Jak ustawić piec na ekogroszek? Optymalne parametry
Nie ma uniwersalnej zasady opisującej, jak ustawić piec na ekogroszek. Istnieją za to sprawdzone parametry i ustawienia pieca na ekogroszek, na które warto zwrócić uwagę. To m.in. czas przerwy podawania ekogroszku, moc nadmuchu i czas podawania ekogroszku. Gdzie i jak ustawić piec na ekogroszek? Jakie są ekonomiczne i optymalne ustawienia pieca na ekogroszek? Co zmniejsza i zwiększa wydajność pieca na ekogroszek?
Z poradnika dowiesz się
Jak ustawić piec na ekogroszek? Od czego zacząć?
Przede wszystkim warto zacząć od postaw, dlatego musisz wiedzieć, że ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek to rozległy temat, który zaczyna się na etapie wyboru pieca na ekogroszek.
Co ma wpływ na ustawienia pieca na ekogroszek?
- Wybór pieca – jeśli wybierzesz certyfikowany piec 5. klasy ze szczegółową specyfikacją od producenta, to bez problemu ustawisz piec na ekogroszek i uzyskasz najbardziej optymalne parametry pracy pieca.
- Czyszczenie i regularna konserwacja pieca na ekogroszek – kluczowe jest regularne czyszczenie zarówno pieca, jak i regularne czyszczenie przewodów kominowych; dodatkowo pamiętaj też, żeby czyszczenia nie wykonywać samodzielnie, jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać (zdecydowanie warto powierzyć te prace fachowcom!).
- Jakość ekogroszku – podróbki ekogroszku oczywiście odpadają, dodatkowo musisz też zadbać o odpowiednie warunki przechowywania paliwa, np. mokry ekogroszek znacząco obniży wydajność.
Poniżej przedstawiamy ranking 3 877 Dostawców Ekogroszku najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Najważniejsze ustawienia pieca na ekogroszek
Jak ustawić piec na ekogroszek? Czy istnieją optymalne ustawienia pieca na ekogroszek dla każdego urządzenia? I bardziej szczegółowo: jak ustawić piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym lub o konkretnej mocy: 15 kW, 25 kW, 30 kW (na tryb letni i zimowy)?
Każdy sprawdzony fachowiec od pieca na ekogroszek dobrze wie, że nie istnieją uniwersalne zasady – a do ustawień każdego pieca na ekogroszek należy podejść indywidualnie.
Są jednak podstawowe ustawienia dla większości modeli, których prawidłowe dostrojenie zagwarantuje ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek. To przede wszystkim: czas przerwy podawania ekogroszku, czas podawania ekogroszku oraz moc nadmuchu.
Jak ustawić piec na ekogroszek?

Wiesz już, jakie są najważniejsze ustawienia pieca na ekogroszek, teraz przejdźmy do konkretnych ustawień, które sprawdzą się w większości kotłów.
Pamiętaj, że są to jedynie przykładowe ustawienia – każdy przypadek systemu grzewczego jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Poza tym istnieją ekonomiczne i optymalne ustawienia pieca na ekogroszek – dlatego zdecydowanie warto postawić na fachową kalibrację ustawień kotła na ekogroszek w Warszawie lub w Twoim domu.
Czas przerwy podawania ekogroszku
Eksperci podpowiadają konkretne ustawienia w zależności od trybu pracy. Czas przerwy rekomendowany w wielu piecach to 40 do 60 sekund w trakcie pracy i 10 do 20 minut w trybie podtrzymania.
Czas podawania ekogroszku
Czas podawania ekogroszku w piecu powinno się ustawić w przedziale 5 do 15 sekund. Uwaga! Warto przy tym pamiętać, że niewłaściwie ustawiony czas przerwy lub czas podawania dla konkretnego modelu – może skutkować usterką, a zepsuty piec (w wyniku nieprawidłowych ustawień) nie będzie podlegał gwarancji.
Zdecydowanie warto przyjąć wymienione rekomendacje jako założenia do większości pieców, ale nie do wszystkich – potwierdzi je indywidualnie fachowiec od pieca na ekogroszek.
Moc nadmuchu
W tym przypadku eksperci wskazują na trzy ważne czynniki:
- obroty wentylatora – w trybie podtrzymania rekomendowanym ustawieniem jest moc 40%;
- opóźnienie wentylatora – powinno wynosić ok. 10 sekund;
- wyprzedzenie wentylatora – również powinno wynosić ok. 10 sekund.
Ekonomiczne i optymalne ustawienia pieca na ekogroszek
Same ustawienia pieca na ekogroszek nie są skomplikowane – ale ważne są szczegóły. Fachowiec od pieca na ekogroszek z pewnością podpowie, jakie są ekonomiczne ustawienia kotła – tak aby zachować ciepło w domu, a jednocześnie nie przepalać na próżno paliwa. Dzięki temu osiągniesz optymalne ustawienia pieca na ekogroszek – dobrane indywidualnie do warunków w domu i do pory roku.
Piec na ekogroszek – co zmniejsza i co zwiększa jego wydajność?
Nawet jeśli dobrze dobierzesz piec na ekogroszek i zlecisz montaż fachowcom, to wciąż istnieją czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na pracę całego systemu.
Co zmniejsza wydajność pieca na ekogroszek?
Czynniki wpływające negatywnie na wydajność pieca to m.in.:
- nieprawidłowe ustawienia kotła,
- ekogroszek niskiej jakości,
- stosowanie zamienników lub podróbek ekogroszku,
- mostki cieplne w domu,
- brak uwzględnienia w pracy trybów letnich i zimowych,
- nieprawidłowo dobrana moc grzania,
- doprowadzanie do wyziębienia pomieszczeń zimą.
Chcesz porównać oferty i kupić ekogroszek dobrej jakości? Na Oferteo otrzymasz oferty od sprzedawców ekogroszku z Poznania i innych miejscowości.
Co zwiększa wydajność pieca na ekogroszek?
- wysokiej jakości ekogroszek i certyfikowany piec,
- stosowanie się do instrukcji i zaleceń producenta pieca,
- używanie pieca na ekogroszek bez przeróbek,
- stosowanie jednego rodzaju paliwa (bez modyfikacji całego układu),
- optymalne ustawienia mocy wentylatorów i działania podajnika,
- regularne przeglądy przewodów kominowych przez kominiarza,
- regularne czyszczenie pieca na ekogroszek.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o ekogroszku
W kontekście ekogroszku coraz częściej padają pytania, do kiedy piece na ekogroszek będą dozwolone i czy ekogroszek będzie zakazany. W niektórych regionach już teraz funkcjonuje całkowity zakaz używania paliw stałych do ogrzewania budynków. Co ważne zakaz ten dotyczy również kotłów na paliwa stałe klasy 5. i ekoprojekt. Czy piece na ekogroszek mają jeszcze przyszłość, czy ekogroszek będzie zakazany i do kiedy piece na ekogroszek będą w Polsce legalne?
24.11.2022Czy wiesz, że dostępnych jest wiele rodzajów węgla? Różnią się parametrami. Jeśli wybierasz taki produkt, to zwróć uwagę na kaloryczność węgla. To od niej zależy, jaką ilość energii uzyskasz z danego opału. Co dokładnie oznacza kaloryczność węgla? Dlaczego jest tak istotna?
02.12.2022Ekogroszek jest w Polsce popularnym materiałem opałowym. To właściwie węgiel, który jednak musi cechować się odpowiednią specyfikacją, by móc być określany jako ekogroszek. Spalany jest w kotłach na paliwa stałe. Zobacz, czy ekogroszek jest eko i czy warto ogrzewać nim dom?
08.12.2022Ile kosztuje ekogroszek? Cena ekogroszku rośnie z miesiąca na miesiąc – zgodnie z wcześniejszymi prognozami na 2023 rok. Ceny ekogroszku rosną zarówno w prywatnych składach, jak i w supermarketach. Tendencję wzrostową ceny ekogroszku można obserwować już od sezonu grzewczego 2021/2022, największe wzrosty cen za ekogroszek można było obserwować jesienią 2022. Ile obecnie kosztuje tona ekogroszku? Gdzie i jak kupić tanio ekogroszek? I najważniejsze: czy ekogroszek stanieje? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź aktualizowane na bieżąco ceny ekogroszku w 2023.
20.11.2023Ogrzewanie węglem ma mnóstwo wad – brudzi ściany i ubranie oraz wymaga częstego zaglądania do kotłowni. Ma jednak jedną zaletę, która niektórym wynagradza te niedogodności: kosztuje niewiele. Węgiel to najtańszy opał w Polsce, a do tego łatwo dostępny. Porównujemy, czym różnią się od siebie węgiel brunatny i kamienny oraz ile zapłacisz za roczny zapas tego opału.
12.01.2021Dopłata do węgla już działa – przysługuje gospodarstwom domowym, które spełniają szczegółowo rozpisane warunki programu wsparcia. Dodatek do węgla nie jest wypłacany na podstawie kryteriów dochodowych – ważne są inne czynniki. Gdzie i do kiedy składać wniosek o dopłatę do węgla? Jak obecnie wyglądają dopłaty do węgla i kto może otrzymać dofinansowanie do węgla w 2022 r.?
30.11.2022