technik sprawdza system grzewczy

Krzywa grzewcza – co to jest? Jak ją ustawić? Optymalna krzywa grzewcza

Krzywa grzewcza – co to jest? Jak ją ustawić? Optymalna krzywa grzewcza

Czym jest krzywa grzewcza i jak w prosty sposób opisać krzywą grzewczą? To ważny parametr grzewczy, który określa zależność między temperaturą na zewnątrz a temperaturą zasilania kotła. Ustawienie krzywej grzewczej wpływa więc na koszt ogrzewania, a dodatkowo prawidłowo dopasowana krzywa grzewcza zapewnia korzystne warunki pracy całego systemu grzewczego. Jak ustawić krzywą grzewczą? Co wpływa na ten parametr? Jaka krzywa grzewcza zalecana jest przy różnych systemach ogrzewania?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 3 stycznia 2023 03.01.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27427 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Co to jest krzywa grzewcza?

Krzywa grzewcza to jeden z ważniejszych parametrów kontekście optymalizacji efektywności ogrzewania i ograniczenia kosztów za ogrzewanie. Definicja krzywej grzewczej w uproszczeniu to zależność pomiędzy temperaturą na dworze a temperaturą zasilania instalacji grzewczej w domu. To właśnie na tej podstawie określana jest temperatura, do jakiej kocioł optymalnie powinien podgrzewać wodę w systemie grzewczym.

Wykorzystanie krzywej grzewczej w optymalizacji systemu grzewczego to inaczej regulacja pogodowa. Aby krzywa grzewcza miała sens (i aby prawidłowo wyznaczyć krzywą grzewczą) niezbędny jest zamontowany na zewnątrz czujnik temperatury. Ponadto czujnik powinien być skonfigurowany w taki sposób, żeby przesyłać informacje o temperaturze do sterownika kotła. To właśnie na podstawie tej zależności ustalana jest krzywa grzewcza i optymalna temperatura grzania – bez przegrzewania pomieszczeń i narażania na niepotrzebne koszty.

Z matematycznego punktu widzenia krzywa grzewcza przedstawiana jest w postaci wykresu – osią pionową jest temperatura instalacji grzewczej, osią poziomą – temperatura na zewnątrz.

Co ma wpływ na krzywą grzewczą?

Na krzywą grzewczą wpływa kilka ważnych czynników:

 • rodzaj instalacji grzewczej w budynku,
 • konstrukcja budynku,
 • rodzaj ocieplenia,
 • obecność mostków cieplnych,
 • izolacja termiczna budynku,
 • sprawność i realna wydajność systemu ogrzewania,
 • stopień zaawansowania i automatyzacji kotła.

Niektórzy fachowcy dodatkowo w określaniu krzywej grzewczej biorą pod uwagę również usytuowanie budynku. Skontaktuj się ze specjalistami od instalacji grzewczych z Nowego Sącza, sprzedawcami pieców CO z Pleszewa, aby ustawić krzywą grzewczą odpowiednią dla twojej instalacji grzewczej.

Uwaga!
Jednym z kluczowych czynników są też upodobania lokatorów - każdy ma inne potrzeby, dlatego nie istnieje „złoty środek” w przypadku krzywej grzewczej. Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, to w obliczaniu krzywej grzewczej zawsze weź pod uwagę to, czy wolisz, gdy w domu jest nieco cieplej czy chłodniej.
Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 427 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wyznaczyć krzywą grzewczą?

Zadanie nie jest łatwe, dlatego wyznaczenie optymalnej krzywej grzewczej dla danego domu warto powierzyć fachowcom, których znajdziesz w Oferteo. Za pierwszym razem często bardzo trudno jest o idealne wyliczenia – krzywę grzewczą najczęściej wyznacza się metodą prób i błędów.

Jak wyznaczyć krzywą grzewczą? Można to zrobić na dwa sposoby:

 1. Manualne wyznaczenie krzywej grzewczej – przesunięcie krzywej w oparciu od wszystkich czynników określających charakterystykę cieplną budynku.
 2. Automatyczne wyznaczenie krzywej grzewczej – na rynku dostępne są specjalne regulatory, które zbierają dane i na podstawie zmian dynamicznie wprowadzają poprawki do krzywej grzewczej (wadą tych systemów jest ich cena, dlatego najczęściej stosowaną metodą ustalania krzywej grzewczej jest wizyta fachowca w domu).

Krzywa grzewcza – wzór na ustawienie krzywej grzewczej

Do obliczeń wystarczy kalkulator. Wzór na krzywą grzewczą:

 1. Oblicz różnicę między temperaturą instalacji grzewczej (tzas.) oraz planowanej temperatury w pomieszczeniu (twewn. – zazwyczaj ok. 20 stopni Celsjusza jako średnia dla całego domu): T1 = tzas. - twewn.
 2. Oblicz różnicę planowanej temperatury w domu (twewn.) i temperatury na zewnątrz (tzewn.): T2 = twewn. - tzewn.
 3. Oblicz nachylenie krzywej grzewczej (NKG): NKG = T1:T2

Jak ustawić krzywą grzewczą?

Wiesz już, jak wyznacza się krzywą grzewczą i jak obliczyć nachylenie krzywej grzewczej. Co zrobić, gdy mimo wstępnych wyliczeń po sezonie grzewczym system jednak nie działa zgodnie z oczekiwaniami? Konieczne jest ustawienie krzywej grzewczej w taki sposób, aby skorygować wartości do jak najbardziej optymalnych, czyli zapewniających komfort cieplny.

Jak zmienić krzywą grzewczą?

W poniższej tabeli opisujemy wybór odpowiedniej krzywizny krzywej grzewczej oraz przesunięcia krzywej w górę lub w dół – w zależności od występującego problemu.

Problem z ogrzewaniem
Korekta krzywej grzewczej
Za ciepło w czasie mrozów
Zastosuj krzywą grzewczą o mniejszym nachyleniu
Za zimno w czasie mrozów
Zastosuj krzywą grzewczą o większym nachyleniu
Za ciepło – niezależnie od temperatury na zewnątrz
Przesuń krzywą w dół
Za zimno – niezależnie od temperatury na zewnątrz
Przesuń krzywą w górę
Za ciepło, ale tylko poza okresami mrozu
Krzywa o większym nachyleniu, następnie krzywa w dół
Za zimno, ale tylko poza okresami mrozu
Krzywa o mniejszym nachyleniu, następnie krzywa w górę

Jaki jest wpływ temperatury pomieszczenia na krzywą grzewczą?

głowica termostatu grzejnikowego ustawienia na drugi stopień

Wpływ na krzywą grzewczą ma zarówno temperatura pomieszczenia, jak i temperatura na zewnątrz. Optymalna krzywa grzewcza powinna być obliczana na podstawie wymagań lokatorów.

Przykładowo: krzywa grzewcza dla 20 stopni Celsjusza będzie miała inną wartość niż w przypadku pożądanego poziomu 21, 22 czy 23 stopni Celsjusza w pomieszczeniach.

Uwaga!
Pamiętaj, że w wyznaczaniu optymalnej krzywej grzewczej w domu warto dokonywać korekt w niewielkim zakresie. Jeśli chcesz podnieść lub obniżyć temperaturę w niewielkim zakresie, to należy dokonywać korekty krzywej bardzo powoli (na początek – o jeden stopień). Następnie należy przez jakiś czas obserwować, jak zmiana krzywej grzewczej wpłynęła na komfort cieplny w pomieszczeniach.

Jaka krzywa grzewcza dla podłogówki?

Krzywa grzewcza dla ogrzewania podłogowego dobierana jest w zależności od specyfiki danej instalacji podłogówki. Najważniejszą różnicą ogrzewania podłogowego i ogrzewania grzejnikami jest fakt, że podłogówka to ogrzewanie niskotemperaturowe. Temperatura wody (lub innego czynnika roboczego mieści się w granicach ok. 35-55 stopni Celsjusza.

Nawet niewielkie zmiany temperatury w instalacji podłogówki wpłyną korzystnie na sprawność kotła kondensacyjnego lub obniżą sprawność pieca. Dla podłogówki zaleca się krzywę grzewczą w przedziale od 0,2 do 0,4.

Jaka krzywa grzewcza dla grzejników?

W systemie z grzejnikami temperatury czynnika grzewczego sięgają ok. 60 stopni Celsjusza (w niektórych przypadkach nawet 90 stopni!), a więc są to wartości wyższe w porównaniu do ogrzewania podłogowego. Ma to wpływ na wyliczenie krzywej grzewczej.

Jaka krzywa grzewcza na grzejniki będzie optymalna? W tym przypadku krzywa grzewcza powinna mieścić się w zakresie 1-1,5.

Jaka krzywa grzewcza dla pompy ciepła?

Najtrudniej jest wyznaczyć zakres krzywej grzewczej dla pompy ciepła. Dlaczego? Bo pompa ciepła może współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i z grzejnikami. Dodatkowo w instalacjach stosowane są różne rodzaje pomp ciepła.

Jeśli pompa ciepła współpracuje z instalacją grzejnikową, to zazwyczaj dobiera się krzywe powyżej wartości 0,4. Jeżeli pompa ciepła działa z podłogówką, to krzywa mieści się zazwyczaj w przedziale 0,1-0,4.

Krzywa grzewcza czy termostat?

Co jest lepsze w systemie grzewczym: krzywa grzewcza czy termostat? Odpowiedź nie jest prosta. Krzywa grzewcza bezpośrednio odnosi się i reguluje temperaturę zasilania układu grzewczego. Dodatkowo w przypadku zastosowania krzywej grzewczej temperatura zasilania zależy od zmian temperatury zewnętrznej.

W przypadku termostatów temperatura zasilania układu grzewczego jest zawsze taka, jak została ustawiona za pomocą tzw. temperatury bezwzględnej (czyli stałej temperatury zasilania układu grzewczego – nie wpływają na nią zmiany temperatury na zewnątrz) lub wynikającej z krzywej grzewczej.

Optymalnym rozwiązaniem jest więc zastosowanie krzywej grzewczej – jako regulacji temperatury zasilania układu grzewczego, a dodatkowo termostatów – jako regulatorów ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Krzywa grzewcza a zużycie gazu

Zastosowanie krzywej grzewczej w systemie ogrzewania (a przede wszystkim: prawidłowe wyliczenie krzywej grzewczej) może przynieść spore oszczędności i znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania. Jest to widoczne szczególnie po korekcie krzywej grzewczej – i podliczeniu kosztów ogrzewania z całego sezonu grzewczego.

Warto wiedzieć, że zmiana krzywej grzewczej nawet o jeden stopień wyżej może spowodować wzrost zużycia paliwa nawet o 6%! Krzywa grzewcza znacząco wpływa na zużycie każdego typu paliwa, w tym również gazu.

Zakładając, że zużycie roczne w domu o powierzchni ok. 100 m2 to ok. 10 000 kWh – podniesienie zaledwie o 2 stopnie krzywej może zwiększyć zużycie do 112000 kWh. To oznacza wzrost kosztów o ok. 360 zł (zakładając, że cena gazu to ok. 0,3 zł za 1 kWh). Prawidłowe ustawienia krzywej grzewczej to realne oszczędności – a zmianę krzywej można wprowadzić w każdej chwili.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco