Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
kocioł na ekogroszek z podajnikiem

Piec na ekogroszek – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Piec na ekogroszek – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Rosnące ceny materiałów opałowych sprawiają, że coraz częściej rezygnujemy z ogrzewania domu za pomocą tradycyjnych kopciuchów. Szukamy metod tańszych, bardziej komfortowych, a także przyjaznych środowisku. Rozwiązaniem zyskującym na popularności jest piec na ekogroszek. Planujesz zakup i nie wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając piec na ekogroszek? Nasz poradnik pomoże ci znaleźć odpowiedni model.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 listopada 2022 17.11.2022 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4004 Dostawców Ekogroszku blisko Ciebie

Piec na ekogroszek – ekonomiczne i tanie ogrzewanie

Ekogroszek to paliwo stałe wykorzystywane do ogrzewania budynków. Aby móc korzystać z ekogroszku, konieczne jest posiadanie pieca specjalnie przystosowanego do tego materiału opałowego.

Piec na ekogroszek to wciąż często wybierany sposób ogrzewania, głównie dlatego, że ekogroszek uznawany jest za surowiec niezwykle ekonomiczny.

Oto kilka innych ważnych cech, które sprawiają, że chętnie decydujemy się na zastosowanie pieca na ekogroszek do ogrzewania domu:

  • ekogroszek jest tanim surowcem o wysokiej kaloryczności, niskiej wilgotności i spiekalności,

  • ekogroszek jest paliwem łatwo dostępnym,

  • piec na ekogroszek jest przyjazny środowisku vs. kopciuchy (ekogroszek zawiera mniej siarki w stosunku do innych paliw grzewczych),

  • kocioł na ekogroszek to wysoki komfort użytkowania; nowoczesne modele są niemal w pełni zautomatyzowane – wystarczy wizyta w kotłowni raz na kilka dni, aby uzupełnić podajnik na paliwo.

Obecnie na rynku dostępne są wyłącznie piece na ekogroszek 5. klasy. Przepisy zakazujące sprzedaży kotłów starszej generacji zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2018.

Piece na ekogroszek 5. klasy są dużo bardziej ekologiczne niż ich starsze odpowiedniki – zostały zaprojektowane tak, aby spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące emisji spalin, dzięki temu produkują ich nawet 3 razy mniej niż urządzenia niższej klasy.

Nowoczesne kotły charakteryzują się również zaawansowanymi rozwiązaniami, dzięki którym paliwo jest dozowane i spalane w sposób bardziej ekonomiczny. Dodatkowo nowa technologia oznacza dużo wyższy komfort użytkowania.

A gdzie można kupić węgiel ekogroszek? Pamiętaj, że wybór odpowiedniego składu opału ma kluczowe znaczenie dla efektywności Twojego systemu grzewczego. Sprawdź oferty dostawców ekogroszku z Sosnowca, Góry bądź innych miejscowości bliżej Ciebie.

Jaki piec na ekogroszek wybrać?

Należy pamiętać, że nie ma jednego modelu, który sprawdzi się w każdym domu. Przy wyborze należy uwzględnić nasze osobiste preferencje oraz potrzeby grzewcze dla danego budynku.

W nowych domach przepisy określają wymóg posiadania tzw. świadectwa charakterystyki energetycznej. Dzięki informacjom zawartym w dokumencie będziesz wiedzieć, jaka energia jest potrzebna do ogrzania twojego domu.

Jeśli posiadasz starszy dom, do obliczenia energii grzewczej najlepiej zatrudnij fachowca, który dokona dokładnych pomiarów.

Przy wyborze pieca na ekogroszek kluczowe będą poniższe parametry:

  • moc pieca,

  • wymiary pieca,

  • kierunek wylotu spalin w kotle,

  • sposób sterowania,

  • możliwość stosowania różnych rodzajów paliw,

  • rodzaj palnika kotła,

  • obecność podajnika (tłokowe i ślimakowe),

  • opcja samorozpalania,

  • bezpieczeństwo (certyfikaty),

  • serwis i gwarancja pieca,

  • części do pieca na ekogroszek powinny być dostępne na rynku.

Planujesz wymianę pieca? Sprawdź najlepsze oferty na piece i kotły CO w 2022 r. oraz listę dofinansowań do wymiany pieca.

Jak dobrać piec na ekogroszek do powierzchni domu?

Moc pieca powinna być dostosowana do powierzchni i potrzeb grzewczych budynków.

Do dużych powierzchni warto zainwestować w piec o wyższej mocy. Z kolei nie warto kupować pieca o zbyt wysokiej mocy, w przypadku gdy zapotrzebowania na energię nie jest duże – prawdopodobnie nie wykorzystasz całej mocy wytwarzanej przez piec.

Ważne!
Eksperci uśredniają zapotrzebowanie na moc grzewczą na poziomie ok. 50-70 W (dla ekologicznych i pasywnych domów) oraz nawet ok. 120-130 W dla starych domów.

Dobór mocy pieca na ekogroszek do potrzeb – co wziąć pod uwagę?

  • przede wszystkim weź pod uwagę wyniki audytu cieplnego wykonanego przez fachowców,

  • ważne są też zastosowane w budynku technologie,

  • kluczowa będzie wielkość pomieszczeń, obecność mostków cieplnych i planowane inwestycje związane z dociepleniem domu w przyszłości,

  • piec na ekogroszek należy dobrać do instalacji grzewczej i możliwości danej instalacji,

  • weź pod uwagę stan okien (czy są energooszczędne, jaką mają przenikalność),

  • ważna jest też oczekiwana temperatura i średnie warunki atmosferyczne w danym regionie.

Jak dobrać piec na ekogroszek do domu 100 m² – przykładowe wyliczenie:

Zakładamy, że dobierasz piec na ekogroszek do starego domu (standardowa wysokość pomieszczeń, bez większych mostków cieplnych, okna plastikowe):

100 m² (powierzchnia) x 120 W (niezbędna moc grzewcza) = 12 kW (+ 3 kW – jeśli dodatkowo piec ma służyć do podgrzania CWU).

Piec na ekogroszek z podajnikiem czy bez podajnika?

dłoń w zielonej rękawiczce otwiera drzwiczki kotła

Piece bez podajnika to obecnie rzadko wybierane rozwiązanie. Podajnik do pieca na ekogroszek to element stosowany w większości modeli znacząco zwiększający wygodę. Jak to działa w praktyce?

  1. Wystarczy załadować paliwo do zasobnika raz na kilka dni.

  2. Ustawić sterownik.

  3. Podajnik automatycznie dozuje ekogroszek potrzebny do uzyskania optymalnej temperatury pomieszczeń.

  4. System automatycznie kontroluje proces spalania ekogroszku.

Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje podajników ze względu na sposób podawania paliwa do komory pieca:

  • Podajnik tłokowy – w podajniku tłokowym paliwo przesuwane jest do spalania za pomocą tłoka,

  • Podajnik ślimakowy – w podajniku ślimakowym w rurze podajnika zainstalowany jest stalowy lub żeliwny ślimak, który ma takie samo zadanie.

Piece na ekogroszek z podajnikiem do działania potrzebują prądu, co według niektórych jest minusem tego typu rozwiązania – przy awarii sieci mogą wystąpić problemy z ogrzewaniem. Rozwiązaniem w tym przypadku może być wyposażenie pieca w agregat prądotwórczy.

Piec na ekogroszek – podajnik tłokowy czy ślimakowy?

Który z podajników jest lepszy – tłokowy czy ślimakowy? Opinie specjalistów w tym temacie są podzielone.

Wśród zalet podajnika tłokowego można wymienić jego bezawaryjność, stały czas podawania, mniejszy opór przy podawaniu paliwa niż w przypadku podajników ślimakowych. Natomiast czasem tłok może ulec zablokowaniu.

W przypadku podajników ślimakowych plusem jest większa precyzja w regulowaniu parametrów spalania. Głównym minusem tego rodzaju podajnika jest podatność na rdzę.

Pamiętaj!
Pamiętaj, że większy rozmiar zasobnika i popielnika, będzie wpływał na komfort użytkowania – wizyty w kotłowni będą jeszcze rzadsze. Przy wyborze pieca, warto wiedzieć, że podajnik to duży pojemnik ładowany od góry. Decydując się na dany model, warto upewnić się, czy korzystanie z podajnika jest dla nas wystarczająco komfortowe.

Sterownik do pieca na ekogroszek – jaki wybrać?

Sterownik to kolejny ważny element, który powinniśmy uwzględnić, wybierając odpowiedni dla nas model pieca na ekogroszek.

Do wyboru mamy dwa rodzaje sterowników:

  • Piec ze sterownikiem automatycznym – polecany szczególnie dla początkujących użytkowników pieców na ekogroszek; gwarantuje niemal bezobsługowe działanie pieca na ekogroszek.

  • Piec ze sterownikiem dwustanowym – polecany bardziej zaawansowanym użytkownikom kotłów na ekogroszek, przy dobrze dostrojonych ustawieniach – masz szansę osiągnąć jeszcze lepsze wyniki pod względem ekonomicznym.

Uwaga!
Pamiętaj, że piec ze sterownikiem dwustanowym wymaga najczęściej ustawienia wielu parametrów samodzielnie. Jeśli zainwestowałeś w taki kocioł, lepiej powierzyć tę pracę fachowcom, którzy dobiorą najlepsze ustawienia do wymagań cieplnych budynku.

Ile kosztuje piec na ekogroszek?

Zastanawiasz się, ile kosztuje piec na ekogroszek i ile kosztuje podłączenie pieca na ekogroszek? Cena zależy od wielu czynników, najważniejsze to:

  • klasa urządzenia (im wyższa, tym lepiej – ale też drożej),

  • wydajność pieca na ekogroszek,

  • marka (dlatego warto porównywać parametry kotłów).

Cena pieców na ekogroszek zazwyczaj mieści się w przedziale od 7,5 do 10 tys. zł. Montaż pieca na ekogroszek to zazwyczaj ok. 2-5 tys. zł (w zależności od stopnia skomplikowania prac).

Uwaga!
Nie oznacza to, że tańsze piece są słabej jakości – jeśli szukasz pieca do domu o niewielkim metrażu, to wydatek na taki kocioł może być mniejszy, ale samo urządzenie może spełniać wszystkie normy i gwarantować wysoką wydajność.
Ekogroszek - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 004 Dostawców Ekogroszku najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Piec na ekogroszek – czy można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Do 2022 r. można było odliczyć piec na ekogroszek w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Czy w 2022 r. można odliczyć piec na ekogroszek? Od 1 stycznia 2022 r. w życie weszły nowe przepisy, na mocy których wykreślono kotły na ekogroszek.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. nie można już odpisać w ramach ulgi termomodernizacyjnej kotłów na ekogroszek zakupionych po 1 stycznia 2022. Ulga obejmuje wciąż inne rodzaje kotłów – w tym kotły na pellet oraz kotły c.o. zagazowujące drewno. Warunkiem jest oczywiście montaż zgodnie z obowiązującymi w danym regionie uchwałami antysmogowymi.

Sprawdź i dodaj do paska skrótów stale aktualizowany poradnik: Dofinansowanie do ocieplenia domu 2022 – kto i jak skorzysta?

Piec na ekogroszek i drewno – czy warto?

Czy opłaca się inwestować w piec na ekogroszek i drewno? Wszystko zależy od zapotrzebowania cieplnego danego budynku – rekomendację konkretnego rodzaju pieca najlepiej zostawić fachowcowi od systemów ogrzewania.

Piec na ekogroszek i drewno musi być kotłem zasypowym – czyli powinien posiadać najlepiej duże komory spalania, w których zmieszczą się drewniane szczapy.

Warto pamiętać, że nowoczesne ekologiczne kotły 5. klasy wypierają na rynku modele zasypowe – a w podajniku nowoczesnych kotłów nie zmieszczą się kawałki drewna. Teoretycznie wciąż można znaleźć oferty na kotły zasypowe, które spełnią wymogi 5. klasy – ale tylko razem z dodatkowym buforem. To z kolei powoduje komplikację – instalacja co prawda poprawi wydajność grzewczą (i nie będzie droga), ale zajmie dodatkowe miejsce w kotłowni.

Problem w tym, że nawet przy nieco niższej skali inwestycji w taki piec, kocioł zasypowy z buforem wciąż będzie mniej efektywny w porównaniu do niemal bezobsługowych i nowoczesnych kotłów 5. klasy na ekogroszek.

Podłączenie pieca na ekogroszek

Jak wygląda schemat podłączenia pieca na ekogroszek i jak przebiega proces instalacji?

Podłączenie pieca na ekogroszek oczywiście powinno być zlecone fachowcom – masz wówczas pewność, że montaż przebiegnie bezpiecznie, instalacja nie będzie zagrażać domownikom, a przy okazji otrzymasz rekomendacje dotyczące ustawień pieca na ekogroszek.

Jak zazwyczaj przebiega montaż?

  1. Fachowiec najpierw wykonuje szczegółowy audyt pomieszczenia oraz audyt cieplny – na tej podstawie obliczane jest zapotrzebowanie na ciepło i określany optymalny rodzaj pieca i jego położenie w domu.

  2. Wybrany kocioł montowany jest do przewodu dymowego i instalacji grzewczej.

  3. W kolejnym kroku fachowcy podłączają i konfigurują sterownik pieca na ekogroszek i instalują wszelkie pozostałe elementy kotła (zgodnie z rekomendacjami producenta)

  4. Końcowym etapem jest test całego układu – fachowcy przeprowadzają płukanie, napełnianie i odpowietrzanie instalacji oraz próbę działania kotła.

Piec na ekogroszek – zalety i wady

Kocioł na ekogroszek – tak jak każdy system cieplny – ma swoje wady i zalety. Przed inwestycją w piec na ekogroszek warto zapoznać się z najważniejszymi korzyściami wynikającymi z palenia ekogroszkiem i wadami tego rozwiązania.

Zalety pieca na ekogroszek

  • ograniczasz emisję szkodliwych gazów i pyłów (w porównaniu do kopciucha!),

  • niemal bezobsługowa obsługa kotłów na ekogroszek,

  • wygodny sterownik i opcja dostrojenia temperatury do potrzeb domowników,

  • ekogroszek to ekonomiczne paliwo – szczególnie w wydajnych nowoczesnych kotłach 5. klasy.

Wady pieca na ekogroszek

  • rosnące ceny inwestycji w ekogroszek (ekogroszek podrożał z ok. 800 zł do 3000 zł za tonę),

  • można nabrać się na tańsze podróbki ekogroszku na rynku,

  • ekogroszek musi być odpowiednio przechowywany (nie może być wilgotny, straci właściwości).

Planujesz modernizację systemu ogrzewania w domu? Sprawdź najważniejsze informacje o zyskujących popularność pompach ciepła:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco