elektryczny promiennik podczerwieni na podłodze w salonie

Ogrzewanie na podczerwień – jak działa? Koszty, wady i zalety ogrzewania promiennikami podczerwieni

Ogrzewanie na podczerwień – jak działa? Koszty, wady i zalety ogrzewania promiennikami podczerwieni

Zastanawiasz się, jak działa ogrzewanie na podczerwień i w jaki sposób grzejniki elektryczne na podczerwień ogrzewają wnętrze? Temat ogrzewania podczerwienią (inaczej: ogrzewanie infrared) zyskuje na popularności. To nowoczesny system grzewczy, który działa niż tradycyjne ogrzewanie. Najważniejszą różnicą jest nośnik ciepła – w ogrzewaniu tradycyjnym tym nośnikiem jest powietrze, a ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promienniki podczerwieni do ogrzania ścian i przedmiotów wokół. Jakie są rodzaje ogrzewania na podczerwień? Ile to kosztuje? Jakie są wady i zalety?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 18 stycznia 2023 18.01.2023 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27412 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Ogrzewanie na podczerwień – co to jest i jak działa?

Ogrzewanie na podczerwień, systemy ogrzewania infrared, grzejniki na podczerwień i grzejniki promiennikowe – tak najczęściej nazywane są systemy grzewcze, które działają dzięki przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych poprzez promieniowanie. Jak działa ogrzewanie na podczerwień? Sposób emitowania przez promienniki podczerwieni ciepła można przyrównać do promieni słonecznych.

Energia z podczerwieni nagrzewa pobliskie przedmioty, ściany i podłogę – fale zamieniają energię w ciepło w momencie styku z różnymi powierzchniami, a następnie oddają ciepło do powietrza.

Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się za pomocą specjalnych folii, mat i grzejników na podczerwień. Urządzenia te mogą emitować fale o różnych długościach – a niektóre z nich dodatkowo zapewniają ciekawy efekt estetyczny (np. w sprzedaży dostępne są grzejniki na podczerwień przypominające kominki). Wybór odpowiedniego systemu i prawidłowo wykonana instalacja grzewcza są kluczowe dla efektywnego i ekonomicznego ogrzewania pomieszczeń.

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 412 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne – różnice

W tradycyjnym ogrzewaniu nośnikiem ciepła jest powietrze. Innymi słowy – ciepło z grzejników w ogrzewaniu konwekcyjnym ogrzewa powietrze, kierując ciepło przede wszystkim ku górze pomieszczeń.

Jeśli nie korzystasz z ogrzewania podłogowego, tylko z tradycyjnego ogrzewania za pomocą zwykłych grzejników, to różnica temperatur między podłogą a górnymi partiami pomieszczenia (szczególnie w okolicy grzejnika) może się różnić nawet o ok. 10 stopni Celsjusza. Im dalej od grzejnika, tym zimniej – sam grzejnik może osiągać nawet 50 stopni Celsjusza!. Dodatkowo w przypadku tradycyjnego ogrzewania bardzo szybko wysusza się powietrze.

Ogrzewanie podczerwienią działa nieco inaczej – grzejniki na podczerwień gwarantują równomierny rozkład temperatury. Grzejnik oddaje ciepło do pobliskich przedmiotów i powierzchni z taką samą mocą. Z kolei bardzo wysoka nośność cieplna ogrzewania na podczerwień sprawia, że możliwe jest natychmiastowe ogrzanie pomieszczenia.

Warto wiedzieć, że grzejniki na podczerwień szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką mogą być rozwiązaniem ekologicznym – w przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego, w którym głównym paliwem jest np. węgiel. Wszystko to sprawia, że ogrzewanie podczerwienią pozwala uzyskać wyższy poziom komfortu cieplnego w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

mężczyzna sprawdza dłonią ciepło z ogrzewania podłogowego na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień dostępne jest w wielu opcjach do wyboru.

Jeden z podziałów dotyczy wzornictwa, konstrukcji i funkcjonalności. Ze względu na konstrukcję można wyróżnić:

 • metalowe grzejniki na podczerwień,
 • ceramiczne grzejniki na podczerwień,
 • szklane grzejniki na podczerwień.

Firma specjalizująca się w instalacja grzewczych w Warszawie lub innym mieście, w zależności od warunków cieplnych danego wnętrza – może zalecić montaż folii lub specjalnych mat grzewczych wykorzystywanych w systemach infrared.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień – podział ze względu na długość fal:

 • ogrzewanie krótkofalowe – IR-A, 770-1500nm, w tym przypadku emitowane jest światło, przy dłuższym działaniu może być szkodliwe dla oczu, bezpieczne w zastosowaniu raczej w dużych przestrzeniach;
 • ogrzewanie średniofalowe – IR-B, 1500-4000nm, światło jest niewielkie lub nie jest emitowane, stosowane najczęściej do ogrzewania konkretnych stref w budynku;
 • ogrzewanie długofalowe – IR-C, 4000-15000nm, nie emituje światła, jest bezpieczne i stosowane najczęściej jako ogrzewanie w biurach, domach lub w saunach na podczerwień.

Zdecydowanie warto skonsultować zakup i wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania na podczerwień – w większości przypadków nawet wybór miejsca montażu może być decydujący dla wydajności systemu (co wpływa na koszty ogrzewania), opłacalności instalacji i komfortu cieplnego (np. folie mogą być montowane dodatkowo na suficie lub podłodze).

Ogrzewanie ścienne na podczerwień

Jeśli planujesz ogrzewanie ścienne na podczerwień, to sprawdzi się właściwie każdy rodzaj grzejników – ceramiczne, szklane i metalowe. Grzejniki mogą w tym przypadku służyć jako ogrzewanie uzupełniające lub główne dla danego pomieszczenia.

Pamiętaj!
Z firmą montującą ogrzewanie dobierz najpierw rodzaj grzejników na podczerwień, a dopiero później zwróć uwagę na estetykę. Możesz wybrać panel grzewczy na podczerwień, który nie sprawdzi się w danym pomieszczeniu – mimo że będzie do niego pasował.

Ogrzewanie matami na podczerwień, montaż i dobór grzejników czy specjalnych folii do zastosowania pod podłogą czy nad sufitem podwieszanym zdecydowanie warto powierzyć fachowcom od instalacji grzewczych z Wrocławia lub Twojego miasta.

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień

Specjalne maty grzewcze dostępne są w opcji do zabudowy suchej i mokrej, jako ogrzewanie elektryczne podłogowe.

Folie grzejne na podczerwień w niektórych przypadkach również stosowane są jako ogrzewanie podłogowe, a dodatkowo uzupełnieniem systemu na podczerwień mogą być energooszczędne grzejniki elektryczne. Całość może być zasilana dodatkowo dzięki energii z fotowoltaiki.

Warto wiedzieć: ogrzewanie podłogowe na podczerwień pod płytki to jedna z metod montażu – specjalne folie grzewcze można dobrać z opcją montażu pod wylewkę, płytki oraz dowolne podłogi.

Ogrzewanie sufitowe na podczerwień

Jeśli istnieje opcja montażu sufitowego, to stosowane są sufitowe folie grzejne. Tego rodzaju folie przystosowane są do konstrukcji z płyt G/K, a więc można w ten sposób stworzyć np. podwieszany sufit z funkcją ogrzewania na podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień – zużycie prądu

Ze względu na moc grzejniki na podczerwień można podzielić na:

 • grzejniki o mocy 400 W – sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, np. o powierzchni do 8-10 m²,
 • grzejniki o mocy 700 W – będą spełniać swoją rolę z dobrą wydajnością w pomieszczeniach o powierzchni do 15 m²,
 • grzejniki o mocy 1000 W i większej – warto je zastosować w do pomieszczeniach o powierzchni 18-22 m².
Uwaga!
Grzejniki na podczerwień mają różną moc, a więc różnią się też poziomem zużycia prądu. Szacunkowo dla domu o powierzchni 100 m2, w którym zamontowano grzejniki na podczerwień (zakładając, że budynek spełnia standard WT2021), zużycie prądu w pomieszczeniu 8-10 m2 wyniesie ok. 30 kWh/miesiąc, a dla pomieszczenia 25 m2 – będzie to ok. 80 kWh/miesiąc. Przy niższym standardzie (np. WT2017) lub niskiej izolacji termicznej budynku – zużycie prądu może być nawet dwa razy większe.

Szacunkowe zużycie prądu, jeśli zastosujesz ogrzewanie podczerwienią, przedstawia poniższa tabela:

Powierzchnia
Roczne zużycie energii (WT 2021)
Miesięczne zużycie energii
8-10 m²
320-390 kWh / rok
26-32 kWh
20-25 m²
850-1000 kWh / rok
71-83 kWh

Ogrzewanie na podczerwień – koszty

Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień? Wszystko zależy od izolacji cieplnej danego pomieszczenia i domu. Poniższe wyliczenia odnoszą się do szacunków zużycia prądu w budynku 100 m² – dla wybranych pomieszczeń (mniejszego i większego) – z założeniem spełnienia standardów cieplnych dla domu.

Powierzchnia
Roczny koszt ogrzewania podczerwienią (WT2021)
Koszt miesięczny
8-10 m²
250-300 zł
20-25 zł
20-25 m²
700-800 zł
65-68 zł
Uwaga!
W budynkach o standardzie WT2021 koszt ogrzania domu – podobnie jak zużycie prądu – może być nawet dwa razy większy.

Firmy montujące ogrzewanie na podczerwień w budynkach mieszkalnych już na etapie wyceny są w stanie przedstawić wstępne koszty ogrzewania – będą one dokładne szczególnie po audycie cieplnym domu.

Ogrzewanie podczerwienią – koszty miesięczne

Jakie rachunki i koszty miesięcznie generuje ogrzewanie na podczerwień? Wszystko zależy od izolacji budynku, rodzaju ogrzewania, zastosowanego systemu – i wszelkich innych systemów wspomagających (np. fotowoltaika).

Można przyjąć, że:

 • dla niewielkiego pomieszczenia (ok. 10 m²) koszt miesięczny ogrzewania na podczerwień przy standardzie WT2021 to ok. 25 zł,
 • przy standardzie WT2017 to ok. 50 zł miesięcznie,
 • a w domu z mostkami cieplnymi i niską jakością cieplną – promieniowanie podczerwone to ok. 100 zł miesięcznie.

Warto wiedzieć! Jak łatwo się domyślić – przy obecnych cenach prądu ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne albo w połączeniu z fotowoltaiką, albo w bardzo dobrze docieplonym domu. Warto jednak pamiętać, że sam system może być też elementem uzupełniającym ogrzewanie za pomocą innych paliw lub rozwiązań (np. pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką i matą grzewczą na podczerwień położoną pod płytkami w łazience).

Montaż ogrzewania na podczerwień

Jak wygląda montaż ogrzewania na podczerwień? Wszystko zależy od wybranego systemu (folie, panele grzewcze, maty czy grzejniki na podczerwień):

 1. Montaż grzejników płytowych na podczerwień – w przypadku modeli płytowych zazwyczaj firma montująca ogrzewanie na podczerwień dobiera najbardziej optymalne miejsce. Sam montaż polega na zastosowaniu uchwytów (zazwyczaj uchwyty montowane są na kołkach w ścianie).
 2. Montaż folii i mat grzewczych na podczerwień – promienniki podczerwieni sufitowe i podpodłogowe mogą ogrzewać płytki lub płyty gipsowo-kartonowe (umieszczone na suficie). Płyty karton gips po zastosowaniu takiego rozwiązania działają jak promienniki płytowe. Montaż polega na umieszczeniu mat lub folii pod wybraną powierzchnią, należy jednak wziąć pod uwagę, że samo ogrzewanie będzie działać z nieco mniejszą skutecznością niż w przypadku grzejników na podczerwień (powstaje tu dodatkowa bariera np. w postaci płyt G/K).

Decydując się na montaż ogrzewania na podczerwień, skorzystaj z pomocy sprawdzonego specjalisty. Dobry fachowiec wybierze odpowiedni sprzęt, optymalne miejsce płyt na podczerwień i oszacuje koszty zużycia prądu. Dzięki montażystom unikniesz błędów w podłączeniu systemu ogrzewania.

Ogrzewanie na podczerwień – zalety i wady

Ogrzewanie na podczerwień ma wiele zalet, ale system infrared ma też kilka wad, o których warto wiedzieć przed montażem.

Ogrzewanie na podczerwień
Zalety
Wady
 • Długa żywotność instalacji
 • Niskie koszty montażu
 • Dużo opcji do wyboru
 • Wysoki komfort cieplny i równomierny rozkład temperatur
 • Mniejsze ryzyko rozwoju pleśni (równomierne ogrzewanie)
 • Wygodna obsługa
Wady
 • Rosnące ceny prądu, co może podnieść koszty eksploatacji ogrzewania
 • Brak ogrzewania bez prądu (chyba że istnieje rezerwa z fotowoltaiki)
 • Brak możliwości wykorzystania ogrzewania podczerwienią jako źródła podgrzewania wody
 • Ryzyko powikłań zdrowotnych w niektórych systemach

W przypadku ogrzewania podczerwienią musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami, ale to rozwiązanie bez wątpienia ma też wiele zalet!

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Ogrzewanie na podczerwień nie będzie szkodliwe, jeśli montaż przeprowadzi profesjonalista – dobierze wówczas odpowiedni zestaw urządzeń, ich usytuowanie i rodzaj grzejników (nie tylko ich moc, ale też długość fal). Niebezpieczne może być dotknięcie żarnika lub gorącego elementu instalacji.

Negatywny wpływ na zdrowie może mieć też długa ekspozycja na silne promieniowanie podczerwone – występuje w niektórych zawodach, np. wydmuchiwacz szkła, spawacz tworzyw sztucznych itp.). W domowym zastosowaniu – przy ogrzewaniu podczerwienią jako folia lub mata oraz prawidłowym montażu elementów grzewczych – ryzyko powikłań zdrowotnych właściwie nie istnieje.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco