Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
zbliżenie na rękę podnoszącą stos monet

8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku – raport

8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku – raport

Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26-50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 24 marca 2023 24.03.2023 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68207 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

W niniejszym materiale znajdują się informacje na temat:

  • wysokości planowanych kosztów budowy domu w 2022 roku,
  • odsetka osób, które przekroczyły planowany budżet,
  • elementów inwestycji, które wymagały dodatkowej dopłaty w trakcie trwania budowy,
  • źródła środków na budowę – kredyt / gotówka.

Najczęściej planowano wydać na budowę od 401 do 600 tys. zł

Mimo rosnących kosztów, np. materiałów budowlanych, Polacy w 2022 roku nie rezygnowali ze stawiania domów o dużym metrażu. Powierzchnia użytkowa blisko połowy z nich liczyła od 101 do 150 m².

W badaniu zapytano również o średnie szacunkowe koszty budowy. Najczęściej, bo w 32% przypadków, inwestorzy na doprowadzenie domu do stanu końcowego planowali wydać między 401 a 600 tysięcy złotych. Następne były przedziały od 201 do 400 tysięcy złotych (22%) oraz od 601 do 800 tysięcy złotych (19%) – wynika z danych Oferteo, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Rzadziej deklarowano budżety skrajnie niskie lub wysokie. W przypadku tych pierwszych, domy wycenione poniżej 200 tysięcy złotych stanowiły jedynie 8% wszystkich budowanych w 2022 roku. Częściej budowano domy droższe, gdzie przedsięwzięcie zostało wycenione na powyżej 801 tysięcy złotych (19%).

Wykres wskazujący na jaką kwotę została wyceniona budowa domu ankietowanych

Powyższe dane dotyczą jedynie planowanych budżetów, które mogły się różnić od realnych kosztów budowy. W 2022 roku sytuacja taka miała miejsce bardzo często, gdyż blisko 8 na 10 inwestorów zadeklarowało, że ostateczne koszty były wyższe niż planowali i tym samym przekroczyli oni swój zakładany budżet.

W 17% przypadków ostateczne koszty pokrywały się z tymi planowanymi. Niewielka grupa osób (5%) budujących dom uniknęła podwyżek i zadeklarowała, że finalnie zapłaciła mniej niż wstępnie przewidywano. Dane te pokrywają się z tymi odnotowanymi w 2021 roku przy okazji poprzedniej edycji Raportu o budowie domów w Polsce.

Wykres pokazujący różnicę między kosztami prognozowanymi a ostatecznymi

Najczęściej budżet nadwyrężały koszty materiałów

Inwestorom może być trudno ocenić, które elementy budżetu będą wymagały dodatkowego finansowania w przyszłości. Najczęściej wyższe niż przewidywane okazywały się koszty materiałów. Taką sytuację zadeklarowało 90% osób, które w 2022 przekroczyły budżet w trakcie budowy domu. Często niedoszacowane okazywały się również kwestie związane z opłaceniem tzw. robocizny (71%).

Czasami w trakcie budowy okazuje się, że w wyniku pomyłki czy zdarzeń losowych trzeba opłacić nieprzewidziane wcześniej dodatkowe prace czy poprawki. Koszty tego typu były wyższe niż przewidywane dla 39% inwestorów, którzy przekroczyli budżet. Odnotowano również, że budżet nadwyrężały opłaty związane z transportem (20%), formalnościami (10%) oraz wykonaniem projektu (7%).

Wykres pokazujący które koszty okazały się wyższe niż prognozowane

Najczęściej ostateczne koszty całego projektu były wyższe o 26-50%. Takiej odpowiedzi udzieliło 41% badanych. Następne były przedziały między 11 a 25% (39%) oraz od 1 do 10% (11%). Zdecydowanie rzadziej przekraczano budżet o powyżej 50%, sytuacja taka dotyczyła 9% respondentów.

Większość domów budowano na kredyt

Blisko 53% respondentów przyznało, że fundusze na budowę domu pochodziły z kredytu. Dla 38% ten sposób finansowania pokrył jedynie część wydatków. 15% inwestorów w całości doprowadziło projekt do stanu końcowego, korzystając z pieniędzy z kredytu. W całości gotówką operowało za to 47% osób stawiających dom w 2022 roku w Polsce.

Wykres wskazujący czy podczas budowy domu ankietowani korzystali z kredytu

Metodologia badania

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.

Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco