Jak przygotować się do remontu mieszkania?
Planujesz remont mieszkania i nie wiesz, od czego zacząć? Dzięki naszym poradom zrealizujesz go o wiele sprawniej. Zwłaszcza że wszystkie wskazówki przygotowaliśmy na podstawie rozmów z wykonawcami i klientami, którzy już odświeżyli wygląd swojego domu lub mieszkania. Sprawdź i zmierz się z remontem!
Z poradnika dowiesz się
Czy wiesz, jak przygotować się do zlecenia remontu mieszkania? Na wstępie zapoznaj się z krótką ściągą, a następnie przeczytaj wszystkie przygotowane przez nas wskazówki.

10 porad, które ułatwią ci remont mieszkania
1. Podpisz umowę z ekipą remontową
Jasno określ warunki współpracy. Wszystkie ustalenia zamieść w umowie pisemnej. Pamiętaj, że umowa ustna utrudnia egzekwowanie roszczeń.
2. Dolicz 20% do budżetu na remont
Oszacuj budżet remontowy i dolicz ok. 20% na nieprzewidziane wydatki.
3. Ustal, kto kupuje materiały
Zakup materiałów możesz powierzyć fachowcom. Ekipy remontowe z Wałbrzycha, firmy remontowo-wykończeniowe z Gliwic i innych miejscowości mają zniżki z racji stałej współpracy z hurtowniami, dlatego warto dopytać je o szczegóły. Ponadto omów z fachowcami rodzaj i jakość materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.
4. Dowiedz się o usłudze wnoszenia materiałów remontowych
Ekipa remontowa może świadczyć usługę bezpiecznego transportu z opcją wniesienia materiałów remontowych. Dopytaj, czy jest zawarta w cenie, czy dodatkowo płatna.
5. Zapytaj o sprzątanie po zakończeniu prac remontowych
Uzgodnij z fachowcami, czy przejmują odpowiedzialność za sprzątanie i wywóz odpadów poremontowych. Aby uniknąć nieporozumień – ustalenia dodaj do umowy.
6. Upomnij się o pisemne potwierdzenie zaliczki
Poproś o pisemne potwierdzenie wpłaty zaliczki oraz faktury za zakupione materiały budowlane.
7. Odzyskaj część gotówki
Ustal możliwość zwrotu lub wymiany materiałów budowlanych zakupionych w nadmiarze. Sprawdź zasady zwrotu, m.in.: czy materiały powinny znajdować się w oryginalnym opakowaniu oraz jakie dokumenty potwierdzające zakup powinieneś okazać (fakturę, paragon).
8. Zweryfikuj wykonane prace przed zapłatą
Rozliczaj się z poszczególnych etapów remontu lub zapłać za całość dopiero po całkowitym zakończeniu prac oraz potwierdzeniu ich zgodności z umową.
9. Sprawdź, czy możesz odstąpić od umowy
Możliwość skorzystania z prawa odstąpienia od umowy zależy od jej charakteru. Warto dodać odpowiedni zapis w dokumencie na wypadek nieterminowego lub wadliwego wykonania prac remontowych.
10. Ubiegaj się o odszkodowanie w razie źle wykonanego remontu
W sytuacji źle wykonanego remontu możesz też ubiegać się o odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania umowy.
Lista obowiązkowych pytań do ekipy remontowej:

- Kiedy rozpocznie się remont?
- Do kiedy będą trwać prace remontowe? (Warto sprawdzić: Ile trwa remont i wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?)
- Czy jest możliwe zapoznanie się z treścią umowy o remont domu / mieszkania przed jej podpisaniem?
- Jaki będzie ostateczny koszt prac remontowych?
- Jaki jest termin płatności za usługi remontowe?
- Czy jest wymagana zaliczka na materiały budowlane?
- Czy wykonawca remontu ma ubezpieczenie OC?
- Jakie są kwalifikacje i uprawnienia ekipy remontowej?
- Jakie jest doświadczenie wykonawcy? Gdzie można sprawdzić poprzednie realizacje i referencje od klientów?
- Jakie materiały i urządzenia zostaną wykorzystane podczas prac remontowych?
- Czy ekipa remontowa zajmie się sprzątaniem, wywozem gruzu i innych odpadów budowlanych?
- Czy na czas remontu fachowcy zabezpieczą okna, podłogi, meble i grzejniki?
- Na kim spoczywa odpowiedzialność za zakup i dostarczenie materiałów do remontu?
Poniżej przedstawiamy ranking 124 941 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Najważniejsze zapisy w umowie:
- data i miejsce zawarcia umowy,
- dane osobowe obu stron (koniecznie NIP i REGON firmy),
- przedmiot umowy,
- sposób wykonania prac remontowych,
- termin rozpoczęcia i zakończenia prac remontowych,
- termin i forma wypłaty wynagrodzenia,
- kary umowne,
- gwarancja na wykonane prace remontowe,
- informacja o prawie do odstąpienia od umowy,
- własnoręczne podpisy obu stron.
❗ Uważaj, kiedy firma remontowa:
- nie istnieje w rejestrach CEIDG i KRS,
- nie widnieje w Internecie,
- nie ma opinii od poprzednich klientów,
- jest dostępna od zaraz,
- nie chce podpisać umowy,
- żąda wysokiej zaliczki,
- ma zbyt niskie lub niewiarygodnie wysokie ceny.
* Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o remontach mieszkań
Wnętrze starego domu – z cegły lub drewna – najczęściej wymaga generalnego remontu. Zakres prac w trakcie remontu starego domu obejmuje m.in. renowację lub wymianę instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ściany i sufity. Od czego zacząć remont starego domu i jakie koszty wiążą się z jego odnowieniem?
17.06.2022Do ocieplania budynków mieszkalnych wykorzystywane są różne materiały, a w tym wełna mineralna. Ocieplanie wełną skutecznie likwiduje mostki termiczne, nawet w przypadku skomplikowanej budowy dachu. Zobacz, jak wykonuje się ocieplanie wełną oraz jakie parametry fizyczne ma taki materiał izolacyjny.
30.11.2022Wszystkie "mokre prace" w domu zakończone? W takim razie można zaczynać wykończenie wnętrza domu, czyli montaż lekkiej zabudowy, sufitów podwieszanych, układanie płytek, wykończenie podłóg i malowanie. Na tym etapie również liczy się precyzja – część prac można wykonać samodzielnie, ale przy niektórych zadaniach warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców. Jaka jest definicja stanu deweloperskiego? Jak wykończyć dom ze stanu deweloperskiego?
30.11.2021Czy wygłuszenie sufitu w mieszkaniu ma sens? Tak, ale pod warunkiem, że zostanie wykonane prawidłowo i z wykorzystaniem odpowiednio dobranych materiałów. Skuteczną metodą jest budowa sufitu podwieszanego z dodatkową izolacją akustyczną. Dzięki takiej instalacji – poza wygłuszeniem hałasu sąsiadów mieszkających piętro wyżej – można dodatkowo stworzyć ciekawą i stylową dekorację. Jak wygłuszyć sufit? Ile to kosztuje? Sprawdź to z nami!
03.06.2022Remont poddasza lub strychu w starym domu to nie lada wyzwanie. Wcześniej warto przemyśleć czynności do wykonania – od oględzin, przez pomiary, aż po doprowadzenie instalacji, ocieplenie i zabudowę ścian. Nie można też zapomnieć o kwestiach prawnych. Jak przebiega remont poddasza od podstaw? Czego nie możesz pominąć?
24.06.2022W kontekście remontu często zadawane jest pytanie o to, ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku. W ramach wykończenia trzeba będzie wykonać m.in. otynkowanie, malowanie ścian i sufitów, następnie położyć podłogi, wyposażyć pomieszczenia i zamontować oświetlenie oraz urządzenia grzewcze. Wykonywanie tych prac samodzielnie może mocno skomplikować sprawę (i wydłużyć czas remontu), dlatego wykończenie zdecydowanie warto powierzyć ekspertom. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim i znajdź polecanych specjalistów od wykończenia z twojej okolicy!
11.01.2023