spalanie pelletu drzewnego -  w 2022

Pellet czy ekogroszek – co lepsze do ogrzewania domu w 2022 roku?

Pellet czy ekogroszek – co lepsze do ogrzewania domu w 2022 roku?

Pellet czy ekogroszek? Który rodzaj opału wybrać, by piec pracował sprawnie, efektywnie, a przy tym zapewniał optymalną temperaturę w pomieszczeniach twojego domu? Pod uwagę weź też koszty nabycia opału. Co jest tańsze? Pellet czy ekogroszek?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 22 listopada 2022 22.11.2022 Czas lektury: 9min

Metoda ogrzewania jest kwestią indywidualną dla każdego właściciela domu jednorodzinnego czy innych budynków. Możesz zdecydować się między innymi na zakup pieca na paliwa stałe. Wśród dostępnych propozycji mogą znaleźć się piece na ekogroszek i pellet. Który opał będzie lepszym wyborem? Sprawdź to razem z nami!

Pellet a ekogroszek – najważniejsze informacje

Zanim zdecydujesz się na zakup kotła na paliwo stałe, takie jak pellet czy ekogroszek w 2022 roku, najpierw dowiedz się, co to za opał. Czym jest pellet? Z czego jest produkowany? To właściwie odpad, inaczej efekt uboczny procesu produkcji elementów drewnianych. Dlatego pellet jest zaliczany do opału określanego jako biomasa. To materiał ekologiczny, w pełni odnawialny, który można wykorzystać jako pełnowartościowy opał. Jak powstaje pellet? Z czego robi się taki opał? Może powstawać np. przy produkcji desek w tartaku. Nie są to jedynie trociny i ścinki powstające w tartaku. Zanim zostanie on zapakowany w worki i trafi do odbiorców, musi przejść pewien proces technologiczny formowania w granulat, który powinien mieć od 6 do 8 mm średnicy i mieć odpowiedni skład. Przed trafieniem do sprzedaży pellet jest kontrolowany i certyfikowany, co niestety wiąże się z podniesieniem kosztów produkcji tego opału.

Natomiast czym jest ekogroszek? Nazwa może być myląca. Czy ekogroszek to biomasa? Nic podobnego. To rodzaj węgla, który od opału w bryłkach różni się wielkością oraz składem. Ekogroszek można traktować jako szlachetniejszy węgiel, ponieważ ma wyselekcjonowany skład. Znajduje się w nim mniej substancji, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego, kiedy ulegają spaleniu. W ekogroszku nie ma miału ani flotu. Dlatego w trakcie wykorzystywania ekogroszku do palenia w piecu, z komina nie wydobywa się aż tyle szkodliwych gazów do atmosfery, w porównaniu ze spalaniem węgla kamiennego.

Cechą charakterystyczną ekogroszku są również jego wymiary – groszki węglowe powinny mieć średnicę od 5 do 25 mm. W workach z ekogroszkiem może znaleźć się sporo luźnego miału, choć bezpośrednio w granulkach go nie ma.

Wiedząc już, jak powstaje i z czego produkowane są oba rodzaje opału, możesz łatwiej podjąć decyzję o zakupie. Z pewnością ekologiczny jest pellet, a ekogroszek właściwie jest ekologiczny tylko z nazwy. Jednak pod względem wartości energetycznej już nie tak łatwo będzie wybrać odpowiedni opał.

Gdzie kupić pellet? Sprawdź, jakie propozycje mają dla ciebie sprzedawcy pelletu drzewnego z Suchej Beskidzkiej, dostawcy pelletu ze Świecia bądź innych miejscowości.

Piec na pellet czy ekogroszek? Aktualne opinie, zalety i wady

kocioł na paliwo stałe stoi w salonie

Nie ma chyba jednej, zawsze właściwej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej mieć piec na pellet czy ekogroszek? Wypowiedzi na forum z 2022 roku nie przynoszą też wskazówek przechylających szalę na korzyść jednego z wymienionych kotłów. Wszystko przez to, że zarówno piec na pellet, jak i ekogroszek mają swoje zalety, ale i wady. Warto je poznać, zanim nabędziesz urządzenie grzewcze do swojego domu.


Ekogroszek
Pellet
Wpływ na środowisko naturalne
Przy nowoczesnych kotłach spełnia normy emisji
Przy nowoczesnych kotłach spełnia normy emisji
Praca kotła
Przez cały czas
Z okresowym wygaszaniem i rozpalaniem przy użyciu elektrycznej zapalarki
Cena opału za tonę
1 700-1 800 zł
2 600-3 600 zł
Uciążliwość obsługi
Wyższa
Niższa
Ilość popiołu przy spalaniu
W najlepszym razie 5%
Około 1-2%
Obsługa i czyszczenia kotła
Częste
Rzadkie
Składowanie opału
Brudzi, pyli
Nie pyli, nie brudzi, nie wydaje przykrego zapachu

Obsługa pieca na pellet, zwłaszcza z elektronicznym sterownikiem pracy, jest zwykle wygodniejsza niż w przypadku pieca na ekogroszek. Cena pelletu po wybuchu wojny w Ukrainie jednak mocno wzrosła. O ile jeszcze w 2020 czy 2021 roku można było kupić pellet do 1 000 zł czy wysokiej jakości pellet od znanego producenta za 1 200 zł, o tyle obecnie jest to nawet 3 razy tyle. Dlatego wiele osób woli jednak spalać węgiel – ekogroszek – i kupuje wygodny w obsłudze piec z podajnikiem. Cena takiego urządzenia to 8-12 tys. zł, natomiast na kocioł na pellet trzeba wydać 8-15 tys. zł.

Ceny są więc porównywalne. Przekonanie, że pellet jest paliwem czystszym niż ekogroszek nie ma pokrycia w faktach i pokutuje w Polsce od dawna. Nie jest też tak, że pellet nie powoduje emisji spalin do atmosfery.

Pellet czy ekogroszek? Porównanie opałów w 2022 roku

Jeśli chodzi o cenę ekogroszku i pelletu, to niestety, pellet w 2022 roku jest nawet trzy razy droższy od węgla. Jak wypada porównanie ogrzewania pelletem i ekogroszkiem. Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko koszty nabycia opału, ale także efektywność i tryb jego spalania. Kocioł na ekogroszek pracuje w trybie ciągłym, bez wygaszania się, przez co spalanie trwa nieprzerwanie, co przekłada się na większe zużycie paliwa. Natomiast kotły pelletowe wygaszają się okresowo, dlatego potrzebują mniej opału. Większe zużycie produktu powoduje, że trzeba mieć więcej miejsca do przechowywania go.

Czy pellet jest ekologicznym paliwem? Nie do końca, ale zwróć uwagę na to, że podczas palenia generuje do atmosfery taką samą ilość dwutlenku węgla jak drzewo w okresie swojego wzrostu. Stąd też używanie pelletu jako opału jest bardziej ekologiczne niż palenie ekogroszkiem.

Bardzo ważne przy porównywaniu pelletu czy ekogroszku jest to, jakie są ich wartości opałowe, inaczej kaloryczność. W przypadku ekogroszku jest wyższa, ponieważ jest on bardziej kaloryczny, a wartość opałowa pelletu – niższa. Szacuje się, że kaloryczność pelletu wynosi 5,3 kWh/kg, a ekogroszku 7 kWh/kg.

Spalanie pelletu wytwarza śladowe ilości popiołu, który nie musi być utylizowany, ponieważ jest cennym nawozem. Natomiast w przypadku ekogroszku popiołu jest znacznie więcej – od 4 do 15%, przez co trzeba go utylizować.

Jakie są koszty ogrzewania pelletem? Założyć należy, że średnia cena to 3 zł/kg. Koszt 1 kWh energii grzewczej przy wartości opałowej pelletu 5,3 kWh/kg to 0,57 zł, ale biorąc pod uwagę sprawność kotła na poziomie 85%, to realny koszt uzyskania 1 kWh energii grzewczej będzie nieco wyższy i wyniesie 0,65 zł. Mając dom o powierzchni 100 m² z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok, na ogrzewanie będzie trzeba wydać około 4 550 zł rocznie.

Natomiast koszt ogrzewania ekogroszkiem jest niższy. Średnia cena wynosi 1,65 zł/kg, a jego średnia wartość opałowa to 7 kWh/kg. W związku z tym stawka za 1 kWh energii to 0,24 zł, a przy sprawności pieca na poziomie 85% cena za 1 kWh energii grzewczej zamknie się w 0,28 zł. Koszt ogrzania 100 m² domu z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok będzie równy około 1 930 zł.

Zakładamy, że izolacja termiczna domu jest bardzo dobra, dlatego jego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest dość niskie.

Pellet – rodzaje i właściwości

Istnieje kilka rodzajów pelletu, które różnią się między sobą właściwościami:

  1. Pellet drzewny – niska zawartość wilgoci i popiołu, idealny do ogrzewania, sprzedawany w formie walców o średnicy od 6 do 12 mm.
  2. Pellet słomiany – nie wytwarza pyłu, ma cenną wartość energetyczną, jego spalanie jest bardzo efektywne, nie generuje do powietrza CO₂.
  3. Pellet słonecznikowy – ma dużą wartość energetyczną, spala się czysto, wyróżnia się niską zawartością wilgoci i niewielką zawartością popiołu, łatwy w magazynowaniu.
  4. Pellet torfowy – znakomicie zastępuje węgiel czy drewno, nadaje się do opalania kominków, pieców w domach i kotłów przemysłowych, jest tańszy w porównaniu do tradycyjnych paliw opałowych, a jego średnia kaloryczność wynosi 18 MJ/kg, co stanowi nawet 80% wartości opałowej węgla dobrej jakości. Ma niską zawartość siarki, nie pozostawia czarnej sadzy w przewodach kominowych i po spaleniu jego popiół jest w 100% ekologiczny.
  5. Pellet trawiasty – to biomasa o dużej zawartości ligniny, co przyczynia się do łatwiejszego formowania pelletu i podnosi jego trwałość. Może być stosowany w piecach z automatycznym zasobnikiem.
Zobacz też: oferty na agropellet

Ekogroszek – rodzaje i właściwości

Poszczególne rodzaje ekogroszku różnią się głównie wielkością ziaren we frakcji i wartością opałową czy wilgotnością. Szczególnym przykładem tego opału jest ekogroszek torfowy, produkowany z torfu, a nie z węgla kamiennego. To ekologiczne paliwo, które ma wysoką wartość opałową dochodzącą do 18-19 MJ. Jego wilgotność wynosi około 15%, a zawartość popiołu to maksymalnie 9%.

Czy można mieszać pellet z ekogroszkiem?

Czy mieszanie ekogroszku z pelletem to dobre działanie, jeśli chodzi o zapewnienie wysoko kalorycznego paliwa do opalania swojego domu? Mieszanie pelletu z ekogroszkiem jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy masz odpowiedni piec, który będzie tak samo skutecznie spalał dwa rodzaje opału.

Uniwersalny piec na pellet i ekogroszek – czy istnieje?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać ekogroszek czy pellet, a nadal nie możesz podjąć tej decyzji, być może dobrym rozwiązaniem będzie uniwersalny piec na pellet i ekogroszek. Opinie ekspertów wskazują, że żaden kocioł na pellet nie spala węgla, a ekogroszek jest przecież węglem. Zasadniczo jednak można spalać pellet w piecu na ekogroszek, ale czy jest to sensowne? Na pewno nie uzyskasz przy tym takiego poziomu energii grzewczej, jak przy spalaniu pelletu w fabrycznie przystosowanym do tego kotle, który ma inną budowę niż kocioł na ekogroszek.

Pellet czy ekogroszek – co lepsze dla ciebie?

Obecnie nowoczesne kotły – czy to na pellet czy na ekogroszek, pozwalają na bardziej ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domów, zwłaszcza jeśli te są po termomodernizacji lub też zbudowano je z solidną warstwą izolacji termicznej. W porównaniu z tradycyjnymi kopciuchami piece te nie generują tylu zanieczyszczeń do atmosfery.

Palenie pelletem przy dzisiejszych cenach opału, będzie dwukrotnie droższe niż w przypadku ogrzewania domu ekogroszkiem. Niemniej pellet jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego i jednocześnie przy jego spalaniu nie powstają szkodliwe produkty, a jedynie materiał, który z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz.

Ogrzewanie ekogroszkiem jest tańsze, ale piec na ten opał wymaga więcej uwagi i jednocześnie większej sprawności fizycznej oraz wygospodarowania kotłowni, w której nie będzie idealnie czysto.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco