Usługi Geodezyjne "GEODEO" inż. Radosław Fal

Sanok

27

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Tyczenie budynku na ławicach budowlanych – co musisz wiedzieć?

Autor: Usługi Geodezyjne "GEODEO" inż. Radosław Fal, publikacja: 2023-09-25

Wytyczenie budynku w terenie na ławicach budowlanych to jedna z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem prac budowlanych. W tym artykule przedstawię, jak przebiega tyczenie budynku, jakie są jego etapy i jakie narzędzia są potrzebne do jego wykonania. Ponadto, podpowiem, jak przygotować się do tyczenia budynku i jak uniknąć typowych błędów i problemów.

Tyczenie budynku – usługi geodezyjne

Na czym polega tyczenie budynku?

Tyczenie budynku polega na przeniesieniu projektu architektonicznego na działkę na ławice budowlane w miejscach przecięć osi głównych budynku, zgodnie z projektem technicznym i planem zagospodarowania terenu. Wytyczenie budynku umożliwia określenie jego usytuowania względem granic działki, sąsiednich budynków, dróg i innych elementów otoczenia. Określa do tego kształt budynku, wymiary i wysokość posadowienia (poziom zero), a także położenie fundamentów, ścian i innych elementów konstrukcyjnych. Podczas tyczenia należy też sprawdzić, czy budynek nie koliduje z innymi obiektami lub instalacjami.

Sprawdź też: Ile kosztuje geodeta?

Zalety ławic budowlanych

Ławice budowlane mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami wytyczania, takimi jak drewniane paliki geodezyjne. Po pierwsze, są bardziej dokładne i niezawodne, zapewniają stałą wysokość słupków i równoległość linii wytyczających. Po drugie, są bardziej trwałe i widoczne, oraz zapewniają niezmienność położenia wytyczonych osi.

Tyczenie budynku – potrzebne narzędzia

Wytyczenie budynku na ławicach budowlanych powinno być dokładne i precyzyjne, dlatego wymaga odpowiedniego sprzętu i fachowej wiedzy. Od tego zależy prawidłowe ustawienie fundamentów i ścian nośnych. Do wytyczenia budynku potrzebne są: kołki i łaty – niezbędne do zbudowania ławic budowlanych (kołki powinny być suche, żeby się nie strzępiły i nie pękały podczas wbijania do ziemi; długość kołków, określi geodeta po zapoznaniu się z planem zagospodarowania terenu), taśma miernicza, tachimetr, niwelator oraz GPS. Wytyczenie budynku powinno być wykonane przez geodetę uprawnionego, który dokona wpisu w dzienniku budowy i sporządzi szkic tyczenia, który przekazuje kierownikowi budowy.

Wytyczenie budynku na ławicach budowlanych to proces, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wykonania prac budowlanych. Dzięki niemu można uniknąć błędów i niezgodności, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jakość i bezpieczeństwo budynku. Wytyczenie budynku na ławicach budowlanych to także sposób na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ zapobiega konieczności poprawek i korekt w trakcie budowy.

#POOL@935#
Geodeta - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 986 Geodetów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o geodezji