i region mają wpływ na cenę za tę usługę. Średnio badania geotechnicze kosztują od 100 zł do 150 zł za 1 m odwiertu. Oznacza to, że za wykonanie 3 odwiertów na głębokość ok. 5 m zapłacimy od 1 500 zł do 2 250 zł.

Jakość gruntu może wymusić na nas także inne zmiany. W przypadku, gdy mamy zakupiony gotowy projekt z katalogu, może się okazać, że fundamenty po prostu nie pasują do naszej działki. Wtedy konieczna jest adaptacja projektu do realnych warunków. Zapłacimy za to od 350 zł do 800 zł.

Koszt wytyczenia fundamentów

W przypadku sprawdzania gruntu zatrudniamy geotechnika. Z kolei wyznaczaniem fundamentów zajmie się geodeta. Wytyczy on najważniejsze punkty na działce i sporządzi mapę sytuacyjno-wysokościową. Zajmie się także wyznaczeniem granic działki. Ceny usług geodezyjnych różnią się w zależności od pracowni geodezyjnej, regionu i oczywiście powierzchni działki. Samo wytyczenie fundamentów to minimum 500 zł, drugie tyle kosztuje sporządzenie mapy. Łącznie geodecie zapłacimy od 1 000 zł do 1 400 zł.

Przygotowanie gruntu

Zanim przystąpimy do budowy fundamentów, powinniśmy przygotować grunt. To dość proste zadanie, które można wykonać samemu. Polega ono na zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu o grubości 30 cm. Jeśli powierzymy to zadanie firmie, możemy wybrać jedną z dwóch metod wykonania: ręczną lub mechaniczną. Druga z nich jest zdecydowanie krótsza i tańsza. Z pracami można uporać się w ciągu dwóch godzin. Wcześniej musimy jednak wynająć odpowiedni sprzęt i zatrudnić operatora. Łączny koszt mechanicznego usuwania humusu, wynosi od 31 zł/m3 do 39 zł/m3 (od 80 zł/godz. do 150 zł/godz.). Za dwie godziny pracy zapłacimy więc od 160 zł do 300 zł. Dla porównania, ręczne przygotowanie gruntu kosztuje od 25 zł/m3 do 28 zł/m3, jeśli mamy szczęście i na naszej działce znajduje się odpowiedni grunt. W przeciwnym razie musimy wynająć odpowiedni sprzęt mechaniczny, co oznacza również większe koszty - od 58 zł/m3 do 1007 zł/m3. Ostatnią czynnością podczas przygotowania działki pod fundament jest wyrównanie gruntu. Koszt takiej usługi wynosi 2 zł/m2. Przyjmijmy, że nasza działka ma ok. 600 m2. To wystarczająco, żeby postawić na niej dom o powierzchni 120 m2 i mieć jeszcze kawałek swojego podwórka. Całkowity koszt wyrównania gruntu wyniesie wtedy ok. 1 000 zł.

Humus – inaczej zwany próchnicą, to wierzchnia, roślinna warstwa gruntu, powstała z rozkładu resztek organicznych. Jest bardzo urodzajna, dlatego humus zebrany z gruntu na potrzeby budowy fundamentów, można później wykorzystać do urządzenia ogrodu.

Ile kosztuje wykop pod fundament

Kiedy mamy już wytyczone fundamenty, możemy przystąpić do wykonania wykopu. Podobnie jak w przypadku usuwania humusu, wykop robi się ręcznie lub mechanicznie. Również tutaj niemałą rolę odgrywa rodzaj gruntu. Jeśli na naszej działce znajduje się grunt niespoisty – piasek czy pospółka, wykonanie wykopu łopatą kosztuje od 25 zł/m3 do 38 zł/m3. W przypadku, gdy musimy uporać się z gruntem spoistym, takim jak gliny i piaski gliniaste, koszt wzrasta i wynosi od 58 zł/m3 do 100 zł/m3. Wtedy też bardziej opłacalne jest mechaniczne wykonanie wykopu, za pomocą koparki. Kosztuje to od 34 zł/m3 do 62 zł/m3 lub od 80 zł/godz. do 150 zł/godz.

Koszty ław fundamentowych i szalunków

Prace powinniśmy zacząć od umieszczenia szalunków, na których tworzone będą ławy fundamentowe. Szalunki wykonuje się z desek o grubości 3 cm albo z płyt OSB. Można także zastosować płyty MFP o grubości 18 mm. Sprawdźmy, jakie są różnice cenowe między tymi materiałami.

Materiał Deski nowe Deski używane Płyta OSB 3
1250x2500x18 mm
Płyta OSB 5
1250x2500x18 mm
Płyta MFP
1250x2500x18 mm
Cena za 1 sztukę - - 23 - 30 zł/szt. 74 - 89 zł/szt. 64 - 79 zł/szt.
Cena za 1 m3 500 - 700 zł/m3 200 - 370 zł/m3 384 – 500 zł/m3 1 233 – 1 483zł/m3 1 067 – 1 317zł/m3

Jak widać, najtańsze są deski. Zarówno w przypadku desek, jak i płyt OSB, rozbieżność cenowa jest duża. Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy płytę OSB 3 czy bardziej wytrzymałą na wilgoć i ciężary, a zarazem droższą OSB 5. Co ważne, drewno i płyty możemy wykorzystać później do innych prac budowlanych. Mogą okazać się przydatne np. podczas budowy dachu. Jeśli jednak mamy pewność, że materiału nie użyjemy ponownie, zapytajmy firmę wykonawczą, czy nie ma ona własnych szalunków. Jeśli ta możliwość zawiedzie, możemy wypożyczyć szalunki za ok. 2 zł na dobę. W normalnych warunkach twardnienie betonu trwa co najmniej 2 dni, na tyle więc musimy wypożyczyć materiał. Jeśli jednak budowa fundamentów przypada na czas niskich temperatur, zajmie to około tygodnia. Koszt wypożyczenia szalunków wynosi od 47 zł do 14 zł. To zdecydowanie mniej, niż zakup materiałów.

Kolejnym etapem przygotowania fundamentów jest wykonanie zbrojenia. Wzmocni ono fundamenty i zapobiegnie pęknięciom w przypadku osiadania gruntu. Do zbrojenia potrzeba prętów ze stali żebrowanej lub gładkiej. Kosztują one od 35 zł/szt. do 60 zł/szt. Standardowo do wykonania zbrojenia domu jednorodzinnego używa się 4 prętów. To oznacza, że za materiał zapłacimy od 140 zł do 240 zł. Potrzebne jest jeszcze coś, co połączy ze sobą zbrojenie. Do tego posłuży drut - 10 m kosztuje od 8 zł do 16 zł.

Szalunki musimy teraz wypełnić betonem C16/20, 1 m3 tego materiału kosztuje od 240 zł do 300 zł. Potrzebować będziemy nawet kilkanaście metrów sześciennych, co oznacza, że za wypełnienie zapłacimy od około 3 600 zł do 4 500 zł. Może się jednak okazać, że wystarczy zaledwie kilka metrów sześciennych, co obniży koszty betonu o 1/3.

Jeśli grunt tworzy korzystne warunki, możemy przejść do budowania ścian fundamentowych. Jeżeli jednak sytuacja jest trudniejsza, musimy wykonać jeszcze podkład z betonu C8/10, o grubości 10 cm. Za 1 m3 zapłacimy dodatkowo od 220 zł do 300 zł. Łączny koszt dodatkowej warstwy to od około 3 300 zł do 4 500 zł dla domu jednorodzinnego.

Ściany fundamentowe

Mamy już gotowe ławy fundamentowe. Teraz czas na postawienie ścian. Do tego potrzebujemy betonu, z którego powstaną ściany monolityczne albo bloczków betonowych, silikatowych lub pustaków zasypowych do wykonania ścian murowanych. Od tego wyboru zależeć będzie cena fundamentów. Najtańsze są bloczki betonowe. Postawienie ścian z użyciem tego materiału kosztuje od 50 zł/m2 do 90 zł/m2. Wykonanie tej samej pracy z użyciem bloczków silikatowych to koszt od 80 zł/m2 do 140 zł/m2. Zwróćmy uwagę na to, że ściany wykonane z bloczków betonowych musimy później jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią.

Znacznie droższe są ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Użycie tej metody to wydatek rzędu od 70 zł/m2 od 115 zł/m2. Do tego trzeba również doliczyć wypełnienie ścian betonem, co kosztuje dodatkowo od 170 zł/m3 do 190 zł/m3.

Najdroższą wersją są ściany fundamentowe monolityczne, czyli wykonane z betonu klasy C16/20. Za 1 m3 zapłacimy w tym przypadku od 250 zł do 300 zł. Przyjmijmy znowu, że nasz dom ma powierzchnię 120 m2. Wtedy za ściany fundamentowe zapłacimy od 12 000 zł do 20 000 zł.

Ile kosztuje izolacja fundamentów?

Ważnym etapem budowania fundamentów jest ich ocieplenie. Jeśli nasza podłoga nie będzie dobrze odizolowana od ziemi, ucieknie przez nią znaczna ilość ciepła. Płacąc więc za solidną izolację fundamentów, ograniczamy przyszłe wydatki na ogrzewanie. To opłacalne, ponieważ przez źle zaizolowaną podłogę może uciekać nawet 19% zapotrzebowania na ciepło. Mniej więcej tyle samo energii cieplnej może wydostawać się przez ściany domu.

Jak wykonać izolację fundamentów? Po pierwsze wykonujemy izolację przeciwwilgociową na ławach fundamentowych. Możemy zrobić to za pomocą folii hydroizolacyjnej, która kosztuje od 3 zł/m2 do 4 zł/m2 lub kładąc termozgrzewalną papę asfaltową. To wydatek mniej więcej trzykrotnie większy - od 8 zł/m2 do 14 zł/m2. Jeżeli jesteśmy w gronie szczęściarzy i grunt na naszej działce jest korzystny, wystarczy wykonać izolację z lepiku asfaltowego na zimno. Koszt to od 90 zł do 120 zł za 20 kg.

Konieczne jest także ocieplenie ścian. Do tego posłuży styropian lub płyty polistyrenowe, które są bardziej odporne na uszkodzenia. Styropian kosztuje od 180 zł/m3 do 280 zł/m3, natomiast płyty od około 400 zł/m3 do 500 zł/m3.

Na koniec fundamenty musimy jeszcze zasypać. W przypadku niespoistego gruntu, będzie to wydatek rzędu od 21 zł/m3 do 38 zł/m3. Koszty się zwiększają, jeśli grunt jest spoisty – wynoszą wtedy od 28 zł/m3 do 50 zł/m3. Zasypanie ścian można wykonać także keramzytem. Będzie on jednocześnie ocieplał fundamenty. Materiał kosztuje od 140 zł/m3 do 150 zł/m3.

Czas na podłogę na gruncie!

Podłogę na gruncie tworzy kilka warstw. Pierwszą z nich jest podsypka, do której potrzebny jest piasek. Za materiał i robociznę zapłacimy 30 zł/m2. To dość ważny element w naszych fundamentach, stabilizuje bowiem podłogę i przeciwdziała przesiąkaniu wody. Można z niej zrezygnować, jeśli zdecydujemy się na grubszą warstwę styropianu, który kładzie się w następnej kolejności. Grubość styropianu waha się od 15 cm do 50 cm, a jego cena wynosi od 25 zł/m2 do 55 zł/m2. Na ocieplenie wylewa się beton, który kosztuje 25 zł/m2.

Beton, podsypkę i styropian możemy też zastąpić keramzytem. Łączny koszt przy wyborze tej możliwości to 85 zł/m2. W przypadku domów jednorodzinnych warstwa keramzytu najczęściej ma grubość 50 cm. Oznacza to, że użycie tego materiału w naszym domu o powierzchni 120 m2 będzie kosztować 16 200 zł. Do tego jeszcze konieczna będzie geowłóknina w cenie od 2,5 zł/m2 do 3,5 zł/m2 (od 300 do 420 zł dla domu o powierzchni 120 m2).

Ogólny kosztorys wykonania fundamentów dla domu o powierzchni 120 m2 wygląda następująco:

Kosztorys wykonania fundamentów - infografika

Rozbieżność cenowa jest ogromna: 26 368 – 61 800 zł (bez wymiany gruntu). Wybierając najdroższe rozwiązania, wydamy ponad dwukrotnie więcej, niż przy tańszych sposobach budowy fundamentu. Zwróćmy również uwagę, że łączna kwota zawiera w sobie także przygotowanie gruntu i wykonanie podłogi – dlatego też jest znacznie większa od sumy, jaką wezmą od nas fachowcy za samo wykonanie fundamentu. Dużym obciążeniem jest wymiana gruntu. Rodzaj podłoża w ogóle przysporzyć nam może dodatkowych wydatków. Najlepiej już przy zakupie działki – jeśli to tylko możliwe - weźmy tę kwestię pod uwagę. Nie rezygnujmy także z badań geotechnicznych, bez których nasze wysiłki mogą pójść na marne.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

5. Stawiamy ściany zewnętrzne – z czego i za ile? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »