Ocieplenie poddasza można wykonać za pomocą kilku materiałów: wełny mineralnej, styropianu oraz pianki PUR (poliuretanowej). Który z tych materiałów jest najlepszy? Jak znaleźć specjalistów od ocieplenia dachu? Ocieplenie poddasza nie jest tanie, ale nie oszczędzaj na fachowcach: izolacja cieplna musi być wykonana bez mostków termicznych! W Oferteo znajdziesz najlepszych fachowców od ocieplenia dachu.
Z poradnika dowiesz się
Czym ocieplić poddasze?
Ocieplenie dachu można wykonać następującymi materiałami:
- Wełną mineralną – ma dobre właściwości termoizolacyjne oraz dobre właściwości akustyczne. Jest paroprzepuszczalna, nie ma ryzyka wystąpienia pod nią pleśni. Uważaj – źle docięta wełna stwarza ryzyko niezachowania ciągłości izolacji termicznej.
- Styropianem – na rynku są dwa rodzaje styropianu do ocieplania: biały i grafitowy. Ocieplanie styropianem to najtańsza, ale też skuteczna metoda ocieplania poddasza. Styropian ma dobre właściwości termoizolacyjne. Nie jest jednak paroprzepuszczalny i wymaga dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych, aby wilgoć nie zbierała się w przegrodzie instalacyjnej.
- Pianką PUR – to poliuretan wysokiej klasy, który aplikowany jest metodą natryskową, więc to najszybsza metoda ocieplenia poddasza. Po wyschnięciu piana PUR nie jest szkodliwa, a wręcz jest zalecana dla alergików (jest hipoalergiczna). Do ocieplenia poddasza zalecana jest tylko pianka otwartokomórkowa.
Czytaj też: Styropian czy wełna?
Aby wybrać, czym ocieplić poddasze:
- Sprawdź, czy konstrukcja dachu nie jest skomplikowana (poddasze ma wiele załamań, trudno dostępnych miejsc) – wtedy wybierz piankę poliuretanową.
- Przy ocieplaniu poddasza użytkowego sprawdź, czy ocieplenie dachu nie zabierze zbyt dużo powierzchni użytkowej – to pozwoli Ci wybrać najlepszy materiał do wykonania izolacji termicznej dachu.
- Jeśli potrzebujesz też dobrej izolacji akustycznej – wybierz wtedy piankę PUR albo wełnę.
- Dopasuj rodzaj ocieplenia dachu do technologii budowy domu – dla domów szkieletowych wybierz wełnę mineralną lub piankę PUR, dla domów murowanych sprawdzi się każdy materiał ociepleniowy.
Niezależnie od materiału, pamiętaj o wyborze sprawdzonych specjalistów od ocieplania poddasza.
Ranking Specjalistów od ocieplania poddaszy w Twoim mieście
W Oferteo od 2008 roku łączymy osoby zainteresowane ociepleniem poddasza z wykonawcami tej usługi. Już 62 797 specjalistów od ocieplania poddaszy ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Fachowcy zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 41 739 ofert i otrzymali 27 855 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór firmy, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.
Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych specjalistów od ocieplania poddaszy. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:
Kryteria oceny Firm oferujących usługi ocieplania poddaszy
W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy specjalistów od ocieplania poddaszy za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:
- liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
- liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena wykonawcy ocieplenia poddasza,
- wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
- uzupełniona galeria zdjęć,
- przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).
62 797 Specjalistów od ocieplania poddaszy w Oferteo

Izolacja Nakrokwiowa`

Idealna Izolacja Nakrokwiowa

W&B Eco Technic S.C

Idealna Izolacja Nakrokwiowa

Odpowiednia Izolacja Nakrokwiowa

Izolacja Nakrokwiowa

KMC wykon

Odpowiednia Izolacja Nakrokwiowa

Dobra Izolacja Nakrokwiowa

Izolacja Nakrokwiowa

Działasz na rynku jako Specjalista od Ocieplania Poddaszy i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!
Aktualne Zlecenia na Ocieplanie Poddaszy
Zlecenie na ocieplenie poddasza, do 100m²
Materiał do ocieplenia poddasza: Granulat Metoda wdmuchiwania: tak Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Powierzchnia dachu: do 100m² Dostawca materiałów: Wykonawca Dodatkowe prace: zabudowa poddasza Klient składa zapytanie ofer......Pokaż więcej
Zlecenie na ocieplenie poddasza, 200m²
Materiał do ocieplenia poddasza: granulatem celulozy Metoda wdmuchiwania: tak Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Powierzchnia dachu: 200m² Dostawca materiałów: do uzgodnienia Dodatkowe prace: Klient nie potrzebuje zlecić dodat......Pokaż więcej
Ocieplenie poddasza wełną, 70m²
Materiał do ocieplenia poddasza: wełna mineralna Metoda wdmuchiwania: nie Rodzaj budynku: dom typu bliźniak Powierzchnia dachu: 70m² Dostawca materiałów: Wykonawca Dodatkowe prace: Klient nie potrzebuje zlecić dodatkowych pra......Pokaż więcej
Ocieplenie poddasza nieużytkowego – jak i po co je wykonać?
Jeśli planujesz ocieplenie poddasza nieużytkowego konieczne jest tylko ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją domu. Specjaliści nie wykonują wtedy izolacji skośnych połaci dachu, a więc poddasze nie nadaje się do stałego użytkowania. Przemyśl zatem, czy nie planujesz zmiany sposobu użytkowania poddasza, aby fachowcy z firm zajmujących się ocieplaniem dachów dobrze zaplanowali pracę.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego nie jest kosztowne. Wystarczy ułożenie jednej albo dwóch warstw materiału izolacyjnego na stropie. Zazwyczaj jest to wełna albo styropian.
Czytaj więcej: Ocieplenie stropu
Jak znaleźć dobrych specjalistów od ocieplenia poddasza?
Podstawą jest kierowanie się opiniami osób, które znalazły dobrych fachowców od ocieplenia dachu oraz sprawdzanie rankingów firm ocieplających poddasza w twojej okolicy. Dobry wykonawca izolacji termicznej dachu określi:
- rekomendowany materiał wraz z uzasadnieniem wyboru,
- rekomendowaną grubość materiału izolacyjnego,
- konkretne parametry techniczne materiału do izolacji cieplnej, które odpowiadają nowym przepisom standardu energetycznego WT 2021,
- zakres prac (np. jeśli ocieplasz poddasze pianką PUR i chcesz pokryć izolację płytami kartonowo-gipsowymi, należy wcześniej zainstalować uchwyty do ich mocowania – to niezwykle istotne!).
Wybierając odpowiednio wykwalifikowanych fachowców od ociepleń dachów, wykonanie izolacji termicznej przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Wypełnij formularz i porównaj oferty firm
Ile kosztuje ocieplenie poddasza?

Cena ocieplenia poddasza zależy od:
- rodzaju materiału stosowanego do izolacji dachu,
- ilości materiału,
- kosztu dodatkowych materiałów używanych podczas ocieplania dachu (np. folia przepuszczalna, uchwyty montażowe do profili do zabudowy poddasza, płyty g-k itp.),
- kosztu prac dodatkowych, takich jak usunięcie starej izolacji,
- wielkości ocieplanej powierzchni,
- stawki, za którą pracuje firma ocieplająca poddasze,
- stopnia skomplikowania prac.
Najdroższa jest izolacja natryskowa z pianki poliuretanowej, jednak jest to dziś jedno z najlepszych rozwiązań. Pianka PUR nie kurczy się i nie degraduje, a odpowiednio wykonana izolacja pozwala zaoszczędzić nawet 30 – 50% kosztów ponoszonych na ogrzewanie budynku.
Sprawdź dokładny koszt ocieplenia poddasza: Ile kosztuje ocieplanie poddasza?
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ocieplenia poddasza
Jak długo trwa ocieplanie poddasza?
Wszystko zależy od stopnia skomplikowania dachu i wielkości poddasza: im większy dach, tym potrzeba więcej czasu. Na czas ocieplenia poddasza wpływa też liczba osób w ekipie wykonującej izolację cieplną. Średnio na ocieplanie poddasza trzeba około 2 tygodni.
Jak ocieplić poddasze w starym domu?
Samo ocieplenie przebiega tak samo, jak w przypadku nowych domów, ale jest znacznie więcej prac, które należy wykonać przed położeniem izolacji. Jeśli poddasze nie było użytkowe albo jest w fatalnym stanie, najpierw trzeba przygotować podłogę z płyt lub desek ułożonych na belkach stropowych. Jeśli kiedyś było ocieplane, trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest stara izolacja, czy nie doszło do powstania pleśni i grzybów. Po usunięciu starych warstw izolacyjnych, dopiero można na nowo ocieplić poddasze. Trzeba się liczyć też z niespodziankami starego budownictwa, takimi jak liczne krzywizny na dachu albo nietypowy rozstaw krokwi.
Czytaj też: Jak ocieplić poddasze?
Jak ocieplić poddasze, gdy nie ma folii?
Brak folii niestety jest częstym błędem, zwłaszcza w przypadku konstrukcji dachowej z pełnym deskowaniem pokrytym papą. Można go naprawić przez zamocowanie między krokwiami (4 cm od spodu) folii paroprzepuszczalnej. Takie działanie ma na celu utworzenie szczeliny wywiewnej wzdłuż kalenicy, po obu stronach połaci dachu. Dodatkowo przy okapie należy wykonać szczelinę nawiewną.
Jak ocieplić poddasze deskowane?
Poddasza deskowane należy przygotować do ocieplenia, kładąc folię paroprzepuszczalną bezpośrednio na krokwiach. Dach musi mieć też kontrłaty o grubości 3 cm. Dopiero na nich przybija się deskowanie. Następnie należy zapewnić odprowadzanie wilgoci nad warstwą ocieplenia (przepływ powietrza od okapu do kalenicy).
Samodzielne ocieplenie poddasza – czy warto?
Zdecydowanie nie. Samodzielne ocieplenie poddasza to duże ryzyko:
- powstania mostków termicznych,
- użycia zbyt małej albo zbyt dużej ilości materiału,
- oraz innych błędów wykonawczych.
Przykładowo, zbyt duża ilość wełny będzie rozpychać konstrukcję dachu, a zbyt mała będzie niewystarczająca i spowoduje uciekanie ciepła np. przy kalenicy. Do ocieplenia poddasza zawsze należy wynająć specjalistów.
Do ocieplenia poddasza zawsze należy wynająć specjalistów, którzy również podpowiedzą, jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza: piankę czy wełnę mineralną.
Kiedy ocieplić poddasze po wylewkach?
Ocieplenie poddasza można zacząć dopiero po wyparowaniu wilgoci technicznej, inaczej warstwa ociepleniowa (wełna) zacznie gnić, istnieje też ryzyko zagrzybienia ścian. Czas schnięcia zależy od pory roku i warunków pogodowych. Dlatego właściwym momentu na położenie ocieplenia powinien wskazać specjalista. Zazwyczaj jest to kilka tygodni.
Przydatne poradniki: