młoda para rozmawia ze specjalistą od remontów i wykończeń

Kolejność prac wykończeniowych – od czego zacząć remont?

Etapy remontu i wykończenia mieszkania w każdym przypadku są takie same, ale w zależności od stanu wyjściowego remont może zacząć się od podstaw (układanie instalacji, tynkowanie, ścianki działowe) lub ostatnich etapów (układanie glazury i posadzki, malowanie). W każdym przypadku warto zachować właściwą kolejność prac, aby w czasie remontu nie uszkodzić nowej podłogi czy świeżo pomalowanej ściany. Jaka jest kolejność prac remontowych i wykończeniowych w mieszkaniu?

"Kiedy malować ściany?", "Na jakim etapie remontu tynkować na mokro?", "Najpierw malowanie czy podłogi?" – te i inne tego typu pytania mnożą się na etapie organizacji remontu. Kolejność prac remontowych i wykończeniowych nie jest przypadkowa. Przykładowo: jeśli po zagruntowaniu ścian w pomieszczeniu dodatkowo będą przycinane płytki, to ściany się zapylą, przez co nowa farba może odpaść ze ścian lub wytworzyć pęcherzyki powietrza. Tego typu pułapek w czasie remontu jest bardzo dużo. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim przestrzegać ustalonego wcześniej z ekipą remontową harmonogramu prac.

Etap 1. Plan i harmonogram remontu mieszkania lub domu

Od czego zacząć remont? Od dobrego planu! Przed remontem warto skonsultować z fachowcem (np. technikiem robót wykończeniowych) nie tylko stopień skomplikowania i zakres prac, ale też ich kolejność. Kolejne etapy nie powinny na siebie nachodzić – tylko niektóre z prac wykończeniowych mogą przebiegać jednocześnie.

Do listy prac remontowych warto dopisać potencjalne ryzyka (przy każdym punkcie listy), wyznaczyć z fachowcem wstępne terminy każdego etapu i termin końcowy całego remontu. Sporządzony w ten sposób dokument powinien zawisnąć na drzwiach remontowanego domu, tak aby zarówno właściciel lokalu, jak i ekipa cały czas kontrolowali przebieg prac i dokonywali niezbędnych korekt.

Etap 2. Kosztorys remontu i wybór ekipy remontowej

Po stworzeniu harmonogramu niezbędne jest wykonanie kosztorysu prac, dzięki czemu na kolejnych etapach unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i przygotujesz się z zapasem do wydatków remontowych. Kosztorys, ceny materiałów i remontu lub wykończenia mieszkania należy ustalać z firmą remontową. Co prawda w internecie można znaleźć orientacyjne ceny wszystkich robót wykończeniowych, ale kontakt z ekipą remontową daje możliwość wyceny indywidualnej.

Przykładowe cenniki:

Pamiętaj, że im więcej pracy i robót wykończeniowych w lokalu, tym większa szansa negocjacji całkowitej ceny remontu. Niektóre z prac wykończeniowych warto zlecić dodatkowo fachowcom z uwagi na podatek (np. panele podłogowe w pakiecie z montażem objęte są podatkiem 8 proc. zamiast 23 proc. – przy dużej powierzchni mieszkania taka zmiana może przynieść bardzo duże oszczędności).

Poniżej znajdziesz ranking najlepszych firm remontowych i sprawdzonych fachowców z Twojej okolicy.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 572 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Etap 3. Demontaż i czyszczenie mieszkania przed remontem

Remont należy zawsze zacząć od przygotowań lokalu. Należy więc zdemontować wszystko to, co może w pracach remontowych przeszkadzać, wynieść stare meble, usunąć półki, sprzęty i meble w zabudowie. Warto podejść do tego zadania solidnie, aby nie marnować czasu ekipy remontowej.

Najłatwiej remontuje się lokale puste – w stanie deweloperskim lub po demontażu całego wyposażenia w mieszkaniu z rynku wtórnego. Bardziej skomplikowane prace (np. skuwanie płytek) można zlecić fachowcom. Pamiętaj, że na etapie demontażu najczęściej konieczne będzie zamówienie kontenera na gruz.

Etap 4. Wyburzenie ścian, stawianie ścianek działowych

Prace wykończeniowe należy zacząć od przeprowadzenia wszelkich zmian układu pomieszczeń.

Typowe prace na tym etapie remontu:

  • wyburzenia ścian nośnych i działowych;
  • stworzenie tzw. podciągu (czyli belek podtrzymujących strop);
  • zmiana przeznaczenia pomieszczeń;
  • tworzenie nowych ścian działowych z płyt GK.

Etap 5. Montaż instalacji w czasie remontu

elektryk ściąga izolację z kabli w trakcie montażu gniazdek elektrycznych

Kolejnym etapem prac remontowych jest montaż lub wszelkie modyfikacje instalacji w mieszkaniu. Jaka jest kolejność montażu instalacji?

  1. Instalacja kanalizacyjna.
  2. Instalacja grzewcza.
  3. Instalacja elektryczna.
  4. Instalacja gazowa.
  5. Wentylacja.
  6. Instalacje dodatkowe (klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe).

Większość prac zmieniających dotychczasowy układ instalacji wymaga najczęściej bruzdowania w ścianach.

Etap 6. Parapety wewnętrzne i otwory na drzwi oraz okna

Ten etap to ciąg dalszy bruzdowania i kucia w ścianie. Do osadzenie parapetów najczęściej konieczne jest poszerzenie otworów. Tak samo w przypadku otworów na drzwi lub okna – jeśli planowane są zmiany w tym zakresie, to najlepiej wszelkie tego typu przeróbki wykonać jak najwcześniej.

Etap 7. Wylewki samopoziomujące

Zastosowanie dodatkowej wylewki samopoziomującej nie jest konieczne w każdym remoncie – jest to więc krok opcjonalny. W niektórych przypadkach wylewka może być jednak niezbędna (np. nieprawidłowo wypoziomowana podłoga).

Przed remontem warto z ekipą remontową wykonać szczegółowe pomiary i ocenić stan podłóg – informując, jaki jest plan wykończenia podłogi (poszczególne materiały wykończeniowe mają różne wymagania co do poziomu podłogi, a wylewka szczególnie przydaje się w miejscach styku np. płytek podłogowych lub gresu z panelami podłogowymi).

Etap 8. Podkład podłogowy i wykończenie ścian (tynkowanie)

Warto podkreślić, że to jeszcze nie jest etap tynkowania na sucho i wykończenia podłóg panelami czy ceramiką. Na tym etapie wykonuje się podkład, po którym można chodzić – wraz z termoizolacją i izolacją przeciwwilgociową. Całość pokrywa szlichta cementowa.

Tynkowanie na mokro można przeprowadzić na dwa sposoby: za pomocą tynków cementowo-wapiennych (z opcją przygotowania maszynowego lub mieszkania ręcznego) lub za pomocą tynków gipsowych nakładanych maszynowo (skuteczne rozwiązanie szczególnie w przypadku dużych powierzchni). Zaletą drugiej opcji jest brak konieczności stosowania dodatkowej warstwy gładzi.

Ten etap remontu kończy tzw. prace mokre – konieczne jest więc sprzątanie po brudnych pracach, szczegółowa ocena ich jakości wykonania i ewentualne poprawki.

Etap 9. Lekka zabudowa, sufity podwieszane, suche tynki

Po oczyszczeniu mieszkania i wyschnięciu tynków i wylewek można przystąpić do montażu płyt GK i sufitów podwieszanych (które jednocześnie mogą pełnić funkcję wyciszenia, o czym przeczytasz w poradniku: Wyciszenie sufitu.

Wyciszenie ścian również mieści się w ramach tzw. lekkiej zabudowy. Szpachlowanie i szlifowanie ścian po tych pracach może być czasochłonne, dlatego warto wskazać ściany, na których znajdą się tapety lub płytki (tych powierzchni nie trzeba tak dokładnie przygotowywać przed kolejnymi etapami prac).

Etap 10. Układanie płytek, wykończenie podłóg

Przyszedł czas na prace glazurnicze na ścianach i podłogach, wykończenie podłóg panelami, glazurą, gresem, układania parkietu. Warto pamiętać, że nie powinno się takich robót zaczynać od razu lub krótko po tynkowaniu – musi minąć nawet kilkanaście dni, zanim świeży tynk będzie nadawał się do wykończenia.

Doświadczony glazurnik najpierw układa płytki "na sucho" – sprawdzając w ten sposób, czy przycięcia znajdą się w miejscach, gdzie będzie je najmniej widać.

Etap 11. Gruntowanie ścian i sufitów, wstępne malowanie ścian

Przed gruntowaniem i malowaniem warto mieszkanie solidnie odkurzyć (np. za pomocą odkurzacza budowlanego / przemysłowego).

Należy też odpylić podłogi, aby do mokrych powierzchni nie przyklejał się wzniesiony pył. Po zagruntowaniu można wstępnie pomalować ściany.

Etap 12. Montaż drzwi, wykończenie podłóg (montaż listew)

Montaż drzwi wewnętrznych i listw podłogowych warto wykonać przed drugim malowaniem – w czasie montażu często dochodzi do drobnych uszkodzeń wokół otworów drzwiowych. Na tym etapie można też położyć listwy przypodłogowe z warstwą silikonu, który – poza podniesieniem estetyki – zabezpieczy przed przedostawaniem się kurzu i pyłu pod listwy.

Etap 13. Drugie malowanie, kładzenie tapet

Ostatnim etapem prac remontowych jest drugie malowanie oraz wszelkie prace wykończeniowe na ścianach i sufitach (tapetowanie, okładziny).

Przebieg prac i liczba warstw farby zależy od jej rodzaju (do wyboru są farby akrylowe, lateksowe, organiczne, ceramiczne i winylowe). Alternatywą są tapety (papierowy, winylowe, z włókna szklanego) oraz dodatki funkcjonalne (np. tapeta z funkcjami tablicy).

Etap 14. Instalacja sprzętów i mebli

W wyremontowanym mieszkaniu na koniec pozostaje wniesienie mebli oraz drobne prace montażowe, takie jak: montaż gniazdek, zamontowanie lamp sufitowych, kinkietów, uchwytu pod telewizor, złożenie łóżka, montaż półeczek i dekoracji.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty