zbliżenie na rękę otwierającą drzwi kotła spalającego ekogroszek - w 2023

Jakie są ceny ekogroszku?

Jakie są ceny ekogroszku?

Ile kosztuje ekogroszek? Cena ekogroszku rośnie z miesiąca na miesiąc – zgodnie z wcześniejszymi prognozami na 2023 rok. Ceny ekogroszku rosną zarówno w prywatnych składach, jak i w supermarketach. Tendencję wzrostową ceny ekogroszku można obserwować już od sezonu grzewczego 2021/2022, największe wzrosty cen za ekogroszek można było obserwować jesienią 2022. Ile obecnie kosztuje tona ekogroszku? Gdzie i jak kupić tanio ekogroszek? I najważniejsze: czy ekogroszek stanieje? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź aktualizowane na bieżąco ceny ekogroszku w 2023.

author box img

Paulina Zagaj

Zaktualizowano: 20 listopada 2023 20.11.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 3974 Dostawców Ekogroszku blisko Ciebie

Jaka jest cena ekogroszku w 2023 roku?

Jakie są ceny ekogroszku w 2023 roku i ile kosztuje ekogroszek w zależności od metody pakowania? Cena ekogroszku w 2023 roku jest nadal wysoka i niestety nadal rośnie. Uśredniając ceny można przyjąć, że cena za ekogroszek w 2023 roku mieści się w przedziale 1500-2000 zł za tonę. Należy jednak pamiętać, że cena ekogroszku premium może wynosić nawet 2x tyle.

Różnice cenowe dodatkowo mogą zależeć od tego, z jakiego kraju pochodzi ekogroszek. Poniżej dowiesz się więcej o pozostałych czynnikach wpływających na ceny ekogroszku w 2023 r. i poznasz aktualne ceny za ekogroszek workowany i sprzedawany luzem.

Ekogroszek - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 974 Dostawców Ekogroszku najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ile kosztuje tona ekogroszku?

Jaka jest obecnie cena za tonę ekogroszku? W 2022 roku cena rosła z miesiąca na miesiąc – wiosną osiągając cenę ok. 1900 zł, a na początku jesieni nawet 4000 zł za tonę.

Obecnie w 2023 roku można uśrednić cenę za tonę ekogroszku kupowanego luzem – to ok. 3000-4000 zł za ekogroszek wydajnej I klasy (premium). Nawet o kilkaset złotych mniej zapłacisz za ekogroszek klasy II. Cena w tym przypadku to ok. 2000-2500 zł. Niestety w przypadku tego rodzaju ekogroszku występują największe problemy z dostępnością produktów.

Ekogroszek – cena 2023: Ile kosztuje ekogroszek workowany i luzem?

ekogroszek leżący luzem

Różnice cenowe między ekogroszkiem workowanym a ekogroszkiem sprzedawanymi luzem wynikają z dwóch czynników:

 • koszt transportu – ekogroszek workowany jest podatny na uszkodzenia w czasie transportu, co może generować dodatkowe koszty (przerzucane na konsumcenta – w cenie ekogroszku),
 • koszt pakowania i koszt worków – również mają wpływ na wyższą cenę ekogroszku w workach.

Ceny za ekogroszek workowany w 2023 r. klasy II mieszczą się w przedziale od 1700 do 2500 zł za tonę. Ceny za ekogroszek luzem mieszczą się w przedziale od 1400 do 2000 zł za tonę.

Od czego zależy cena ekogroszku w 2023 roku?

Od czego zależy cena ekogroszku? Czynniki wpływające na cenę:

 • region,
 • parametry ekogroszku,
 • forma dostawy,
 • producent ekogroszku,
 • dostępność,
 • sytuacja na rynkach międzynarodowych.

Bardzo istotny wpływ na cenę ekogroszku ma deklarowana przez poszczególnych producentów kaloryczność (niewielka cena ekogroszku zazwyczaj wynika z tego, że kaloryczność nie przekracza 20-22 MJ/kg, lepszy ekogroszek ma kaloryczność na poziomie ok. 28 MJ). Drugim ważnym czynnikiem jest dostępność produktu. Przykładowo: zimą ekogroszek zazwyczaj drożeje, w szczycie sezonu występują problemy z dostępnością surowca.

Wpływ na cenę ma też to, czy kupujesz ekogroszek luzem czy w workach. Dodatkowo w 2022 roku zaostrzono i wprowadzono nowe normy jakościowe. Wymagania dotyczące wyższej kaloryczności sprawiły, że jeszcze bardziej pogłębił się problem z dostępnością. Nie bez znaczenia jest też sytuacja geopolityczna – wojna w Ukrainie wpłynęła na cenę paliw na rynkach światowych. Jednocześnie wzrosły też ceny węgla.

Cena za tonę ekogroszku od sezonu 2021/2022 roku wzrosła (szczególnie można to było zauważyć w okresie jesiennym) nawet o kilkaset złotych. W ciągu roku cena ekogroszku wynosiła ok. 800 zł za tonę, pod koniec roku cena wzrosła w niektórych regionach trzy-, a nawet czterokrotnie.

Sprawdź ceny ekogroszku w poszczególnych miastach – na Oferteo znajdziesz najlepsze oferty na ekogroszek w Warszawie i innych miastach.

Gdzie kupić ekogroszek? Sprawdź najlepsze źródła

Najtaniej ekogroszek możesz kupić z trzech źródeł: hurtownie opałowe, składy węgla oraz sklepy kopalni (istnieje opcja zamówień online). Niestety szczególnie w sezonie grzewczym bardzo trudno o dostępność ekogroszku w tych miejscach. Tani ekogroszek można też kupić na aukcjach internetowych.

Uwaga!
Pamiętaj, żeby upewnić się co do pochodzenia ekogroszku. Na aukcjach trafia się ekogroszek z Kolumbii czy Kazachstanu – dopytaj o kaloryczność takich produktów.

Jaki ekogroszek wybrać?

W wyborze ekogroszku nie kieruj się tylko ceną – weź pod uwagę jakość, markę, skład opału, granulację i zawartość popiołu. O wskazówki zapytaliśmy eksperta.

Specjalista Oferteo.pl

Wojciech Treter, czysteogrzewanie.pl

Specjalista Oferteo.pl

Nie ma jednego „dobrego” węgla. Za „dobry” węgiel zwykło się uważać ten najbardziej kaloryczny, co jednak nie zawsze będzie cechą pożądaną. Węgiel wysokokaloryczny pali się z problemami – produkuje dużo trudno palnych gazów, więc jeśli w cieplejsze dni nie dostarczy się mu dość powietrza (bo nie będzie potrzeby intensywnego grzania), zostawi mnóstwo sadzy, a nawet smoły, tracąc tym samym znaczną część swojej wartości i przysparzając palaczowi dodatkowej pracy przy czyszczeniu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch rodzajów paliwa: mniej kalorycznego na dni cieplejsze oraz wysokokalorycznego na cięższe mrozy. Tym sposobem skorzystamy z zalet obu paliw. Słabsze paliwo będzie się łatwiej i czyściej spalać w okresie cieplejszym, natomiast w mrozy mocny węgiel będzie długo grzał i w pełni wykorzysta się jego możliwości.

Tani ekogroszek – z dostawą czy bez?

Czy opłaca się kupować tani ekogroszek z dostawą? To zależy od oferty. Szukaj ofert na najtańszy ekogroszek, które w ramach zakupu zawierają opcję darmowej dostawy na terenie całej Polski. Zazwyczaj opcja darmowej dostawy dostępna jest przy zamówieniach z przedpłatą.

Zapytaj też o szczegóły dostawy – zwykle firma kurierska dowożąca ekogroszek w Krakowie lub innym mieście autem wyposażonym w wózek paletowy i windę. Dzięki temu ekogroszek z darmową dostawą wypakowany będzie dokładnie tam, gdzie planujesz go przechowywać (lub jak najbliżej tego miejsca).

Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem?

Cena ogrzewania domu ekogroszkiem zależy od kilku czynników. Dwa najważniejsze to: powierzchnia i stan termoizolacji domu. Przyjmiemy najczęściej występujące scenariusze: domy o popularnych obecnie metrażach 100 i 150 m², w dwóch opcjach: stary dom (po termoizolacji) i nowy dom z wysokim poziomem termoizolacji (w nowym budownictwie, z wykorzystaniem dobrej jakości produktów).

Ile kosztuje ogrzewanie domu 100 m2 ekogroszkiem?

 1. W przypadku starego domu z termoizolacją koszt ogrzewania to ok. 10 000-11 000 zł za cały sezon grzewczy.
 2. W nowym budownictwie ogrzanie domu 100 m² ekogroszkiem to wydatek ok. 7500 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie domu 150 m2 ekogroszkiem?

 1. Stary dom 150 m² z termoizolacją – w takim scenariuszu ogrzewanie ekogroszkiem będzie kosztować ok. 14 000 zł za sezon grzewczy.
 2. Koszt ogrzewania ekogroszkiem nowego domu 150 m² to ok. 10 000 zł.

Czy ekogroszek stanieje? Ceny ekogroszku – prognozy

Ekogroszek w ostatnich miesiącach podrożał z wielu powodów. Jednym z nich jest sytuacja geopolityczna, idące za tym: wzrost cen paliw i inflacja. Prognoza cen ekogroszku nie jest optymistyczna, a eksperci są zgodni, że póki co nie ma co liczyć na spadek cen ekogroszku.

Taniej nie będzie, ale też warto zauważyć, że teoretycznie największy wzrost cen ekogroszku mamy już za sobą (z ok. 800 zł do nawet 3500-5000 zł za tonę – w przypadku ekogroszku bardzo wysokiej jakości). Mimo to przewidywane są kolejne podwyżki. Pesymiści zakładają, że przy utrzymującym się braku dostępności i wzroście ceny paliw, ekogroszek może kosztować w kolejnym sezonie grzewczym nawet o kilkaset złotych więcej za tonę. Jak sobie z tym radzić?

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 20 listopada 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco