specjalista ustawia temperaturę na piecu do ogrzewania domu

Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO) w domu 80 m2, 100 m2 i 160 m2?

Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO) w domu 80 m2, 100 m2 i 160 m2?

Każdy właściciel domu doskonale wie, że cena wykonania instalacji centralnego ogrzewania jest na tyle wysoka, że przed jej wykonaniem warto najpierw zainwestować w dobry projekt. Jaki jest koszt instalacji centralnego ogrzewania? Ile kosztuje montaż centralnego ogrzewania w zależności od metrażu domu? Sprawdź koszt instalacji centralnego ogrzewania w domu 80 m², 100 m² i 160 m²!

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 8 listopada 2023 08.11.2023 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 26788 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Koszt CO w domu to spory wydatek zarówno w momencie zakupu, jak i późniejszej eksploatacji. Dlatego planując montaż centralnego ogrzewania, nie należy oszczędzać na kotle grzewczym, grzejnikach i dodatkowych akcesoriach – jeśli instalacja grzewcza będzie nowoczesna i dobra jakościowo, zapewni późniejsze oszczędności.

Bardzo przydatny będzie przykładowy kosztorys, który pozwoli oszacować, ile kosztuje założenie centralnego ogrzewania.

Koszt instalacji centralnego ogrzewania – od czego zależy wycena?

Obliczając, jaka będzie cena ogrzewania centralnego, trzeba zacząć od kilku ważnych pytań:

 1. Jaka jest wielkość powierzchni do ogrzania?
 2. Jaką metodę ogrzewania zastosować?
 3. Kiedy powinna być zamontowana instalacja grzewcza?
 4. Jaki wybrać piec – piec gazowy czy na paliwo stałe?

Czynniki wpływające na wycenę to m.in.:

 • rodzaj źródła ciepła,
 • metraż pomieszczeń do ogrzania,
 • rodzaj grzejników,
 • typ instalacji,
 • cena materiałów i urządzeń,
 • skomplikowanie instalacji,
 • warunki montażowe.

Od tych czynników uzależnione są koszty centralnego ogrzewania. Trzeba także wziąć pod uwagę lokalizację. Przykładowo: widełki cen instalacji CO w Warszawie wahają się od 100 do 140 zł/m², podczas gdy ceny instalacji grzewczych w Szczecinie mogą być niższe.

Pamiętaj!
Koszt instalacji grzewczej to kwestia indywidualna, a wycena zawsze wymaga osobistego spotkania i wyceny na miejscu.
Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 26 788 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Koszt instalacji CO w domu jednorodzinnym – założenia do wyceny

Opracowując cennik instalacji CO, przyjmiemy założenie, że realizujemy montaż centralnego ogrzewania w dwóch domach:

 1. Pierwszy dom składa się z piwnicy, parteru i poddasza użytkowego, a ogrzewane będą dwie kondygnacje liczące 80 m² każda, a więc o łącznej powierzchni 160 m².
 2. Drugi dom to dom parterowy o powierzchni 100 m².

Nasz kosztorys centralnego ogrzewania zakłada montaż wydajnego pieca gazowego lub kotła na paliwo stałe. Warto sprawdzić, jaka jest cena instalacji CO na gaz, bo wbrew pozorom bywa to rozwiązanie bardzo korzystne. Nowoczesne centralne ogrzewanie gazowe charakteryzuje się stosunkowo atrakcyjną ceną, a przy tym nie wymaga dokładania opału i regularnego kontrolowania, więc jest rozwiązaniem komfortowym.

Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO) w domu jednorodzinnym? Ostateczny koszt wykonania instalacji CO (na który składają się koszty pieca i instalacji rur grzewczych) zależy od wielkości całkowitej powierzchni do ogrzania. Dlatego wyliczymy, ile kosztuje założenie centralnego ogrzewania w trzech opcjach metrażowych:

 1. Dolna kondygnacja (80 m²) ogrzewana ogrzewaniem podłogowym, a górna (również 80 m²) grzejnikami z kotłem na paliwo stałe.
 2. Obie kondygnacje (razem 160 m²) ogrzewane grzejnikami i kotłem na paliwo gazowe.
 3. Jedna kondygnacja (100 m²) ogrzewana grzejnikami z kotłem na paliwo stałe.
Uwaga!
Pamiętaj, że na rynku działają firmy wyspecjalizowane w montażu ogrzewania gazowego, elektrycznego i wodnego – i potrzebują osobnych uprawnień do wszystkich tych typów instalacji. W poszczególnych rodzajach instalacji również mogą być niezbędne różne rodzaje uprawnień. Przykładowo: do ogrzewania podłogowego potrzebne są uprawnienia, ale jeśli jest to ogrzewanie elektryczne, to niezbędne są uprawnienia elektryka, a jeżeli wodne – to potrzebny jest hydraulik.

Koszt centralnego ogrzewania a wielkość powierzchni do ogrzania

O ile w domach o powierzchni poniżej 150 m² całkowicie wystarczające będą kominki z płaszczem wodnym, to w większych domach trzeba się zdecydować na wydajniejsze rozwiązania.

Nasze przykładowe domy składają się z piwnicy, parteru i poddasza użytkowego (w pierwszej opcji). Ogrzewanie będzie rozprowadzane w dwóch scenariuszach: dwie kondygnacje po 80 m² każda, a więc o łącznej powierzchni do ogrzania – 160 m²; drugą opcją jest jedna kondygnacja o metrażu 100 m². To informacja, która wpływa zarówno na wybór pieca, jak i ostateczne koszty centralnego ogrzewania, a zwłaszcza rur grzewczych.

Koszt centralnego ogrzewania a metoda ogrzewania

Instalacja CO z wykorzystaniem grzejników

Koszt instalacji CO w dużym stopniu wiąże się z wyborem metody ogrzewania. Najczęściej stosowanym ogrzewaniem jest ogrzewanie metodą pośrednią z wykorzystaniem grzejników.

Obliczanie, jaka będzie cena wykonania instalacji centralnego ogrzewania, należy zacząć od ustalenia miejsca montażu grzejników, punktów podłączenia rur grzewczych oraz rozdzielaczy, a następnie wytyczyć przebieg rur grzewczych i wymierzyć ich długość.

W zależności od rozkładu pomieszczeń w domu konieczny będzie zakup 80-95 metrów bieżących rur. Koszt wykonania instalacji CO, czyli rozprowadzenie rur, zakup i montaż grzejników wyniesie łącznie: w domu dwukondygnacyjnym 160 m² to 15 000-20 000 zł; w domu z jedną kondygnacją 100 m² to 10 000-15 000 zł.

Poniżej przedstawiamy schemat instalacji centralnego ogrzewania z wykorzystaniem grzejników, który zakłada rozprowadzenie rur grzewczych, montaż grzejników oraz rozdzielacza CO. Sercem tej instalacji jest kocioł połączony z pompą:

Schemat instalacji centralnego ogrzewania z wykorzystaniem grzejników

Instalacja CO z wykorzystaniem grzejników i ogrzewania podłogowego

Jeśli ważne są dla nas względy estetyczne, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w bardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach znajdujących się na jednej kondygnacji ogrzewania podłogowego.

Koszty montażu grzejników na drugiej kondygnacji będą takie same – około 90 zł/m², natomiast koszt instalacji CO z ogrzewaniem podłogowym (razem z montażem, sterownikiem temperatury, pompą, rurami, styropianem, folią i termostatem) zaczynają się od ok. 100 zł z m².

W naszym przykładzie cena ogrzewania centralnego na górnej kondygnacji to około 10 000 zł, natomiast koszt instalacji grzewczej podłogowej – około 11 000 zł.

Pamiętaj!
W domu o powierzchni do 150 m² w centralnym ogrzewaniu może sprawdzić się kominek z płaszczem wodnym – takie rozwiązanie nie będzie jednak efektywne, gdy metraż domu jest większy.

Poniżej przedstawiamy schemat instalacji centralnego ogrzewania z wykorzystaniem nie tylko grzejników, ale też ogrzewania podłogowego. Jest nieco bardziej skomplikowany, ale z montażem poradzi sobie każdy dobry fachowiec od centralnego ogrzewania. W praktyce poza grzejnikami, rurami i rozdzielaczem, w montażu należy uwzględnić rury ogrzewania podłogowego oraz termostat.

Schemat instalacji centralnego ogrzewania z wykorzystaniem grzejników i ogrzewania podłogowego

Koszt instalacji centralnego ogrzewania w domu 100 m2

Ile kosztuje centralne ogrzewanie w przypadku domu o powierzchni 100 m²? W naszym przykładzie dom ma jedną kondygnację o powierzchni 100 m². Koszt samej instalacji CO z wykorzystaniem grzejników to ok. 17 000 zł (w przypadku CO z ogrzewaniem podłogowym należy do tej kwoty doliczyć ok. 1000-2000 zł).

Cennik pełnej instalacji powinien uwzględniać montaż pieca (ok. 15 000-18 000 zł) oraz wykończenia i robocizny (ok. 1500-2000. zł dla całej instalacji). Łącznie daje to kwotę ok. 35 000 zł.

Koszt instalacji centralnego ogrzewania w domu 160 m2

Koszt instalacji CO w domu 160 m² z wykorzystaniem grzejników to ok. 18 000 zł (w przypadku CO z ogrzewaniem podłogowym w tym przypadku należy do tej kwoty doliczyć nieco większą kwotę, ok. 2000-4000 zł).

Do tej kwoty należy doliczyć montaż pieca (ok. 20 000-25 000 zł) oraz wykończenia i robocizny (ok. 2500-3000 zł dla całej instalacji), co razem daje kwotę ok. 45 000 zł.

Koszt instalacji centralnego ogrzewania w domu 50, 60 i 70 m2

Jeśli planujesz montaż ogrzewania domu o powierzchni 50 m², to koszt samej instalacji CO z wykorzystaniem grzejników wyniesie ok. 7000-9000 zł. Dla domu o powierzchni 60 m² będzie to ok. 9000-10 000 zł, a dla domu 70 m² ok. 10 000-11 000 zł. Można więc przyjąć, że dla domów o metrażu 50-70 m² Koszt samej instalacji CO z wykorzystaniem grzejników: ok. 7000-11 000 zł.

Do tej kwoty należy doliczyć koszt montażu pieca (ok. 10 000-15 000 zł), koszt wykończenia i robocizny: ok. 1000-2000 zł dla całej instalacji. Podsumowując, daje to łączny koszt mieszczący się w przedziale ok. 22 000-32 000 zł (im większy metraż, tym większy koszt instalacji).

Wybór pieca – gazowy czy na paliwo stałe?

Wybór odpowiedniego pieca ma zasadnicze znaczenie przy obliczaniu, ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO) w domu jednorodzinnym.

Najważniejszymi kryteriami, które trzeba uwzględnić przy zakupie pieca jest moc oraz funkcja pieca. Zdaniem Specjalisty od instalacji grzewczych w Krakowie, którego spytaliśmy o zdanie, minimalna moc pieca gazowego w domu o powierzchni 160 m² to 25 kW.

Piece jednofunkcyjne służą tylko do ogrzewania, natomiast dwufunkcyjne posiadają również przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Koszt CO w domu obejmuje również kompletne wyposażenie kotłowni (pompy, zawory, system rozprowadzania wody). Wraz z piecem na paliwo stałe zapłacimy około 17 000 zł, a jeśli zdecydujemy się na centralne ogrzewanie gazowe – 20 000 zł. Cena instalacji CO to również koszt robocizny – w obu przypadkach trzeba doliczyć 2000-3000 zł.

Kiedy zamontować instalację grzewczą, aby uniknąć dodatkowych kosztów?

Najlepiej rozpocząć montaż instalacji CO, kiedy budowa domu osiągnie stan surowy zamknięty. Oznacza to, że budynek ma już kompletną konstrukcję nośną, dach, zamontowane drzwi zewnętrzne i okna, czyli jest zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi (czytaj więcej: Budowa domu krok po kroku).

Montaż instalacji grzewczej w stanie surowym zamkniętym pozwala na estetyczne ukrycie rur grzewczych i bezproblemowe rozprowadzenie ogrzewania podłogowego. W innym wypadku konieczne będzie kucie ścian, co znacznie podwyższy koszt instalacji grzewczej. Optymalny będzie schemat:

 1. Fundamenty (z instalacją wodociągową, przyłączem elektrycznym i powietrznym do kominka).
 2. Stan surowy (z instalacją elektryczną).
 3. Instalacja grzewcza.
 4. Wentylacja / klimatyzacja.

Bez względu na moment, w którym zdecydujesz się na montaż instalacji CO, musisz z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować czas wywkonawców. Już teraz sprawdź oferty Specjalistów dostępnych na Oferteo w Twojej okolicy.

Koszt założenia centralnego ogrzewania – podsumowanie

Poniżej znajdziesz praktyczną ściągę z podsumowaniem kosztów założenia centralnego ogrzewania wraz z kosztem montażu, wykończenia i robocizną:

 1. Koszt centralnego ogrzewania na 50 m² – ok. 22 000-25 000 zł.
 2. Koszt centralnego ogrzewania na 60 m² – ok. 25 000-27 000 zł.
 3. Koszt centralnego ogrzewania na 70 m² – ok. 27 000-30 000 zł.
 4. Koszt centralnego ogrzewania na 80 m² – ok. 28 000-30 000 zł.
 5. Koszt centralnego ogrzewania na 100 m² – ok. 35 000 zł.
 6. Koszt centralnego ogrzewania na 140 m² – ok. 40 000 zł.
 7. Koszt centralnego ogrzewania na 160 m² – ok. 45 000 zł.
 8. Koszt centralnego ogrzewania na 200 m² – ok. 65 000 zł.

Podsumowanie: przy założeniu, że instalujemy CO w domu o powierzchni 160 m², wykonanym w nowej technologii, zapewniającej niewielką utratę ciepła, a prace zostały rozpoczęte, zanim zostały położone posadzki i tynki na ścianach, koszty zainstalowania centralnego ogrzewania kształtują się w granicach rzędu 42 000-45 000 zł. Koszt przy jednej kondygnacji ok. 80 m², mieści się w przedziale 28 000-30 000 zł, a przy większym metrażu domu, 100 m², to ok. 35 000 zł.

Przykładowy cennik instalacji CO dla domu o powierzchni ok. 160 m² zawiera w tym koszt 12 wydajnych grzejników (w mniejszych metrażach będzie mniej grzejników), ogrzewania podłogowego, doprowadzenia rur grzewczych oraz zakupu i montażu pieca gazowego lub pieca na paliwo stałe.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 8 listopada 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco