Układanie krawężników – jak osadzić krawężniki?

Płyty betonowe czy kostka brukowa zabezpieczone są przed zmianą położenia krawężnikami. Te pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Oddzielają ścieżkę rowerową od jezdni czy parking od terenów zielonych. Występują w kilku rodzajach. Dowiedz się, jak poprawnie zamontować krawężnik, by służył on przez lata.

Układanie krawężników a montaż obrzeży – różnica

Montując kostkę brukową, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Zrobisz to, instalując:

 • krawężniki,
 • obrzeża,
 • palisady.

Warto zaznaczyć, że powyższe elementy wykończeniowe montowane są w różnych miejscach. Obrzeża do kostki brukowej instaluje się przy powierzchniach mało uczęszczanych, gdzie nacisk na bruk jest niewielki. Są to np. alejki w parku, ścieżka w ogrodzie, ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych. Obrzeża skutecznie zabezpieczają nawierzchnie przeznaczone do ruchu pieszego.

Palisady stosuje się na niewielkich nasypach, gdyż zapobiegają osypywaniu się ziemi i stabilizują powierzchnię. Krawężniki z kolei dobrze sprawdzają się na podjazdach, przy parkingach oraz placach, gdzie poruszają się samochody.

Obrzeża Palisady Krawężniki
Podbudowa Niewymagana, możesz zamontować obrzeża trawnikowe na gruncie (nie da to jednak gwarancji, że kostka w przyszłości nie zmieni położenia). Niewymagana, możesz zainstalować palisady bezpośrednio w ziemi. Montowane są na tzw. ławie betonowej, która gwarantuje stabilność i wytrzymałość. Dzięki tak zabezpieczonym krawężnikom przylegająca do nich kostka brukowa nie rozsuwa się.
Zastosowanie Wykończenie trawników, alejek w parkach, ścieżek w ogrodzie, powierzchni z małym naciskiem. Łączenie różnych stref w ogrodzie, wykończenie schodów, zapobieganie osuwaniu się ziemi przy nasypach. Wykończenie chodników, parkingów, placów, podjazdów, powierzchni narażonych na duży nacisk.
Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 40 604 Brukarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak osadzić krawężniki? Montaż krawężników krok po kroku

metoda układania krawężników jest podobna do układania kostki brukowej

Krawężnik do kostki montuje się podobnie do bruku. Miej jednak na uwadze, że krawężniki występują w miejscach dużego ruchu. Muszą więc być dobrze usytuowane w gruncie. Aby tak się stało, nie wystarczy zainstalować ich w piaskowej podsypce. Jak zatem osadzić krawężniki? Przygotowaliśmy dokładną instrukcję.

 1. Przygotowanie podłoża.
 2. Korzystając z planu zagospodarowania terenu, należy wyznaczyć przestrzeń pod ułożenie krawężników oraz kostki. Następnie trzeba wybrać ziemię: w przypadku krawężników drogowych szerokość fundamentu powinna mieć grubość krawężnika + 10 cm z każdej strony.

  Przygotowanie podłoża warto poprzedzić badaniem geologicznym. Dlaczego? Od rodzaju gleby zależy zakres prac. Niepodatny grunt musi być dodatkowo wzmocniony.

 3. Wylanie betonu.
 4. W ustalonym miejscu wylewa się półsuchy beton (C12/15). Przed tym jednak konieczne jest wykonanie podbudowy ze żwiru lub innego kruszywa. Warstwa ta powinna mieć ok. 15 cm. Żwir ubija się specjalną zagęszczarką brukarską, która usunie powietrze znajdujące się między kruszywem. Na podbudowie powinna znaleźć się podsypka, którą również należy ubić.

 5. Instalacja krawężników.
 6. Aby sprawdzić, czy przygotowany pod krawężnik teren ma odpowiednią szerokość, należy włożyć kilka kostek brukowych. Jeśli wymiary powierzchni pod bruk i krawężników pasują, montuje się obramowanie drogowe.

 7. Ułożenie kostki lub płyt betonowych.
 8. Po ułożeniu krawężników należy wypełnić nawierzchnię brukiem. Cena kostki brukowej jest niska, dlatego drogowcy często wybierają ją do swoich prac. Z krawężnikami drogowymi dobrze komponują się również płyty betonowe. Ich montaż jest szybszy, ponieważ mają większą powierzchnię.

 9. Fugowanie.
 10. Fuga między krawężnikami powinna mieć 3-5 mm. Nie należy wypełniać spoin pomiędzy krawężnikami. Może to skutkować powstaniem odprysków powierzchni przylicowych.

 11. Impregnacja.
 12. Aby montaż krawężników betonowych miał sens, warto je zaimpregnować. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do konserwacji kostki brukowej i jej obramowań.

Przydatny poradnik: Impregnacja kostki brukowej

Krawężniki do kostki brukowej – ceny

Cena obrzeży chodnikowych jest zależna od kilku czynników, m.in. od:

 • producenta obrzeży,
 • ilości zakupionych krawężników,
 • usług dodatkowych, np. montażu,
 • ilości dodatkowo zakupionych elementów w tym samym miejscu,
 • przeznaczenia krawężnika,
 • rodzaju obramowania do kostki brukowej,
 • rozmiaru krawężnika.

Ceny krawężników do kostki brukowej prezentują się następująco:

 • krawężnik drogowy 20 x 100 cm – ok. 35 zł,
 • krawężnik drogowy 15 x 100 cm – ok. 25 zł,
 • krawężnik drogowy 12 x 100 cm – ok. 20 zł,
 • krawężnik wjazdowy 15 x 100 cm – ok. 25 zł,
 • krawężnik wjazdowy 20 x 100 cm – ok. 35 zł,
 • krawężnik skośny 15 x 100 cm – ok. 35 zł,
 • krawężnik skośny 20 x 100 cm – ok. 45 zł.

Układanie krawężników przez profesjonalistów kosztuje od 25 zł/mb. Warto skorzystać z ich usług, jeśli chcesz mieć pewność, że krawężnik jest dobrze osadzony.

Czytaj też: Układanie kostki brukowej - cena

Krawężnik do kostki – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów krawężników. W sprzedaży znajdziesz krawężniki:

 • drogowe betonowe,
 • drogowe najazdowe,
 • drogowe łukowe,
 • drogowe skośne (lewy i prawy).

Krawężnik drogowy betonowy to element wykorzystywany głównie w zabudowie dróg, ulic, parkingów, chodników. Zabudowuje się go w fundamencie z wilgotnego betonu. Występuje w rozmiarach 15 lub 20x100cm. Ma wysokość 25 lub 30 cm.

Krawężniki drogowe najazdowe mają specjalnie wyprofilowane lico, co pozwala na łagodny i bezpieczny przejazd przez obramowanie kostki. Ten rodzaj krawężnika stosuje się jako zabudowanie dróg i ulic. Ze względu na lżejszą konstrukcję wykorzystywany jest również przy podjazdach do bram posesji, firm czy instytucji publicznych. Ma wymiar 15x100cm, a jego wysokość wynosi 22 cm.

Krawężniki drogowe łukowe nadają kształt chodnikom czy ścieżkom rowerowym. Wykorzystywane są w ciągu ulic oraz przy skrętach. Świetnie sprawdzają się jako obrzeża rabat, krzewów czy drzew. Dostępne rozmiary: długość wewnątrz - 50 cm, długość zewnątrz - 50 cm, 100 cm, 300 cm, 500 cm, szerokość 15 cm, wysokość 30 cm. Im krótszy krawężnik, tym ostrzejszy łuk.

Krawężniki drogowe skośne (prawe i lewe) stanowią uzupełnienie krawężników drogowych prostych. Są dostępne w rozmiarach: 15x100 cm, a ich wysokość to 22 lub 30 cm.

Jeśli okaże się, że krawężnik jest zbyt długi do miejsca jego montażu, należy go przyciąć za pomocą narzędzi brukarskich. Najlepiej zleć pracę specjalistom.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: usługi brukarskie, Układanie kostki brukowej blisko Ciebie

Więcej poradników o układaniu kostki brukowej

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty