Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zasady przy wyborze pustaka ceramicznego na budowę domu

Zasady przy wyborze pustaka ceramicznego na budowę domu

Zasada przy wyborze pustaka ceramicznego ( budowa domu jednorodzinnego ), jego grubości, izolacyjności oraz atrakcyjności pod względem realnie poniesionych nakładów finansowych i wynikających korzyści pomiędzy danymi zależnościami.

author box img

Damian Sanetra

Zaktualizowano: 29 listopada 2013 29.11.2013 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 59061 Specjalistów od Domów Murowanych blisko Ciebie

Podstawowe zasady przy wyborze pustaka ceramicznego na przegrody nośne (zewnętrzne).

Pustak wymagający docieplenia

Jeśli dokonujemy zakupu pustaka wymagającego docieplenia ( z reguły są to pustaki 25 cm ), to powinno się wybrać pustaka bardziej wytrzymałego, odpowiedniej klasy wytrzymałości na ściskanie, dobrej, sprawdzonej marki. Taki pustak posiada gorsze parametry cieplne ale lepsze parametry wytrzymałościowe. Różnicę w grubości nadrabia się ociepleniem i w ten sposób uzyskuje się bardziej korzystniejszy wsp. U!

Im więcej ocieplenia tym przegroda jest cieplejsza i droga oporu cieplnego dłuższa.

Parametry na ściskanie odzwierciedlają się w późniejszej eksploatacji:

  • Im pustak mocniejszy, bardziej wytrzymały, tym lepiej wytrzymuje naprężenia pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami". W ten sposób w późniejszej eksploatacji budynku tj. po otynkowaniu, gipsowaniu i malowaniu nie będziemy mieli problemu z pekającymi ścianami jak w przypadku pustaków o słabszych parametrach.

  • Jeśli potencjalny Inwestor nie zna tematu to nie zwraca uwagi na szczegóły.

  • Ściana zewnętrzna 25-30 cm powinna być z mocnego pustaka min. kl 15 ( b. dobrze znosi naprężenia i pęknięcia na wykończonej ścianie pojawiają się sporadycznie ) + ocieplenie wełną lub styropianem = lepsza izolacyjność termiczna, akustyczna. Tańsze rozwiązanie.

  • Ściana zewnętrzna, nośna o gr 25-30 cm w kl. 15 ma gorsze parametry cieplne niż pustak więcej po-ryzowany oraz cieplejszy ale przy takim rozwiązaniu przegroda jest mniej odporna na napięcia powstałe w wyniku pracy konstrukcji.

Pustak bez docieplenia

Jeśli dokonuje się zakupu pustaka bez docieplenia ( ściana 1 warstwowa ), to pustaki te są zdecydowanie cieplejsze ale mniej wytrzymałe - za to szersze. Szerokość w granicach od 38 cm - 60 cm. Natomiast swoją szerokością niwelują naprężenia konstrukcyjne - większa droga rozproszenia. Natomiast należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • miejsce realizacji budowy. Pustak o grubości 50 cm i świetnych parametrach cieplnych może nie zdać egzaminu np. w rejonach Podbeskidzia i zaleca się docieplić pustak. Silny wiatr, oraz skrajana amplituda temperatur, duże i gwałtowne opady śniegu zmuszają |Inwestorów do zainwestowania w kolejną warstwę cieplną np. 5 cm wełny.

  • koszt:

    • a) koszt postawienia muru mniejszej szerokości ale większej wytrzymałości i w zamian docieplenie grubszą warstwą izolacji jest tańsze niż:

      Pustak ceramiczny por. 25 cm kl. 15 plus styropian 20 cm swisspor fasada = U = 0,1853 W/m2K = grubość przegrody = 45 cm!

    • b) postawienie murów większej grubości oraz lepszych parametrach cieplnych jest REALNIE, zdecydowanie droższym rozwiązaniem w porównaniu z w/w gdyż przy rozwiązaniu a) osiąga się lepszy wsp. U.

      Pustak ceramiczny por. 30 cm kl. 5-10 ( pustak cieplejszy ) plus styropian swisspor fasada15 cm = U = 0,204 W/m2K = 45 cm!

      * im mniejszy wsp. U tym parametr lepszy.

      * różnica pomiędzy ceną Pustaków 25 cm a 30 cm jest zdecydowanie większa ( na korzyść pustaka 25 cm ) niż dopłata do ocieplenia dodatkowego tj. 5 cm na przykładzie wyżej opisanym.

Przegroda z pustaka ceramicznego - co powinieneś wiedzieć

Cieńsza przegroda z pustaka ceramicznego powinna być wykonana z pustaka o lepszych parametrach wytrzymałościowych i ocieplona grubszym materiałem termoizolacyjnym. W efekcie uzyskujemy bardzo dobry wsp. U przy zachowaniu odpowiedniego stopnia wytrzymałości pustaka na ściskanie.

Grubsza przegroda z pustaka ceramicznego powinna być wykonana z pustaków o jak najlepszych parametrach cieplnych ( tak aby ograniczyć koszt późniejszego, ewentualnego docieplenia ) ale wiąże się to z mniejszą wytrzymałością pustaka - chodzi tylko ( realnie będzie wytrzymały tak jak np. 25 kl. 15 gdyż jest szerszy i ma większy manewr przenoszenia ciśnienia) oraz realnie większymi kosztami ze względu na gorszy wp. U.

Zależność pomiędzy wytrzymałością pustaków ich izolacyjnością a ich grubością świetnie rozwiązała firma Winerberger.

Poleca pustaki na ściany zewnętrzne o grubości 25 cm P+W ale o większej wytrzymałości na ściskanie i zaleca grubsze ocieplenie, natomiast przy pustakach tzw. ciepłych pow. 30 cm i danej metodzie produkcji, Wienerberger osiąga lepsze parametry cieplne a właściwości wytrzymałościowe akumuluje w szerokości pustaka. Tak więc klient ma prawo wyboru i sam decyduje co jest dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Natomiast wielu producentów pustaków ceramicznych próbuje skusić swoich potencjalnych klientów ofertą pustaka cieńszego, cieplejszego ukrywając fakt wytrzymałości pustaków oraz istotę późniejszej eksploatacji - pękające ściany. Firmy te najczęściej reklamują przegrodę zewnętrzną np. o gr. 25 cm jako cieplejszą i tańszą od przegrody 25 cm w Wienerberger ale zapewniamy, że takie rozwiązanie ma swoje konsekwencje które opisaliśmy wyżej.

Zalecamy przed każdym zakupem jakiegoś rozwiązania dotyczącego super ciepłego pustaka przyjąć odpowiedni, minimalny wsp. U i porównać alternatywy i przekonać się jakie rozwiązanie cenowe jest najlepsze i jakie korzyści się osiąga kosztem rezygnacji z danego parametru.

Opracowano:

mgr Sanetra Damian

C&S s.c. Caputa Piotr, Sanetra Damian

Dodano: 3 grudnia 2013 Zaktualizowano: 29 listopada 2013

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco