Fotowoltaika – darmowy prąd ze Słońca
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Solar Projekt Biały & Manikowski Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Solar Projekt Biały & Manikowski Sp. z o.o.

1

Fotowoltaika – darmowy prąd ze Słońca

Autor: Solar Projekt Biały & Manikowski Sp. z o.o., publikacja: 2020-10-06

Urządzenia elektryczne otaczają nas z każdej strony, jest ich coraz więcej, a mimo swojej „energooszczędności” zapotrzebowanie na energię elektryczną z każdym rokiem wzrasta. Jednocześnie koszt energii elektrycznej kupowanej od zakładu energetycznego jest coraz wyższy, a promocje proponowane przez dostawców energii na obniżenie cen za prąd powodują w konsekwencji ledwo zauważalne korzyści dla klienta.

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie

Instalacja PV – niższe rachunki za energię elektryczną?

W tym miejscu pojawia się pytanie: Co zrobić, aby rachunki za energię elektryczną były znacznie niższe? Najlepiej energię wyprodukować samemu, a tu sprawdzonym i najprostszym rozwiązaniem jest fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej.

Fotowoltaika, a właściwie moduły fotowoltaiczne, zamienia energię promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Następnie energia dostarczana jest do budynku i zużywana przez odbiorniki energii, takie jak: lodówka, pralka czy odkurzacz.

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej zakład montuje licznik dwukierunkowy, co umożliwi „wpuszczanie” do sieci nadwyżki energii, której nie skonsumują nasze urządzenia domowe na bieżąco (prąd wyprodukowany przez naszą ekologiczną elektrownię w pierwszej kolejności zasila urządzenia elektryczne w domu).

Jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej prądu niż w danej chwili potrzebujemy, wówczas jego nadwyżka zostanie odprowadzona do sieci operatora, do tzw. magazynu, a my możemy odzyskać nasz darmowy prąd, gdy zajdzie potrzeba, na przykład w nocy czy w dzień pochmurny, kiedy występuje ograniczenie lub całkowity brak promieniowania słonecznego i instalacja fotowoltaiczna działa z mniejszą mocą lub jest wyłączona.

Gdzie najlepiej montować panele fotowoltaiczne?

Instalację fotowoltaiczną możemy zamontować w zasadzie wszędzie: na gruncie, na wiacie, na dachu domu, w którym mieszkamy czy na garażu.

Montaż takiej instalacji wymaga jedynie zgłoszenia do zakładu energetycznego, a cała procedura związana z montażem i przyłączeniem do sieci została w ostatnich latach znacznie uproszczona i trwa obecnie nie dłużej niż 30 dni.

Czy są dofinansowania na fotowoltaikę?

Koszt instalacji fotowoltaicznej może zostać sfinansowany przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Instytucja ta oferuje nisko oprocentowane pożyczki (2% w skali roku) z możliwością umorzenia 30% kwoty. W takiej opcji instalacja fotowoltaiczna jest przedsięwzięciem, które generuje oszczędności w naszym budżecie praktycznie od pierwszego miesiąca użytkowania.

Ceny instalacji fotowoltaicznych zaczynają się już od 16 500 zł brutto z montażem. W przypadku braku środków na sfinansowanie instalacji PV klient może zwrócić się za pośrednictwem firmy do WFOŚ o preferencyjny kredyt na fotowoltaikę wraz z umorzeniem. Wszystkie formalności załatwiane są przez firmę dostawczą.

Czym się cechuje dobry dostawca paneli fotowoltaicznych?

Dobry dostawca urządzenia powinien pomóc dobrać optymalną moc instalacji fotowoltaicznej w stosunku do zapotrzebowania na energię w danym budynku mieszkalnym. W tym celu konsultant ds. fotowoltaiki na miejscu u klienta może dokonać bezpłatnie analizy rachunków za energię elektryczną za ostatnie 6 miesięcy i dobrać odpowiednią ilość modułów fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane.

Rzetelna firma od fotowoltaiki zagwarantuje szybką i bezproblemową reakcję na wszelkie zapytania klientów, zarówno przed montażem, jak i po montażu instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika – główne zalety

Do niewątpliwych zalet instalacji fotowoltaicznej możemy zaliczyć:

  • niezawodność instalacji – moduły fotowoltaiczne mają bardzo dużą odporność na wiatr, grad czy zmianę temperatury, producenci gwarantują ich wysoką sprawność przez co najmniej 25 lat, a sama instalacja jest w zasadzie bezobsługowa,
  • niezależność energetyczna, tzn. uniezależnienie się od cen prądu oferowanych przez dostawcę,
  • efekt ekologiczny przedsięwzięcia – zmniejszenie emisji szkodliwego CO2 do atmosfery, który powstaje przy produkcji energii w sposób tradycyjny (np. elektrownia na węgiel),
  • zwiększenie wartości nieruchomości,
  • komfort – eksploatacja np. ogrzewania elektrycznego nie wymaga tylu zabiegów, co korzystanie z pieca węglowego.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne - energia prosto ze słońca!

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 973 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice