zbliżenie na ogień w piecu

Ogrzewanie olejowe – koszty w 2024 r. Wady i zalety ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejowe – koszty w 2024 r. Wady i zalety ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie olejowe to bardzo wygodny rodzaj ogrzewania – wystarczy, że zamówisz opał u dostawcy, a następnie ustawisz optymalną dla siebie temperaturę. Reszta zrobi się sama. Sprawdzamy, jakie jeszcze zalety ma ogrzewanie olejowe, ile kosztuje ogrzewanie olejowe w 2023 roku, jak wybrać dobrej jakości paliwo i jakie są zalety i wady ogrzewania olejowego.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 27 marca 2023 27.03.2023 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 28304 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Ogrzewanie olejowe domu – jak działa?

Zastanawiasz się, jak działa ogrzewanie olejowe i jaka jest zasada funkcjonowania instalacji grzewczych tego typu? Poniżej najważniejsze informacje:

 • olej opałowy przechowywany jest w specjalnych zbiornikach – budowanych na potrzebę danego systemu,
 • w systemie grzewczym wykorzystującym piec na olej opałowy paliwo (olej) dostarczane jest przewodami olejowymi do palnika,
 • ogrzewanie olejowe nie wymaga podłączenia do sieci (np. ogrzewanie gazowe wymaga takiego podłączenia),
 • piec na olej opałowy działa bezobsługowo,
 • system dopasowuje natężenie pracy do wskazanej temperatury (możliwa jest instalacja z pełną automatyką sterowania).
Uwaga!
Pamiętaj, że decydując się na ogrzewanie olejowe do wyboru masz różne rodzaje pieców – kotły różnią się między sobą nie tylko wydajnością, ale też zastosowaną technologią. Najefektywniejsze kotły na olej to piece kondensacyjne. Warto wiedzieć, że kocioł instalowany jest w wydzielonym do tego pomieszczeniu – ważnym wymogiem jest zapewnienie w pomieszczeniu temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza.

Poniżej znajdziesz szczegółowo rozpisaną konstrukcję pieców oraz koszty ogrzewania olejowego domu.

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 304 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ogrzewanie olejowe – z jakich elementów składa się instalacja ogrzewania olejowego?

Najważniejsze elementy instalacji ogrzewania olejowego:

 • piec do ogrzewania olejowego – ogrzewanie na olej opałowy wymaga specjalnego kotła, do wyboru są jednofunkcyjne piece do ogrzewania olejowego (służą tylko do ogrzewania w domu), dwufunkcyjne (z opcją podgrzania wody), kondensacyjne (najnowocześniejsze i ekologiczne);
 • zbiornik na olej – przechowywany jest w nim olej opałowy;
 • pompa olejowa – zwiększa efektywność pracy kotła olejowego;
 • przewody instalacji ogrzewania olejowego – za pomocą przewodów olej opałowy trafia ze zbiorników do kotła;
 • palnik – w większości instalacji dostępne są trzy typy palników: inżektorowy; wentylatorowy; inżektorowy – różnią się sposobem działania, sprawdzony fachowiec dobierze najlepszy palnik do twojej instalacji;
 • filtr i odpowietrznik – niewielkie, ale bardzo ważne elementy – filtr zapobiega zatkaniu dysz, a odpowietrznik – zapobiega awariom w sytuacji, gdy do systemu grzewczego (a konkretnie do palnika) dostanie się powietrze.

Ogrzewanie olejowe – koszt w 2023 roku

Jeśli twój dom jest nieocieplony i ma powierzchnię 150 m², na roczne ogrzewanie możesz wydać ok. 10-15 tys. zł. Pamiętaj, że możesz skorzystać z rządowej dopłaty (w wysokości 2 tys. zł), dzięki czemu roczny koszt ogrzewania olejowego wyniesie ok. 8-13 tys. zł (dla domu o powierzchni ok. 150 m²). Mniej zapłacą właściciele domów energooszczędnych i docieplonych, większe koszty dotyczą domów nieocieplonych, w starym budownictwie lub z mostkami cieplnymi.

Skorzystaj z usług specjalisty, który określi roczny koszt ogrzewania olejowego w twoim domu. Taki ekspert dokładnie przeanalizuje zapotrzebowanie i zużycie oleju opałowego oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Ekspertów szukaj w rankingu specjalistów od instalacji grzewczych z Warszawy lub Twojego miasta.

Olej opałowy – cena za litr w 2023 roku

Cena za 1 litr oleju opałowego może różnić się zależnie od producenta oraz regionu. Aktualnie cena za litr oleju opałowego w 2023 roku to ok. 6,5-8 zł.

Uwaga!
Ceny oleju opałowego są zmienne, dlatego trudno przewidzieć koszt ogrzewania na kolejny rok. Przykładowo w grudniu czy listopadzie koszty 1 litra oleju mogą być mniejsze lub wyższe niż w styczniu, po nastaniu nowego roku. To spora wada tego rodzaju ogrzewania, zwłaszcza jeśli lubisz planować swoje wydatki. Dodatkowo w 2022 roku ceny za olej opałowy wzrosły o ok. 100% (z ok. 4 zł do ok. 8 zł obecnie).

Ogrzewanie olejowe – cena instalacji pieca w 2023 roku

Cena pieca olejowego w 2023 to ok. 7500-12 000 zł za piec jednofunkcyjny i nawet 25 000-30 000 zł za wysokiej jakości piec kondensacyjny.

Cena instalacji pieca i ogrzewania olejowego w 2023 r. to ok. 25 000-40 000 zł (dla domu o powierzchni ok. 100 m²) i ok. 50 000 zł dla domu o powierzchni ok. 150 m².

Ogrzewanie olejowe – koszt miesięczny w 2023 roku

Uśredniony koszt miesięczny utrzymania instalacji grzewczej opartej o piec na olej opałowy mieści się w przedziale od 850 zł (710 zł – z dopłatą rządową) do ok. 1250 zł (lub więcej) – w przypadku domów bez prawidłowo wykonanego ocieplenia. Koszt miesięczny w 2023 roku za ogrzewanie olejowe obliczyliśmy dla domu o powierzchni ok. 150 m².

Ogrzewanie olejowe – wady i zalety

Olej opałowy nie jest dość popularnym opałem w Polsce, gdzie nadal wygrywa ogrzewanie na paliwo stałe. Jest jednak wart rozważenia, zwłaszcza, gdy zależy ci na wygodzie. Wysoka cena może odstraszyć. Na to są również sposoby. Ogrzewanie na olej możesz połączyć z kominkiem, by w ten sposób dogrzać niektóre pomieszczenia. Dzięki temu zaoszczędzisz, a także zyskasz przytulny kąt w swoim domu.

Jakie są zalety i wady ogrzewania na olej opałowy? Dowiesz się z poniższej tabeli.

Ogrzewanie olejowe
Zalety
Wady
 • Wygoda obsługi – brak konieczności dokładania paliwa
 • Automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach
 • Brak obowiązku czyszczenia kotła
 • Łatwo dostępne paliwo – sieć dystrybutorów jest duża, dlatego nietrudno znaleźć dostawcę z regionu
 • Ekologiczny sposób na ogrzewanie domu
Wady
 • Wysokie koszty – ogrzewanie olejem jest droższe od ogrzewania paliwem stałym
 • Konieczne specjalne miejsce na zbiornik z olejem
 • Zmienne ceny paliwa
 • Stała kontrola ilości paliwa

Czym jest olej opałowy i jak rozpoznać ten dobry?

Olej opałowy to produkt rafinacji ropy naftowej. Jest barwiony na czerwono, dzięki czemu łatwo odróżnisz go od oleju napędowego.

Biorąc pod uwagę gęstość paliwa i zawartość siarki, wyróżnia się jego dwa rodzaje:

 • lekki olej opałowy – używany do kotłów w domach jednorodzinnych i innych niewielkich budynkach,
 • ciężki olej opałowy – wykorzystywany w przemyśle – w dużych zakładach lub elektrociepłowniach.

Paliwo, którego używasz do ogrzewania twojego domu, to więc lekki olej opałowy. Posiada odpowiednie właściwości, dzięki czemu nie powoduje zniszczeń urządzenia grzewczego. Musisz jednak uważać – czasami zamiast czystego oleju sprzedawcy dostarczają mieszanki olejów różnego rodzaju.

Właściwości lekkiego oleju opałowego:

 • gęstość w temperaturze 15 stopni Celsjusza – 0,83 g/cm³,
 • temperatura zapłonu – 56-60 stopni Celsjusza,
 • zawartość wody – 55 mg/kg,
 • zawartość siarki – 0,07% m/m,
 • wartość opałowa – 42,8 MJ/kg.
Ważne:
Przed zakupem sprawdź parametry wybranego produktu. Dzięki temu nie przepłacisz i unikniesz późniejszych usterek. Przykładowo: zbyt duża gęstość oleju opałowego może powodować powstawanie osadów instalacji grzewczej. Przez to paliwo gorzej się spala, więc musisz znacznie szybciej wymienić kocioł lub inne elementy instalacji.

Dzięki wysokiej temperaturze zapłonu zyskasz pewność, że żadna drobna nieszczelność nie spowoduje zapalenia się oleju, a w efekcie – eksplozji w Twojej kotłowni.

Podwyższona ilość siarki może wskazywać na to, że kupowany produkt nie jest czystym lekkim olejem opałowym. Dodane domieszki olei ciężkich mogą źle wpłynąć na twój piec oraz środowisko.

Jak zamówić olej i na co uważać przy zakupie?

Zastanawiasz się, jak i gdzie zamówić olej opałowy? Najważniejsze zasady i porady:

 • olej opałowy zamówisz telefonicznie lub przez Internet;
 • sprzedaż oleju opałowego możliwa jest poprzez rozbudowaną sieć dystrybutorów (nie powinieneś mieć problemu, by znaleźć sprzedawcę w swojej okolicy);
 • jednorazowo zamawia się z reguły 800-1500 l;
 • przed zakupem upewnij się, że zamawiając olej opałowy lekki, nie dostaniesz oleju średniego lub ciężkiego. Zły dobór paliwa może uszkodzić twój kocioł;
 • niektórzy dostawcy dodają inne substancje do oleju grzewczego – np. olej samochodowy czy spożywczy. To kolejne zagrożenie dla twojej instalacji grzewczej i twojego portfela;
 • jeżeli nie masz jeszcze sprawdzonego dostawcy, najbezpieczniej będzie zamówić olej u autoryzowanego dostawcy producenta oleju.
 • jeśli masz wątpliwości, sprawdź stronę producenta – powinieneś znaleźć tam listę wszystkich sprzedawców. Możesz także zapytać o świadectwo legalizacji dystrybutora.
 • zapytaj, jak długo będziesz czekać na zamówienie – czas oczekiwania może wynieść nawet kilka dni.

Czy ogrzewanie olejowe się opłaca w 2023 roku?

zbliżenie na rękę regulacją termostat

Z jednej strony ogrzewanie olejowe ma sporo zalet – szczególnie w porównaniu z kotłami na węgiel, to w przypadku oleju instalacja jest bezobsługowa, bez konieczności czyszczenia. Bez problemu też można kupić olej opałowy, a sam sposób ogrzewania z wykorzystaniem oleju opałowego jest ekologiczny (przy prawidłowej i fachowej instalacji).

Z drugiej strony – najważniejszą kwestią jest obecnie cena i odpowiedź na pytanie, czy ogrzewanie olejowe opłaca się w 2023 roku? Koszty tego typu ogrzewania bardzo mocno wzrosły w ostatnich miesiącach – w 2022 roku podwyżki za samo paliwo to blisko 100% więcej (cena za litr z 4-5 zł do 8-9 zł). Jedną z przyczyn jest wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję.

Z powodu niestabilności na rynkach paliw – ogrzewanie olejowe może być dobrą inwestycją w domach energooszczędnych (szczególnie np. bez opcji podłączenia do instalacji gazowej), ale ryzykowną z powodu możliwych kolejnych podwyżek cen za olej opałowy. Warto skonsultować opłacalność ogrzewania olejowego w Twoim domu ze specjalistą od instalacji grzewczych z Krakowa lub Twojej okolicy, który przeanalizuje, czy ten rodzaj ogrzewania będzie opłacalny.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ogrzewania olejowego

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 27 marca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco