Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Watson Advisors Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Piła

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czy ryczałt się opłaca? Rzeczywistość w Polskim Ładzie

Autor: Watson Advisors Sp. z o.o., publikacja: 2022-02-04

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych charakteryzuje się tym, że stawka podatkowa zależy od przedmiotu wykonywanej działalności i może wynosić od 2% do 17%. Aby ustalić właściwą, należy przede wszystkim zastanowić się, do jakiego grupowania PKWiU należy czynność, którą będzie wykonywał podatnik w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba też pamiętać, że mogą to być czynności, dla których stawka opodatkowania będzie różna. I jest to jak najbardziej zgodne z przepisami, jeśli te czynności należą do grupy usług, które mogą korzystać z formy opodatkowania ryczałtem. Jeśli jednak zdarzy się, że jedna z czynności takiego prawa nie ma, wówczas nie ma możliwości stosowania równolegle dwóch rodzajów opodatkowania, np. ryczałtu i skali podatkowej.

Arkusze kalkulacyjne, liczenie na kalkulatorze, długopis w dłoni

Jakie zmiany w ryczałcie wprowadzi Polski Ład?

Jedną z najistotniejszych zmian, jakie od przyszłego roku wprowadzi Polski Ład, to całkowita zmiana obliczania składki zdrowotnej, również dla osób, które korzystają z formy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Do tej pory zapłacona składka zdrowotna podlegała odliczeniu od podatku. Zmiana, która nastąpi od początku 2022 roku, to brak możliwości odliczenia stawki zdrowotnej od podatku dochodowego. Zapłacona składka zdrowotna nie będzie już podlegała odliczeniu od podatku.

Natomiast korzystne dla podatników zmiany pojawią się w zakresie stawek podatku, głównie dla lekarzy i specjalistów z branży IT. Ponieważ od nowego roku, świadczenie niektórych usług zyska obniżoną, 12-procentową stawkę opodatkowania.

Obniżenie stawek ryczałtowych będzie również dotyczyło niektórych osób wykonujących zawody medyczne:

  • lekarzy,
  • lekarzy dentystów,
  • techników dentystycznych,
  • felczerów,
  • położnych, pielęgniarek i pielęgniarzy,
  • fizjoterapeutów oraz psychologów.

Świadczenie usług w zakresie opieki zdrowotnej zostanie ujednolicone według nowej, 14-procentowej stawki ryczałtu (PKWiU dział 86). Dotyczy to zarówno usług świadczonych osobiście przez przedsiębiorcę, jak i przez osoby przez niego zatrudnione.

Czy ryczałt się opłaca?

Ryczałt na pewno może się opłacać, ale na to składa się wiele bardzo indywidualnych dla przedsiębiorstwa czynników. Kwestia decyzji o jego wyborze nie jest zatem prosta.

Jedną z niewątpliwych zalet takiej formy opodatkowania jest uproszczona księgowość, a co za tym idzie – niskie koszty prowadzenia takiej działalności przez profesjonalne biuro rachunkowe. Zaletą są również naprawdę niskie stawki podatkowe dla niektórych czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności.

Składka zdrowotna chociaż nie będzie mogła być odliczana od podatku dochodowego, to jest w tej formie opodatkowania stała (niezależna od przychodów). Rozliczenia ryczałtu dla jeszcze większego uproszczenia można dokonywać w formie miesięcznej lub kwartalnej i o tym decyduje przedsiębiorca.

Wady ryczałtu

Do wad należy zaliczyć brak możliwości odliczenia jakichkolwiek kosztów poniesionych w ramach tej działalności, w tym np. rat leasingowych, zakupu urządzeń. Tu warto przypomnieć, że podatek płacony jest jedynie od przychodów.

Dlatego ryczałt zazwyczaj opłaca się firmom, które mają niewielkie koszty prowadzenia działalności. Przy dużych kosztach należy się zastanowić, czy na pewno niska stawka podatku jest w stanie zrekompensować oszczędności wynikające z odliczenia od przychodu poniesionych wydatków.

Kolejną wadą jest brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem, odliczenia ulgi na dzieci i skorzystania z ulgi IP Box (ulgi dochodowej, która pozwala na zastosowanie obniżonej do 5% stawki podatku dochodowego od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) oraz brak możliwości świadczenia identycznych usług dla swojego byłego pracodawcy przez okres dwóch lat.

Sprawdź ponadto: Najlepsi doradcy podatkowi blisko Ciebie

Doradca podatkowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 240 Doradców Podatkowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o podatkach