Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Dla planujących własną działalność gospodarczą: problemy podatkowe

Dla planujących własną działalność gospodarczą: problemy podatkowe

Planujesz założyć działalność gospodarczą? Super, ale czy zastanawiałeś się, jaką formę opodatkowania wybrać? Wybór cię przeraża? Jest tego sporo… Zakładając własną firmę, o ile zdecydujesz się na JDG, masz do wyboru kilka rodzajów ewidencji księgowych (chyba że twoja działalność wymaga jakiejś konkretnej, wtedy wybór jest prosty). Podam ci kilka wskazówek oraz porad, od czego musisz zacząć, aby mniej więcej wiedzieć, na czym stoisz i jak forma będzie dla ciebie idealna.

author box img

Gabriela Partyka

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 3232 Doradców Podatkowych blisko Ciebie

Na początek zadaj sobie kilka pytań:

  1. Co to za działalność? Handel? Usługi? A może produkcja?
  2. Czy będziesz mieć koszty związane z przychodami? 
  3. Czy tylko przychody? Czy będziesz zatrudniał ludzi do pracy? 
  4. Czy będziesz to robił tylko w kraju, czy też za granicą?
  5. Jak dobrze znasz rynek, w który wchodzisz? 

Karta podatkowa – kto może skorzystać?

A teraz po kolei – JDG w Polsce może być opodatkowana w różny sposób. Najprostszy to karta podatkowa – urząd wyznacza ci stawkę, jaką płacisz cały rok – tylko tyle cię interesuje. Jednak jest jedno „ale”: nie każda działalność może być na karcie, no i koszty nie grają żadnej roli.

Sposób jest megaprosty dla bezkosztowych i prostych usług wymienionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ryczałt ewidencjonowany – dla jakich działalności?

Kolejny nieco już bardziej skomplikowany to ryczałt ewidencjonowany – taki wynalazek bez kosztów, ale z ewidencją przychodów oraz z różnymi stawkami podatkowymi w zależności od rodzaju wykonywanych działalności (stawki ryczałtu i obostrzenia dla niektórych działalności). Trzeba dokładnie przeczytać, które działalności nie mogą być na ryczałcie.

W tym systemie lepiej świadczyć usługi (niż handel lub produkcję), bo nadal koszty nic nie dają, a przychody całe są opodatkowane, z tym że np. jeśli świadczysz usługi budowlane za granicą, to ta forma jest idealna dla ciebie.

Księga przychodów i rozchodów – najbardziej złożona forma

Najbardziej złożoną formą dla małej firmy jest księga przychodów i rozchodów, gdzie ewidencjonujemy wszystko – tzn. i przychody uzyskane, i koszty stanowiące KUP. I tu taki myk: mamy dwa rodzaje podatku – zasady ogólne (stawki 17% i 32% podatku po przekroczeniu progu zysków 120 tys. zł) lub podatek liniowy – 19% bez względu na wysokość zysku.

W tym systemie zestawiamy ze sobą koszty, np. produkcji, pracowników towarów i przychody uzyskane w trakcie miesiąca. Zysk zostaje opodatkowany według wybranej formy i – cyk – podatki z głowy. Ta forma, czyli zasady ogólne w skali podatkowej jest odpowiednia dla produkcji i handlu, dla małżonków i osób mających na utrzymaniu dzieci, gdyż daje możliwość sumowania dochodów małżonków w Picie rocznym i odliczania ulgi na dzieci, a także wielu innych ulg, które w podatku liniowym nie występują. Pomocne w tym temacie są też niektóre strony rządowe o działalności gospodarczej.

Nasze biuro pomaga w wyborze formy opodatkowania PIT, wyprowadzeniu każdej z wybranych przez ciebie form. Profesjonalna księgowa odpowie na twoje pytania, na pewno wyjaśni pytania oraz dobierze coś, co będzie dla ciebie najlepsze podatkowo :)

Dodano: 14 września 2022 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco