Folia pod ogrzewanie podłogowe – jaką wybrać? Podpowiadamy!
Ogrzewanie podłogowe to jeden ze sposobów ocieplania budynków, który zyskuje na popularności – jest tanie, nowoczesne, wygodne; może także przynieść znaczne oszczędności dla domowego budżetu. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tej metody ogrzewania, ważna jest odpowiednio dobrana folia pod ogrzewanie podłogowe. Dzięki niej zminimalizujemy potencjalną utratę ciepła i zabezpieczymy instalację przed wilgocią. Podpowiadamy, jaka folia pod ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej!
Z poradnika dowiesz się
Folia pod ogrzewanie podłogowe – jaka jest jej funkcja?
Folia pod ogrzewanie podłogowe jest ważnym elementem przy montażu instalacji grzewczej. Jeśli zdecydowałeś się na inwestycję w ogrzewanie podłogowe, to pamiętaj, że dobrze dobrana folia pod podłogówkę pozwala osiągnąć maksimum korzyści. Spełnia ona szereg funkcji, z których najważniejsze to m.in.:
- Folia pod ogrzewanie chroni przed zimnem (folia pod podłogówkę jest niezastąpiona jako element warstwy izolacyjnej).
- Niweluje efekt nierówności w powierzchni.
- Folia zwiększa też ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia.
- Chroni przed przedostaniem się wilgoci do instalacji grzewczej.
- Pozwala osiągnąć lepszą izolację akustyczną przy tzw. pływającej podłodze.
Na montaż ogrzewania podłogowego często decydujemy się, rezygnując z tradycyjnych metod ocieplania budynku (czytaj również o dofinansowaniach na wymianę pieca). Jest to inwestycja na lata. Warto więc, aby folia do ogrzewania podłogowego była wykonana z surowców dobrej jakości, aby posłużyła nam przez długi czas.
Poniżej przedstawiamy ranking 27 597 Specjalistów od Ogrzewania Podłogowego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Folia pod ogrzewanie podłogowe – cena
Jeśli zastanawiasz się nad montażem ogrzewania podłogowego, pamiętaj, aby uwzględnić wydatki związane z zakupem wszystkich niezbędnych materiałów.
Folia do ogrzewania podłogowego wykonana w technologii termoizolacyjnej aluminiowanej to zazwyczaj koszt od 100-140 zł za rolkę o długości 50 mb i szerokości 1 m.
Cena waha się w zależności od grubości i producenta. Jeśli potrzebujesz bardziej precyzyjnie dopasować ilość folii do powierzchni pomieszczenia, w sprzedaży występują również rolki pozwalające na pokrycie mniejszej powierzchni – np. takie o długości 10 mb lub 25 mb i szerokości 1 m.
Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza?
Wybierając folię pod ogrzewanie podłogowe, najczęściej decydujemy się na zastosowanie folii aluminiowej. Dlaczego ta folia pod ogrzewanie będzie najlepsza? Jest to opcja polecana przez fachowców ze względu na wiele zalet, które posiada. Specjaliści podkreślają, że folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe jest trwała i wytrzymała – sprawdzi się zatem idealnie jako folia izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe.
Dodatkowo folia aluminiowa ma znakomite właściwości izolacyjne, co zapewnia jej przewagę nad zwykłą folią budowlaną, również wykorzystywaną w montażu ogrzewania podłogowego. Z drugiej strony jednak, folia budowlana jest zdecydowanie tańsza. Na wybór wpływa też budżet przeznaczony na ogrzewanie podłogowe.
Jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego na posadzce na gruncie, to warto wybrać folię rastrową. Cechuje się bardzo wysoką skutecznością termiczną i ochroną przeciwwilgociową. W przypadku wykończenia podłogi panelami – sprawdzi się z kolei nieprzepuszczalna folia paroizolacyjna (dzięki temu panele nie będą się rozszerzać i kurczyć).
Folia pod ogrzewanie podłogowe – grubość
Dobór grubości izolacji i zarazem grubości folii pod ogrzewanie podłogowe zależy od podłoża.
Przykładowo: ogrzewanie podłogowe montowane na gruncie wymaga ok. 8-10 cm folii montowanej jako izolacja. Jeśli planujesz położyć ogrzewanie podłogowe na stropie – wystarczy ok. 3-4 cm.
Styropian z folią do ogrzewania podłogowego – to częsta opcja
W montażu folii pod ogrzewanie podłogowe często stosowaną opcją jest połączenie styropianu z folią aluminiową. Produkt łączy w sobie zalety styropianu z zaletami folii. Najważniejsze cechy takiego rozwiązania to:
- łatwość montażu,
- komfort termiczny,
- dwa produkty w jednym,
- kratka ułatwiająca rozkładanie systemu rurek,
- wysoka wytrzymałość.
Styropian połączony z folią stosowany jest zarówno do ogrzewania podłogowego w budownictwie użyteczności publicznej, jak i w mieszkaniach i domach.
Jak układać folię pod ogrzewanie podłogowe?
- Sprawdź podłoże – musi być czyste, suche i trwałe.
- Na początek należy ułożyć szczelną izolację przeciwwilgociową (sprawdzi się tu folia polietylenowa 0,2 mm, papa podkładowa lub masa bitumiczna).
- Folię pod ogrzewanie należy układać z dużą dokładnością – stanowi pierwszą warstwę zabezpieczającą beton, dodatkowo folię układa się z zakładem ok. 10 cm.
- Należy wykonać dylatacje obwodowe (czyli wzdłuż ścian montowana jest pianka dylatacyjna).
- Na tym etapie należy wykonać izolację termiczną (styropian, polistyren ekstrudowany, wełna lub płyty poliuretanowe) – układaj warstwy tak, aby otrzymać idealnie zwartą i płaską powierzchnię.
- Można rozpocząć montaż instalacji grzewczej – czyli ułożyć przewody i rury w pętlach.
Szukasz fachowca od centralnego ogrzewania? Sprawdź, jakie oferty przygotują dla ciebie instalatorzy centralnego ogrzewania z województwa zachodniopomorskiego, montażyści instalacji CO z Mazowsza bądź innych części kraju.
Papa czy folia pod ogrzewanie podłogowe? Co lepsze?
Papa i folia mają swoje wady i zalety – świetnie sprawdzają się pod ogrzewanie podłogowe, ale produkt należy dobrać indywidualnie do danej instalacji.
Przykładowo: folia sprawdzi się szczególnie tam, gdzie nie jest możliwe ułożenie papy, czyli na nierównych powierzchniach. Wystarczy położyć jedną warstwę bezpośrednio na płycie betonu, a następnie dodatkową – na warstwie styropianu (chyba że stosujesz styropian z folią).
Zaletą jest szybszy montaż folii w porównaniu do papy i niski koszt całej instalacji. Z kolei wadą – nieco gorsze właściwości. Dlatego papa pod posadzkę polecana jest na podłogach osadzonych na gruncie (gdy bardzo ważne jest zabezpieczenie przed wilgocią). To droższe rozwiązanie, ale może okazać się lepsze również wtedy, gdy papę zastosowano jako zabezpieczenie ścian fundamentowych (dwie instalacje idealnie się ze sobą połączą).
Zaletą jest trwałość, ale są też wady: papa klejona lepikiem może działać destrukcyjnie na styropian stanowiący izolację termiczną. Wybór materiału najlepiej zostawić fachowcom, którzy zawsze biorą pod uwagę wszystkie czynniki danej instalacji.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o ogrzewaniu podłogowym
Odpowietrzanie podłogówki to czynność, którą należy wykonać raz na kilka lat lub doraźnie, jeśli dojdzie do jej zapowietrzenia. Objawy takiego stanu rzeczy są charakterystyczne: brak ogrzewania w niektórych miejscach oraz nietypowe dźwięki, wydawane przez instalację. Na szczęście można łatwo temu zaradzić. Dowiedz się, jak odpowietrzyć podłogówkę.
25.01.2023Ogrzewanie domu w poprzednim sezonie grzewczym było drogie, a w sezonie 2022/2023 ceny ogrzewania kolejny raz mocno wzrosły. Koszty ogrzewania wzrosły niezależnie od źródła ciepła czy rodzaju systemu grzewczego. Mnóstwo osób zastanawia się, jak najtaniej i czym najtaniej ogrzać dom w sezonie 2023/2024? Żeby to sprawdzić, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie są obecnie najczęściej stosowane metody ogrzewania i która z nich jest najtańsza. Sprawdziliśmy, jakie ogrzewanie do domu najlepiej się opłaca.
30.11.2023Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw jest obowiązkowa i należy ją złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ewidencja kotłów, pieców, kuchenek i wszelkich źródeł ogrzewania tworzona jest od 1 lipca 2021 r. W przypadku do domu rodzinnego – deklarację składa właściciel, a dla budynków wielorodzinnych – obowiązek spoczywa na spółdzielni lub wspólnocie. Jak wygląda deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw? Gdzie i jak złożyć deklarację?
23.11.2022Świadectwo energetyczne wskazuje, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię (m.in. do wentylacji, ogrzewania, klimatyzacji czy zasilania różnych urządzeń elektrycznych). Zgodnie z przepisami, które obowiązują od końca kwietnia 2023 roku, świadectwo energetyczne może być obowiązkowe dla każdego budynku, nawet tego, który został wybudowany przed 2009 rokiem. Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej i kto je wystawia?
10.05.2023Kocioł elektryczny przekształca energię elektryczną w ciepło, które wykorzystywane jest do podgrzania wody i ogrzania domu. Zalety takiego rozwiązania to niewątpliwie bezobsługowość (piec elektryczny CO najczęściej wyposażony jest w automatyczne sterowanie) oraz brak konieczności przygotowania i magazynowania opału. Opinie o kotłach elektrycznych są więc najczęściej bardzo pozytywne, ale wada może być koszt eksploatacji. Są na to jednak pewne metody, dzięki którym kocioł elektryczny CO staje się bezpiecznym i łatwym w obsłudze systemem ogrzewania, a do tego nie generuje dużych kosztów. Ile kosztuje kocioł elektryczny? Ile prądu zużywa? Kiedy się opłaca?
13.10.2023Zastanawiasz się, jak działa ogrzewanie na podczerwień i w jaki sposób grzejniki elektryczne na podczerwień ogrzewają wnętrze? Temat ogrzewania podczerwienią (inaczej: ogrzewanie infrared) zyskuje na popularności. To nowoczesny system grzewczy, który działa niż tradycyjne ogrzewanie. Najważniejszą różnicą jest nośnik ciepła – w ogrzewaniu tradycyjnym tym nośnikiem jest powietrze, a ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promienniki podczerwieni do ogrzania ścian i przedmiotów wokół. Jakie są rodzaje ogrzewania na podczerwień? Ile to kosztuje? Jakie są wady i zalety?
18.01.2023