Upadłość konsumencka a zatrudnienie dłużnika za granicą
Dłużnik (upadły) zatrudniony za granicą – tak przed ogłoszeniem, jak i po ogłoszeniu jego upadłości konsumenckiej – nie jest przeszkodą do prowadzenia postępowania upadłościowego. Mało tego, można stwierdzić, że każda forma aktywnosci zawodowej, z której można uzyskać środki utrzymania, a tym samym przyczynić się do pokrycia w całości albo części kosztów postępowania upadłościowego, jest odczytywana przez sąd na korzyść dłużnika (upadłego). W takim przypadku rodzi się pytanie: Ile wynagrodzenia otrzymywanego przez upadłego za granicą może zabrać syndyk?
Upadły – plusy i minusy pracy za granicą
Jak się wydaje, głównym motywem dla upadłego (dłużnika) w zakresie podjęcia zatrudnienia za granicą (pracy) jest wysokość otrzymywanych tam zarobków. Dodatkowym plusem dla dłużnika jest też możliwość ukrycia ich przed organem egzekucyjnym (komornikiem, poborcą skarbowym).
Jednakże mając na uwadze bieżące koszty, utrzymanie w państwie zatrudnienia, ich wysokość niejednokrotnie nie jest tak atrakcyjna, jak mogłoby to na początku się wydawać po zwykłym przeliczeniu na złotówki i w powiązaniu z polskimi realiami. Albowiem koszty życia za granicą w znacznej liczbie przypadków są wyższe od tych w kraju i pochłaniają dużą część otrzymywanego wynagrodzenia za pracę.
Uwaga! Niezależnie od tego, w jakim państwie dłużnik zarabia (upadły wykonuje pracę), w kwestii wysokości potrąceń dokonywanych przez syndyka (ewentualnie komornika) zawsze będą miały zastosowanie polskie przepisy prawa! A one nie przewidują żadnych odmiennych regulacji od zasad mających zastosowanie podczas pracy na terenie RP.
Bez znaczenia są kwoty wolne od potrąceń obowiązujące w państwie aktualnego zatrudnienia. Również tutaj obowiązuje prawo krajowe.
W dalszych publikacjach poruszymy m.in. różnice między upadłością konsumencka a upadłością przedsiębiorcy oraz podamy esencję wiedzy niezbędnej dla upadłego w zakresie tzw. skargi pauliańskiej.
Sprawdź: Kancelarie Prawa Gospodarczego
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o prawie gospodarczym
W części I artykułu opisaliśmy skutki prawne podjęcia czynności prawnych przed formalnym (wydanie postanowienia) ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Uzupełnimy część I o pkt B, tj. „Bezskuteczność czynności prawnych dłużnika stwierdzona orzeczeniem sądu (wyrokiem tudzież postanowieniem)”. Natomiast w ust. I niniejszego artykułu przedstawimy „Skutki czynności prawnych podjętych przez upadłego po dacie ogłoszenia upadłości konsumenckiej”.
08.09.2022W artykule przedstawiamy pokrótce tematy dotyczące umorzenia postępowania upadłościowego na wniosek dłużnika¹ oraz cofnięcia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (z jakich przyczyn może nastąpić?). Omówienie ww. zagadnień powstało w oparciu o podstawę prawną: art. 491 ¹º p.u. oraz art. 367 p.u.¹.
17.06.2022Ten artykuł traktuje o kwestiach związanych z tematyką uchylenia układu w postępowaniu upadłościowym. Omawia podstawę uchylenia układu, sposób złożenia właściwego wniosku, jak również opisuje przebieg postępowania o uchyleniu układu.
23.05.2022W pierwszej części artykułu dotyczącego alternatywy dla upadłości konsumenckiej podaliśmy m.in. ogólny zarys tematyki zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli jako alternatywy dla upadłości konsumenckiej oraz wskazaliśmy adresatów tego rozwiązania prawnego. W II części omówimy przesłanki jego zawarcia oraz wskażemy jego przebieg.
27.10.2022Z artykułu dowiedzą się Państwo, ilu wierzycieli musi brać udział w postępowaniu upadłościowym, w przypadku upadłości gospodarczej – jak i konsumenckiej. W tekście przytoczono następujące podstawy prawne: art. 1 ust. 1 p.u., art. 419 ² ust. 1 p.u., art. 355 k.p.c. w zw. art. 229 p.u. oraz orzecznictwo wskazane w systemie LEX Gdynia.
17.06.2022Niniejszy artykuł stanowi wstęp do tematyki upadłości konsumenckiej w formie nie likwidacyjnej, lecz układowej (umowy, porozumienia, kontraktu) między dłużnikiem a wierzycielami.
18.10.2022