Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Praktyczny poradnik jak napisać odwołanie od decyzji komisji ZUS - nie taki wilk straszny

Praktyczny poradnik jak napisać odwołanie od decyzji komisji ZUS - nie taki wilk straszny

Osoba poszkodowana, która nie zgadza się z decyzją wydaną przez lekarza orzecznika ZUS może i powinna złożyć stosowne odwołanie. Odwołanie składa się w formie sprzeciwu. Sprzeciw można złożyć ustnie do protokołu lub pisemnie.

author box img

Elżbieta Babińska

Zaktualizowano: 30 sierpnia 2012 30.08.2012 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27935 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Sprzeciw ustny

Sprzeciw ustnie można złożyć w każdej jednostce ZUS. Sprzeciw sporządzany w formie protokołu spisanego przez pracownika ZUS. Po sporządzeniu protokołu należy poprosić o wykonanie jego kopii dla celów dowodowych, np. gdyby później złożony sprzeciw zaginął. Na protokole powinna znaleźć się data sporządzenia protokołu, data przyjęcia sprzeciwu najlepiej w formie pieczątki z datownikiem, dane składającego sprzeciw, dane sporządzającego protokół, dane jednostki ZUS przyjmującej sprzeciw, sygnatura sprawy, zwięzły opis sprawy i zarzuty osoby składającej sprzeciw, podpis osoby składającej sprzeciw pod protokołem oraz enumeratywnie wymienione załączniki składane do pisma.

Sprzeciw pisemny

Sprzeciw w formie pisemnej powinien mieć formę podania. W sprzeciwie powinna się znaleźć data sporządzenia sprzeciwu, dane składającego sprzeciw, dane jednostki do której się odwołujemy, sygnatura sprawy, zwięzły opis sprawy i zarzuty składającego sprzeciw, podpis osoby składającej sprzeciw oraz wymienione w kolejności załączniki dołączane do sprzeciwu. Sprzeciw wysyła się listem poleconym na adres komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub składa się w jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Liczy się data stempla pocztowego, ale tylko operatora publicznego tj. Poczty Polskiej.

Termin na wniesienie sprzeciwu. w obojętnie jakiej formie wynosi 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Sprzeciw wniesiony po upływie ww. terminu nie podlega rozpatrzeniu. Istnieje możliwość przywrócenia terminu, jednak odbywa się to tylko w wyjątkowych przypadkach. Wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu sporządza się w formie podania i powinien zawierać datę, dane wnioskodawcy, dane jednostki do której wniosek jest składany, sygnaturę sprawy oraz co najważniejsze uzasadnienie i podpis. Do wniosku należy dołączyć sprzeciw.

Dalsze procedury

Po złożeniu sprzeciwu komisja lekarska bada na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku zasadność podniesionych zarzutów oraz wykonuje badanie poszkodowanego. Na podstawie przeprowadzonych czynności Komisja wydaje ponowne orzeczenie. Jeśli i z tym orzeczeniem osoba poszkodowana nie będzie się zgadzać, przysługuje jej prawo odwołania się do sądu.

Odwołanie składa się do sądu właściwego wskazanego w pouczeniu w decyzji w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Forma odwołania jest zbliżona do opisanego powyżej sprzeciwu pisemnego.

O czym należy pamiętać

  • pamiętaj o dowodach na poparcie własnego stanowiska,

  • pamiętaj o odpowiedniej argumentacji i uzasadnieniu, co oznacza nie pisanie o całym życiu i jak jest nam źle i że wszyscyto złodzieje tylko konkretnie i na temat, im zwięźlej i konkretniej tym lepiej,

  • zanim sprawę się odpuści warto skorzystać z rad fachowca. Porady w niektórych kancelariach w tego rodzaju sprawach są darmowe, więc warto skorzystać i być mądrzejszym od ZUSu.

Opracowano:

Krzysztof G. Kawałowski

APU Pomoc

Dodano: 31 sierpnia 2012 Zaktualizowano: 30 sierpnia 2012

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco