panele słoneczne na dachu białego domu - w 2021

Panele fotowoltaiczne – czym są? Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne – czym są? Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne (inaczej: panele słoneczne, ogniwa fotoelektryczne, panele solarne) to fotoogniwa, które przekształcają światło w energię elektryczną (proces ten to fotowoltaika). Nowoczesne panele fotowoltaiczne dzielą się na ogniwa grubowarstwowe (monokrystaliczne i polikrystaliczne) i cienkowarstwowe. Na zestaw fotowoltaiczny składają się: panel słoneczny, konektor, złącza i przewody.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 23 maja 2020 23.05.2020 Czas lektury: 5min

Fotowoltaika to sposób pozyskiwania energii z promieni słonecznych, który zyskuje przewagę nad innymi, alternatywnymi źródłami. Panele fotowoltaiczne są najważniejszymi elementami instalacji fotowoltaicznej, dzięki której energię słoneczną można efektywnie zmieniać w energię elektryczną.

Odpowiednie wykorzystanie paneli słonecznych pozwala zredukować wydatki na prąd, a nawet uzyskać darmową energię elektryczną. Wystarczy wybór i montaż odpowiedniej liczby nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Na początek warto jednak dowiedzieć się, czym są panele fotowoltaiczne, jak działają ogniwa i jakie rodzaje paneli słonecznych są najwydajniejsze.

Co to są panele fotowoltaiczne i jak działają?

5 najważniejszych informacji o panelach fotowoltaicznych:

 1. Panele fotowoltaiczne to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów czy też budynkach nowoczesnych firm.
 2. Zbudowane są z małych ogniw słonecznych, które są ze sobą połączone. Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z materiału półprzewodnikowego, przy czym najczęściej używany jest do tego celu krzem.
 3. Aby uzyskać maksymalny efekt z fotowoltaiki, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne. Grupy ogniw dają jeszcze lepsze rezultaty i sprawiają, że fotowoltaika jest efektywna.
 4. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest pozyskanie energii z promieniowania słonecznego i zamienienie jej w energię elektryczną.
 5. Prąd stały płynący z paneli słonecznych do falownika zmieniany jest tam na prąd zmienny, dzięki któremu działają nasze urządzenia w domu.

Jak montować panele fotowoltaiczne?

3 najważniejsze zasady montażu paneli słonecznych:

 1. Solary fotowoltaiczne najlepiej zamontować tak, aby pozyskiwały jak największą dawkę słońca. Powinny być zatem skierowane na południe lub południowy zachód.
 2. Najczęstszą lokalizacją paneli są dachy budynków, jednak brak takiej możliwości nie pozbawia nas perspektywy posiadania taniej energii elektrycznej. Istnieją inne, elastycznie dostosowane do potrzeb rozwiązania np. instalacja na gruncie.
 3. Jedynym warunkiem jest ustawienie paneli fotowoltaicznych tak, aby nie znajdowały się w zaciemnionym miejscu.
Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 079 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Panele fotowoltaiczne – rodzaje. Jakie są typy ogniw fotowoltaicznych?

Gdy już zdecydujemy się na wykorzystanie fotowoltaiki do produkcji energii elektrycznej, należy wybrać rodzaj ogniw fotowoltaicznych do instalacji. Dwa najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych na rynku polskim to panele polikrystaliczne i monokrystaliczne.

 1. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne (tzw. czarne panele słoneczne) – do produkcji paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych wykorzystuje się pojedyncze kryształki krzemu. Ich sprawność jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów modułów fotowoltaicznych i wynosi od 15 proc. do 19 proc.. Panele monokrystaliczne uważa się za najlepsze panele fotowoltaiczne pod względem estetycznym z racji jednolitej, ciemnej struktury ogniw fotowoltaicznych.
 2. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne (tzw. niebieskie panele słoneczne) – tworzy się z modułów łączących wiele kryształów krzemu. Charakteryzuje je błękitny kolor i kwadratowy kształt płytek. Dzięki temu wykorzystuje się całą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego. Standardowe panele polikrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 14-16 proc.
 3. Ciekawostka
  Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są wydajniejsze od paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych w warunkach gorszego nasłonecznienia czy promieniowania rozproszonego.
 4. Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe – warto wspomnieć również o panelach cienkowarstwowych wykonanych z krzemu amorficznego. Panele amorficzne charakteryzują się ciemnym, lekko bordowym odcieniem. Stosowane są one w małych urządzeniach i w dużych elektrowniach słonecznych. Ich sprawność jest stosunkowo niska i oscyluje na poziomie od 6 proc. do 10 proc.

Panele fotowoltaiczne – ceny. Ile kosztują panele słoneczne?

panele fotowoltaiczne na dachu

Ceny paneli słonecznych w Polsce są zależne od wybranego rodzaju ogniwa fotowoltaicznego.

Decydując się na monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne, trzeba liczyć się z wysokim kosztem ich zakupu. Z drugiej strony, wyróżniają się wysoką skutecznością działania. Ostateczny cennik zakupu tych solarów będzie oczywiście uzależniony od modelu, producenta oraz parametrów technicznych urządzenia.

Jeśli rozważamy polikrystaliczne panele, to w przeliczeniu na wat mocy zainstalowanej są znacznie tańszym rozwiązaniem, niż montaż modułów monokrystalicznych. Biorąc pod uwagę ceny różnych rodzajów ogniw fotowoltaicznych, cena paneli z ogniem amorficznym jest najniższa, a więc instalacja takiego rodzaju paneli wypada korzystniej. Może się to jednak odbywać kosztem jakości i efektywności naszej instalacji.

Ceny paneli fotowoltaicznych mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych. Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł i wówczas wybrać najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Opłacalność fotowoltaiki stała się w ostatnich latach zdecydowanie wyższa. Jest to zasługą:

 • wzrostu sprawności paneli fotowoltaicznych,
 • niższych cen komponentów instalacji PV,
 • wzrostu cen energii elektrycznej,
 • stworzenia korzystnych warunków przyłączenia do sieci.

Panele słoneczne – dlaczego warto je mieć? 5 najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznej:

 1. Niewątpliwie, zaletą paneli słonecznych jest łatwa instalacja. Zamontowanie paneli słonecznych jest stosunkowo szybkie i nieskomplikowane.
 2. Panele fotowoltaiczne zapewniają wiele korzyści, przede wszystkim natury ekonomicznej i ekologicznej. Własna instalacja oznacza niezależność od energetyki i podwyżek cen prądu, które z roku na rok są coraz wyższe.
 3. Zaletą paneli fotowoltaicznych jest możliwość magazynowania prądu w sieci energetycznej (tzw. net metering). Zjawisko to występuje wtedy, gdy w danej chwili produkujemy więcej energii, niż zużywamy. Wtedy jej nadmiar trafia do sieci, a 80 proc. z tej oddanej energii automatycznie pobieramy, gdy panele fotowoltaiczne pracują gorzej – wieczorami, w nocy i w krótkie zimowe dni. To duża zaleta, zwiększająca opłacalność paneli fotowoltaicznych.
 4. Dzięki panelom słonecznym możemy korzystać z sieci energetycznej jak z akumulatora. Takie rozwiązanie sprawia, że z wyprodukowanej energii można korzystać efektywnie, a w przypadku niewykorzystania zasobów – można oddać nadmiar energii.
 5. Poprzez zainstalowanie paneli słonecznych przyczyniamy się również do poprawy stanu naszego środowiska i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Fotowoltaika to system zeroemisyjny. W praktyce oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna nie generuje zarówno gazów cieplarnianych, jak i szkodliwych związków. Rozwiązanie jest zatem korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i w ujęciu ekologicznym.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco