świnka skarbonka i termometr znajdują się na grzejniku

Temperatura pokojowa – ile wynosi optymalna temperatura w domu?

Temperatura pokojowa – ile wynosi optymalna temperatura w domu?

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza temperatura pokojowa? To zależy od kilku czynników – optymalna temperatura w domu jest różna dla poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo: temperatura pokojowa w pokoju dziennym i w salonie powinna być nieco wyższa niż w sypialni. Zbyt wysoka może negatywnie wpływać na samopoczucie i powodować osłabienie, zmęczenie i bóle głowy. Jaka temperatura w domu jest najlepsza? Na co uważać? Jaka jest optymalna temperatura do spania?

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 28 września 2023 28.09.2023 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 28607 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

19 czy 20 stopni Celsjusza, a może dopiero 25-26 stopni zapewni komfort cieplny? Jaka temperatura będzie optymalna do życia czy spania w poszczególnych pomieszczeniach Twojego domu czy mieszkania? Sprawdź to i kreuj odpowiedni mikroklimat tam, gdzie mieszkasz! Profesjonalnie wykonane instalacje grzewcze są niezbędne do prawidłowej regulacji temperatury.

Co to jest temperatura pokojowa?

Jaka jest definicja temperatury pokojowej i czy odnosi się tylko do pokoju? Temperatura pokojowa to zakres określonych wartości temperatury w mieszkaniu lub domu, które zapewniają domownikom komfort.

Przeciętna temperatura pokojowa w domu zazwyczaj mieści się w przedziale 15-25 stopni Celsjusza. Jednak każdy ma nieco inne odczucie ciepła i chłodu, dlatego nie można podać jednej, konkretnej wartości. Poza rodzajem pomieszczenia znaczenie ma:

  • wilgotność powietrza (powinna mieścić się w przedziale od 30 do 65%),
  • pora roku,
  • wiek,
  • płeć (kobietom częściej odpowiada wyższa temperatura pokojowa w pomieszczeniu),
  • styl życia (w chłodnych pomieszczeniach lepiej czują się osoby aktywne fizycznie).
Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 607 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaka temperatura w domu jest optymalna (dla różnych pomieszczeń)?

Podany zakres temperatur odnosi się do całego domu. Rekomendacje optymalnej temperatury są inne dla sypialni, spiżarni, pokoju dziennego czy przedpokoju. Dalej znajdziesz szczegółowe wytyczne oraz infografikę przedstawiającą, jaka temperatura w domu będzie optymalna. Poniżej znajdziesz szczegółowe wytyczne oraz infografikę przedstawiającą optymalną temperaturę powietrza w domu z podziałem na pomieszczenia:

Infografika przedstawiająca optymalną temperaturę powietrza z podziałem na pomieszczenia

Optymalna temperatura w sypialni

Zalecana temperatura w sypialni to ok. 17-19 stopni Celsjusza. Zalecane są tak niskie temperatury, ponieważ zbyt wysokie nie pozwolą na regenerację organizmu.

Optymalna temperatura w kuchni

Najlepsza temperatura w kuchni to ok. 18 stopni Celsjusza. Dlaczego? Po pierwsze: kuchnia jest dogrzewana, gdy przygotowujemy posiłki, więc temperatura i tak nieco wzrośnie w czasie gotowania. Po drugie: w kuchni zazwyczaj jesteśmy w ruchu. Przyjmuje się, że powinna panować w niej temperatura z przedziału 16-19 stopni Celsjusza.

Optymalna temperatura w pokoju dziennym

Ile wynosi optymalna temperatura pokojowa? Temperatura optymalna w pomieszczeniach mieszkalnych: dla pokoju dziennego, salonu i pokoju dziecięcego powinna być wyższa niż w sypialni i kuchni – zalecana temperatura pokojowa to ok. 21 stopni Celsjusza.

Utrzymywanie temperatury najbliżej optymalnej wartości ułatwia czujnik temperatury pokojowej.

Optymalna temperatura w łazience

Temperatura w domu może być nieco niższa, za to zalecana temperatura w łazience to nawet ok. 22-24 stopni Celsjusza. To szczególnie ważne dla najmłodszych domowników – jeśli kąpiesz malucha w łazience, to musisz zapewnić odpowiednią temperaturę, gdy maluszek kończy kąpiel.

Optymalna temperatura w przedpokoju

Idealna temperatura w przedpokoju ok. 16-18 stopni Celsjusza. Nie ma sensu dogrzewać pomieszczenia, które i tak jest jedynie przedsionkiem w mieszkaniu – nie przebywamy w nim zbyt długo.

Optymalna temperatura w gabinecie

Odpowiednia temperatura w gabinecie (i najlepsza temperatura pokojowa do pracy) powinna być zbliżona do zaleceń dla salonu i pokoju dziennego, ale nieco niższa. Optymalnie w gabinecie warto utrzymać ok. 20°C.

Optymalna temperatura w spiżarni

Temperatura w spiżarni powinna być zdecydowanie najniższa – zaleca się utrzymanie ok. 13 stopni Celsjusza. Przechowujesz tu jedzenie, więc zazwyczaj nie ma sensu dogrzewać pomieszczenia, a wręcz przeciwnie – zaleca się ochłodzić je do niższej temperatury.

Uwaga!
Jeśli przekroczysz w niewielkim zakresie zalecany poziom temperatury – nic złego się nie stanie. Za to bardzo ważne jest uniknięcie wahań temperatury w spiżarni (temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza może zepsuć przechowywane jedzenie).

Temperatura pokojowa zimą vs. latem – jakie są różnice?

dwie osoby ogrzewają stopy przy grzejniku

Zmienny klimat w naszym kraju sprawia, że w ciągu roku dochodzi do wielu wahań temperatury na zewnątrz. Latem może powodować przegrzanie mieszkania, z kolei zimą – nietrudno o wychłodzenie domu. Jaka temperatura zimą będzie najkorzystniejsza dla domowników?

Optymalna temperatura w domu w zimie powinna mieścić się w przedziale 18-21 stopni Celsjusza. Błędem jest przegrzewanie pomieszczeń – bardzo szybko można wysuszyć w ten sposób powietrze. Dodatkowo różnica temperatur sprawi, że po wyjściu z domu zwiększa się ryzyko przeziębienia. Temperatura otoczenia w miesiącach zimowych jest dużo niższa!

Temperatura pokojowa latem powinna być podobna jak zimą. Zamiast ogrzewać pomieszczenia, warto je schładzać, np. domowym klimatyzatorem czy klimatyzacją określonego typu. Przy nadmiernym ogrzaniu powietrza latem w domu będzie bardzo gorąco, co utrudni zasypianie i spanie.

Idealna temperatura do spania – jaka jest najlepsza?

Jaka jest optymalna temperatura do spania? Fachowcy zalecają obniżenie temperatury w sypialni względem temperatury w salonie. Idealna temperatura do spania powinna mieścić się w przedziale 17-19 stopni Celsjusza, ponieważ lepiej śpi się w chłodniejszych pomieszczeniach.

Uwaga!
Pamiętaj, że zalecenia nie sprawdzą się w każdym przypadku. Przykładowo: nieco wyższa temperatura pokojowa do spania zalecana jest dla osób starszych i dzieci (ok. 20 stopni Celsjusza).

Czeka Cię wymiana instalacji grzewczej? Przejrzyj oferty specjalistów od instalacji grzewczych z Warszawy, sprzedawców pieców CO z Krakowa, którzy pomogą wybrać instalację grzewczą dopasowaną do Twoich potrzeb.

Temperatura w domu a zdrowie – jakie są skutki niewłaściwej temperatury?

Nieco inna będzie najlepsza temperatura do spania, a inna do codziennych aktywności. Powinieneś wiedzieć nie tylko to, jaka będzie optymalna do snu, ale i czym właściwie grozi zbyt duże schładzanie lub przegrzewanie pomieszczeń.

Zbyt niska temperatura w domu może powodować:

  • zwiększone ciśnienie krwi,
  • złe samopoczucie,
  • rozdrażnienie,
  • zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego,
  • objawy astmy.

Przy zbyt wysokiej temperaturze pokojowej może dojść do:

  • wysuszenia śluzówki dróg oddechowych,
  • wysuszenia spojówek oczu,
  • zaburzeń rytmu serca,
  • ospałości, złego samopoczucia,
  • problemów ze snem.
Czy wiesz, że...?
Przy wysokiej temperaturze spada koncentracja, a wyschnięte śluzówki zmniejszają odporność organizmu – suche powietrze zwiększa ryzyko infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Z kolei przy wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu i brak wietrzenia łatwiej namnażają się grzyby i pleśń.

Temperatura pokojowa dla noworodka i niemowlaka – jakie są zalecenia?

Masz w domu malutkie dziecko i zastanawiasz się, jaką temperaturę pokojową warto utrzymać w pokoju dziecięcym? Czy dziecko inaczej odczuwa temperaturę? To częsty problem wielu rodziców. Eksperci są zgodni, że temperatura dla noworodka nie powinna znacząco się różnić od zaleceń dla dorosłych – zalecana wartość to ok. 20-22 stopnie Celsjusza.

Pamiętaj, że za wysoka temperatura pokojowa dla niemowlaka, w jego pokoju, może powodować problemy z błonami śluzowymi i skutkować częstymi infekcjami. Z kolei wyziębienie będzie powodować dyskomfort u maluszka. Regularnie wietrz pomieszczenie, ale unikaj przeciągów, gdy w pokoju jest noworodek. Zainstaluj w pokoju dziecka dokładny termometr, który pozwoli na monitorowanie poziomu temperatury, ale i wilgotności powietrza.

Minimalna temperatura w mieszkaniu – co mówią przepisy?

Czy istnieją przepisy dotyczące minimalnej temperatury w mieszkaniu? Oczywiście nie ma w tym zakresie konkretnego zapisu.

Istnieje za to Ustawa o własności lokali (artykuł 13.), która wskazuje, że „właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli”.

W praktyce oznacza to, że wychłodzenie lokalu może być interpretowane jako nieprzestrzeganie powyższych przepisów. Ponadto według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie „minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach, wynosi +20 stopni Celsjusza dla pokoi, kuchni, przedpokojów oraz +24 stopnie dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi bez odzieży, czyli łazienek”.

Ten zapis z kolei nie dotyczy konkretnie właścicieli mieszkań, tylko określa warunki techniczne dla budynków mieszkalnych.

Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może zapisać w regulaminie minimalną temperaturę, którą należy utrzymać w mieszkaniu.

Jaka jest minimalna temperatura w pracy?

Według ekspertów BHP temperatura w miejscu pracy nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza w biurze, 28 stopni Celsjusza podczas pracy fizycznej; 26 stopni Celsjusza przy pracy w warunkach szczególnych.

Minimalna temperatura w pracy to 18 stopni Celsjusza (temperatura w biurze lub lekka praca fizyczna) oraz 14 stopni Celsjusza (w pozostałych przypadkach). Wartość tę definiuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeżeli minimalna temperatura w pracy nie jest zapewniona, pracownik powinien powiadomić o tym pracodawcę. W przypadku gdy nie zareaguje on na to we właściwy sposób i warunki termiczne pracy nie poprawią się, to pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy, powołując się na art. 210 Kodeksu pracy, a za ten czas przysługuje mu pełne wynagrodzenie

Czy kara za nieogrzewanie mieszkania jest możliwa? Co mówią przepisy?

Wysokie koszty ogrzewania powodują, że wiele osób decyduje się na zmniejszenie temperatury w domu. Zakręca się kaloryfery, by mniej płacić. Jednak w ten sposób można narazić się na nieprzyjemności i na nałożenie kary za brak ogrzewania mieszkania. Wszystko dlatego, że taka sytuacja może prowadzić do uszkodzenia ścian i konieczności intensywniejszego grzania lokali przez sąsiadów. Rządowe przepisy nakładają na właścicieli mieszkań obowiązek utrzymywania ich w odpowiednim stanie, łącznie z właściwą temperaturą, nie niższą niż np. 16 stopni Celsjusza. Regulamin spółdzielni może definiować taką granicę temperatury.

Jak utrzymać optymalną temperaturę w domu? Praktyczne porady

W zależności od pory roku nieco inaczej można podejść do kwestii utrzymywania odpowiedniej temperatury pokojowej. Można regulować temperaturę pokojową z wykorzystaniem:

  • klimatyzacji – latem, w czasie największych upałów, odpowiednią temperaturę w domu pozwoli utrzymać klimatyzacja. Odpowiednio skonfigurowany klimatyzator będzie działał w trybie automatycznym;
  • centralnego ogrzewania ze sterownikiem – pozwoli on na wybranie pożądanej temperatury, a system samodzielnie dopasuje poziom grzania, tak aby utrzymać zalecaną wartość dla poszczególnych pomieszczeń;
  • izolacji domu – dzięki temu dom nie będzie podatny na zmiany temperatury na zewnątrz.

Zimą zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu jest nieco trudniejsze. Przede wszystkim należy pozbyć się wszelkich mostków cieplnych i zadbać o szczelność okien.

Dodano: 5 grudnia 2022 Zaktualizowano: 28 września 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco