męska ręka ustawia parametry kotła na paliwo stałe

Jak ustawić piec na ekogroszek? Optymalne parametry

Jak ustawić piec na ekogroszek? Optymalne parametry

Nie ma uniwersalnej zasady opisującej, jak ustawić piec na ekogroszek. Istnieją za to sprawdzone parametry i ustawienia pieca na ekogroszek, na które warto zwrócić uwagę. To m.in. czas przerwy podawania ekogroszku, moc nadmuchu i czas podawania ekogroszku. Gdzie i jak ustawić piec na ekogroszek? Jakie są ekonomiczne i optymalne ustawienia pieca na ekogroszek? Co zmniejsza i zwiększa wydajność pieca na ekogroszek?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 18 listopada 2022 18.11.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4005 Dostawców Ekogroszku blisko Ciebie

Jak ustawić piec na ekogroszek? Od czego zacząć?

Przede wszystkim warto zacząć od postaw, dlatego musisz wiedzieć, że ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek to rozległy temat, który zaczyna się na etapie wyboru pieca na ekogroszek.

Co ma wpływ na ustawienia pieca na ekogroszek?

 1. Wybór pieca – jeśli wybierzesz certyfikowany piec 5. klasy ze szczegółową specyfikacją od producenta, to bez problemu ustawisz piec na ekogroszek i uzyskasz najbardziej optymalne parametry pracy pieca.
 2. Czyszczenie i regularna konserwacja pieca na ekogroszek – kluczowe jest regularne czyszczenie zarówno pieca, jak i regularne czyszczenie przewodów kominowych; dodatkowo pamiętaj też, żeby czyszczenia nie wykonywać samodzielnie, jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać (zdecydowanie warto powierzyć te prace fachowcom!).
 3. Jakość ekogroszku – podróbki ekogroszku oczywiście odpadają, dodatkowo musisz też zadbać o odpowiednie warunki przechowywania paliwa, np. mokry ekogroszek znacząco obniży wydajność.
Uwaga!
Na wydajność całego systemu ma również wpływ to, gdzie ustawić piec na ekogroszek. Miejsce instalacji pieca ma również ogromne znaczenie dla pracochłonności przy ogrzewaniu. Przykładowo: piec ustawiony na strychu sprawi, że będziesz nosić worki z ekogroszkiem po schodach na górę, lepiej umieścić piec na parterze – w niewielkim pomieszczeniu – lub w piwnicy.
Ekogroszek - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 005 Dostawców Ekogroszku najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Najważniejsze ustawienia pieca na ekogroszek

Jak ustawić piec na ekogroszek? Czy istnieją optymalne ustawienia pieca na ekogroszek dla każdego urządzenia? I bardziej szczegółowo: jak ustawić piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym lub o konkretnej mocy: 15 kW, 25 kW, 30 kW (na tryb letni i zimowy)?

Każdy sprawdzony fachowiec od pieca na ekogroszek dobrze wie, że nie istnieją uniwersalne zasady – a do ustawień każdego pieca na ekogroszek należy podejść indywidualnie.

Są jednak podstawowe ustawienia dla większości modeli, których prawidłowe dostrojenie zagwarantuje ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek. To przede wszystkim: czas przerwy podawania ekogroszku, czas podawania ekogroszku oraz moc nadmuchu.

Jak ustawić piec na ekogroszek?

kocioł na paliwo stałe stoi przy wykafelkowanej na czerwono ścianie

Wiesz już, jakie są najważniejsze ustawienia pieca na ekogroszek, teraz przejdźmy do konkretnych ustawień, które sprawdzą się w większości kotłów.

Pamiętaj, że są to jedynie przykładowe ustawienia – każdy przypadek systemu grzewczego jest inny, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Poza tym istnieją ekonomiczne i optymalne ustawienia pieca na ekogroszek – dlatego zdecydowanie warto postawić na fachową kalibrację ustawień kotła na ekogroszek w Warszawie lub w Twoim domu.

Czas przerwy podawania ekogroszku

Eksperci podpowiadają konkretne ustawienia w zależności od trybu pracy. Czas przerwy rekomendowany w wielu piecach to 40 do 60 sekund w trakcie pracy i 10 do 20 minut w trybie podtrzymania.

Czas podawania ekogroszku

Czas podawania ekogroszku w piecu powinno się ustawić w przedziale 5 do 15 sekund. Uwaga! Warto przy tym pamiętać, że niewłaściwie ustawiony czas przerwy lub czas podawania dla konkretnego modelu – może skutkować usterką, a zepsuty piec (w wyniku nieprawidłowych ustawień) nie będzie podlegał gwarancji.

Zdecydowanie warto przyjąć wymienione rekomendacje jako założenia do większości pieców, ale nie do wszystkich – potwierdzi je indywidualnie fachowiec od pieca na ekogroszek.

Moc nadmuchu

W tym przypadku eksperci wskazują na trzy ważne czynniki:

 • obroty wentylatora – w trybie podtrzymania rekomendowanym ustawieniem jest moc 40%;
 • opóźnienie wentylatora – powinno wynosić ok. 10 sekund;
 • wyprzedzenie wentylatora – również powinno wynosić ok. 10 sekund.

Ekonomiczne i optymalne ustawienia pieca na ekogroszek

Same ustawienia pieca na ekogroszek nie są skomplikowane – ale ważne są szczegóły. Fachowiec od pieca na ekogroszek z pewnością podpowie, jakie są ekonomiczne ustawienia kotła – tak aby zachować ciepło w domu, a jednocześnie nie przepalać na próżno paliwa. Dzięki temu osiągniesz optymalne ustawienia pieca na ekogroszek – dobrane indywidualnie do warunków w domu i do pory roku.

Uwaga!
Pamiętaj, że co prawda producenci pieców na ekogroszek reklamują swoje urządzenia jako niemal bezobsługowe – ale przed uruchomieniem warto odpowiednio skalibrować urządzenie i dobrać moc do potrzeb. Ponadto zdecydowanie warto wyeliminować w domu wszelkie mostki cieplne. Przykładowo: jeśli w domu są nieszczelne okna, a dach nie jest ocieplony, to nawet najbardziej optymalne ustawienia pieca na ekogroszek nie zwiększą wydajności tego rozwiązania.

Piec na ekogroszek – co zmniejsza i co zwiększa jego wydajność?

Nawet jeśli dobrze dobierzesz piec na ekogroszek i zlecisz montaż fachowcom, to wciąż istnieją czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na pracę całego systemu.

Co zmniejsza wydajność pieca na ekogroszek?

Czynniki wpływające negatywnie na wydajność pieca to m.in.:

 • nieprawidłowe ustawienia kotła,
 • ekogroszek niskiej jakości,
 • stosowanie zamienników lub podróbek ekogroszku,
 • mostki cieplne w domu,
 • brak uwzględnienia w pracy trybów letnich i zimowych,
 • nieprawidłowo dobrana moc grzania,
 • doprowadzanie do wyziębienia pomieszczeń zimą.

Chcesz porównać oferty i kupić ekogroszek dobrej jakości? Na Oferteo otrzymasz oferty od sprzedawców ekogroszku z Poznania i innych miejscowości.

Co zwiększa wydajność pieca na ekogroszek?

 • wysokiej jakości ekogroszek i certyfikowany piec,
 • stosowanie się do instrukcji i zaleceń producenta pieca,
 • używanie pieca na ekogroszek bez przeróbek,
 • stosowanie jednego rodzaju paliwa (bez modyfikacji całego układu),
 • optymalne ustawienia mocy wentylatorów i działania podajnika,
 • regularne przeglądy przewodów kominowych przez kominiarza,
 • regularne czyszczenie pieca na ekogroszek.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco