Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Obalamy 5 mitów na temat mikroinwerterów

Obalamy 5 mitów na temat mikroinwerterów

W Internecie krążą różne opracowania lub artykuły dotyczące mikroinwerterów. Zazwyczaj w sporej części oparte są one na domysłach. Przedstawiają wiarygodne informacje, ale nieprawdziwe i bazujące na swego rodzaju złudzeniach. Gdy popatrzymy na te treści, okazuje się, że mikroinwertery mają jedną zaletę, może dwie lub trzy i szereg wad. Rodzi się w tym miejscu pytanie: jak firmy takie, jak Enphase, APSystems, Deye lub Hoymiles, są w stanie funkcjonować na rynku, skoro miałyby produkować tak słabe lub wadliwe produkty? W artykule prześledzimy, jakie błędne informacje można znaleźć w sieci, a następnie spróbuję z nimi się rozprawić.

author box img

Bartłomiej Wasiuk

Zaktualizowano: 10 lutego 2023 10.02.2023 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25325 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Mit 1. Mikroinwertery są narażone na ekstremalne temperatury

Przedstawiane są informacje o temperaturach -20°C w zimie i 70°C lub nawet 80°C w lecie. Dane te poskazują, że mikroinwertery potrafią rozgrzać się do 71°C. Warto zwrócić uwagę na to, że badanie zrobione zostało na mikroinwerterach Enphase w... Arizonie, a dokładnie w miejscu, w którym temperatura powietrza w cieniu wynosiła 47°C (link do badań: Enphase Myth Busters – Microinverters fail in the heat). Jak wiadomo, w Polsce nie występują takie temperatury, poza tym mikroinwertery mają temperaturę roboczą od -40°C do 65°C (na przykładzie APSystems).

W opiniach krążących na temat przegrzewających się mikroinwerterów nie ma żadnego źródła do jakichkolwiek badań lub eksperymentów, dlatego że jest to mit nieznajdujący potwierdzenia w faktach.

Mikroinwertery są tak zaprojektowane, aby pracować na dachach pod panelami fotowoltaicznymi zarówno wtedy, gdy Słońce mocno świeci, jak i wtedy, gdy pada deszcz.

Więcej informacji o inwerterach (falownikach): Jaki falownik do fotowoltaiki? Jak działa falownik fotowoltaiczny?

Mit 2. Więcej urządzeń to większe ryzyko awarii instalacji

To stwierdzenie jest półprawdą, ponieważ ryzyko awarii pojedynczego urządzenia jest takie samo w każdym przypadku – są to zdarzenia niezależne, natomiast wystąpienie awarii jednego mikroinwertera w instalacji jest większe ze względu na większą liczbę takich urządzeń. Patrząc na to z innej strony – ryzyko awarii całej instalacji w przypadku kilku mikroinwerterów jest do potęgi n-tej mniejsze niż w przypadku instalacji na falowniku centralnym. Co ciekawe, w przypadku falownika centralnego z optymalizatorami jest najwięcej urządzeń, mimo to rozwiązanie to jest także wybierane.

Mit 3. Utrudnione serwisowanie w przypadku awarii mikroinwertera

Oczywiście jest trudniej serwisować, ponieważ trzeba wejść na dach. Natomiast w przypadku oferty od dobrej firmy, z długą gwarancją, jest to problem tej firmy, nie zaś klienta. Z innej strony patrząc, być może serwis falownika centralnego jest łatwiejszy, bo wystarczy przyjechać i "wejść" do garażu. Sęk w tym, że przy awarii falownika centralnego cała instalacja nie pracuje, a przy mikroinwerterach tylko część.

Mit 4. Większa liczba złączek MC4 = większe ryzyko pożaru

Większa liczba złączek MC4 stosowana przy takich instalacjach mogłaby mieć znaczenie, gdyby wraz z większą liczbą złączek pozostawało takie samo wysokie napięcie. W przypadku mikroinwerterów mamy do czynienia z większą liczbą złączek niż w tradycyjnej instalacji na falowniku centralnym bez optymalizatorów. Napięcia prądu stałego generowane w takiej instalacji sięgają 60 V, a nie 1000 V, jak w przypadku falownika centralnego. Patrząc na liczbę złączek, idąc tym tokiem rozumowania, nie powinniśmy stosować instalacji na falowniku centralnym z optymalizatorami, bo tam złączek jest najwięcej.

Mit 5. Mikroinwertery emitują fale radiowe zakłócające działanie radia, tv i sieci wi-fi

Tutaj trudno odnieść się do tego stwierdzenia. Najlepiej po prostu zapytać osoby, które posiadają instalacje fotowoltaiczne oparte na mikroinwerterach, czy mają problem z oglądaniem telewizji lub słuchaniem radia. Gdyby wierzyć tej informacji, to w zasadzie stosowanie takich urządzeń nie byłoby możliwe w domach, w których jest radio, telewizja i internet.

Wbrew tym fałszywym stwierdzeniom mikroinwertery mają się świetnie i zdobywają coraz większą popularność, w szczególności w USA, Europie, w tym także w Polsce.

Warto przeczytać: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Gdzie szukać ocieplenie poddasza?

Poniżej przedstawiamy ranking 77 700 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy
Dodano: 19 maja 2021 Zaktualizowano: 10 lutego 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco