Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Opodatkowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych z art. 176 KSH na rzecz spółki z o.o.

Opodatkowanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych z art. 176 KSH na rzecz spółki z o.o.

Od wielu miesięcy obserwuje się swego rodzaju renesans popularności rozwiązania wynikającego z art. 176 Kodeksu spółek handlowych, polegającego na wykonywaniu przez wspólnika na rzecz spółki z o.o. powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Zgodnie z art. 176 § 1 KSH: „Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń”. Sprawdź, jakie przepisy generują takie możliwości na gruncie podatkowym.

author box img

Karol Malec

Zaktualizowano: 10 października 2022 10.10.2022 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o podatkach

Ponad 3232 Doradców Podatkowych blisko Ciebie

Grafika przedstawiająca rękę, nad którą widnieje napis: ART. 176 KSH

Skutki podatkowe na gruncie PIT oraz składek ZUS

Swoją popularność rozwiązanie z art. 176 KSH zawdzięcza przede wszystkim nieobejmowaniu wspólnika składką zdrowotną i składkami społecznymi, przy możliwości zaliczenia wypłacanego wspólnikowi wynagrodzenia do KUP spółki z o.o. Na marginesie taki stan rzeczy dotyczył przecież komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, których liczba od 2014 r. sukcesywnie malała, jednak przez reaktywację popularności spółek komandytowo-akcyjnych w wyniku wejścia w życie przepisów w ramach tzw. Polskiego Ładu, prawodawca postanowił od 2023 r. objąć komplementariuszy SKA tymi składkami. Prawodawca, co jest w zasadzie zrozumiałe, nie znosi sytuacji, która nie determinuje dochodów budżetowych, a zatem przy wzrastającej skali popularności tego zjawiska, powstaje pytanie: nie czy, ale kiedy nastąpi schyłek art. 176 KSH? Niemniej jednak zastanawiając się nad konstruowaniem w umowie spółki art. 176 KSH, należy brać pod uwagę, że otrzymywane przez wspólnika przychody zaliczane są do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT, czyli do tzw. innych źródeł, a zatem rozliczane są na zasadach ogólnych, czyli wg skali podatkowej – stawka 12% i 32% z kwotą wolną, przy czym rozliczenie tych przychodów następuje przez wspólnika w zeznaniu rocznym, a spółka nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy. Objęcie tych przychodów (ustalanych na warunkach rynkowych) skalą podatkową przy jednoczesnym otrzymywaniu innych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, a w szczególności wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie powołania, implikować może nieopłacalność tego rozwiązania w sytuacji przekroczenia progu podatkowego (120 tys. zł) objętego stawką 32%, co nie wydaje się, aby było trudnym do zrealizowania przy takim założeniu scenariuszem.

Skutki podatkowe na gruncie VAT

Rozważając wprowadzenie do umowy spółki obowiązku obciążenia udziałów wykonywaniem powtarzających się świadczeń niepieniężnych, należy wziąć pod uwagę ewentualną możliwość zostania podatnikiem VAT, co potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (chociażby w interpretacji indywidualnej z 7.07.2022 r., 0113-KDIPT1-1.4012.258.2022.4.ŻR). Abstrahuję w tym miejscu od zwolnienia podmiotowego z art. 113 VAT-u, z którego wspólnik może skorzystać, nie rejestrując się do VAT-u w przypadku nieosiągnięcia 200 tys. zł wartości sprzedaży w roku podatkowym bądź nieosiągnięcia proporcji w trakcie roku podatkowego u wspólnika rozpoczynającego wykonywanie tych świadczeń (pod warunkiem że nie będzie wykonywał usług niekorzystających z tego zwolnienia, np. usług prawniczych, doradczych, a tego typu usługi stanowią przecież znakomitą część usług wykonywanych w ramach art. 176 KSH). O ile spółka będzie miała prawo do pełnego odliczenia VAT, o tyle podatek ten będzie dla niej neutralny (należny u wspólnika – naliczony u spółki). Problem będzie jednak dotykał tych spółek z o.o., które z takiego odliczenia nie będą mogły w ogóle skorzystać, np. z uwagi na ich zwolnienie podmiotowe czy przedmiotowe, bądź nie będą mogły skorzystać z odliczenia w pełni z uwagi na dyspozycję art. 86 ust. 2a i art. 90 VAT-u.

Sposób określenia świadczeń powtarzających się

Nadto przy określaniu zakresu i rodzaju powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie należy przyjmować tych świadczeń jako czynności zarządzania (które są zastrzeżone co do zasady dla zarządu spółki) bądź nie należy określać ich jako jednorazowe czy ciągłe, zatem takim świadczeniem nie jest np. wydzierżawienie spółce nieruchomości należącej do wspólnika, a w miejsce przykładowo – stałego świadczenia usług księgowych, świadczenia te można rozbić na poszczególne czynności, np. jako wysyłanie raz w miesiącu określonej deklaracji podatkowej, prowadzenie przynajmniej raz w miesiącu wskazanej ewidencji etc.

Pozostałe korzyści

Tytułem zakończenia warto przywołać interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 8 września 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010.337.2022.2.AR), zgodnie z którą wypłata wspólnikowi wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne określone w art. 176 KSH nie stanowi ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy CIT, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek – tzw. estońskim CIT. Biorąc przy tym pod uwagę planowane uchylenie przepisów o „ukrytej dywidendzie”, świadczenia z art. 176 KSH cały czas pozostają propozycją wartą do rozważenia.

Dodano: 10 października 2022 Zaktualizowano: 10 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco