-  w 2022

Ogrzewanie domu węglem - wady i zalety

Ogrzewanie domu węglem - wady i zalety

Ogrzewanie węglem ma mnóstwo wad – brudzi ściany i ubranie oraz wymaga częstego zaglądania do kotłowni. Ma jednak jedną zaletę, która niektórym wynagradza te niedogodności: kosztuje niewiele. Węgiel to najtańszy opał w Polsce, a do tego łatwo dostępny. Porównujemy, czym różnią się od siebie węgiel brunatny i kamienny oraz ile zapłacisz za roczny zapas tego opału.

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 6min

Jakie są cechy węgla kamiennego i brunatnego?

Ogrzewanie domu węglem może być bardzo rozbieżne cenowo. Koszty zależą w dużej mierze od tego, na jaki węgiel się zdecydujesz – brunatny czy kamienny.

Węgiel brunatny – to paliwo wykorzystywane głównie w przemyśle, choć często służy też do ogrzewania domów. Wyróżnia się dużą wilgotnością – zaraz po wydobyciu wynosi ona aż 30%. Dlatego jeśli zdecydujesz się właśnie na ten opał, zwróć uwagę na jego parametry. Wilgotne paliwo gorzej się pali, przez co zużyjesz go więcej, niż planowałeś.

Węgiel brunatny ma wyższą zawartość popiołu niż węgiel kamienny. Wynosi ona do 35%. Oprócz tego w składzie znajdziesz spore ilości siarki, która może przyczynić się do uszkodzeń twojego kotła grzewczego.

Również pod względem kaloryczności ten opał wypada gorzej od swoich konkurentów – wynosi ona ok. 10-20 MJ/kg. To oznacza, że do ogrzania swojego domu będziesz potrzebował nawet dwa razy tyle paliwa, co w przypadku węgla kamiennego.

Węgiel kamienny – to najczęściej wybierany rodzaj opału do ogrzewania domów jednorodzinnych. Sprzedawany jest w 3 różnych formach w zależności od wielkości – kostki, orzecha lub groszku. Możesz kupić go w workach 25kg lub na paletach po 750 kg albo luzem.

Ten rodzaj węgla ma znacznie wyższą wartość opałową od swojego poprzednika. Mieści się ona w przedziale 17-32 MJ/kg. Średnio ma wartość 25 MJ/kg i właśnie takie paliwo najczęściej spotkasz u dostawców.

Węgiel kamienny jest lepszy jakościowo: ma sześciokrotnie niższą wilgotność i zawiera znacznie mniej siarki. Jest więc bardziej przyjazny środowisku i bezpieczniejszy dla kotłów grzewczych.

Bez względu na to, który węgiel wybierzesz, musisz zadbać o odpowiednie miejsce do jego przechowania. Najlepiej jeśli przeznaczysz do tego osobne pomieszczenie nieopodal kotła – węgiel potrafi nieźle nabrudzić. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu nie było wilgoci. Dzięki temu opał będzie w każdej chwili gotowy do użycia i nie straci swoich właściwości.

Opalanie węglem wymaga też regularnego dokładania opału do pieca. Decydując się na to rozwiązanie, musisz pamiętać też o usuwaniu popiołu z kotła. Takie prace czekają cię nawet codziennie.

Na co uważać przy zakupie węgla?

Zwróć uwagę przede wszystkim na kaloryczność węgla. Jest ona naprawdę rozbieżna – najlepszy węgiel kamienny może mieć dwa razy lepszą wartość opałową od tego najgorszego. To właśnie ten parametr wpłynie na to, ile węgla zużyjesz w ciągu roku.

Porównaj też cenę i wartość opałową od różnych dostawców. Dzięki temu sprawdzisz, który węgiel opłaca się kupić.

Specjalista Oferteo.pl

Wojciech Treter

Specjalista Oferteo.pl

Najlepszą miarą opłacalności zakupu danego opału jest przeliczenie ceny za tonę na cenę za jednostkę ciepła – w końcu kupujemy ciepło, a nie wywrotkę kamieni. To bardzo prosta operacja matematyczna: wystarczy podzielić cenę (zł/t) przez wartość opałową (MJ/kg). Wynikiem będzie cena 1GJ energii dostępnej w danym paliwie – im niższa tym rzecz jasna lepiej. Takie przeliczenie pozwoli porównać ze sobą dwa różne paliwa i pokaże, że nie zawsze niska cena za tonę oznacza tanie ciepło.

Koszty ogrzewania domu węglem

Mimo nie najlepszych parametrów, węgiel brunatny zdecydowanie wygrywa ceną. Za jedną tonę zapłacisz zaledwie 100-150 zł w kopalni, a kupując u dostawcy – 350-400 zł.

Ile więc wyniosą wydatki na ogrzanie domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m²? Jeśli budynek nie jest ocieplony, całkowity koszt sięgnie ok. 2 500 zł. Dom z ociepleniem pochłonie za ogrzewanie 1 600 zł. Natomiast w przypadku domu energooszczędnego, czyli takiego, którego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 70 kWh/m², koszty wyniosą zaledwie 250-900 zł.

Ogrzewanie domu węglem kamiennym nadal jest tanie, choć nawet o 1 000 zł droższe od opalania węglem brunatnym. Jeśli twój dom nie jest zaizolowany, koszt może wynieść prawie 3 300 zł. Dzięki ociepleniu budynku cena spadnie do 1 760 zł. Posiadacze domu energooszczędnego nie wydadzą więcej niż 1 120 zł.

Ceny za jedną tonę zależą od tego, czy kupowany opał dostarczony jest luzem czy w workach. Zaczynają się od 580 zł, a kończą na 800 zł.

Jak efektywnie ogrzewać dom węglem?

Choć uważa się, że węgiel jest nieprzyjazny środowisku, okazuje się, że może być znacznie mniej szkodliwy niż... drewno. Wszystko zależy od tego, jak spalane jest paliwo w kotle. Węgiel może być złotym środkiem na ogrzewanie tanie i dobre. O tym, jak to zrobić, opowiada autor bloga CzysteOgrzewanie.pl, Wojciech Treter.

Specjalista Oferteo.pl

Wojciech Treter

Specjalista Oferteo.pl

Niestety to paliwo nie nadaje się do współczesnych dobrze izolowanych budynków, bowiem trudno się rozpala i łatwo wygasa, gdy kocioł pracuje na niskich obrotach – a tak właśnie wygląda sytuacja w tego typu domach. Ponadto współczesne kotły rzadko są odporne na ekstremalnie wysokie temperatury towarzyszące spalaniu koksu.

Przyjaźniejszą dla środowiska alternatywą dla węgla może być... węgiel, ale czysto spalany. O uciążliwości węgla (czy drewna) dla otoczenia w największej mierze decyduje bowiem technika jego spalania. W najprostszych kotłach i piecach przyjęło się palić przez dokładanie paliwa na żar, co fachowo nazywane jest metodą przeciwprądową – powoduje ona, że palne gazy uwalniane z paliwa przeważnie nie napotykają dostatecznie wysokiej temperatury, aby mogły ulec spaleniu. Dlatego wylatują kominem jako dym, powodując znaczne straty paliwa i zanieczyszczenie powietrza.

Aby spalić węgiel bez dymu, trzeba zastosować spalanie współprądowe – sprowadza się to do odwrócenia sytuacji: żar ma się znaleźć nad porcją świeżego paliwa, wtedy wszystkie palne gazy przechodzą przez żar, gdzie dopalają się w wysokiej temperaturze. W kotłach automatycznych efekt ten osiągany jest przez podawanie paliwa spod spodu paleniska. W kotłach zasypowych zbliżone wyniki daje rozpalenie stosu paliwa od góry w sposób cykliczny – tj. z większym załadunkiem, bez dokładania w międzyczasie.

Ogrzewanie węglem nie jest tak łatwe, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak chcesz efektywnie i dobrze spalać paliwo grzewcze, nie zniechęcaj się. Pierwsze próby mogą się nie udać, ale z czasem lepiej poznasz swój kocioł i nauczysz się, jak go obsługiwać, by ogrzewać dom tanio i ekologicznie – nawet węglem.

Wady i zalety ogrzewania domu węglem

Węgiel jest najtańszym opałem i pod tym względem jest bezkonkurencyjny. Bywa jednak niewygodny oraz – jeśli jest kiepskiej jakości – źle wpływa na środowisko.

Zalety ogrzewania węglem:

  • opał jest łatwo dostępny,
  • to najtańsze ogrzewanie domu,
  • nietrudno o sprawdzonego dostawcę,
  • stosunkowo niskie koszty instalacji i ewentualnej naprawy kotła.

Wady ogrzewania węglem:

  • czasochłonne – wymaga regularnego dosypywania opału,
  • po spalaniu pozostaje popiół, który należy usunąć,
  • szkodliwy dla środowiska – wysoka emisja CO2,
  • wymaga miejsca na składowanie opału,
  • nie da się utrzymać stałej, pokojowej temperatury w domu pod nieobecność mieszkańców – kocioł wymaga stałej obsługi.

Choć ogrzewanie węglem ma więcej wad niż zalet, jedna jego cecha przebija wszystkie niedoskonałości: niska cena. Pamiętaj, że tańszy węgiel brunatny jest jakościowo gorszy od węgla kamiennego. Jeśli jednak trafisz na kiepski opał o dużej wilgotności czy małej kaloryczności, może się okazać, że będziesz musiał dokupić jeszcze drugie tyle, a ostateczny koszt wzrośnie. Dlatego uważnie czytaj etykiety i zamawiaj węgiel od sprawdzonego dostawcy.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco