zbliżenie na instalację elektryczną podłogową w montażu

Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje? Jakie wybrać? Które opłaca się najbardziej?

Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje? Jakie wybrać? Które opłaca się najbardziej?

Ogrzewanie elektryczne do niedawna było rozwiązaniem mało opłacalnym. Dziś, nawet mimo rosnących cen prądu, ten rodzaj ogrzewania może być alternatywą dla pieców na paliwa stałe. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii – ogrzewanie elektryczne dodatkowo jest przyjazne środowisku naturalnemu, zapewnia wysoki komfort użytkowania i nie wymaga częstej konserwacji. Jakie są rodzaje ogrzewania elektrycznego? Która opcja jest opłacalna? Jakie są wady i zalety?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 3 lutego 2023 03.02.2023 Czas lektury: 11min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27412 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Ogrzewanie elektryczne – jakie wybrać? Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Pod hasłem „ogrzewanie elektryczne domu” kryją się różne typy ogrzewania, które różnią się sposobem działania, technologią, kosztem montażu i wydajnością. Wszystko to sprawia, że inwestując w ogrzewanie elektryczne zdecydowanie warto zlecić fachowcom audyt cieplny domu lub mieszkań – i dobrać rozwiązanie idealnie skrojone do potrzeb (czytaj więcej: Audyt energetyczny).

Jakie ogrzewanie elektryczne wybrać? Do wyboru są rodzaje ogrzewania elektrycznego:

 • centralne ogrzewanie elektryczne,
 • grzejniki elektryczne,
 • ogrzewanie podłogowe elektryczne,
 • ogrzewanie elektryczne na podczerwień,
 • ogrzewanie elektryczne akumulacyjne,
 • ogrzewanie elektryczne konwekcyjne.

Wybierając odpowiednie instalacje, warto pamiętać o ich różnorodności. Poza tym warto również zwrócić uwagę na takie opcje, jak połączenie ogrzewania elektrycznego z fotowoltaiką oraz urządzenia typu klimatyzatory z funkcją grzania.

Poza tym warto również zwrócić uwagę na takie opcje, jak połączenie ogrzewania elektrycznego z fotowoltaiką oraz urządzenia typu klimatyzatory z funkcją grzania. Jak widać, oferta na instalacje grzewcze jest bardzo bogata – poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o każdym z typów ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne (pod panele i pod płytki) to opcja najbardziej opłacalna szczególnie na etapie budowy domu. W innym wypadku instalacja wymaga generalnego remontu.

Jeśli więc planujesz remont – wraz z wymianą podłóg – lub inwestujesz w dom w stanie deweloperskim, to zdecydowanie rozważ tę opcję. Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie musi być instalowane w całym domu – można ten typ ogrzewania z powodzeniem zastosować w wybranych pomieszczeniach.

Czytaj więcej: Ogrzewanie podłogowe – czy warto? Jakie?

Centralne ogrzewanie elektryczne

Centralne ogrzewanie elektryczne dzieli się na dwa typy:

 1. Bezpośrednie centralne ogrzewanie elektryczne – to m.in. piece akumulacyjne (dynamiczne lub statyczne); ogrzewanie za pomocą folii grzewczych i specjalnych mat; grzejniki na podczerwień
 2. Pośrednie centralne ogrzewanie elektryczne – akumulatory ciepła, kotły elektryczne, kotły elektrodowe.

Grzejniki elektryczne

Najczęściej stosowane rodzaje grzejników do ogrzewania elektrycznego:

 1. Grzejniki olejowe – dostarczona energia ogrzewa olej wewnątrz grzejnika, a ten z kolei ogrzewa ścianki urządzenia. Olej długo się nagrzewa, ale dzięki temu wolniej oddaje ciepło. Ścianki urządzenia będą ogrzewać pomieszczenie nawet przez dwie godziny po wyłączeniu grzejnika z prądu.
 2. Grzejniki konwekcyjne – za ich pomocą w krótkim czasie nagrzejesz pomieszczenie. Bardzo szybko się nagrzewają, a co za tym idzie – już po kilku minutach po odłączeniu od prądu stają się chłodne. Możesz je bardzo łatwo zainstalować na stałe albo kupić grzejniki na kółkach, które umożliwią przestawienie urządzenia do innego pomieszczenia. Grzejniki konwekcyjne świetnie sprawdzą się w łazienkach, ponieważ dobrze radzą sobie z wilgocią.
 3. Grzejniki ceramiczne – dzięki wkładom ceramicznym szybko się nagrzewają, ale powoli tracą ciepło. Czy oznacza to, że to najwięksi sprzymierzeńcy oszczędzania? Nie do końca – podczas ładowania pobierają duże ilości prądu, przez co przyczynią się raczej do zwiększonych rachunków w sezonie zimowym.
 4. Grzejniki halogenowe – te urządzenia emitują promieniowanie podczerwone, które następnie zamieniane jest w ciepło. Nadają się jednak do ogrzewania przestrzeni w niedużej odległości. Ich zaletą jest to, że oddają ciepło zaraz po włączeniu do prądu.

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień gwarantuje równomierny rozkład temperatury, energia z podczerwieni nagrzewa pobliskie przedmioty, ściany i podłogę, a następnie oddaje ciepło do powietrza.

Do wyboru są różne rodzaje ogrzewania na podczerwień (z wykorzystaniem grzejników metalowych, szklanych i ceramicznych) oraz o różnej długości fal (ogrzewanie krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe).

Warto przeczytać: Ogrzewanie na podczerwień – jak działa? Koszty, wady i zalety

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne

Ogrzewanie akumulacyjne działa na bazie pieców, które gromadzą ciepło (piece akumulacyjne). Na rynku spotkasz piece z rozładowaniem dynamicznym i statycznym. Jeśli zależy ci na oszczędności, wybierz te pierwsze.

Piece akumulacyjne są wielkości kaloryfera, dlatego spokojnie mogą go zastąpić w każdym pomieszczeniu. Dzięki estetycznemu wyglądowi z pewnością nie zaburzą wystroju, a przez umiejętność gromadzenia ciepła skutecznie zmniejszą wydatki na ogrzewanie.

Ogrzewanie elektryczne konwekcyjne

Jak nazwa wskazuje, ogrzewanie konwekcyjne elektryczne korzystają z urządzeń zmieniających energię elektryczną na ciepło na zasadzie konwekcji (w skrócie: unoszeniu ciepła). Warto wiedzieć, że grzejniki konwekcyjne bardzo szybko się nagrzewają, ale już po kilku minutach po odłączeniu od prądu stają się chłodne.

Możesz je bardzo łatwo zainstalować na stałe albo kupić grzejniki na kółkach, które umożliwią przestawienie urządzenia do innego pomieszczenia. Grzejniki konwekcyjne świetnie sprawdzą się w łazienkach, ponieważ dobrze radzą sobie z wilgocią. Uwaga! To rozwiązanie raczej nie sprawdzi się jako ogrzewanie całego domu.

Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki to jedna z metod na zmniejszenie rachunków za prąd. Zasada działania jest prosta – instalacja fotowoltaiczna dzięki energii słonecznej produkuje energię, która następnie wykorzystywana jest do zasilenia ogrzewania elektrycznego.

Zalety to m.in. obniżenie rachunków, komfort użytkowania, ekologia (redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery). Warunkiem wystarczającej wydajności takiego systemu zimą jest odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania energetyczne domu (profesjonalna firma od ogrzewania bez problemu poradzi sobie z takim zadaniem).

Klimatyzatory z funkcją grzania

Klimatyzatory z funkcją grzania to uniwersalne urządzenia, dzięki którym latem przetrwasz największe upały, a zimą – dogrzejesz mieszkanie lub dom. Jak to działa w praktyce? Klimatyzator z funkcją grzania posiada funkcję odwrócenia obiegu chłodniczego. Można nim więc sterować w zależności od potrzeb – i wtłaczać ciepłe lub zimne powietrze do pomieszczeń.

Zalety? Dwie funkcje w jednym urządzeniu, cicha praca, prosta obsługa, rozwiązanie eko. Wadą jest to, że najczęściej klimatyzator z funkcją grzania nie wystarczy jako alternatywa dla centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne – koszt w 2023 roku

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? Koszty ogrzewania elektrycznego domu 100 m² zależą od wielu czynników. Dwa najważniejsze to poziom izolacji cieplnej budynku oraz rodzaj ogrzewania elektrycznego. Kolejne kluczowe czynniki to oczywiście metraż i to, czy ogrzewanie elektryczne ma być głównym systemem grzewczym dla domu.

W wyliczeniach przyjmujemy dwa scenariusze dla domu o powierzchni 100 m²:

 1. Pierwszy scenariusz: dom 100 m², budynek z przeciętnym standardem cieplnym (średnio energooszczędny), ale bez mostków cieplnych, docieplony, po profesjonalnym audycie izolacji – koszt roczny ogrzewania elektrycznego to ok. 5 500-6 500 zł.
 2. Drugi scenariusz: dom 100 m² energooszczędny, nowe budownictwo, wysoki standard cieplny, brak mostków cieplnych, zapotrzebowanie cieplne ok. 60-70 na m² – koszt roczny ogrzewania elektrycznego to ok. 3 000-3 500 zł.

Jeśli przerażają cię wysokie rachunki za prąd, możesz połączyć dwa sposoby ogrzewania: węgiel lub drewno z ogrzewaniem elektrycznym. Dzięki temu, że podłogówka czy grzejniki będą jedynie dogrzewać pomieszczenia, wydatki na prąd nie pochłoną aż tylu pieniędzy. Kolejną opcją jest wspomniane wcześniej połączenie ogrzewania elektrycznego i fotowoltaiki.

Ogrzewanie elektryczne – koszty miesięczne

Miesięczne koszty ogrzewania domu o powierzchni 100 m² mieszczą się w przedziale od 250 do ok. 550 zł.

W pierwszym z wymienionych wyżej scenariuszy (dom średnio energooszczędny) miesięczny koszt mieści się w przedziale ok. 460-540 zł. Jeśli ogrzewanie elektryczne montowane jest w domu energooszczędnym 100m² to wydatki będą niższe – miesięczny koszt to ok. 250-290 zł.

Jakie ogrzewanie elektryczne jest najtańsze?

Tanie ogrzewanie elektryczne to system ogrzewania z wykorzystaniem grzejników akumulacyjnych. Oszczędność polega na tym, że tego typu rozwiązanie efektywnie korzysta z tańszej taryfy na prąd – gdy prąd jest tańszy, czyli w nocy – urządzenia tego typu nagrzewają się i kumulują energię, wykorzystując ją następnie w ciągu dnia.

Ogrzewanie elektryczne bezpośrednie może być nawet trzy razy droższe. Z drugiej strony – przed montażem ogrzewania akumulacyjnego koniecznie skonsultuj się z profesjonalną firmą od ogrzewania z Torunia, specjalistami od instalacji grzewczych z Bydgoszczy, którzy najpierw na podstawie audytu izolacji cieplnej ocenią, czy ten rodzaj ogrzewania domu będzie wystarczający.

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 412 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Przydatny poradnik: Ogrzewanie domu – czym najtaniej?

Sposoby na tanie ogrzewanie elektryczne domu

Na szczęście istnieją sposoby na to, by uszczuplić koszt ogrzewanie elektrycznego. Zacznij od wyboru dostawcy prądu. W Polsce określony teren obsługują lokalni dostawcy, którzy oferują różne stawki za prąd. Te kwoty są regulowane i zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Następnie wybierz taryfę dostawy prądu: jednostrefową lub dwustrefową. Taryfa jednostrefowa G11 oznacza, że przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama. W taryfie dwustrefowej G12 za prąd więcej zapłacisz w dzień, ale cena spadnie w nocy i w godzinach popołudniowych 13.00 – 15.00.

Jak ogrzewać prądem i nie zbankrutować?

 1. Wybrać taryfę dwustrefową – G12 lub G12a.
 2. Pobierać prąd w nocy i określonych godzinach w ciągu dnia 13.00-15.00.
 3. Zainwestować w urządzenia, które będą pobierać energię elektryczną, przetwarzać ją na ciepło, akumulować je i oddawać do pomieszczenia przez kilka godzin po odłączeniu zasilania.

Wybór taryfy to podstawowy krok do ograniczenia wydatków na ogrzewanie elektryczne. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie urządzenia, które pobiorą prąd w czasie obowiązywania korzystniejszej taryfy, a ciepło oddadzą stopniowo przez całą dobę. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań technologicznych, które ci w tym pomogą.

Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań – nie wymaga nakładu czasu czy energii, ani specjalnego miejsca na piec lub opał.

Ogrzewanie elektryczne
Zalety
Wady
 • Wygoda – brak konieczności dokładania opału do pieca
 • Łatwa kontrola temperatury w pomieszczeniu
 • Niskie koszty instalacji
 • Bezpieczne użytkowanie – mniejsze ryzyko awarii niż w przypadku oleju opałowego czy gazu
 • Brak konieczności wydzielania miejsca na kocioł czy paliwo
Wady
 • Duże koszty ogrzewania
 • W razie awarii – brak źródła ciepła

Ogrzewanie elektryczne ma więc znacznie mniej wad niż zalet. Ale jedna z jego negatywnych cech może być decydująca – duże wydatki. Ogrzewanie na drewno czy węgiel nadal pozostaje atrakcyjniejsze cenowo, nawet po doliczeniu kosztów instalacyjnych.

Ogrzewanie elektryczne – czy warto?

elektryczne kable grzewcze

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Z jednej strony – ten rodzaj ogrzewania jest przyjazny środowisku, zapewnia wysoki komfort i łatwą kontrolę temperatury. Z drugiej – ceny prądu w ostatnich latach wzrosły, co podnosi koszt ogrzewania elektrycznego. Tę wadę można wyeliminować odpowiednio dobierając taryfę i korzystając z technologii typu fotowoltaika.

Najważniejszą kwestią jest jednak stan cieplny budynku. Ogrzewanie elektryczne może być świetnym systemem w domach pasywnych oraz z wysokim poziomem izolacji cieplnej, a zupełnie nie opłacić się w starszym budownictwie. W takiej sytuacji warto wykorzystać ten rodzaj ogrzewania jako alternatywne (dodatkowe) źródło ciepła (np. obok pompy ciepła).

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ogrzewania elektrycznego

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 3 lutego 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco