Panele fotowoltaiczne - energia prosto ze słońca!

Fotowoltaika to sposób pozyskiwania energii z promieni słonecznych, który zyskuje przewagę nad innymi, alternatywnymi źródłami. Podpowiadamy, jak zredukować wydatki na energię elektryczną, a nawet, jak uzyskać darmowy prąd, przy zainstalowaniu odpowiedniej liczby paneli słonecznych.

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, czyli inaczej panele słoneczne, to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów czy też budynkach nowoczesnych firm. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z małych ogniw słonecznych, które są połączone ze sobą. Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z materiału półprzewodnikowego, przy czym najczęściej używany jest do tego celu krzem. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu). Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest pozyskanie energii z promieniowania słonecznego i zamienienie jej w energię elektryczną. Prąd stały płynący z paneli słonecznych do falownika zmieniany jest tam na prąd zmienny, dzięki któremu działają nasze urządzenia w domu.

Solary fotowoltaiczne najlepiej zamontować tak, aby pozyskiwały jak największą dawkę słońca. Powinny być zatem skierowane na południe lub południowy zachód. Najczęstszą lokalizacją paneli są dachy budynków, jednak brak takiej możliwości nie pozbawia nas perspektywy posiadania taniej energii elektrycznej, gdyż istnieją inne, elastycznie dostosowane do potrzeb rozwiązania np. instalacja na gruncie. Jedynym warunkiem jest ustawienie paneli tak, aby nie znajdowały się w zaciemnionym miejscu.

Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Gdy już zdecydujemy się na wykorzystanie fotowoltaiki do produkcji energii elektrycznej, należy wybrać rodzaj ogniw fotowoltaicznych do naszej instalacji. Na polskim rynku dominują dwa najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych – polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Do produkcji paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych wykorzystuje się pojedyncze kryształki krzemu. Ich sprawność jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów modułów fotowoltaicznych i wynosi od 15% do 19%. Panele monokrystaliczne uważa się za najlepsze panele fotowoltaiczne pod względem estetycznym z racji jednolitej, ciemnej struktury ogniw fotowoltaicznych.

Panele polikrystaliczne tworzy się z modułów łączących wiele kryształów krzemu. Charakteryzuje je błękitny kolor i kwadratowy kształt płytek. Dzięki temu wykorzystuje się całą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego. Standardowe panele polikrystaliczne osiągają wydajność na poziomie 14-16 %. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są wydajniejsze od paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych w warunkach gorszego nasłonecznienia czy promieniowania rozproszonego.

Warto wspomnieć również o panelach cienkowarstwowych wykonanych z krzemu amorficznego. Panele amorficzne charakteryzują się ciemnym, lekko bordowym odcieniem. Stosowane są one do małych urządzeń i w dużych elektrowniach słonecznych. Ich sprawność jest stosunkowo niska i oscyluje na poziomie 6% do 10%.

Moduły fotowoltaiczne – cena

panele fotowoltaiczne na dachu

Ceny paneli słonecznych w Polsce są zależne od wybranego rodzaju ogniwa fotowoltaicznego. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne wyróżniają się wysoką skutecznością działania. A co za tym idzie, przekłada się to na wyższe koszty tych paneli fotowoltaicznych. Ostateczny cennik zakupu tych solarów będzie oczywiście uzależniony od modelu, producenta oraz parametrów technicznych urządzenia.

Jeśli rozważamy polikrystaliczne panele, to w przeliczeniu na wat mocy zainstalowanej są znacznie tańszym rozwiązaniem, niż montaż modułów monokrystalicznych. Cena paneli fotowoltaicznych z ogniwem amorficznym jest najniższa spośród innych rodzajów ogniw, dlatego cennik takiej instalacji wypada korzystniej niż poprzednich. Może się to jednak odbywać kosztem jakości i efektywności naszej instalacji.

Ceny paneli fotowoltaicznych mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych. Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł i wówczas wybrać najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?
Poniżej przedstawiamy ranking 4 992 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Zalety paneli słonecznych

Opłacalność fotowoltaiki stała się w ostatnich latach zdecydowanie wyższa. Jest to zasługą wzrostu sprawności paneli fotowoltaicznych, niższych cen komponentów instalacji PV, wzrostu cen energii elektrycznej, a także stworzenia korzystnych warunków przyłączenia do sieci. Niewątpliwie, zaletą paneli słonecznych jest łatwa instalacja. Zamontowanie paneli słonecznych jest stosunkowo szybkie i nieskomplikowane. Panele fotowoltaiczne zapewniają wiele korzyści, przede wszystkim natury ekonomicznej i ekologicznej. Własna instalacja oznacza niezależność od energetyki i podwyżek cen prądu, które z roku na rok są coraz wyższe. Zaletą paneli fotowoltaicznych jest możliwość magazynowania prądu w sieci energetycznej (tzw. net metering). Zjawisko to występuje wtedy, gdy w danej chwili produkujemy więcej energii, niż zużywamy. Wtedy jej nadmiar trafia do sieci, a 80% z tej oddanej energii automatycznie pobieramy, gdy panele fotowoltaiczne pracują gorzej - wieczorami, w nocy i w krótkie zimowe dni. To duża zaleta, zwiększająca opłacalność paneli fotowoltaicznych. Pozwala nam na korzystanie z sieci energetycznej jak z akumulatora. Dzięki temu możemy zużyć więcej wyprodukowanej przez nas energii, a w razie jej niewykorzystania, po prostu oddać jej nadmiar.

Poprzez zainstalowanie paneli słonecznych przyczyniamy się również do poprawy stanu naszego środowiska i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Stosując tak innowacyjne technologie, przyczyniamy się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. Fotowoltaika to system zero emisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane.

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty