kuchnia z białymi meblami i kwiatami na blacie kuchennym

Remont kuchni – krok po kroku. Ile kosztuje odnowienie kuchni?

Generalny remont kuchni w bloku lub w domu poprzedza zazwyczaj demontaż starych sprzętów, blatów, mebli i instalacji. Listę prac remontowych otwiera położenie nowej podłogi, wymiana hydrauliki, montaż nowej zabudowy i malowanie ścian. Kluczem do sukcesu jest znalezienie sprawdzonej firmy remontowej i stworzenie projektu zawierającego ceny remontu kuchni – kosztorysu wykończenia i materiałów budowlanych. Od czego warto zacząć?

Do remontu kuchni nie warto zabierać się z dnia na dzień. To najczęściej najważniejsze miejsce w domu, które powinno być zaprojektowane funkcjonalnie i bezpiecznie dla każdego domownika. Podstawą jest wstępna koncepcja – to na jej podstawie powstaje zazwyczaj profesjonalny projekt wykonany przez fachowca.

W niektórych przypadkach projekt nowej kuchni wliczony jest w koszty remontu – dlatego przed rozpoczęciem prac warto zebrać kilka ofert i porównać wstępne wyceny i oferty najlepszych firm z rynku.

Sprawdź, jak krok po kroku wykonać remont kuchni.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 489 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Krok 1. Demontaż sprzętów i urządzeń kuchennych

Demontaż warto zacząć od sprzątania kuchni, zdjęcia wszelkich elementów i półek ze ścian oraz zabezpieczania produktów spożywczych. Wszelkie ozdoby, obrazki, półeczki kuchenne i inne dodatki warto posegregować i umieścić w podpisanych pojemnikach, jeśli mają być jeszcze użyte po remoncie kuchni.

Następnie należy odłączyć i zdemontować sprzęty kuchenne – z wolnostojącymi nie będzie problemu, nieco większym wyzwaniem będzie demontaż piekarnika lub lodówki w zabudowie.

Kolejnym krokiem będzie demontaż wszelkich urządzeń podłączonych do instalacji wodociągowej (zlew, zmywarka). Przed rozpoczęciem tych prac warto odszukać instrukcje obsługi poszczególnych sprzętów, a dodatkowo koniecznie odłączyć prąd, gaz i wodę. Nic na siłę! Jeśli jakiś sprzęt jest problematyczny w demontażu, warto sprawdzić, czy nie ma dodatkowych mocowań – np. z blatem kuchennym.

Niezbędne narzędzia do demontażu kuchni:

 • młotek,
 • przebijak i przecinak,
 • zestaw kluczy,
 • śrubokręt wkrętak,
 • wiertarko-wkrętarka,
 • ochronne okulary,
 • zmiotka i szufelka / odkurzacz remontowy.

Krok 2. Demontaż szafek i blatów kuchennych

Demontaż zabudowy należy zacząć od wyjęcia szuflad, odkręcenia zawiasów wszystkich drzwiczek, a następnie ich usunięcia. Następnie należy zająć się zabudową stojącą i wiszącą. Znacznie łatwiej będzie uporać się z zabudową stojącą – po usunięciu drzwiczek i szuflad zazwyczaj wystarczy zwolnić mocowania i wkręty łączące poszczególne szafki ze sobą. Na tym etapie należy też zająć się odkręceniem i usunięciem blatów kuchennych.

W demontażu szafek wiszących powinny brać udział minimum dwie osoby – po usunięciu wsporników i wkrętów nie powinno być problemu z ich usunięciem.

Krok 3. Przygotowanie do remontu

Po demontażu mebli i sprzętów do dyspozycji mamy puste pomieszczenie. Kolejnym krokiem jest więc przygotowanie ścian i podłogi do remontu kuchni. Ściany i sufity należy oczyścić, usunąć starą farbę i/lub naprawić ubytki. Jeśli remont kuchni obejmuje dodatkowo wymianę glazury nad blatem – konieczne będzie skuwanie ceramiki. W przypadku paneli kuchennych istnieje kilka opcji demontażu (w zależności od tego, czy zostały zamontowane na klej czy w systemie podłogi pływającej).

Opcjonalnie na tym etapie warto też pomyśleć o wymianie okna w kuchni, grzejnika oraz instalacji sufitu podwieszanego z dodatkowym oświetleniem.

Krok 4. Wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej

Generalny remont kuchni zazwyczaj obejmuje całkowitą wymianę instalacji. W takim przypadku niezbędne będzie kucie w ścianie i usunięcie starych rur przed montażem nowych. Podobnie z instalacją elektryczną – warto wykonać jej pełny przegląd i rozmieścić wszelkie punkty oświetleniowe, łączniki i gniazdka zgodnie z nowym projektem.

Pamiętaj, że schemat instalacji elektrycznej w kuchni powinien zminimalizować do zera ryzyko przeciążenia obwodów – każdy większy sprzęt powinien być podłączony do osobnego obwodu.

Krok 5. Położenie płytek na ścianie w kuchni i nowa podłoga

białe płytki o wyglądzie cegieł nad blatem kuchennym

W zależności od kondycji pomieszczenia przed położeniem płytek i malowaniem niezbędne może być tynkowanie oraz wyrównanie powierzchni ścian i sufitów. Dodatkową pracą w przypadku posadzki może być zastosowanie wylewki poziomującej. Wszystkie te prace mogą znacząco wpłynąć na cenę remontu – i powinny zostać wcześniej ujęte w kosztorysie prac.

Kolejnym etapem remontu kuchni jest położenie płytek w pasie nadblatowym lub zastosowanie nowoczesnych i modnych rozwiązań (np. paneli szklanych z dowolnym nadrukiem).

Czytaj więcej: Układanie płytek w kuchni – sprawdź, jak położyć kafelki krok po kroku

Krok 6. Malowanie kuchni i prace wykończeniowe

Przed malowaniem konieczne jest zagruntowanie powierzchni ścian. Ten etap należy wykonać bardzo starannie – odpylając wcześniej wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu, dzięki czemu farba będzie dobrze przylegać do powierzchni.

Najpierw należy zaplanować malowanie sufitu, a dopiero później malowanie ścian. Warto zdecydować się na farbę lateksową dodatkowo zabezpieczającą ścianę przed wilgocią, zachlapaniem i zabrudzeniami.

Po wykonaniu wszystkich prac można przejść do montażu mebli i sprzętów kuchennych. Na liście zakupów nie powinno zabraknąć lodówki, kuchenki, piekarnika, okapu podwieszanego i zmywarki.

Remont kuchni – ceny

 • zerwanie starych tapet lub innej powłoki, np. farby akrylowej – ok. 10 zł za m kw.;
 • położenie płytek w kuchni w pasie nadblatowym – ok. 80–120 zł za m kw. (w zależności od rozmiaru kafelków, droższe będą mozaiki oraz płytki o nietypowych kształtach);
 • wykonanie otworów w płytkach (np. pod puszki i gniazda) – ok. 40–60 zł za punkt;
 • położenie gresu w kuchni – ok. 150 zł za m kw.
 • położenie szkła hartowanego w pasie nadblatowym – indywidualna wycena (szkło zamawiane jest na wymiar, robocizna – ok. kilkaset złotych);
 • wymiana i montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej w kuchni – ok. 100-150 zł (za punkt), 35 zł – podłączenie zaworu, 30 zł/mb – bruzdowanie w ścianie;
 • wymiana grzejnika – ok. 250 zł;
 • położenie w kuchni paneli podłogowych z podkładem i listwami – ok. 20–45 zł za m kw.;
 • malowanie ścian w kuchni – ok. 20 zł za m kw.

Sprawdź pozostałe cenniki:

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty