mężczyzna wylicza ratę kredytu na fotowoltaikę na kalkulatorze - w 2022

Kredytowanie instalacji fotowoltaicznej. Kredyt czy fotowoltaika na raty?

Kredytowanie instalacji fotowoltaicznej. Kredyt czy fotowoltaika na raty?

Cena instalacji fotowoltaicznej nie należy do najniższych, z racji czego nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie jej w formie gotówki. Podpowiadamy, czy warto kredytować fotowoltaikę, a także jak i gdzie można uzyskać kredyt na panele fotowoltaiczne.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 17 czerwca 2020 17.06.2020 Czas lektury: 4min

Kredyt na fotowoltaikę – co musisz wiedzieć?

W naszym życiu coraz częściej obecne są ekologiczne rozwiązania, które pomagają walczyć z zanieczyszczeniem środowiska i smogiem. Branża odnawialnych źródeł energii staje się coraz atrakcyjniejsza nie tylko dla gospodarstw domowych i firm, które czerpią korzyści z fotowoltaiki.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii banki przygotowały specjalne oferty dla klientów zainteresowanych zakupem fotowoltaiki.

Najważniejsze informacje o kredytach na fotowoltaikę:

 1. Kredyty dedykowane panelom słonecznym są udzielane w formie pożyczek gotówkowych (pod nazwami: ekopożyczka lub pożyczka energooszczędna). Banki mają do zaoferowania klientom wiele różnych produktów kredytowych.
 2. Do najbardziej podstawowych zaliczana jest gotówkowa pożyczka na fotowoltaikę, którą można dysponować w dowolny sposób. Popularny jest również kredyt hipoteczny, przeznaczany z reguły na cele mieszkaniowe.
 3. Banki oferują bardzo korzystne, niskooprocentowane kredyty na panele fotowoltaiczne, które pomogą sfinansować naszą inwestycję. Kredyt bankowy na bardzo korzystnych warunkach to proste i wygodne rozwiązanie dla osób fizycznych, które już teraz chcą korzystać z oszczędności, jakie dają ekologiczne instalacje. Dzięki korzystnym programom ratalnym można skorzystać z ekologicznych rozwiązań – a tym samym zacząć oszczędzać.
 4. Kredytowanie zakupu paneli słonecznych to inwestycja pozwalająca na szybką budowę oraz korzystanie z taniej energii elektrycznej bez konieczności oczekiwania na zgromadzenie odpowiedniego kapitału.
 5. Warto podkreślić, że banki finansują zarówno instalacje PV prywatne, jak i duże inwestycje dla podmiotów gospodarczych oraz dla inwestorów, którzy podejmują działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania zielonej energii.

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad zainstalowaniem paneli słonecznych, ale boisz się, że inwestycja za bardzo nadwyręży domowy budżet, to warto wówczas rozważyć propozycje, jakie proponują w tym zakresie instytucje bankowe.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 397 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Zalety kredytu na panele fotowoltaiczne

Bez wątpienia każdy zainteresowany niezależnością energetyczną i proekologicznymi rozwiązaniami maksymalizującymi oszczędności ma szansę skorzystać z dostępnej na rynku, coraz większej oferty na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Proponowane przez banki możliwości finansowania odnawialnych źródeł energii mają wiele zalet.

 1. Kredyt na fotowoltaikę jest zawsze dopasowany indywidualnie do potrzeb odbiorcy. Banki wręcz prześcigają się w atrakcyjnych i niskich oprocentowaniach dla swoich klientów.
 2. Kredytobiorcy mogą liczyć na coraz dłuższe terminy spłaty.
 3. Banki oferują niższą prowizję za udzielenie kredytu na montaż paneli słonecznych, a niektóre z nich nawet z niej rezygnują (ING Bank Śląski).
 4. Niewątpliwie, korzyścią jest również krótki czas oczekiwania na decyzję w stosunku do terminów wymaganych przez organy zajmujące się dofinansowaniami.
 5. Kolejną zaletą kredytu na instalację fotowoltaiczną jest to, że nie jest konieczne angażowanie własnego kapitału. Można bowiem skorzystać z atrakcyjnego kredytowania 100 proc. na odnawialne źródła energii.
 6. Kredyt będzie korzystnym rozwiązaniem dla osób, które z jakichś względów mają trudności w pozyskaniu dotacji na założenie instalacji. Alternatywą dla osób, które myślą o zielonej energii, ale nie spełniają wymagań banków względem dedykowanego kredytu na fotowoltaikę, pozostaje pomoc w postaci kredytu gotówkowego.
 7. Plusami ubiegania się o kredyt gotówkowy są też niewielka ilość niezbędnej dokumentacji, krótki czas wydania decyzji przez bank i ostatecznego wypłacenia dodatkowych środków na rachunek bankowy.

Zakup instalacji fotowoltaicznej w systemie ratalnym u firmy

Część firm zajmujących się sprzedażą paneli fotowoltaicznych współpracuje z bankami, oferując kredyty ratalne. Instalator nawiązuje współpracę z jedną lub kilkoma instytucjami finansowymi i oferuje swoim klientom produkty kredytowe dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.

Związane z kredytem formalności wypełniane są od ręki, np. podczas zawierania umowy o montaż fotowoltaiki, dzięki czemu konsument może zaoszczędzić swój czas.

Czy warto kupić panele fotowoltaiczne na raty?

System ratalny to bezpieczna forma finansowania inwestycji. Wysokość rat spłacanych w całym okresie trwania kredytu jest zazwyczaj stała, niezależnie od zmian wysokości rynkowych stóp procentowych.

Instalacja fotowoltaiczna – po spłacie rat – sprawia, że rachunki za prąd są niższe, a przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji domu mamy gwarancję trwałości paneli fotowoltaicznych (najczęściej przez minimum 25 lat).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat branży fotowoltaicznej od specjalisty w tej dziedzinie, posłuchaj podcastu Oferteo o fotowoltaice. Paweł z firmy Energy Power Group powiedział nam, jak aktualnie wygląda rynek OZE, ale nie tylko. Sprawdź teraz!

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco