Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.

RENECO MATEUSZ GAJEWSKI

Zbójno

5

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Wodne ogrzewanie podłogowe - zalety wady oraz dobre praktyki w procesie inwestycji

Autor: Mateusz Gajewski, publikacja: 2020-01-10

Aby zapewnić komfort cieplny użytkownikom budynku, konieczne jest wykonanie instalacji ogrzewania. W obecnych czasach istnieje wiele możliwości przekazania ciepła do pomieszczania. W budynkach mieszkalnych częstym wyborem staje się ogrzewanie podłogowe. Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest zbyt skomplikowana, lecz źle wykonana może przysporzyć wielu problemów w trakcie eksploatacji oraz negatywnie wpłynąć na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Zdjęcie nr 1

Zalety wodnego ogrzewania podłogowego

  1. Dowolna aranżacja pomieszczeń. W przypadku instalacji grzejnikowej zazwyczaj pozostaje problem z wykorzystaniem miejsca w pobliżu grzejnika.
  2. Komfort cieplny. Pionowy rozkład temperatury korzystny dla użytkownika pomieszczenia. Wyższa temperatura przy podłodze, z kolei niższa w górnej strefie pomieszczenia, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.
  3. Mniej kurzu. Wodna instalacja ogrzewania podłogowego oddaje energię cieplną do pomieszczenia w wyniku procesu promieniowania (radiacji). Podczas tego procesu nie dochodzi do zjawiska konwekcji (przemieszczania się cząsteczek powietrza), tak jak ma to miejsce w tradycyjnych instalacjach grzejnikowych. Ruch powietrza w pomieszczeniu generuje więcej kurzu, co może negatywnie wpłynąć na osoby mające skłonności alergiczne oraz osoby cierpiące na astmę.
  4. Oszczędność energii. W przypadku gdy inwestor zdecyduje się na ekologiczne źródło ciepła - jak pompa ciepła lub kondensacyjny kocioł gazowy - ogrzewanie podłogowe wydaje się idealnym rozwiązaniem. W obydwu wymienionych przypadkach w celu osiągnięcia jak najniższych rachunków zalecane jest osiągnięcie dość niskiej temperatury zasilania. W wyboru pompy ciepła jako źródło ciepła temperatura zasilania ogrzewania podłogowego może wynieść ok. 27-30°C. Z kolei jeśli inwestor zdecyduje się na kocioł kondensacyjny, parametry czynnika grzewczego dla wodnej instalacji ogrzewania podłogowego powinny wynosić 40/30°C. Przy takich parametrach kocioł kondensacyjny będzie pracować przy sprawności ponad 100% oraz będzie zapewniony proces kondensacji w całym przekroju temperatury zewnętrznej, zakładając że budynek zlokalizowany jest w III strefie klimatycznej.

Wady wodnego ogrzewanie podłogowego

  1. Wyższe koszty inwestycji. W przypadku wyboru wodnego ogrzewania podłogowego koszt wykonania instalacji jest o 30% wyższy niż w przypadku wyboru tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego.
  2. Ograniczenie w wyborze pokrycia podłogi. Podczas wyboru materiału do pokrycia podłóg nie ma zbyt wielu ograniczeń, lecz trzeba pamiętać o tym, aby opór cieplny wybranego materiału nie przekroczył 0,15 m2k/W.
  3. Bezwładność cieplna. W dużym stopniu bezwładność cieplna może negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania instalacji, w szczególności jeżeli w budynku zastosowano źródło ciepła na paliwo stałe i dostawy czynnika grzewczego będą się odbywać cyklicznie. Ma to miejsce w kotłach na paliwo stałe (tzw. śmieciuchy), gdy w ciągu dnia cały czas podtrzymuje się ogień w palenisku, z kolei w nocy ogień wygasa, co powoduje spadek temperatury czynnika grzewczego, a następnie podłogi. W celu zmniejszenia bezwładności ogrzewania podłogowego można wykonać posadzkę anhydrytową, jest stosunkowo droższa niż tradycyjna betonowa, lecz za sobą ma wiele zalet.
  4. Konieczność kucia posadzki w razie przecieku. Występuje bardzo małe prawdopodobieństwo uszkodzenia rur od ogrzewania podłogowego, lecz jeżeli do tego dojdzie, lokalizacja przecieku oraz naprawa może być kosztowna.
  5. Ograniczenia w przemeblowaniu pomieszczenia. Podczas układania rur grzewczych omija się miejsca sanitariatów, meblościanek, zabudowy kuchennej. W razie zmiany koncepcji układu pomieszczenia może dojść do sytuacji, z której część podłogi nie będzie ogrzewana.
  6. Wyższe prawdopodobieństwo uszkodzenia rur. Aby uniknąć uszkodzenia rury grzewczej, powinno dokładnie przemyśleć rozkład rur w pomieszczeniu. Należy unikać montażu rur pod balustradami schodowymi, muszlą ustępową itp. Newralgicznym miejscem są progi drzwiowe, niektóre listwy progowe montowane są przy użyciu kołków montażowych. W celu uniknięcia uszkodzenia rury grzewczej watro wykonać zdjęcia instalacji rur grzewczych przed wykonaniem posadzki.

Dlaczego warto zrobić projekt instalacji ogrzewania podłogowego?

Zdjęcie nr 2

Chcąc prawidłowo wykonać wodną instalację ogrzewania podłogowego, powinno się wykonać projekt.

Opracowanie te zawiera m.in:

  • opis techniczny,
  • rodzaj zastosowanej automatyki sterującej,
  • rozstaw pomiędzy przewodami,
  • średnicę zastosowanych przewodów,
  • przepływ w l/min dla każdego obiegu grzewczego,
  • długości pętli,
  • rysunki techniczne.

Często już na etapie projektu inwestor stoi przed wyborem materiału, jakim pokryje podłogi. Najlepszym materiałem pod względem ekonomicznym są płytki ceramiczne, a w szczególności gres i klinkier. Płytki ceramiczne mają korzystny współczynnik przewodzenia ciepła w porównaniu z innymi materiałami stosowanymi w wykończeniu podłóg. Często jednak inwestor decyduje się na położenie płytek tylko w łazience i kuchni i przedpokoju, z kolei w pozostałych pomieszczeniach kładzione są panele podłogowe lub deski.

Wykończenie podłogi panelami lub deską jest coraz częściej stosowane, jednak należy pamiętać, że materiał wykończenia podłogi powinien mieć opór cieplny nie większy niż 0,15 m2k/W. Zlecając wykonanie projektu ogrzewania połogowego, inwestor powinien dokładnie sprecyzować, jakie materiały będą użyte do pokrycia podłóg. To pozwoli projektantowi na prawidłowe wyznaczenie m.in. rozstawu rur, wyznaczenie temperatury czynnika grzewczego oraz dobór zestawu mieszającego.


Opracował:
Mateusz Gajewski
Rene-Instal

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 043 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o instalacjach grzewczych